زندگی و سلامت

کودکان و تروریسم؛ کودکان چگونه و چقدر باید راجع به حملات تروریستی بدانند!؟

-kids-under-bed-cropped

یکی از معضلات قرن حاضر ترور و تروریسم است که آموزشهای لازم هنگام برخورد و مقابله با این دسته از افراد نه تنها برای بزرگسالان نیاز است بلکه کودکان نیز می بایست به روشنی این مسئله را درک کنند و هنگام مواجه با آن به درستی عمل نمایند.

حملات تروریستی همیشه ترسناک و غیرقابل پیش بینی می باشند به خصوص در مکانهایی که کودکان حضور داشته باشند. والدین نیز ترس و وحشت بسیاری از این واقعه  برای فرزندان خود دارند.

گاهی والدین سعی می کنند فرزندان خود را از شنیدن این اخبار و یا دیدن صحنه های جنایت تروریسم ها دور کنند. کودکانی که اطلاعات در مورد این نوع از خشونت ندارند هنگام برخورد با این مسئله بیشتر آسیب دیده و لطمات روحی شدید تری را حس می کنند.

این بار نت نوشت به والدین کمک می کند تا در برخورد با این مسئله در برابر فرزندانشان واکنشی صحیح و به جا داشته باشند.

تروریست، پنهان یا آشکار؟

بسیاری از والدین صحبت کردن در مورد این مسئله را نا به جا دانسته و از بحث های مرتبط با آن در جمع خانوادگی به خصوص با حضور کودکان خودداری می کنند. روانشناسان بالینی می گویند که اجتناب از بحث درمورد مسئله تروریسم یک راه کاملا اشتباه است. کودکان می بایست واقعیات اساسی مرتبط با جامعه ای که در آن زندگی و رفت و آمد دارند را بدانند.

از آنجایی که این مسئله ممکن است کمی ایجاد رعب و وحشت برای کودک داشته باشد بهتر است آنها را مطمئن کنیم که تحت حمایت و آرامش قوی خانواده اشان هستند. پنهان کردن خطراتی که ممکن است  در کمین کودک باشد سبب ضعف او هنگام خطر می شود. بهتر است کودک را در جریان اتفاقی که افتاده است قرار دهید و این مسئله را از او پنهان نکنید.

در صورتی که او دچار ترس شد راههای زیادی برای آرامش او به کار بندید تا مجاب شود که در کنار خانواده اش کاملا در امان است.

-kids-under-bed-cropped

پنهان سازی جزئیات

اخباری که از کودک پنهان شود ممکن است جای دیگری به دست او برسد و این گونه کودک بیشتر دچار سردگمی خواهد شد. کودکان می بایست مسئله مدیریت احساسات خود را با قرار گرفتن در موقعیت های خوب و بد بیاموزند. از آنجایی که اطلاعات کودک در این زمینه کافی نیست، اگر این اخبار دور از پدر و مادر به دستش برسد افکار زیادی ذهن او را درگیر خواهد کرد.

پس بهتر است شما مسئله را همان طور که می دانید متوجه می شود برایش روشن کنید و البته آرامش خاطر نیز بدهید. از بازگو کردن جزئیات تند و زننده خود داری کنید. نیازی نیست تمام مسائل نا به هنجار را کودک بداند و بیشتر سردرگم شود. توصیف خونریزی، عکسهای مرتبط با صحنه جنایت یا تیر اندازی و . . . که روحیه کودک را به شدت مجروح می کند را باید از او دور نگه داشت. بسیاری از کودکان هستند که مسائل مرتبط با ترور و تروریسم را از اینترنت بدون توجه والدین مطالعه می کنند.

این امر سبب می شود وارد جزئیات شوند و به  روحیه سالم خود آسیب برسانند.

terrorism

کودک و آرامش

همان قدر که ما می خواهیم کودک نسبت به مسائلی که ممکن است برایش درجامعه رخ دهد آگاه باشد همان قدر نمی خواهیم از جامعه ترس داشته باشد.

احساس ترس سبب می شود که کودک به درستی به رشد و تعالی اخلاقی دست پیدا نکند. کودک می بایست زندگی سالم در عین حال آگاهانه داشته باشد که بتواند به راحتی در جامعه موفقیت کسب کند. کودکان با شنیدن اطلاعاتی که والدین در مورد اتفاقات برایشان باز گو می کنند،  بیشتر این را می پرسند که : آیا باز هم این اتفاق تکرار می شود ؟

در صورتی که با این سوالی مواجه شدید لطفا حقیقت را به او بگویید تا بداند که بله ممکن است این اتفاق بد مجدد تکرار شود. ولی تو خوب می دونی باید چه کارکنی و چه طور از خودت محافظت کنی. همان طور که ممکن است امتحانات کودکان چند روزی به تعویق افتد همان طور کودک بایست بدانند در مدرسه اش چه اتفاقی ممکن است رخ دهد.

بخشی از این آموزش به گفتگو و آموزش های مرتبط در مدارس مربوط می شود و بخشی هم به  والدین.

بیماری ها و مشکلات ترس در کودکان

آرام نگه داشتن روحیه کودک مسئله مهمی در این زمینه است که می بایست در کنار آگاهی دادن بسیار دقیق رعایت شود. بسیاری از آسیب های روانی که از طریق ترس به کودکان وارد می شود می تواند زمینه ساز بیماری های بزرگ جسمی و روحی باشد. شب ادراری، استرس مداوم، سرگرم شدن کودک به افکار مزاحم، سردرد و معده درد از جمله بیماری هایی است که از ترس آشکار نشده به وجود می آید.

در صورتی که کودک شما از این علائم رنج می برد حتما با پزشک صحبت کنید چرا که ممکن است از مسئله ای پنهان بترسد و بیان نکند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا