1398-03-02
زندگی و سلامت

چگونه رفتار نادرست پدر و مادر باعث بروز مشکلات روحی و روانی در فرزندان می شود!

unsuccessful-children-FI

همان قدر که رفتار پدر و مادر در تربیت کودک دخیل است به همان میزان اعمال اشتباه آنها می تواند به روحیه کودکان لطمات جبران ناپذیری وارد کند

پدر و مادر تاثیرات بسیاری بر روی فرزندان خود دارند. آنها با روشهای تربیتی که پیش می گیرند، خصوصیات فردی آینده کودکانشان را رقم می زنند. کودک با مجموعه ای از کلمات، اعمال و رفتارهایی که در خانواده به خصوص از  پدر و مادرش کسب می کند رشد ذهنی دارد. بسیاری از مشکلات روانی که در کودکان دیده می شود ریشه در رفتار نادرست والدین دارد.

اضطراب و افسردگی

پدر و مادرهایی که به طور مداوم در حال نقد و گرفتن ایرادات کودک هستند سبب استرس در کودک می شوند. اضطراب و افسردگی کودک ریشه در نقد نا به جا و زیاد از حد پدر و مادر دارد. کودک با این رفتار به توانایی های خود شک کرده و مدام دچار ترس از انجام کارها می شود. این دسته از کودکان نمی توانند به راحتی مستقل شوند.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : کودکان هوش را از کدام والد به ارث می‌برند، مادر یا پدر؟!!

اعتیاد

بازگو کردن مستمر مشکلات سبب تخریب روحیه کودک می شود. والدینی که عادت دارند مدام فرزند را محکوم به ایجاد مشکلات کنند کودکانشان به اعتیاد یا ورزش شدید رو می آورند. کودک حس پوچی و بی ارزشی پیدا می کند و این سبب می شود که رفتار مخرب اعتیاد را پیش گیرد. کودکان را اگر هم مسبب مشکلات زیادی هستند محکوم نکنید و با آنها دنبال برطرف کردن معضل باشید.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : کودکان موفق باید این مهارت‌ها را از پدر و مادر بیاموزند!

اعتماد به نفس پایین

sad-child-basebal

هر بار که پدر یا مادری فرزندش را با شخص دیگری مقایسه می کند اعتماد به نفس کودک جریحه دار می شود. عبارات : چرا نمره ‘A’ را نیاوردی ؟ چرا در مهمانی مانند خواهرت نبودی ؟ چرا مانند او بازی نمی کنی ؟  و…

جملات مخرب اعتماد به نفس کودک است. شخصیت هر کودک منحصر به خود اوست، او را با دیگران مقایسه نکنید تا اعتماد به نفسش را از دست ندهد.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : مادران؛ با این راهکارها دخترانی قوی و با اعتماد به نفس تربیت کنید!

اعتماد

همان طور که به کودک آموزش می دهید که به همه کس اعتماد نکند همان طور افراد قابل اعتماد را هم به او نشان دهید. اجازه ندهید که کودک فکر کند هیچ کس قابل اعتماد نیست و اثر منفی بی اعتمادی در او رشد کند. مسئله اعتماد را جدی بگیرید تا در آینده بهتر بتواند در روابط اجتماعی خوب و بد را تمیز دهد.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : کودکان و تروریسم؛ کودکان چگونه و چقدر باید راجع به حملات تروریستی بدانند!؟

شناخت استعدادها

همه انسانها حتی کوکان باید بتوانند افکار پوچ و منفی خود را بشناسند و آنها را پاکسازی کنند. کودک در برابر رویاهایش تسلیم می شود، والدین می بایست با این مسئله به راحتی کنار بیایند. آنچه که فرزند در افکارش دارد تا حد زیادی وابسته به استعدادها و توانایی های فردی اوست. بنابراین با سرکوب کردن استعدادهای کودک ابتکار عمل او در آینده را نابود می کنید.

این امر سبب می شود هنگام برخورد با مسئله استعدادش یا بترسد و یا اینکه بی جهت آن را تمسخر کند.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : ۷ روش آسان برای محافظت از کودکان در منزل و خارج از آن

احساس گناه

child-sitting

تعدادی  از والدین،  کودکان را در برابر کارهای بسیاری قربانی می کنند. یاد آوری بسیاری از اشتباهات به کودک سبب احساس گناه و افسردگی در او می شود. به این ترتیب کودک مدام حس می کند آن طور که باید باشد، نیست. حس بی ارزشی در کودک تا بزرگسالی ادامه پیدا خواهد کرد و مشکلات بسیاری به همراه خواهد داشت.

با آموزش و پرورش کامل و صحیح اشتباهات رفتاری و اخلاقی کودک را اصلاح کنید.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : ۸ نکته ساده راجع به اعتماد به نفس که باید هر روز به کودکانمان بگوییم!

سرکوب احساسات

هنگامی که پدر و مادر حساسیت بسیاری در بیان احساس کودک نشان دهند کودک احساسات خود را پنهان می کند. بیشتر کودکانی که هنگام گریه کردن از سمت پدر و مادر تنبه کلامی می شوند، احساسات خود را معتبر نمی دانند. این دسته از کودکان می توانند احساسات خود را پنهان کرده و به هیچ وجه بیان نکنند. این مسئله در طول زندگی برای کودکان مشکل ساز خواهد شد.

در هنگام بیان احساس کودک به هر طریقی که بود منتظر بمانید و در صورتی که روش درستی انتخاب نکرده بود شما می توانید راهنمایی اش کنید. اما هیچ گاه مانع ابراز احساس او نشوید.

این مطلب را درنت نوشت بخوانید : این عکس‌ها از کودکتان را هرگز در صفحات اجتماعی قرار ندهید!

عدم استقلال

کودکانی که از طرف والدینشان بیش از حد کنترل می شوند نمی توانند به راحتی و درستی استقلال پیدا کنند.  این کودکان مدام در معرض کنترل های آشکار والدین  هستند و یا اینکه والدین بیش از حد به آنها نزدیک هستند.

اجازه هر کاری ندارند و برای بروز هیجان خود جایگاهی پیدا نخواهند کرد. این نوع کودک غیر مسئول می شود و فاقد استقلال خواهد بود. رشد در این دسته از کودکان تنها جسمی است و آنها همواره کودک نابالغ به شمار می روند.

با رعایت نکات اخلاقی ظریف و مهم، کودک می تواند موارد بسیاری را بیاموزد و دچار اختلال شخصیتی نشود.

کودکان بسیاری از چهار چوب های رفتاری را از خانواده به خصوص پدر و مادر می آموزند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا