1398-03-01
دانستنی‌های سلامتی

کاهش وزن بعد از زایمان ؛ روش‌های صحیح کاهش وزن بعد از بارداری

کاهش وزن بعد از زایمان

خانم هایی که زایمان کرده اند باید برنامه ای برای کاهش وزن شان پس از بارداری داشته باشند. بیشتر خانم ها طی ۶ الی ۱۲ ماه پس از زایمان به وزن پیش از بارداری باز می گردند. بعضی از مادران در ۶ هفته اول پس از زایمان نیمی از وزن کسب کرده در طی دوران بارداری را از دست می دهند و بقیه اضافه وزن شان را در طی ماه های آینده.

خانم هایی که زایمان کرده اند باید برنامه ای برای کاهش وزن بعد از زایمان داشته باشند. بیشتر خانم ها طی ۶ الی ۱۲ ماه پس از زایمان به وزن پیش از بارداری باز می گردند. بعضی از مادران در ۶ هفته اول پس از زایمان نیمی از وزن کسب کرده در طی دوران بارداری را از دست می دهند و بقیه اضافه وزن شان را در طی ماه های آینده. با نت نوشت همراه باشید تا با هم با روش های کاهش وزن پس از بارداری آشنا شویم.

بیشتر بخوانید: لاغری بعد از زایمان ؛ خوش اندام شدن پس از زایمان با این روش های ساده!

در هر صورت مادران باید رژیم غذایی مناسب و ورزش را در برنامه روزانه خود برای کاهش وزن و حفظ سلامتی شان بگنجانند. همچنین تغذیه کودک با شیر مادر کمک فراوانی به کاهش وزن می کند.

بدن پس از زایمان نیاز به ریکاوری دارد و حتما لازم است تا مادر برای کاهش وزن بعد از زایمان حداقل ۶ هفته صبر کند. اگر بدن مادر سریع تر از این زمان کاهش وزن داشته باشد زمان بیشتری طول می کشد تا به حالت نرمال و بهبودی کامل برسد. بنابراین پس از ۶ هفته و چک آپ کامل اقدام به کاهش وزن کنید. اگر کودک با شیر مادر تغذیه می کند تا ۲ ماهگی صبر کرده و سپس برنامه کاهش وزن را در پیش بگیرید. لازم نیست خیلی سزیع وزنتان کاهش پیدا کند بلکه هدف فقط کاهش حدود نیم کیلوگرم در هفته است. با کمی ورزش و کم کردن ۵۰۰ کالری از رژیم فعلی تان خیلی راحت می توانید به هدف برسید. اگر لازم می دانید با پزشکتان راجع به کالری مورد نیاز بدن در دوره شیر دهی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: کوچک کردن شکم بعد از زایمان ؛ دیاستازیس رکتوس را با این تمرین ها محو کنید!

کاهش وزن بعد از زایمان

کاهش وزن بعد از زایمان

شیردهی و کاهش وزن بعد از زایمان

در دوران شیردهی لازم است تا مادر با سرعت کمی وزن خود را پایین بیاورد. این به این علت است که کاهش سریع وزن موجب کم شدن شیر مادر می شود اما کاهش نیم کیلو وزن در هفته تاثیری بر شیر مادر و سلامتی او ندارد. شیردهی کالری زیادی را در بدن مادر می سوزاند و باعث کاهش وزن می شود.

بیشتر بخوانید: فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک را بدانید!

بخورید تا لاغر شوید!

خیلی از مادران پس از زایمان فراموش می کنند تا مراقب تغذیه شان باشند. از طرفی خیلی افراد نگران وزن شان هستند و از خوردن اجتناب می کنند. در حالی که این روش صحیح نیست. مادر نیاز به انرژی دارد و این انرژی را باید از تغذیه صحیح به دست بیاورد. بنابراین باید یک رژیم غذایی سالم و غنی را دنبال کند. در این جا روش هایی سالم برای تغذیه پس از زایمان را برای شما خواهیم گفت. با این روش ها موفق خواهید شد که سلامتی تان را به دست آورده و در عین حال کاهش وزن بعد از زایمان را تجربه کنید.

وعده های غذایی تان را افزایش دهید. به جای ۳ وعده غذایی حجیم وعده های غذایی را به ۵ الی ۶ وعده کم حجم و سالم افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک واقعا بهتر است؟

صبحانه بخورید. حتی اگر قبل از این عادت به خوردن صبحانه نداشته اید حتما خودتان را وادار به خوردن این وعده غذایی کنید. صبحانه انرژی روزانه شما را فراهم می کند و اجازه نمی دهد در طول روز احساس کسالت و خستگی کنید.

آرام غذا بخورید. زمانی که آرام غذا بخورید زودتر متوجه احساس سیری می شوید و همین امر موجب اجتناب از پرخوری می شود.

لبنیات کم چرب و بدون چربی مصرف کنید. لازم نیست که برای این که شیرتان افزایش یابد از شیر پرچرب استفاده کنید. لبنیات کم چرب و یا بدون چربی باعث کاهش وزن می شوند و از طرفی کلسیم بیشتری جذب بدن شما می شود.

بیشتر بخوانید: علت زایمان زودرس ؛ سیستم ایمنی بدن جنین را دست کم نگیرید!

از میوه و سبزیجات به عنوان میان وعده استفاده کنید. اگر نیاز به میان وعده دارید و احساس گرسنگی می کنید از میوه و سبزیجات که سرشار از ویتامین و فیبر هستند استفاده کنید. سیب، پرتقال، موز، انواع توت ها پیشنهادهای ما برای یک میان وعده سالم است.

۸ الی ۹ لیوان مایعات در روز مصرف کنید. نوشیدن آب کافی در روز باعث کاهش وزن می شود و از تجمع چربی ها جلوگیری می کند. اگر نیاز بدن به مایعات را با آب برآورده کنید و از مصرف نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی اجتناب کنید زودتر به هدف کاهش وزن بعد از زایمان دست خواهید یافت. این مواد حاوی شکر  و کالری زیادی هستند که مانع کاهش وزن می شوند.

بیشتر بخوانید: رشد مغز جنین تحت تاثیر سلامت این دستگاه در بدن مادر است!

بیشتر بخوانید: افسردگی پدر بعد از زایمان ؛ نشانه ها و تفاوت ها با مادر!

از غذاهای کبابی و پخته شده به جای غذاهای سرخ کردنی استفاده کنید.

مصرف شیرینی جات و شکر و چربی را محدود کنید.

۶۷۰px-Prepare-for-Pregnancy-After-40-Step-3

از رژیم های غیر علمی و تصادفی دوری کنید

خیلی از افراد هر رژیمی را که سر راه شان قرار می گیرد انتخاب کرده و آن را در پیش می گیرند. اغلب این رژیم ها تصادفی و بدون هیچ پایه علمی هستند و اگر حتی در شروع کمی کاهش وزن داشته باشید بعد از مدتی وزن بیشتری کسب می کنید. رژیم هایی که مصرف مواد خاصی را محدود می کنند و فقط چند نوع ماده غذایی در ان ها گنجانده شده فاقد پایه و اساس علمی هستند و برای مادر بسیار مضر است.

حتی ممکن است کاهش وزن بعد از زایمان شما با اینگونه رژیم ها ناشی از کاهش حجم عضلات باشند و به محض بازگشت به رژیم غذایی عادی چربی های بدن به حالت قبل از رژیم باز می گردند.

بیشتر بخوانید: تغذیه زنان باردار ؛ برنامه غذایی برای داشتن دوران بارداری بی خطر و سالم

Helping-Weight-Loss-after-Delivery

واقع بین باشید

بهتر است که واقع بین باشید و این موضوع را بدانید که ممکن است هیچ وقت به حالت قبل از زایمان باز نگردید. ممکن است دور کمر و دور باسن شما کمی بزرگ تر از قبل شود و شکم شما نرم و شل شود. در هر صورت واقع بینی در مورد اندام تان بعد از زایمان لازم است.

بیشتر بخوانید: افسردگی بعد از زایمان چیست و چه تاثیر مخربی بر کودک دارد؟

Yoga-Poses-to-Lose-Weight-after-Pregnancy

ورزش کنید

یک رژیم غذایی سالم و علمی همراه با ورزش می تواند وزن شما را کاهش دهد. لازم نیست که فشار زیادی به خودتان بیاورید بلکه پیاده روی روزانه می تواند یک ورزش عالی برای رسیدن به هدف تان باشد. ورزش کردن از راه های کاهش وزن بعد از زایمان بوده و از سالم ترین روش ها برای مادران به حساب می آید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا