1398-03-29
روانشناسی و موفقیت

کلاس های مهربانی ، درس جدید در مدارس دنیا

کلاس های مهربانی

مهربانی از خصوصیات فردی است که در دوران کودکی به کودک آموخته می شود و از آن پس بخشی از صفات او می شود. کودکی که مهربانی را در سال های نخست زندگی اش می آموزد در آینده بهتر از دیگران می تواند روابط اجتماعی موفق داشته باشد. یک تمرین دالای لامایی با نام مهربانی وجود دارد که اخیرا در چندین کشور به کودکان آموزش داده می شود. کودکان در دوران پیش دبستانی این تمرین را در کلاس های مهربانی انجام می دهند و مانند یک درس ” مهربانی ” را می آموزند.

مهربانی از خصوصیات فردی است که در دوران کودکی به کودک آموخته می شود و از آن پس بخشی از صفات او می شود. کودکی که مهربانی را در سال های نخست زندگی اش می آموزد در آینده بهتر از دیگران می تواند روابط اجتماعی موفق داشته باشد. یک تمرین دالای لامایی با نام مهربانی وجود دارد که اخیرا در چندین کشور به کودکان آموزش داده می شود. کودکان در دوران پیش دبستانی این تمرین را در کلاس های مهربانی انجام می دهند و مانند یک درس ” مهربانی ” را می آموزند.

چالش مهربانی علاوه بر کلاس های پیش دبستانی در چندین کلاس دانشجویان پرستاری نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

این تمرین که بخشی از آموزش مهربانی است توسط مرکز بهداشت سالمندان در دانشگاه ویسکانسین مدیسون مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. طی این تحقیق این بازی از پرطرفدارترین بازی ها در دوران پیش دبستانی است که کودکان توانسته اند به کمک آن احساسات خود را بسط و گسترش دهند.

یکی از مربیان می گوید : ” دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم به نحوی ترسناک است. ما همیشه نمی توانیم آن چه را که بیرون از افکارمان رخ می دهد را کنترل کنیم. اما تمرین مهربانی به ما آموزش می دهد که به راحتی بتوانیم هر آن چه را که دوست داریم کنترل کنیم و تحت اختیار خود قرار دهیم. “

تا کنون بیش از ۱۵۰۰۰ آموزگار و والدین از سراسر جهان برای این آموزش ثبت نام کرده اند.

آموزش های روان شناختی در مدارس

کلاس های مهربانی

مدارس زیادی در نیویورک شیوه های مختلفی مبتنی بر ذهنیت را در خلال دیگر برنامه های آموزشی خود به کار می گیرند. از جمله این شیوه ها یوگا را می توان نام برد. برنامه آموزشی مهربانی از مناسب ترین آموزش های روان شناختی در این مدارس است. در این نوع کلاس ها کودکان می توانند وارد کلاس که شدند هر گونه احساس مثبت یا منفی که دارند را به راحتی بیان کنند.

مثلا می توانند بگویند : پدرم شب گذشته از محل کارش اخراج شد و این منو خیلی ناراحت کرد.

در این کلاس ها کودکان به راحتی می توانند فشارهای استرس زایی که بر روی اعصاب آن ها سنگینی می کند را بیان کرده و به راحتی از آن رها شوند.

مربیان این برنامه می گویند : ” بچه ها می توانند به هر نحوی که راحت هستند بایستند یا بنشینند و یا حتی بخوابند و فقط نفس بکشند و اجازه ندهند که دیگران حتی به آن ها نزدیک شوند. “

بعد از این کلاس ها کودکان و نوجوانان تمایل بیشتری به همراهی با دیگر دوستانشان دارند. آن ها به راحتی تمرکز کرده و توانایی های تحصیلی خود را نیز تقویت می کنند.

کنترل مهارت های رفتاری در کودکان  

برخی معتقدند که مهارت های احساسی والدین بهتر از آموزگاران است.  یکی از روانشناسان اشاره می کند بچه ای که با ترس و استرس و اضطراب شخصی وارد کلاس درس می شود و مشغول آموختن می شود، به میزان لازم تمرکز و گیرایی ندارد. این سبب می شود حواس کودک کاملا پرت شده و آموزش مناسبی نداشته باشد. علاوه بر آن روابط اجتماعی مثبتی با همسالان و معلمان خود نخواهد داشت.

این کلاس ها کمک می کند کودک در آینده زندگی بهتری داشته باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که افراد با مهارت های رفتاری مناسب، بهتر از دیگر افراد می توانند رفتاری مثبت و اجتماعی داشته باشند. این افراد ماهر بیشتر از دیگران در زمینه درسی مانند ریاضی موفق بوده اند.

برنامه درسی مهربانی

کلاس های مهربانی

کلاس های مهربانی یک جنبش رو به رشد جهانی جهت آموزش هوش هیجانی در مدارس می باشد.

طرفداران این کلاس ها می گویند که کلاس های مهربانی برای معلمین نیز سودمند است. چرا که در طول این کلاس ها تمرکز می کنند و بر روی نحوه آموزش و برنامه درسی خود به خوبی تمرکز می کنند. مهارت های هیجانی و همکاری دانش آموزان نیز شکوفا شده و توانایی یادگیری را افزایش می دهد.

ریچارد دیودسون بنیانگذار مرکز ذهن سالم، معتقد است که حکمت باستانی بودایی، سرنخ های بسیاری در این کلاس ها دارد. او با الهام گرفتن از رهبری معنویت تبت، دالای لاما، دیدگاه مذهبی خود را با بینش مذهبی عمیقی در استراتژی های لازم برای بهبود زندگی مردم به کار می گیرد.

حس بودایی در این تمارین سبب ایجاد آرامش شده و به عنوان مبنایی برای آموزش کودکان در تماشای حرکات و احساس بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه اجرای کلاس های مهربانی

در کلاس های مهربانی در یک تمرین کودکان با شادابی یک عروسک حیوان را بر روی شکم خود قرار می دهند و با تنفس خود حرکت عروسک را لمس می کنند. این تمرین طبق گفته یکی از مربیان سبب تقویت احساسات درونی و شناسایی و برچسب گذاری بر روی عواطف می شود.

زمانی که به کودکی کمک می شود تا این تمرین را انجام دهد، حس اعتماد به نفس و البته همدردی در او تقویت می شود.

بیشتر والدین نسبت به برگزاری این کلاس‌ها دید مثبتی داشته اند و گفته اند که ما خیلی تلاش می کردیم که این گونه احساسات را به کودکمان آموزش دهیم ولی با صحبت کردن نمی توانستیم این کار را انجام دهیم. این آموزش در کلاس های بالاتر به بصورت بحث در کلاس انجام می شود و یا به صورت نشستن در یک اتاق و نوشتن نامه به آینده خود صورت می گیرد.

این کلاس ها در زمینه شخصیتی به بسیاری از کودکان و نوجوانان کمک کرده است و سبب می شود آینده ای روشن تر در انتظارشان باشد.

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا