1397-11-30
اقتصادی

گزارش نت نوشت از تالار شیشه‌ای بورس اوراق بهادار – ۹۷/۱/۱۸

دولت باید بداند به منظور حمایت از بازار و کالای داخلی و رونق اقتصاد هیچ بازاری بهتر از بازار بورس اوراق بهادار نیست.

روز گذشته برای دومین بار در سال ۱۳۹۷ شاخص اوراق بهادار روز سراسر منفی را تجربه کرد و به جز تعدادی از تک سهم ها مابقی سهم ها باعث ضرر و زیان سهامداران خود شدند. به طوری که روز گذشته شاخص بازار بورس تهران با افت ۳۷۰ واحدی خود و با ۰٫۴ درصد افت نسبت به روز کار قبل، شاخص را به عدد ۹۶۷۷۹ رساند که در این حرکت تعداد ۲۰۹ نماد بورس منفی، ۷۵ نماد مثبت و ۲۲ نماد بدون تغییر به کار خود پایان دادند. ب

روز گذشته برای دومین بار در سال ۱۳۹۷ شاخص اوراق بهادار روز سراسر منفی را تجربه کرد و به جز تعدادی از تک سهم ها مابقی سهم ها باعث ضرر و زیان سهامداران خود شدند.

به طوری که روز گذشته شاخص بازار بورس تهران با افت ۳۷۰ واحدی خود و با ۰٫۴ درصد افت نسبت به روز کار قبل، شاخص را به عدد ۹۶۷۷۹ رساند که در این حرکت تعداد ۲۰۹ نماد بورس منفی، ۷۵ نماد مثبت و ۲۲ نماد بدون تغییر به کار خود پایان دادند. با اتمام معاملات روز گذشته p/e میانگین بازار روی عدد ۷٫۱ متوقف شد. در روزهای ابتدایی سال ۹۷ طبق سنت هر ساله بورس اوراق بهادار روزهای مثبت را آغاز کرد. دلایل شروع بورس در مدار مثبت را می توان افزایش نرخ دلار آزاد و اثر آن بر روی نمادهای صادرات محور از جمله گروه پتروشیمی، فلزات اساسی، نفت و پالایشی دانست.

اما با گذشت ایام و نزدیک شدن به روز ۲۲ اردیبهشت همچنان حرکت سهامداران در بورس تهران در مسیر احتیاطی قرار دارد. افزایش نرخ ارز همان طور که می تواند روی بورس اوراق بهادار تاثیر مثبت داشته باشد می تواند جلوه منفی خود را نیز نشان دهد. از آن جایی که در بسیاری از سرمایه گذاران بازار ارز را به عنوان یک رقیب جدی برای بورس می دانند با افزایش مقطعی ارز، با خروج سرمایه از بورس اقدام به خرید و فروش ارز در بازار پرریسک ارز می کنند.

همچنین بازار بدون ریسک ( بانک) همچنان با ارائه سود ۲۰ درصد به سپرده گذاران ، همچنان یک بازار مطمئن و امن برای بسیاری از سرمایه گذاران است. در این بین نباید از طلا غافل شد. روز گذشته جنگ تجاری بین آمریکا و چین به روزهای اوج خود نزدیک شده است و از طرفی آمار ضعیف اشتغال در آمریکا منجر به افزایش رشد طلای جهانی در روزهای آتی خواهد شد. با توجه به بازار آتی سکه و پیش بینی قیمت ۲ میلیون تومان در سررسید دی ماه، خرید و فروش سکه نیز به عنوان یکی دیگر از رقبای بورس قدعلم کرده است. در بین همه این موارد دیروز یک خبر باعث شد اندک رونقی که به واسطه افزایش ارز و اثرگذاری آن بر نمادهای صادرات محور در بورس تهران برقرار باشد به یاس و ناامیدی از سیاست های دولت در جهت حفظ بازار سرمایه باشد. در روز گذشته وزارت صنعت و معدن در تازه ترین بخش نامه خود به جهت جلوگیری از افزایش قیمت فلزات فرمول جدیدی را اعلام کرد. بر این اساس قیمت فلزات پایه به جای نرخ ارز آزاد با نرخ ارز مبادله ای قیمت گذاری خواهد شد.

این بخش نامه بدموقع باعث شد نماد فولاد به عنوان بزرگ ترین شرکت فولادی بورس تهران ۲ درصد افت را تجربه کند. اگر چه به گفته مسئولین دولت این بخش نامه به منظور کنترل نرخ تورم ارائه شده است ولی به نظر می رسد در آینده این بخش نامه منجر فشار بیشتر به بخش تولید داخل باشد. گرچه هنوز مهر اجرایی بر این بخش نامه صادر نشده است و صرفا به عنوان یک پیشنهاد از سوی وزارت صنعت و معدن ارائه گردیده است و جهت رسیدن به مرحله اجرای بایستی توسط هیئت دولت به رای گذاشته شود. امید است رئیس جمهور محترم اندک روزنه امید به جا مانده بر پیکر خسته بورس را ناامید نکند. پیشنهاد می شود مسئولین امر دولت و بانک مرکزی به جای سیاست های دستوری اقتصاد که تجربه نشان داده است هیچ گاه جواب نداده است به ارائه یک راهکار مناسب جهت ثبات در بازار ارز و طلا باشند.

بارها اقتصاددانان هشدار داده اند که اقتصاد چیزی نیست که با ارائه راهکارهای پلیسی و بگیر و ببند و دستوری قابل کنترل باشند. اگر می خواهیم بورس قوی و پررونقی داشته باشیم، اگر می خواهیم بازار ارز و طلای با ثباتی داشته باشیم راه آن شفافیت بیشتر با مردم و سرمایه گذاران است. سرمایه گذار عام حقیقی و حقوقی باید بتواند یک چشم انداز مثبتی از آینده داشته باشد تا بتواند اقدام به سرمایه گذاری در بورس نماید. وقتی هر روز نرخ دلار یک قیمت جدید را به نام خود ثبت می کند هیچ سرمایه گذار عاقلی اقدام به سرمایه گذاری بلند مدت نماید. کما این که در روز گذشته بارها دیدیم که نمادهایی که در ساعات ابتدایی معاملات از صف خرید برخوردار بودند با عرضه آبشاری شرکت های حقوقی و افراد حقیقی به صف فروش و یا بازه منفی تبدیل شد. دولت باید بداند به منظور حمایت از بازار و کالای داخلی و رونق اقتصاد هیچ بازاری بهتر از بازار بورس اوراق بهادار نیست. در صورتی که بتوان اعتماد سرمایه گذاران به این بازار را برقرار کرد به طور حتم حجم نقدینگی به سمت بورس سرازیر خواهد شد.

چه خبر از بازار

در روز گذشته همان طور که گفته شد شاخص اوراق بهادار به افت ۳۷۰ واحدی باعث کاهش ۰٫۴ درصدی بازار بورس نسبت به روز کاری قبل گردید. پیشنهاد هیئت مدیره شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با نماد میدکو به مجمع عمومی در خصوص افزایش سرمایه ۵۲ درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی روی کدال نشست. نماد کمرجان پس از برگزاری مجمع سالانه خود با تقسیم سود نقدی ۲۴۱ ریال با رشد ۵ درصدی و با قیمت ۱۰۰۵۲ ریال به تابلوی معاملات برگشت و با صف خرید به کار خود پایان داد. شرکت کیسون نیز پس از افشای اطلاعات با اهمیت که انعقاد توافقنامه همکاری با شرکت فرزانگان انرژی پارس است با رشد ۲ درصدی قیمت با قیمت ۱۵۸۹ با تابلوی معاملات بورس بازگشت.

همچنین در بین نمادهای متوقف شده دیروز، شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران به منظور انتخاب اعضای هیئت مدیره متوقف گردید. در گروه آی تی، نمادهای این گروه پس از توقف طولانی مدت نماد های وب، اکثرا معاملات منفی را از خود نشان دادند. تا جایی که نماد افرا تحت تاثیر افزایش شدید عرضه ها با صف فروش همراه شد. در گروه مسکن و ساختمان نماد ثنوسا که با جش قیمتی و پس از جابجایی نزدیک به ۲٫۷ میلیون سهم درقیمت ۱۴۵۹ به صف خرید رسیده بود، با عرضه شرکت های حقوقی و افراد حقیقی به منظور کسب سود صف خرید جمع و با قیمت ۱۴۵۱ به کار خود پایان داد. در گروه سایر واسطه گری های مالی در ابتدای کار معاملات اکثرا با دامنه مثبت در ساعات ابتدایی کار خود را آغاز کردند ولی هر چه جلوتر رفتیم به جز نمادهای ولمت و وایران باقی نمادها در بازه منفی به کار خود پایان دادند.

به طوری که نماد ولملت در پایان کار خود به صف تقریبی ۱ میلیونی با قیمت ۱۲۰۴ ریال به کار خود پایان داد. در گروه استخراج نفت، نماد حفاری شمال در ابتدای کار معاملاتی پس از جابجایی ۸٫۵ میلیون سهم با صف خرید کار خود را آغاز کرد و در انتها پس از جابجایی ۱۵٫۵ میلیون سهم با قیمت ۱۸۲۷ ریال به سبب عرضه بش از حد شرکت های حقوقی به کار خود پایان داد. همچنین نماد کماسه نیز با جابجایی ۱٫۲ میلیون سهم در ابتدای کار به صف خرید همراه بود که با عرضه شرکت های حقوقی و افراد حقیقی در قیمت ۲۱۴۷ ریال به کار خود پایان داد. امیدواریم که بازار بورس به روزهای خوب خود بازگردد. همه نگاه ها به روز سرنوشت ساز ۲۲ اردیبهشت ماه دوخته شده است. گرچه عده ای اعتقاد دارند که اقتصاد ایران ۴۰ سال است که تحت تاثیر تحریم های آمریکا قرار دارد و در صورت خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها اتفاق خاصی بر اقتصاد ایران وارد نخواهد شد ولی باید به این نکته توجه داشت که بازار بورس ایران پس از برجام به واسطه امضای برجام و امید به آینده روشن از اقبال سهامداران برخوردار شد. نباید روزهای منفی پشت سر هم بازار بورس تهران را در روزهای قبل از انتخاب روحانی در سال ۹۲ را فراموش کنیم. تنها عاملی که باعث شد عده زیادی از مردم به سمت این بازار روانه شوند چشم انداز مثبت شرکت های حاضر در این بازار بود. حال در صورتی که برجام از بین رود عده زیادی از سرمایه داران عام که به امید کسب سود به این بازار آمده بودند قطعا از این بازار خارج خواهند شد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا