خودرو

حکایت نام پورشه ۹۱۱ چه بود؟ پورشه این نام را مدیون پژو است!

ممکن است بعضی از شما از اعداد ۱و۹ خاطرات بد و ناراحت کننده ایی داشته باشید (تداعی کننده نمرات ده شصتی ها در مدرسه)، اما این اعداد برای علاقه مندان به ماشین، تداعی گر مشخصات جالب توجهی است. پورشه ۹۱۱ یکی از آن اتومبیل های نادری، که به تنهایی یک برند را تعریف می کند. این نظر بسیاری از خودرو سازان بزرگ در جهان است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید نام پورشه ۹۱۱ از کجا آمده است! با ما همراه باشید.

اما نام پورشه ۹۱۱ از اول ۹۱۱ نبوده، پرچمدار پورشه در اصل ۹۰۱ بوده و تحت همین نام در نمایشگاه ۱۹۶۳ فرانکفورت به نمایش گذاشته می شود. این خودرو در نمایشگاه خانه پورشه به نمایش در آمد و شرکت وعده داد، که همان سال تولید آن را آغاز می کند. قبل از اینکه پورشه یک شکایت نامه از پژو دریافت کند، حدود ۸۰ پیش تولید از خودرو ۹۰۱ ساخته شده بودند.

خودروساز فرانسوی ادعا کرده بود که دارای حق انحصاری برای اسم ماشین هایی است که شامل سه عدد با یک صفر در وسط آن باشد (مانند ۲۰۶ یا ۴۰۵). در واقع، پژو هنوز از این نامگذاری استفاده می کند. پورشه قبلا سفارش خودروهایی با سه نشان ۹، ۰ و ۱ را گرفته بود و نمی خواست آنها را از بین ببرد. بنابراین “۹۰۱” را به “۹۱۱” تغییر داد و بقیه تاریخ …

در مورد اینکه چگونه تولید پورشه با سه شماره در محدوده ۹۰۰ به پایان رسید، داستانش کمی پیچیده است. گفته شده که پورشه نام ۹۰۱ را انتخاب کرد، زیرا این خودرو ۹۰۱مین پروژه این شرکت (از سال ۱۹۳۰ یعنی سالی که این شرکت تاسیس شد) بود. اما پاسخ واقعی ممکن است کمی شفاف تر باشد.

مقاله اخیر در مجله پورشه، ادعا می کند که دلیل واقعی نام پورشه ۹۱۱ ، این بود که پورشه نیاز به ساخت سیستم شماره گذاری قطعات آن با فولکس واگن داشت. پورشه و VW (فولکس واگن) امروز با هم پیوند یافته اند، اما این روند در ابتدای دهه ۱۹۶۰ آغاز شد. همانطور که پورشه برای کامل کردن عملیات ادغام خود با فولکس واگن کار می کرد، نیاز به آغاز اختصاص دادن شماره های قطعاتی داشت که متناسب با فهرست دارایی فولکس واگن بودند، با توجه به این مقاله، تنها شماره هایی که در دسترس بودند متعلق به مجموعه ۹۰۰ می باشند. به هر حال، پورشه تعداد انگشت شماری از اتومبیل های ۹۰۱ را که نشان می داد پیش از این ساخته شده اند را نگه داشت. و در نهایت برخی دیگر که مانده بودند را به دست مشتریان رساند.

بازسازی خودرو57 مدل911
بازسازی خودرو۵۷ مدل۹۱۱

پورشه به تازگی بعد از سه سال بازسازی ۵۷ امین خودرو مدل ۹۱۱ (که توسط عوامل یک برنامه تلویزیونی متعلق به آلمان در سال ۲۰۱۴ کشف شده بود)، را به پایان رساند. در حال حاضر این خودرو در موزه پورشه نمایش داده می شود. شماره ۵۷ قدیمی ترین ۹۰۱/۹۱۱ است که شرکت آن را در اختیار دارد.

محمد سلیمانی

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا