اخبار تکنولوژی

چگونه از بیت کوین در برابر سرقت و هک محافظت کنیم؟

امینت بیت کوین

حدود ۱۵ روز است که قیمت بیت کوین مرز ۱۸۰۰۰ دلار را رد کرده است و هنوز هم دامنه این تغییرات ادامه دارد. اما رمزنگاری مبادلات و امنیت بیت کوین کاملا شبیه به دیگر ارزهای معمول نیست. در حقیقت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به راحتی سرقت می شوند و محافظت از آنها کار چندان آسانی نیست.

هیچ موسسه مالی با ساختار ارز دیجیتال وجود ندارد تا یک لایه حفاظتی برای ارز دیجیتال شما فراهم کند و حتی هیچ سازمان اجرای قانونی برای دستگیری دزدان دریایی وجود ندارد. آژانس های دولتی فقط شروع به تنظیم مبادلات رمزنگاری شده ارزها می کنند.

اما چگونه می توانیم به بهترین شکل سرمایه های ارز دیجیتال خود را حفظ کنیم، چگونه امنیت بیت کویت های خریداری شده را تضمین کنیم؟

۰

حدود ۱۵ روز است که قیمت بیت کوین مرز ۱۸۰۰۰ دلار را رد کرده است و هنوز هم دامنه این تغییرات ادامه دارد. اما رمزنگاری مبادلات و امنیت بیت کوین کاملا شبیه به دیگر ارزهای معمول نیست. در حقیقت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به راحتی سرقت می شوند و محافظت از آنها کار چندان آسانی نیست.

هیچ موسسه مالی با ساختار ارز دیجیتال وجود ندارد تا یک لایه حفاظتی برای ارز دیجیتال شما فراهم کند و حتی هیچ سازمان اجرای قانونی برای دستگیری دزدان دریایی وجود ندارد. آژانس های دولتی فقط شروع به تنظیم مبادلات رمزنگاری شده ارزها می کنند.

اما چگونه می توانیم به بهترین شکل سرمایه های ارز دیجیتال خود را حفظ کنیم، چگونه امنیت بیت کویت های خریداری شده را تضمین کنیم؟

در این مقاله مجموعه نظرات چندین کارشناس امنیتی که با آنها مشورت شده است را می خوانیم تا راهنمایی‌هایی را برای محافظت از سیستم های خود و مبادلات ارز دیجیتالی که با آنها تجارت می کنیم، بیابیم.

۱ . چگونه بیت کوین به سرفت می رود؟

بورس اوراق بهادار و بازار معدن NiceHash  در ۷ دسامبر گزارش داد که کیف پول ارز دیجیتالش هک و بیش از ۶۰ میلیون دلار بیت کوین دزدیده شده است.

در عین حال، حملات فیشینگ ها به مبادلات بیت کوین و همچنین به دارندگان خصوصی بیت کوین با افزایش قیمت این ارز دیجیتال رو به افزایش بوده است. فیشرها به دنبال رمزهای سازمانی و یا کلید های خصوصی افراد هستند تا به محتویات کیف پول آنها ها دسترسی پیدا کنند.

نگرانی دیگر از برنامه‌های گمراه کننده‌ی رمزنگاری است. هفته گذشته، یک برنامه iOS که به عنوان برنامه رسمی برای مبادله ارز اتریوم به مدت چند روز در iOS App Store  ظاهر شده بود. همچنین در ماه نوامبر، برنامه‌ای جعلی برای اندروید در Google Play Store ظاهر شد.

افرادی که این برنامه های جعلی را نصب کرده اند-چون فکر می کنند که آنها به طور قانونی مبادلات را انجام می‌دهند- بر همین اساس رمز عبور حساب هایشان را در آنها وارد می کنند و تمامی مبادلات خود را در خطر می اندازند.

 

۲ . دستگاه های خود را امن نگه دارید تا سرمایه شما را امن نگه دارند:

همانند سایر معاملات مالی آنلاین، حصول اطمینان از این که پول شما امن و مطمئن می ماند، باید برای شما و دیگر اطرافیانتان اولویت اصلی باشد. و مانند دیگر انواع معاملات آنلاین، امنیت ارز دیجیتال چیزی نیست که شما بتوانید هر لحظه آن را کنترل کنید.

جوزف کارسون دانشمند سرپرست بخش امنیتی شرکت Thycotic که یک شرکت پردازش داده مستقل در واشنگتون سیتی است می گوید: مهمترین ریسک امنیتی در مورد کیف پول هایی که نگه دارنده ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین هستند این است که مالک آن چگونه از کیف پول نگه داری می کند و از چه سیستمی برای انجام معاملات خود بهره می برد. وی همچنین بیان می کند که برای استفاده از کیف پول دیجیتال خود باید امنیت بیشتری برای آن در نظر بگیرید. بدین منظور حتما آن را از عموم مخفی نگه دارید، احراز هویت های چند مرحله ای برای آن در نظر بگیرید و همچنین از رمز های کدگذاری شده استفاده کنید.

به عبارتی دیگر شما باید به همان شکلی از دارایی ارز دیجیتالتان محافظت کنید که از دیگر اموالتان مراقبت می کنید. همانند کارت ملی یا شناسنامه تان که وسیله ابراز هویت شماست یا حساب های بانکی و حتی کارت پولتان. بدین منظور حتما از آنتی ویروس های مطمئن و به روز بر روی سیستمی که کیف پولتان بر روی آن نصب است بهره ببرید. ایمیل های خود را بررسی کنید و حتما اهراز هویت دو مرحله ای برای آن تنظیم کنید. هارد دیسک خود در تلفن همراه و کامپیوتر شخصیتان را حتمی رمزگذاری کنید و مرتبا از آن بک آپ بگیرید.

۳ . تمام این موارد به منظور حفاظت از کلید خصوصی یا Private Keys شماست

چگونه می توانید کلید دارایی دیجیتال خود را با امنیت نگه دارید؟ پاسخ در همین کلید خصوصی شماست. یک شماره ۲۵۶ بیتی که که با داشتن آن می توان به راحتی به کیف پولتان دسترسی داشت. همه این ها به این کلید خصوصی ارتباط دارد. شما برای دسترسی به حساب بیت کوین و سرمایه گذاری با این ارز دیجیتال به این کلید خصوصی نیاز دارید. کلید خصوصی بسیار داده حساس و مهمی هست که باید از دیگران مخفی کنید. اگر کسی به آن دسترسی یابد به راحتی می تواند تمان دارایی ها و موجودی کیف پولتان را انتقال دهد.

امروزه هک بیت کویین دارای محبوبیت زیادی بین جرایمی است که لیست می شوند. اندرو مک دونل رئیس شرکت  AsTech سن فرانسیسکو که در بخش مشاوره امنیتی فعالیت می کند اظهار می دارد که آدرس بین کوین شما چیز دیگری است که با کلید خصوصی متفاوت است. به عبارتی دیگر آین آدرس از طریق همین کلید خصوصی استخراج می گردد که باعث ایجاد یک مالکیت بیت کوین برای فرد می شود.

او همچنین ادامه می دهد که مهاجمان با دسترسی به کلید خصوصی به راحتی می توانند ارزها را انتقال دهند یا به آسانی کیف پول را برای همیشه پاک کنند. همچنین بدون دسترسی به این کلید خصوصی به دلیل این که هیچ هویت مرکزی برای بیت کوین به اصطلاح طراحی نشده است، هیچ راهی برای ادای مالکیت ارز بین کوین برای اشخاصی که به این کلید خصوصی دسترسی ندارند وجود نخواهد داشت.

هنگامی که از امن بودن کلید خصوصیتان اطمینان حاصل کردید، باید به امنیت خود کیف پولتان توجه داشته باشید. جراد نیشیکوا مدیر برنامه های یک شرکت امنیتی در دنور بیان می کند که من همان استانداردهایی را برای کیف پول دیجیتالم در نظر می گیرم که برای اپلیکیشن موبایل بانکم آن ها را پیمودم. همانقدر سفت و سخت.

۴ . اعتماد به مبادلات

برای اطمینان از انتقالات و تبدیل ارز در کیف پول، شما باید از طرز عملکرد آن اطلاع یابید. به طور کلی ۲ نوع از تبدیل وجود دارد. یک مبادله مرکزی به این معنی که شما برای مبادلات به میزان سرمایه گذاری که بر اساس کلید خصوصی خو اعتماد می کنید که در اصطلاح به IOU شناخته می شود. این روش دارای منفعتی است که اگر سیستم شما مورد هک قرار گرفت دارای امنیتی بیشتر باشد. همچنین در این روش ممکن است حملات جرایم سایبری نیز انجام شود.

این نوع از معامله به شما این امکان می دهد که ارز دیجیتال خود را به دلار و ارزهای کاغذی تبدیل و یا ارز دیجیتال خود را به کیف پول های دیگر بفرستید و دریافت کنید. معمولا این روش بین .۱ تا .۲۵ درصد به عنوان کارمزد از مبلغ مبادله ای شما کسر خواهد کرد.

نوع دیگر مبادلات غیر متمرکز خواهد بود که اجازه مبادله مستقیم و انحصاری از طریق کدهای رمزنگاری شده را فراهم می کند. البته در هیچ هنگام از زمان معامله شما کنترلی دیگر بر مبلغ نخواهید داشت. این نوع از مبادله برای کاربر معمولی نسبت به نوع اول دشوار تر خواهد بود و همچنین هزینه کارگزاری نیز در پی نخواهد داشت.

مهمترین نکته این که در معاملات غیر متمرکز دسترسی به کلید خصوصی شما وجود نخواهد داشت. به این ترتیب نگرانی از بابت لو رفتن کلید خصوصی وجود ندارد اما اگر در این حین سیستم شما هک شود تمام پول شما از بین خواهد رفت و راه بازگشتی وجود ندارد.

نیشیکوا همچنین ابراز می دارد که من مشکل بزرگی در نوع انتقال غیر متمرکز نمی بینم اما به شخصه از انتقالات متمرکز خود را دور نگه خواهم داشت. او همچنین توصیه می کند. با این حال اگر مجبور به استفاده از مبادله متمرکز باشم یقینا به طور دائم به یک حساب مرتبا متصل نخواهم بود و مقدار قابل توجهی ارز در آن نگه نخواهم داشت. البته اگر مجبور نباشم.

 

۵ . بازیابی پول به سرقت رفته

متاسفانه به محض اینکه پول شما به سرقت رود. این پول برای همیشه از بین خواهد رفت. زیرا بر یک بستر دیجیتال سوار است و در کسری از ثانیه بارها مبادله خواهد شد. در این میان آنچه ارزش حفاظت دارد تنها کلید خصوصی است که جلوی این اتفاقات را بتوان با حفاظت از آن گرفت.

 

امیدواریم در بازار شلوغ و داغ کنونی ارزهای دیجیتالی امنیت هیچ یک از کاربران با رعایت مراقبت ها و نکات کلیدی به مخاطره نیافتد.

منبع

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا