1398-01-05
روانشناسی و موفقیت

راه های خلاص شدن از افکار منفی و دور ریختن این افکار سمی

خلاص شدن از افکار منفی

افکار منفی که همواره سر منشا رفتارهای نادرست هستند را به راحتی نمی توان کنترل کرد. هنگامی که این افکار وارد ذهن می شوند به قدری سریع و قدرتمند شروع به رشد و گسترش می کنند که می بایست برای جلوگیری و خلاص شدن از افکار منفی اراده ای کاملا قوی و آهنین داشته باشید.

کمتر کسی هست که بگوید من دچار افکار منفی نمی شوم و نیازی به خلاص شدن از افکار منفی ندارم. تمامی انسان ها هر از چند گاهی دچار این افکار نابه جا خواهند شد. افکار منفی، اگر تحت کنترل قرار نگیرند آسیب های جدی به رفتار وارد می کنند. قبل از اینکه خلق و خوی دچار تغییراتی شود و استرس شما افزایش پیدا کند حتما می بایست این افکار را نابود کنید و کاملا  تحت کنترل خود بگیرید تا برده این افکار مخرب نشوید. این که بدانید چه زمانی این افکار به سراغ شما می آیند و بتوانید مثبت یا منفی بودن آن ها را متوجه شوید بسیار حائز اهمیت است. این بار در نت نوشت شما را برای مقابلهو خلاص شدن از افکار منفی که به ذهنتان خطور می کند آماده می سازیم.

بیشتر بخوانید: آموزش روان شناسی مثبت گرا : آیا چرخه زندگی شما متعادل می‌گردد؟

بیشتر بخوانید: قدرت جملات مثبت که می‌گویید اینگونه زندگی‌تان را زیر و رو می‌کنند

خلاص شدن از افکار منفی

بررسی اندیشه ها

زمانی که یک موج منفی ذهن شما را درگیر می کند، برای خلاص شدن از افکار منفی به خودتان اجازه دهید تا در مورد آن فکر کنید. منبع اندیشه را مشخص کنید. منابع افکار منفی معمولا ترس، خشم، استرس و از این قبیل هستند. شما می توانید در مورد آن فکر منفی کمی صحبت کنید تا با بررسی کامل متوجه شوید که این فکر کاملا منفی است و در برای رفع آن اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: امیدواری به زندگی و شادی را اینگونه در خود تقویت کنید

بیشتر بخوانید: طرز برخورد با افراد منفی گرا با چند روش هوشمندانه

درباره افکار منفی تان بنویسید

هنگامی که متوجه شدید که یک فکر منفی ذهن شما را در گیر کرده است برای خلاص شدن از افکار منفی در موردش بنویسید و راه حل های مناسب آن را در کنارش یادداشت کنید. اگر در طی این مسیر به سوالی برخوردید حتما آن را یادداشت کنید تا زمانی که جواب سوال خود را پیدا می کنید، مطمئن شوید که تمامی راه های برطرف کردنش را کنترل کرده اید.

بیشتر بخوانید: علت حال بد روحی شما شاید این عوامل پنهان است!

ارزیابی شواهد

خلاص شدن از افکار منفی

از خودتان سوال کنید که افکار منفی من واقعا معتبر هستند یا خیر؟ آیا شما در مورد آنچه که واقعیت دارد نگران شده اید یا خیر؟ نگرانی  های شما معتبر هستند یا خیر؟ تمامی این سوالات شما را وادار می کند تا یک راه حل مناسب برای از بین بردن فکر منفی پیدا کنید. گاهی اوقات برای خلاص شدن از افکار منفی نوشتن افکار بر روی کاغذ کمک بزرگی به شما می کند.

بیشتر بخوانید: روان شناسی مثبت گرا : با این ۶ روش شادی در زندگی را تجربه کنید!

تمرین ذهن

برای خلاص شدن از افکار منفی شما باید مدام تمرین کنید تا ذهن تان را از موقعیت افسردگی رها سازید. متوقف شدن بیش از حد در یک وضعیت منفی برای ذهن بسیار خطرناک است. ذهن خود را از این وضعیت بیرون کشیده و فرصت پیدا کردن یک راه حل مناسب را برای خود پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: عادت های مخرب فکری که آرامش را از زندگی شما می گیرند، بشناسید

قدرتمند باشید

زمانی که با افکار منفی مواجه شدید ضعیف عمل نکنید، کاملا قدرتمندانه از نفوذ آن به دیگر افکار جلوگیری کنید.یک نفس عمیق کشیده و به مسائل مثبت زندگیتان بیندیشید.

بیشتر بخوانید: چرا نظر دیگران در مورد من اینقدر برایم مهم است ؟!

استرس را درمان کنید

افکار منفی معمولا ناشی از استرس است. اگر استرس دارید به طور مداوم در حال گسترش افکار منفی هستید. استرس شما به فکر منفی قدرت می دهد.

بیشتر بخوانید: راه های شادبودن در زندگی که حتما باید امتحان کنید!

برای خلاص شدن از افکار منفی به خودتان استراحت دهید، دستگاه همراهتان را خاموش کنید و کارهای دیگر را کنار بگذارید، در محیطی آرام راه بروید و قدم بزنید یا اینکه موزیک مورد علاقه تان را گوش دهید حتی می توانید کتاب بخوانید یا هر کاری که استرس را از شما دور می کند انجام دهید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا