1398-01-02
دانستنی‌های سلامتی

درمان کیست تخمدان بدون دارو و روش های هورمونی

درمان کیست تخمدان بدون دارو

کیست تخمدان در نتیجه عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود ولی روش های درمان کیست تخمدان بدون دارو امکانپذیر است و می توان با رعایت رژیم غذایی و داروهای گیاهی این بیماری شایع را درمان یا حداقل کنترل کنید.

کیست تخمدان در نتیجه عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود ولی روش های درمان کیست تخمدان بدون دارو امکانپذیر است و می توان با رعایت رژیم غذایی و داروهای گیاهی این بیماری شایع را درمان یا حداقل کنترل کنید. سندرم ابتلا به کیست تخمدان – به اختصار PCOS – به دلیل ایجاد عدم تعادل هورمونی بین ۵ تا ۲۰ درصد زنان را در سنین باروری گرفتار می کند. چرا به آن پلی کیستیک گفته می شود؟ معمولا در یک تخمدان چند کیست کوچک ایجاد می شود. این کیست ها معمولا خطرناک نیستند ولی باعث می شود تا تعادل هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن زنان به هم بخورد.

هورمون تستوسترون یعنی هورمون مردانه که به میزان کمی به طور طبیعی در زنان وجود دارد با حضور این کیست‌ها در تخمدان از سطح طبیعی بیشتر می شود. در واقع وجود بیش از اندازه این هورمون در بدن زنان باعث جلوگیری از ایجاد تخمک طی برنامه دقیق ماهیانه می شود. این عدم تعادل هورمونی، عادت ماهانه و باروری و بعضی مواقع ظاهر فیزیکی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. عواملی مثل ژنتیک، شرایط زیست محیطی، رژیم غذایی نادرست و استرس طولانی مدت در ایجاد این نوع کیست‌ها دخیل است. اما در ادامه راه های درمان کیست تخمدان بدون دارو و روش های هورمونی را برای شما توضیح می دهیم.

بیشتر بخوانید: بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان چیست؟

علایم ابتلا به کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان بدون دارو

تخمدان سالم

در بسیاری از زنان این بیماری به درستی تشخیص داده نمی شود. چرا که گاهی در بیماری‌هایی مثل تیروئید یا سندروم خستگی دوره ای علائم مشابه عدم تعادل هورمونی دیده می شود.

در عین حال داشتن کیست تخمدان در زنان مختلف علایم متفاوتی دارد که تشخیص را مشکل می کند. ولی به طور کلی علائم مشابه زیر در بیشتر زنان مبتلا به کیست تخمدان دیده می شود :

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون مصرف داروهای هورمونی!

کیست تخمدان

تخمدان پلی کیستیک

• بی نظمی در عادت ماهانه

(فاصله بین عادت ماهیانه‌ در این افراد بیش از ۳۵ روز است یعنی در سال ۸ بار قاعدگی را تجربه می کنند)

• افزایش سطح هورمون مردانه آندروژن

• معمولا یک کیست در داخل خودش کیست های کوچکتری پر از مایع دارد که تخمک را محاصره و مانع از تشکیل جنین می شود.

ناباروری یا مشکل در باروری

• مقاومت به انسولین که باعث بروز دیابت نوع ۲ می شود.

خستگی

• اضافه وزن و سخت بودن کاهش وزن

• رشد موهای زائد در صورت و چانه

• تیره شدن پوست پشت گردن، زیر بغل، کشاله ران

• کم پشت شدن موی سر

• تغییر حالات روحی

• آکنه

• آپنه یا وقفه تنفسی و بی‌خوابی

• درد در ناحیه لگن

• سردرد

بیشتر پزشکان برای رفع این بیماری از قرص های کنترل بارداری یا ضد بارداری استفاده می کنند تا سطح هورمون ها را در بدن به حد طبیعی و منظم برسانند.  هر چند استفاده از قرص های ضد بارداری عادت ماهانه را منظم می کند، ولی مشکل اصلی یعنی کیست‌ها را از بین نمی برد و فقط علایم بیماری را رفع می کند بنابراین بهتر است از روش های درمان کیست تخمدان بدون دارو را بدانید.

از آن جا که بیماری در یک زن با زن دیگر متفاوت است، معمولا شرایط پیچیده تر می شود. مشکل اصلی مربوط به درصد هورمون زنانه نسبت به هورمون مردانه در بدن زن است. این درصد باید به دقت محاسبه شود. به همین دلیل بهترین روش، بررسی مورد به مورد است. یعنی هر بیمار جداگانه در مورد علت های ایجاد کیست مورد بررسی قرار گیرد.

ولی روش هایدرمان کیست تخمدان بدون دارو که به شما کمک می کند تا در صورت ابتلا به کیست تخمدان آن را رفع یا تحت کنترل درآورید و علائم آزار دهنده ناشی از آن را با تغییر عادت‌های روزانه به حداقل برسانید یا شاید برای همیشه آن را شکست بدهید.

بیشتر بخوانید: خواص مریم گلی برای زنان : خانم ها مریم گلی را دست کم نگیرید !

درمان کیست تخمدان بدون دارو

کاهش وزن

زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک همیشه از چاقی رنج می‌برند. متاسفانه از دست دادن وزن در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک مشکل تر است. ولی از آن جا که چاقی خود عامل بروز بیماری های متعددی است بهترین کار این است که با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب شخص وزن خود را کاهش دهد. این کار سخت است ولی غیر ممکن نیست.

چرا که تحقیقات نشان داده است با کاهش وزن ترشح هورمون ها به حالت طبیعی خود باز می‌گردد و بسیاری از علائم آزار دهنده این سندروم از بین می‌رود. پس اولین قدم برای درمان کیست تخمدان بدون دارو و کاهش وزن محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها است. با یک بازنگری میزان نان، برنج، ماکارونی را در رژیم غذایی تان کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: علائم افزایش هورمون استروژن و علت ها و درمان آن!

به قول حکیم های قدیم بگو چه می خوری تا بگویم چه بیماری داری؟

بیشتر بیماری ها از معده و روده شروع می شود. یعنی از غذا خوردن. پس اولین نکته ای که برای درمان کیست تخمدان بدون دارو باید تغییر داده شود رژیم غذایی است. با سم زدایی دستگاه گوارش شروع کنید. در نت نوشت بارها از روش های سم زدایی صحبت کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم در زنان که غیر عادی است نشانه چیست؟

حذف شکر

هر نوع ماده غذایی که حاوی شکر است باید از برنامه غذایی حذف شود. پس موقع خرید برای اقلام غذایی خانه هر نوع نوشابه یا غذا و میان وعده ای که حاوی شکر است از برنامه خرید خط خورده شود. به جز شکر به برچسب هایی که حاوی ساکاروز، شربت ذرت و دکستروز است توجه کنید تا در صورتی که این مواد در بسته غذایی یا نوشابه است خریداری نشود.

برای درمان کیست تخمدان بدون دارو آب میوه ها، شربت ها، ماست یخ زده، اسموتی و انواع نوشابه ها را با دقت بررسی کنید و حتی الامکان آن ها را خریداری نکنید. چون بیشتر آن ها یکی از انواع شکر را در خود دارد.

در مورد کربوهیدرات میزان کم مصرف توصیه می‌شود ولی در مورد شکر و مواد قندی به کل آن را از برنامه غذایی تان حذف کنید. حتما یک برنامه سم زدایی شکر برای سلامتی بدن تان انجام دهید. در صورت نیاز به قند به دلیل افت فشار خون و تامین انرژی از قندهای طبیعی مثل عسل، خرما یا انجیر خشک یا میوه های حاوی قند مثل انبه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: از خوردن قرص ضد بارداری نترسید؛ راجع به این قرص‌ها بیشتر بدانید!

کاهش استرس

بدن شما نمی داند چرا تحت فشار شرایط استرس زا هستید. ولی وقتی دچار استرس می شوید، بدن شما آدرنالین بیشتری ترشح می کند تا ضربان قلب تندتر شود و بدن بتواند شرایط را تحت کنترل خود دربیاورد. متاسفانه استرس عامل بروز بیماری ها و ناراحتی های زیادی در بدن می‌شود. از طرف دیگر وجود یک بیماری با حضور استرس شدیدتر هم می‌شود. استرس زیاد باعث آزاد شدن هورمون  کورتیزول در خون شده به نوبه خود سطح انسولین و آندروژن را افزایش می‌دهد. با تولید بیشتر این هورمون ها در بدن استرس شدید شده و یک چرخه تکراری بوجود می‌آید که علائم سندروم را بدتر می‌کند. در استرس های متعدد و طولانی مدت هورمون کورتیزول بیشتری ایجاد می شود، یعنی اولین هورمون سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن که به نوبه خود هورمون های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد. طبیعی است در دنیای امروز نمی توان استرس را از زندگی دور کرد بلکه باید یاد گرفت چه گونه استرس را کنترل کرد.

بی خوابی از علائم دیگر ابتلا به کیست تخمدان است که باعث تاثیرات منفی بر سیستم ایمنی بدن می شود.

چرخه تکراری : بی خوابی باعث بیماری و بیماری باعث بی خوابی می شود که باید بر آن غلبه کنید.

برای درمان کیست تخمدان بدون دارو هر کاری لازم است انجام دهید تا حداقل طی شبانه روز ۷ تا ۹ ساعت خواب آن هم در ساعت معینی داشته باشید. با یک خواب خوب بر استرس غلبه می کنید. ورزش کردن خیلی خوب است ولی شاید ندانید ورزش زیاد باعث ایجاد استرس می شود.

بنابراین اگر کیست تخمدان دارید، و ورزش های سنگین انجام می دهید تا وزن کم کنید، بهتر است ورزش های سنگین را کم تر کنید تا سطح هورمون آدرنالین در خون بالا نرود. اگر اصلا اهل ورزش نیستید، شروع پیاده روی تاثیر بسیار مثبتی روی سلامتی دارد.

سعی کنید از مدیتیشن، همراهی با دوستان صمیمی، تماشای فیلم های خنده دار، چای سبز، پیاده روی در طبیعت یا نگهداری از گل و گیاه برای آرامش بیشتر روحی و جسمی بهره بگیرید. با یک بررسی کلی می‌توانید کارها و چیزهایی که باعث کاهش استرس شما می‌شود پیدا و از آن ها دوری کنید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید با کاهش استرس علائم سندروم به شدت کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید: علائم اولیه سرطان دهانه رحم را بشناسید و زود اقدام کنید

جلوگیری از اختلال کار غدد درون ریز

کار سختی است چون هورمون ها را بدن ترشح می کند. ولی برای ایجاد تعادل و درمان کیست تخمدان بدون دارو راه کارهای مناسبی وجود دارد که با کنترل آنها می توانید کمک کنید تا کار غدد درون ریز دچار اختلال نشود. با استفاده از روش هایی که در این مقاله با آن آشنا می شوید می توانید به میزان زیادی از اختلال کار این غدد جلوگیری کنید.

فست فود ممنوع!

درمان کیست تخمدان بدون دارو فست فودها و غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی حذف یا بسیار کم کنید. چون فرآیند تولید غذاهای فرآوری شده به طور طبیعی صورت نمی گیرد، این دسته از غذاها غذای سالمی نخواهد بود.

دور غذاهای درست شده از آرد، شکر، شربت ذرت، گوشت های فرآوری شده، ماکارونی یا انواع پاستا، کنسروها و غذاهای بسته بندی شده را خط بکشید.

تنها یک فنجان قهوه می تواند باعث ایجاد هورمون کورتیزول بیشتر در بدن شود. پس اگر کیست تخمدان دارید اصلا قهوه نخورید. کافئین همچنین سطح استروژن را در بعضی از زنان افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: درمان ناباروری با طب سوزنی

استفاده از غذاهای ارگانیک

شاید پیش از خواندن این مقاله به کیست تخمدان مبتلا شده‌اید، ولی حالا وقتش رسیده است تا برای درمان کیست تخمدان بدون دارو دقت نظر بیشتری برای انتخاب و خوردن مواد غذایی داشته باشید. اگر کیست تخمدان دارید بدانید بدنتان به شدت به شکر و کربوهیدرات حساسیت نشان می دهد. لزومی ندارد آن‌ها را به طور کامل حذف کنید ولی می توانید خوردن شان را کنترل و کم کنید.

بسیاری از زنان مبتلا به کیست تخمدان، سطح تستوسترون بیشتری در خون خود دارند. لبنیات باعث افزایش ترشح این هورمون شده و به نوبه خود بر روی هورمون های دیگر تاثیر می گذارد.

رژیم غذایی سرشار از سبزی های سبز رنگ باعث می شود بدن شما به جاده سلامتی برگردد. همان چیزی که دنبالش هستید. اگر اهل گوشت خوردن هستید، حداقل از نوع ارگانیک آن که با علف و نه هورمون تغذیه شده اند، استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی رحم چیست؟ درمان سرماخوردگی رحم

ویتامین D

بیشتر زنانی که کیست تخمدان دارند کمبود ویتامین D دارند. میزان مناسب ویتامین دی در بدن تاثیر خوبی در کنترل قند و میزان انسولین خون دارد، قدرت باروری را بیشتر و خلق و خو را بهتر می نماید.

حتما با مراجعه به دکتر و انجام آزمایش خون میزان سطح ویتامین D را در بدن بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون مصرف داروهای هورمونی!

منیزیم

کمبود منیزیم در زنان مبتلا به کیست تخمدان مشاهده می شود. کمبود این ماده معدنی در بدن باعث بروز دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی هم می شود. میزان مناسب روزانه دوز منیزیم بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی گرم است هر چند بعضی از پزشکان اعتقاد دارند در افراد مبتلا به دیابت، اضطراب، ناراحتی های معده و روده، بی خوابی و خستگی ناشی از افسردگی این میزان بهتر است ۷۰۰ میلی گرم باشد.

برای درمان کیست تخمدان بدون دارو باید منیزیم مصرف کنید. با انجام آزمایش خون پزشک می توان میزان موردنیاز روزانه بدن به منیزیم را تعیین کند.

بیشتر بخوانید: بهبود علائم یائسگی با داروی جدید، خبر خوشی که در راه است!

داروهای گیاهی

علاوه بر موارد فوق در درمان کیست تخمدان بدون دارو درمان های طبیعی به شما کمک می کند تا کیست تخمدان و علائم ناشی از آن را به کمترین میزان ممکن برسانید. داروهای گیاهی موثر در درمان کیست تخمدان که باعث تعادل هورمون‌ها و جلوگیری از استرس می شود عبارتند از گوجه گیلاسی، ریحان، ریشه ماکا.

بیشتر بخوانید: تنظیم هورمون های بدن و لاغری را به این سوپر غذاها بسپارید!

برای سندروم تخمدان پلی کیستیک طب سنتی کمک بگیرید

طب سوزنی چینی ها یا داروهای گیاهی طب سنتی ایران روش های خوبی برای کنترل و حتی درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک است. حتی اگر دارو خاصی مصرف می‌کنید با مشاوره با پزشک تان حتما از طب های مکمل استفاده کنید. ریشه گل قاصدک، دارچین، و شیرین بیان از جمله داروهای خوب گیاهی است که همراه با سایر داروها یا طب سوزنی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: علت اصلی آکنه چیست و راه حل درمان آن چه می باشد؟

آب های دتوکس مصرف کنید

تحقیقات متعددی در مورد تاثیر آب بخصوص آب های سم زدا یا دتوکس بر روی سلامتی بدن انجام گرفته است. این آب ها نه تنها باعث کاهش وزن، سلامتی و شادابی پوست و مو می‌شود بلکه باعث بهتر شدن سوخت و ساز سلولی، تنظیم هورمون ها و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و از روش های درمان کیست تخمدان بدون دارو است. آب های سم زدا با ایجاد محیط قلیایی در بدن حتی باعث تقویت باروری می‌شود.

بیشتر بخوانید: داروی گیاهی برای افزایش میل جنسی : آشواگاندا (جنسینگ هندی) سلامت جنسی را تضمین می کند!

بیشتر بخوانید: بهبود علائم یائسگی با داروی جدید، خبر خوشی که در راه است!

سیگار نکشید

سیگار نه تنها برای کل سلامتی بدن مضر است و باعث بروز انواع سرطان ها می‌شود، قدرت باروری را هم کاهش می‌دهد. تحقیقات متعددی که در این مورد انجام شده است نشان داد زنانی که سیگار می‌کشند هورمون تستوسترون بیشتری در بدن شان تولید می‌شود و سطح انسولین خون شان بالا می‌رود که هر دو شرایط بدتری برای شدت بخشیدن به علائم بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک و دیابت نوع ۲ فراهم می‌کند. پس هر چه زودتر این عادت را ترک کنید.

هر چند علائم بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک آزاردهنده است ولی تحقیقات نشان داده است با تغییر سبک زندگی و رعایت یک رژیم غذایی سالم بخصوص در زنانی که از بیماری های دیگر هم رنج می‌برند، بیماری به میزان زیادی کنترل و علائم آن به شدت کاهش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مضرات ماکارونی برای کودکان : ماکارونی موجب مشکلات هورمونی در پسرها می شود!

منبع : http://draxe.com/polycystic-ovarian-syndrome/mindbodygreen.com

۴ دیدگاه

4 دیدگاه

 1. زهرا

  12 دی 1397 at 14:55

  2+

  داروی ساپوژکس واسه کیست عالی جواب میده جایی پیدا کردین تهیه کنید.

 2. م.ز

  15 دی 1397 at 21:26

  1+

  این دارو من پارسال مصرف کردم پلی کیستیک بودم داروهای شیمیایی دکترم گفت مصرف کردم فایده نداشت. سایت برگ بهشت میفروشه

 3. نازنین

  25 دی 1397 at 16:15

  0

  من این دارو به اسم ۵ گیاه ساپوژکس خریدم.بطری ۱٫۵ لیتر خودم و خواهرم و چند نفر از خانمهای مجرد فامیل مصرف کردن. خدا مخترع این دارو خیر بده

  • پریسا

   19 اسفند 1397 at 12:01

   0

   عزیزم داروخانه هم داره ساپوژکس ؟یا فقط از عطاری باید تهیه کرد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا