1398-03-28
دانستنی‌های سلامتی

دلیل بی خوابی چیست؟ با این روش ها آن رفع و درمان کنید!

دلایل بی خوابی

داشتن یک خواب شبانه کامل و بی وقفه امروزه یکی از تفریحات محسوب می شود. چرا که می توان گفت شاید نیمی از مردم کره زمین دچار بی خوابی و یا کم خوابی و بد خوابی هستند اما باید دلیل بی خوابی را یافت تا به فکر راه حل بود.

خواب خوب و کامل رویایی است که افرادی که آن را از دست می دهند و دچار بی خوابی هستند به خوبی درکش می کنند. داشتن یک خواب شبانه کامل و بی وقفه امروزه یکی از تفریحات محسوب می شود. چرا که می توان گفت شاید نیمی از مردم کره زمین دچار بی خوابی و یا کم خوابی و بد خوابی هستند اما باید دلیل بی خوابی را یافت تا به فکر راه حل بود. افرادی که در شب کمتر از شش ساعت خواب کامل دارند ۱۳ درصد بیشتر از مردم دیگر به مرگ نزدیکتر هستند. در ادامه با راه حل های دلیل بی خوابی همراه نت نوشت باشید.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با ۷ روش خانگی فوق العاده

بیشتر بخوانید: بهترین زمان خواب ؛ مناسب ترین زمان خوابیدن و بیدار شدن چه ساعاتی است؟

دلیل بی خوابی

دلیل بی خوابی زیاد هستند. بسیاری از عوامل در بی خوابی و کم خوابی دخیل هستند. اما طبق تحقیقات یکی از مهمترین علت های بی خوابی نگرانی به خصوص نگرانی های مالی است. میزان خستگی نیز در کیفیت خواب تاثیر گذار است. اینکه شما بدانید چگونه با اضطراب و احساسات منفی خود برخورد کنید بسیار مهم است. شیوه راه حل شما در برابر مشکلاتتان و دلیل بی خوابی می تواند در کیفیت خواب دخیل باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض بی خوابی ؛ نشانه ها و راه حل گام به گام درمان

بیشتر بخوانید: بهترین پوزیشن خوابیدن از نظر علمی چیست؟

هزینه های بی خوابی

دلایل بی خوابی

درمان بی خوابی

برای مرور موراد رایج دلیل بی خوابی باید گفت افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند علاوه بر ضررهایی که بر سبک زندگی خودشان وارد می کنند. می توانند در رشد اقتصاد جامعه نیز اختلال ایجاد کنند. طی مطالعات یک شرکت تحقیقاتی اروپایی اثرات محرومیت خواب در پنج کشور که توانسته به هزینه های اقتصادی آنها لطمه وارد کند به این شرح است:

  • بزرگترین بی خوابی ها در ایالات متحد بوده است که ۴۱۱ میلیارد دلار در سال در تولید ناخالص داخلی تاثیر گذاشته است.
  • پس از آن ژاپن است که ۱۳۸ میلیارد دلار در سال بوده است.
  • آلمان میزان حدود ۶۰ میلیارد دلار و سپس انگلستان و کانادا که به ترتیب ۵۰ و ۲۱ میلیارد دلار خسارت در تولیدات داخلی وارد کرده اند.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با معجون خانگی؛ یک قاشق از این معجون را بخورید و آسوده بخوابید!

البته میزان سود مالی شاید اینقدر مهم نباشد. اما افزایش میزان مرگ و میر زودرس می تواند وحشتناک باشد. شکاف بین کار و زندگی به مشکلی مهم در جوامع شهرنشین تبدیل شده است. مردم در حال حاضر بیشتر وقت خود را در محل کار می گذرانند و ساعات بسیار محدودی را برای خانواده در خانه هستند.

همین امر استفاده بیش از حد از لب تاب، گوشی های هوشمند، کامپیوتر و … دستگاه هایی از این قبیل،  روز به روز بیشتر می شود. به دلیل آنکه ساعات کار رسمی ممکن است جهت زندگی روزمره این افراد کفایت نکند. و به هیچ عنوان نمی توان از این دلیل بی خوابی ساده گذر کرد.

بیشتر کارمندان رسمی و غیر رسمی ترجیح به اضافه کار در محل کار خود دارند. و چون ساعات استراحت در منزل بسیار محدود است. افراد ترجیح می دهند کارهای غیر ضروری و شاید اداری مانند کنترل ایمیل یا . . . را در خانه و حتی ساعات قبل از خواب انجام دهند. در سالهای اخیر افزایش خود اشتغالی و اشکال مختلف کار شخصی بسیار گسترده شده است. این افزایش سبب شده شخص در منزل و حتی در ساعات استراحت نیز به دنبال کار، پرداختها، رسید ها و . . . باشد.

بیشتر بخوانید: ۷ دمنوش خواب آور که بهتر از هر قرص خوابی هستند!

بیشتر بخوانید: کاهش وزن در خواب ؛ خوب بخوابید و کالری بسوزانید و لاغر شوید!

استرس و اضطراب ناشی از این کار در محل استراحت شخصی نیز منعکس خواهد شد. مبالغ پایین دستمزدها و کفایت نکردن اضافه کاری سبب می شود. کارهای اضافه بر سازمان در ساعات بیداری بیشتر شود. اشخاص جهت دریافت یک مبلغ جزئی نیز تا ساعات پایانی شب در تکاپو هستند.

فاصله از ابزار های الکترونیک

درمان بی خوابی

درمان بی خوابی

با توجه به مطالب بالا راجع به دلیل بی خوابی می توان گفت بهترین راه حل فاصله گرفتن از دستگاههای الکترونیکی است. بهتر است با هر گونه مشکل مالی و اقتصادی ساعاتی را برای استراحت به خود اختصاص دهید. در این ساعات به هیچ وجه از وسایل ارتباط جمعی استفاده نکنید. از وسایل الکترونیکی که به نوعی باعث ارتباط شما با بیرون از خانه می شود دوری کنید. مرز بین کار و خانه را رعایت کنید تا در خانه فضای استراحت و آرامش برای شما مهیا شود. کارفرمایان می توانند بر گزینه “اهمیت خواب” در محل کار تاکید داشته باشند. تا تمرکز در ساعات کاری بیشتر باشد و اهمیت کاری در محل کار رعایت شود.

بیشتر بخوانید: ویتامین تنظیم خواب را بشناسید! کمبود ویتامین دی عامل بی خوابی

در انتهای مرور دلیل بی خوابی باید گفت شاید مهم باشد که میزان کار شما در زندگی تان دخیل باشد. ولی میزان سلامتی شما بر هر دوی آنها اولویت دارد. زمانی که شما سلامت باشید بهتر کار می کنید و زندگی بهتری برای خود و خانواده اتان می سازید. به اوقات فراغت و استراحت خود بیشتر اهمیت بدهید تا ساعات کاری انرژی مضاعف داشته باشید. سعی کنید در اوقات فراغت علاوه بر تفریح خواب خوب داشته باشید یا اگر کمبود خواب دارید جبرانش کنید.

بیشتر بخوانید: بی خوابی زنان ؛ نشانه ها، راه حل و درمان این معضل میانسالی

بیشتر بخوانید: دیر خوابیدن ؛ بیماری ها و اثرات منفی دیر خوابیدن همه باید بدانند!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا