1397-11-30
اقتصادی

گشت و گذاری در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۱۵ – در آرزوی ترامپ

میزان ارزش معاملات در روز جاری به رقم 1948 میلیارد رسید

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از شاخص های کلان اقتصاد ایران پیش بینی کرد ذخایر ارزی ایران در سال جاری با افزایش ۱۳.۳ میلیارد دلاری به بیش از ۱۰۸ میلیارد دلار برسد.این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال گذشته را ۴.۳ درصد و نرخ تورم ایران در این سال را ۹.۹ درصد ارزیابی کرده است.

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از شاخص های کلان اقتصاد ایران پیش بینی کرد ذخایر ارزی ایران در سال جاری با افزایش ۱۳.۳ میلیارد دلاری به بیش از ۱۰۸ میلیارد دلار برسد.این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال گذشته را ۴.۳ درصد و نرخ تورم ایران در این سال را ۹.۹ درصد ارزیابی کرده است. همچنین این نهاد اعلام کرد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۴۳۱.۹ میلیارد دلار بوده که پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۴۱۸.۹ میلیارد دلار کاهش یابد.‌

امروز بازار سهام اوراق بهادار در ادامه روزهای منفی خود، با افت ۵۱۱ واحدی نسبت به روز معاملاتی سه شنبه روی رقم ۹۳۱۰۰ ایستاد. این افت باعث شد شاخص کل بورس تهران در آستانه از دست دادن کانال ۹۳۰۰۰ قرار گیرد. در افت شاخص کل در روز جاری بیشترین تاثیر بر افت شاخص مدیون نماد فارس با افت ۱۵۵ واحدی بود. همچنین پتروشیمی مبین با رشد ۲۲ واحدی ، از افت بیشتر شاخص کل جلوگیری کرد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با افت ۸۳ واحدی نشان داد افت بورس نه تنها متوجه سهام شرکت های بزرگ است بلکه سهام شرکت های کوچک نیز در این افت سهیم هستند.
میزان ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۱۹۴۸ میلیارد رسید که این میزان ارزش پس از رد و بدل شدن ۴۱۷۸۲ سهم در طی ۷۷۰ میلیون معامله به دست آمد. اخبار حاکم بر اقتصاد ایران این روزها اخبار غبارآلود و ناامید کننده ای است. علی رغم گزارشات بسیار خوب شرکت های بورسی باز هم می بینیم که سهامداران تمایلی به خرید سهام ندارند و بیشتر در نقش فروشنده ظاهر می شوند. چاره ای جز انتظار نداریم ولی بایستی تاسف خورد به حال اقتصادی که همه ارکانش به یک اعلام نظر وابسته است. حتی با فرض ماندن ترامپ در برجام، این رویه نمی تواند در آینده برای بازار بورس امیدوارکننده باشد. زیرا در صورت تائید این بار برجام توسط آمریکا، باز هم طی یک بازه زمانی ۳ ماهه دیگر، همه نگاه ها به تصمیم ترامپ خواهد بود. امری که نمی تواند در جهت سرمایه گذاری بلند مدت مفید باشد. لذا بایستی فکری به حال این روند فرسایشی کرد. شاید دونالد ترامپ قصد داشته باشد همین روند فرسایشی را ادامه دهد. شاید بهتر است مسئولین امر در این زمینه راهکار جدیدی ارائه دهند که این چنین همه سرمایه گذاران چشم انتظار تصمیمات ترامپ نباشند.

چه خبر از بازار

در گروه پالایشگاهی قرارگاه خاتم الانبیاء به عنوان پیمانکار پروژه ستاره خلیج فارس قصد دارد با راه اندازی فاز دوم پروژه بزرگ ستاره خلیج فارس، گام بلندی در خودکفایی تولید بنزین بردارد. همچنین در‌حالی که در بازارهای نفت جهانی همه نگاه ها به تصمیم هفته آینده رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص برجام، چشم دوخته‌اند، ارزیابی ها نشان می دهد صادرات نفت‌ خام ایران در ماه گذشته میلادی یک مسیر صعودی را طی کرده است. سایت خبری بلومبرگ بر اساس آمار به دست‌آمده از شرکت‌های دنبال‌کننده نفتکش‌ها میزان صادرات نفت‌خام ایران را در ماه آوریل حدود دو میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. با این حال این سایت اعلام کرده است این میزان فروش در فروش نفت خام ایران بی سابقه بوده است. از طرفی دیگر خریداران نفت ایران به خصوص توتال فرانسه، این روزها با احتیاط بیشتری نسبت به خرید نفت و عقد قراردادهای جدید نفتی با ایران وارد عمل می شوند. این شرکت ها منتظرند با تصمیم ترامپ در خصوص ماندن یا بیرون آمدن از برجام در ۲۲ اردیبهشت مشخص شود.

در گروه فلزات اساسی در روز جاری میزان عرضه و تقاضا به حدی بود که با رد و بدل شدن ۵۵ میلیون سهم به ارزش ۱۵۹ میلیارد ریال در صدر گروه های معاملاتی قرار گرفت. البته لازم به ذکر است با توجه به اثرپذیری نمادهای این گروه از قیمت بازارهای جهانی، به دلیل نوسان قیمتی این روزهای بازار جهانی، مدتی است که میزان استقبال از سهام های حاضر در این گروه نسبت به سایر گروه ها بیشتر است. در روز جاری سه سهم از این گروه با برگزاری مجمع عمومی صاحبان سهام نتیجه مجامع خود را روی سامانه کدال ارسال کردند. شرکت ملی و سرب ایران با نماد فسرب در گزارش مالی خود در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۰۴ ریال سود محقق کرده است. این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱۴ ریال زیان محقق کرده بود.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۱۳% پوشش داده است. این در حالی بود که معاملات امروز تالار بورس در این نماد با افت قیمتی ۳ درصدی همراه بود و این سهم در پایان معاملات با قیمت ۲۷۶۰ ریال به کار خود پایان داد.
شرکت آهن و فولاد ارفع با نماد ارفع در گزارش مالی خود در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۹۲۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۰% رشد داشته است.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ را ۱۱۱% پوشش داده است.در این سهم نیز پس از پایان معاملات در روز جاری با رشد قیمتی ۳ درصدی در قیمت ۳۶۱۷ ریال به کار خود پایان داد.
مجتمع فولاد خراسان با نماد فخاس نیز پس از ارائه صورت های مالی ۱۲ ماهه منتهی به۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۰۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۶% رشد داشته است.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ را ۱۳۸% پوشش داده است. این سهم نیز علاوه بر دو سهم قبلی حاضر در این گروه با استقبال کمتر سهامداران روبرو بود. به طوری که در پایان کار امروز در حاشیه قیمتی صفر به کار خود پایان داد. لازم به ذکر است رئیس جمهور فردا جهت افتتاح کارخانه گندله سازی فولاد خراسان به استان خراسان سفر خواهد کرد. خبری که می تواند آثار مثبتی برای این شرکت در پی داشته باشد.
از سایر نمادهای این گروه می توان به صف خرید سهم های فایرا، فنوال و فسپا اشاره کرد. در خصوص سهم فایرا و فنوال این دو سهم تحت تاثیر رشد قیمتی آلومینیوم در بازارهای جهانی، نماد فایرا مدت هاست که تحت افزایش قیمت سهم قرار گرفته است. به طوری که این سهم به علت نوسان ۲۰ درصدی اقدام به ارائه اطلاعات شفاف سازی نمود. فنوال نیز به نظر می رسد پس از رشد ۵ درصدی در روز چهارشنبه و رشد ۵ درصدی امروز جا پای فایرا قرار داده است. اما میزان نمادهای دارای صف فروش در این گروه نسبت به صف های خرید بیشتر به چشم می خورد. به طوری که نماد سهم های فولاژ، فزرین، فلوله، زنگان، فجر و فنورد در این گروه با صف فروش همراه بودند. نماد فنورد امروز پس از ادامه دار بودن صف فروش ماه های گذشته موجب شد تا این شرکت امروز نیز مشمول رفع گره معاملاتی شود ولی باز هم با صف فروش و با افت قیمتی ۵ درصدی به کار خود پایان داد. لازم به ذکر است که رشد میزان سودآوری سهم های این گروه را می توان بیشتر تابع رشد نرخ ارز و همچنین افزایش قیمت فلزات اساسی در بازار جهانی از جمله سرب و روی دانست.
در گروه هتل و رستوران از بین دو نماد حاضر در این گروه، امروز گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی با نماد سمگا در صورت مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/۹۶(حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۴۳۵ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۲۴% افزایش داشته است.این شرکت بر اساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۹۶ را ۱۳۸% پوشش داده است .
در گروه سیمان شرکت سیمان فارس نو با نماد معاملاتی سفانو امروز در گزارش صورت مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۵۹۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۱۳% کاهش داشته است. این شرکت بر اساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ را ۱۵۱% پوشش داده است . این گروه مدت هاست که به سبب رکود در بخش ساخت و ساز و همچنین افزایش هزینه های تولید و عدم افزایش قیمتی این محصولات، در زیان به سر می برند. گرچه هر چند وقت یک بار خبرهایی در خصوص میزان صادرات به عراق و تعرفه های صادراتی از این صنعت به گوش می رسد منتهی این اخبار باعث نشده است که سهامداران رغبتی به سرمایه گذاری در این گروه داشته باشند.
در گروه حمل و نقل توکاریل با نماد توریل در صورت مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۲۳۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۱۲% افزایش داشته است.این شرکت بر اساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۱۶% پوشش داده است . در این گروه به جز نماد حفارس مابقی نماد ها در حاشیه قیمتی منفی در نوسان بودند.
در گروه واسطه گری مالی در نماد پرحرف و حدیث این روزهای یعنی واسپاری ملت با نماد ولملت امروز در گزارش واسپاری ملت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۲۰۲ ریال سود محقق کرده است که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۵% افزایش داشته است. این شرکت بر اساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۵% پوشش داده است.
در گروه زراعت و دامداری شرکت کشت و دام گلدشت اصفهان به نماد زگلدشت پس از ارائه اطلاعیه شفاف سازی مبنی بر فروش ۲۵ راس دام، امروز به تالار معاملات بازگشت و در حاشیه قیمتی صفر به کار خود پایان داد. از گوشه و کنار خبر می رسد این صنعت نیز مشمول افزایش نرخ خواهد بود.
در گروه مواد غذایی، در شرکت های لبنی همان طور که در روزهای قبل در این بخش عنوان کردیم پیش بینی می شود با توجه به افزایش نرخ ارز در طی دو ماه اخیر و افزایش هزینه های تمام شده این شرکت ها، دیر یا زود شامل افزایش قیمت فروش شوند. امری که در صورت محقق شدن آن به دلیل حاشیه سود پایین آن ها، افزایش قیمت با هر درصد قیمتی می تواند افزایش سودآوری قابل توجهی برای این شرکت ها در پی داشته باشد. از لحاظ منطقی با توجه به افزایش قیمت نهاده های دامی و محصولات پتروشیمی که در جهت بسته بندی به کار گرفته می شوند، افزایش قیمت در فرآورده های لبنی دور از انتظار نخواهد بود.
در گروه بانکی امروز بانک انصار با نماد وانصار پس از درج اطلاعیه شفاف سازی خود در سامانه کدال متوقف گردید و پس از حدود یک ساعت به تالار معاملات بازگشت. این سهم در گزارش خود اعلام کرد پیرو دستور بانک مرکزی در خصوص ادغام این بانک با موسسه تعاونی ثامن، از این پس سپرده گذاران از طریق بانک انصار بایستی نسبت به دریافت مطالبات خود اقدام کنند. این بانک همچنین در این اطلاعیه اعلام کرده است اقدام اخیر این بانک بی تاثیر در صورت سود و زیان این بانک خواهد بود. پس از بازگشایی این سهم، استقبال سهامداران از این سهم باعث شد سهم با رشد ۲ درصدی به کار خود پایان دهد.
در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی شرکت صنایع جوشکاب یزد با نماد بکاب پس از چند روز نوسان ۵ درصدی و رشد ۲۰ درصدی نماد، امروز متوقف گردید تا این شرکت اقدام به ارائه اطلاعیه شفاف سازی نماید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا