1398-04-24
روانشناسی و موفقیت

چگونه جوانی کنیم تا پیری خوبی داشته باشیم؟۱۰ درس زندگی از سراسر دنیا برای سفر زندگی

چگونه جوانی کنیم

زمان به سرعت می گذارد. هیچ وقت هم برنمی گردد. فقط یک بار بیست ساله هستیم، یک بار سی ساله و …. و وقتی به میان سالی می رسیم دیگر وقت استراحت، آرامش و لذت بردن از زندگی است. حتی شروع و تولدی دوباره تا بتوانیم با وقت آزادی که داریم کارهایی را انجام بدهیم که همیشه آرزویش را داشته ایم.

زمان به سرعت می گذارد. هیچ وقت هم برنمی گردد. فقط یک بار بیست ساله هستیم، یک بار سی ساله و …. و وقتی به میان سالی می رسیم دیگر وقت استراحت، آرامش و لذت بردن از زندگی است. حتی شروع و تولدی دوباره تا بتوانیم با وقت آزادی که داریم کارهایی را انجام بدهیم که همیشه آرزویش را داشته ایم. نت نوشت این مقاله را به همه شما تقدیم می کند و می‌گوید که چگونه جوانی کنیم تا پیری خوبی داشته باشیم. به جوانان تا از امروز برای میان سالی شان برنامه ریزی کنند و به میان سالان تا  بیشتر به خودشان توجه کنند.

آن چه در این مقاله می آید حاصل تجارب افراد مختلف از سراسر جهان است.

 • از امروز برای دوران بازنشستگی پس انداز کنید

در دهه دوم زندگی خیلی ها هنوز با بی خیالی زندگی می کنند.  ولی اگر ۳۰ ساله هستید فرصت کم است باید برنامه ریزی را شروع کنید. اگر شاغل نیستید سریع برای خود کاری دست و پا کنید. و اگر شاغل هستید وقتی حقوق تان را می گیرید:

 • اول قسط ها و بدهی های تان مثل قبض تلفن همراه، آب، برق، کرایه خانه یا وام های تان را بپردازید.
 • فوری سراغ خرید نروید. فقط چیزهایی را که لازم دارید بخرید. اگر تلفن همراه تان خراب یا شکسته نشده لزومی ندارد حتما یکی از تازه به بازار آمده ها را بخرید.
 • درصدی از حقوق تان را ندید بگیرید. یعنی فکر کنید آن را ندارید. ۱۰ تا ۲۰ درصد ایده خوبی است. بیشتر باشد چه بهتر. این درصد حقوق تان را در حسابی بگذارید که نتوانید به آن دسترسی داشته باشید تا وسوسه نشوید از آن برداشت کنید. بعد از ۳۰سال پول خوبی پس انداز کرده اید.
 • حتما یک بررسی دقیق روی درآمد و هزینه های تان انجام دهید. با یک حساب سرانگشتی ببینید به طور متوسط چقدر در سال درآمد دارید اگر میزان بدهی های شما ۱۰ درصد این درآمد است، بهتر است سریع هزینه های خود را پایین بیاورید. چون یک جای کار می لنگد.
 • بیمه فراموش نشود. چه برای شرکت یا کارخانه چه برای خودتان کار می کنید از همان حقوق اول بخشی از درآمدتان را به بیمه اختصاص دهید.
 • به سلامتی تان اهمیت بدهید

خود را به بهترین شکل تغذیه کنید. غذاهای سالم برای بدن و روح تان تهیه کنید. فعالیت بدنی داشته باشید. هر آن چه می تونید انجام دهید تا از نظر جسمی و روحی کاملا سالم باشید. در نت نوشت مقالات خوبی در این زمینه می توانید پیدا کنید.

 • با افرادی که برخورد خوبی با شما ندارند قطع رابطه کنید

یاد بگیرید ” نه ” بگویید.  قرار نیست خودخواه باشیم فقط نمی خواهیم اجازه بدهیم دیگران شخصیت مان را خرد کنند.

لزومی ندارد وقت خود را صرف زمان رفتن دوستتان برای مانیکورش کنید.

لزومی ندارد رفتار زشت مادر دوستتان را فقط به دلیل حفظ رابطه تحمل کنید.

لزومی ندارد فقط برای در جمع عده ای بودن وارد بازی ها شوید.

لزومی ندارد دوست چندین ساله ای را که خیلی دلش می خواهد شما را تخلیه احساسی کنید تحمل کنید.

خودخواه بودن با ارزش قائل بودن برای خود خیلی تفاوت دارد. برای خودتان ارزش قائل شوید.

 • به افرادی اهمیت بدهید که در زندگی تان مهم هستند

چه کسانی در زندگی شما هستند؟ چقدر شما برای شان اهمیت دارید؟ چه کسانی و به چه دلیل وارد زندگی تان می شوند؟ آیا به شما اهمیت می دهند؟ زندگی، زمان، موفقیت شما برای شان مهم است؟ خیلی راحت می توانید این افراد را تشخیص دهید.

با شروع سی سالگی خیلی از افراد خانواده یا دوستان از زندگی شما خارج می شود. این تراژدی نیست. در واقع آن ها دیگر لازم نیست در زندگی شما باشند. به همین سادگی. در ۴۰ سالگی اتفاقات دیگری می افتد. احتمالا پدر و مادرتان فوت کرده اند، بچه ها دارند بزرگ و مستقل می شوند. خیلی از دوستان رفته اند. طلاق گرفته اند. لزومی ندارد ذهن خود را درگیر آن هایی کنید که رفته اند. مساله افراد خانواده بخصوص فرزندان کمی جداست.

 • همه چیز را نمی توانید با هم داشته باشید

در بیست سالگی آرزوهای زیادی داریم و دلمان می خواهد به همه آن ها برسیم. ولی وقتی به سی سالگی می رسیم می فهمیم خیلی هم وقت نداریم و دنیا آن قدر بزرگ است که نمی توان همه آن را با هم داشت. پس مشخص کنید چه می خواهید و روی آن ها تمرکز کنید. خیلی از افراد تجربه خود را که یک عمر زندگی بوده این طور در اختیارمان می گذارند : “دو تا سه هدف مهم در زندگی تان انتخاب کنید.”  پس تا جوان هستید و توانایی دارید شغل  و هدف شغلی، مفهوم زندگی و هدف زندگی را برای خودتان مشخص کنید. تمام انرژی و انگیزه های خود را روی آن ها متمرکز کنید. اجازه ندهید چیزی شما را از اهداف تان دور کند. فراموش نکنید دارید سرمایه گذاری می کنید تا در آینده بهتر و راحت تر زندگی کنید.

 • از ریسک نترسید

گاهی با رسیدن به ۳۰ سالگی این افکار به سراغ مان می آید.

نباید این رشته تحصیلی را می خواندم

کاش کار دیگری که دوست داشتم انجام می دادم

کاش پس انداز کرده بودم

کاش مهاجرت کرده بودم

حسرت و افسوس های بسیاری از این قبیل. ولی دیر نشده است. هنوز فرصت دارید رشته تحصیلی مورد علاقه تان را دنبال کنید، شغل تان را عوض کنید، شهر یا کشورتان را. سی سالگی اوج توانایی جسمی و روحی است. در عین حال افکار خام ۲۰ سالگی را هم نداریم. به هر حال تصمیم گیری در این سن و ایجاد تغییرات بزرگ خیلی بهتر از ۴۰ سالگی است. مهم نیست دیگران بگویند حالا باید متاهل باشید، فرزند داشته باشید، ده سالی سابقه کار داشته باشید یا از این قبیل. کار خودتان را بکنید. مهم این است که بی کار ننشسته اید. در این سن نترسید که همه چیز را رها کنید و از نو بسازید. حتما برای خود در این سن یک تولد واقعی بگیرید

چگونه جوانی کنیم

 • همیشه تلاش کنید از آن چه الان هستید بهتر باشید

مسلما در ۲۰ سالگی توانایی جسمی و روحی زیاد است. ولی اگر در ۳۰ سالگی یاد بگیرید باید برای بهبود زندگی خود گام هایی بردارید بهتر از ۴۰ سالگی است و ۴۰ سالگی بهتر از ۵۰ سالگی. پس با مطالعه، رفتن به یک کلاس برای کسب یک مهارت بهتر، توجه بیشتر به سلامت جسمی و روحی مثل تغذیه سالم تر یا شروع یک کلاس ورزش خود را سرحال و جوان نگه دارید. اگر فرصت تان کم حداقل قسمتی از مسیر محل کار – خانه را پیاده روی کنید. یا موقع تماشای تلویزیون حرکات کششی انجام دهید.

 • اهمیتی به این جمله ندهید که دیگران می گویند” معلوم نیست داره چیکار می کنه؟”

چه ۲۰ ساله باشید چه ۳۰ ساله چه ۴۰ ساله یا حتی پیر این جمله را بازهم می شنوید. کسی موقعیت شما را نمی داند. اگر شکست سختی را در زندگی تجربه کرده اید، قرار نیست همیشه این طور باشد. زمان هایی تنها و غمگین و مستاصل اید. همه انسان های روز کره زمین این دوران های بد و پ رغم را داشته اند. نه از این دوران سخت فرار کنید نه مشکلات اش را روی هم تلنبار کنید. می گذرد. کمی صبور باشید. قرار نیست ۵ سال آینده هم همین طور باشد

 • روی خانواده سرمایه گذاری کنید

هر آن چه در توان دارید برای وابستگان درجه یک مثل همسر یا فرزند (تان) صرف کنید. گاهی خسته می شوید. از پا در می آیید ولی ارزشش را دارد. اگر مادر یا پدری تنها هستید که باید فرزند یا فرزندانی بزرگ کنید می دانیم کارتان سخت تر هم است. ولی هر چه توان دارید به کار بگیرید. حداقل اش این است وقتی سن تان بالا می رود و فرزندتان بزرگ می شوند عذاب وجدان ندارید.

 • با خودتان همیشه مهربان باشید

خیلی ها در شصت سالگی این توصیه را کرده اند: “در مورد خودتان کمی خودخواه باشید و مهربانانه تر با خودتان برخورد کنید.” هیچ کس به اندازه خودتان به شما اهمیت نمی دهد. پس عاشق خودتان باشید. هر روز حداقل یک کار کوچک برای خودتان انجام دهید. حتی اگر خریدن یک شاخه گل باشد.

از امروز همین لحظه به فکر باشیم خیلی بهتر از فردا است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا