1398-03-28
سینمای جهان

تحلیل فیلم The Mountain Between Us کاری از هانی ابو اسعد

تحلیل فیلم The Mountain Between Us

“کوه میان ما” عنوان فیلمی به کارگردانی “هانی ابو اسعد” و نویسندگی “کریس وایتز” است. “وایتز” فیلم نامه این فیلم را از روی رمان “چارلز مارتین” که همین عنوان را دارد به اقتباس گرفته است. “کوه میان ما” از آن دسته از فیلم هایی است که مسئله بقا و مخاطره هایی که انسان در طبیعت به آن گرفتار می‌شود را هدف گیری می‌کنند.

کوه میان ما یا The Mountain Between Us عنوان فیلمی به کارگردانی هانی ابو اسعد Hany Abu-Assad و نویسندگی کریس وایتز است. وایتز فیلمنامه این فیلم را از روی رمان چارلز مارتین Charles Martin که همین عنوان را دارد به اقتباس گرفته است. کوه میان ما The Mountain Between Us از آن دسته از فیلم هایی است که مسئله بقا و مخاطره هایی که انسان در طبیعت به آن گرفتار می‌شود را هدف گیری می‌کنند. فیلمی که چندین بار ساخت آن به دلایل مشکلات در فیلمنامه با تاخیر مواجه شد و سرانجام در اکتبر ۲۰۱۷ به پرده سینما ها راه یافت. در ادامه با تحلیل فیلم The Mountain Between Us با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Molly’s Game بازی مالی کاری از آرون سورکین

تحلیل فیلم The Mountain Between Us کاری از هانی ابو اسعد

در ابتدای تحلیل فیلم The Mountain Between Us باید گفت این اثر از جایی آغاز می‌شود که پرواز هواپیمای مسافربری به علت پیش بینی طوفان کنسل می‌شود و مسافران این پرواز چاره‌ای جز تحمل و انتظار برای پرواز بعدی ندارند. در اینجا بیننده با ۲ شخصیت همراه می‌شود. اولی زنی به نام “الکس” که “کیت وینسلت” این نقش را ایفا می‌کند و دیگری “بِن” با بازی “ادریس آلبا”. بر حسب اتفاق فردا مراسم عروسی الکس است و او اصرار فراوان برای رفتن به هر طریقی دارد و همچنین بِن نیز یک جراح است و برای فردا صبح عملی اضطراری در پیش دارد. پس در این نقطه ۲ کاراکتر خود را در یک وضعیت می‌بینند و راه حلی به ذهنشان خطور می‌کند. آن ها یک هواپیمای شخصی ۲ موتوره را با خلبان اجاره می‌کنند که آن ها با خود ببرد. هواپیما در راه دچار سانحه می شود. البته نه از نوع طوفان بلکه به یکباره خلبان دچار سکته مغزی شده و کنترل هواپیما را از دست می‌دهد. سقوطی در کوهستانی سراسر پوشیده از برف وسط نا کجا آباد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۴۵ سال کاری از اندرو هیگ

کارگردان، در فیلم The Mountain Between Us سعی بر نشان دادن قدرت انسان در طبیعت خشن و همچنین فوران عشقی است که در اثر تلاقی دو انسان  مختلف در مکانی عجیب رخ می‌دهد. تا به اینجا می‌توان گفت که این ایده به تنهایی شاید جذاب باشد اما وقتی در قالب داستان روایت می‌شود جذاب خواهد بود؟ مطمئنا خیر. “هانی ابو اسعد” تقریبا در تمام لحظه به لحظه فیلم از مخاطبش عقب می‌افتد و این بزرگترین لطمه به فیلم است. در چند سال اخیر فیلم های شاخصی ساخته شده اند که سعی بر ملموس کردن بقای انسان در طبیعت داشته‌اند. “از گور بازگشته” اثر “گونزالو ایناریتو” و “خاکستری” اثر “جو کارنهان” تنها نمونه هایی از این ژانر هستند که نه تنها با دقت به مفهوم بقا در فیلم پرداخته اند، بلکه حتی پا را فراتر گذاشته و از دل آن  مفاهیم دیگری بیرون کشیده‌اند.

کوه میان ما فیلمی از هانی ابو اسعد محصول ۲۰۱۷ آمریکا

The Mountain Between Us کوه میان ما فیلمی از هانی ابو اسعد محصول ۲۰۱۷ آمریکا

در تحلیل فیلم The Mountain Between Us باید گفت تقریبا همه عناصر قابل پیش بینی هستند و تنها اندک صحنه هایی وجود دارد که پتانسیل پخته شدن را دارا هستند که آن ها هم با کارگردانی بد کارگردان از تآثیر می‌افتند. مهمترین این سکانس ها، هنگام سقوط هواپیماست که وضعیت دچار یک تعلیق می‌شود و کارگردان سعی بر نشان دادن جزئیات هنگام سقوط دارد. درست هنگامی که همه چیز برای یه صحنه نفس گیر فراهم می‌شود کات!. و کارگردان به راحتی لحظه برخورد را کات می‌کند و لذت اضطراب را از مخاطبش می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم من نفرت انگیز ۳ کاری از پیتر کافین

همچنین در این دست ژانر، طبیعت برای مسافرینش باید به یک آنتاگونیست بدل گردد و از خود شخصیت نشان بدهد. اتفاقی که هیچگاه در The Mountain Between Us به وقوع نمی‌پیوندد. گویی طبیعت فقط لوکیشنی بوده است که دو بازیگر خوش چهره به آن پناه ببرند و مدتی کنار هم بمانند تا عاشق هم شوند همین! وقتی گرسنه می‌شوند طبیعت به شکل غیر قابل باور و مصنوعی به آن ها یک گربه وحشی هدیه می‌کند. هنگامی الکس در دریاچه یخی سقوط می‌کند که کلبه ای پیدا شده باشد و هنگامی پای بِن در تله قفل می‌شود که نجات نزدیک است. گویی در فیلمنامه اول به رهایی اندیشیده شده و سپس اندک مخاطره هایی از آب در نیامده در آن گنجانده شده است.

مسئله دیگر که نباید در تحلیل فیلم The Mountain Between Us از قلم بیفتد اینکه حتی پس از رهایی کاراکتر هایش بر آن نیز تأکید دارد، پیوند عشقی است که آن دو با هم ایجاد می‌کنند. الکس که خود عاشق کَس دیگری است . بِن که آن قدر عاشق همسر فوت شده اش است که همیشه صدای ضبط شده او را به هم راه دارد. در طول رهایی از کوهستان فیلم تنها آن دو را در حال سرما و لرزیدن و چسبیده هم نشان می‌دهد و هیچ کنش عاشقانه ای را پی ریزی نمی‌کند که بخواهد در انتها منطقی از آن بهره بگیرد. درحالی که پس از رهایی آن دو به طرز شگرفی عاشق هم گشته‌اند. هم آن قدر مسخره و همانقدر غیر قابل باور.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Thor: Ragnarok ثور: رگنوراک محصول استودیو مارول

در نهایت؛ The Mountain Between Us سراسر مشکل است. از ضعف روایی در فیلمنامه تا کارگردانی منفعل کارگردانش. فیلم حتی به مرحله فیلم بودن هم نمی‌رسد و به اصطلاح ما قبل فیلم قرار می‌گیرد. نا پخته ای که به مدد حظور دو ستاره محبوب بر پرده سینما سعی در جذب مخاطب دارد. هرچند که آن دو در ایفای نقش خود خوب عمل می‌کنند اما اساسا شخصیت پردازی خوبی در فیلم صورت نگرفته است که چیز خاصی از بازی آن ها بیرون بکشد.

کوه میان ما فیلمی از هانی ابو اسعد محصول ۲۰۱۷ آمریکا

The Mountain Between Us کوه میان ما فیلمی از هانی ابو اسعد محصول ۲۰۱۷ آمریکا

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا