1397-12-28
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای بورس اوراق بهادار – ۹۷/۱/۲۶

کسل کننده، خواب آور، فرسایشی و انتظار.... همه این ها شرح حالی است از حال و هوای این روزهای بورس اوراق بهادار تهران.

کسل کننده، خواب آور، فرسایشی و انتظار…. همه این ها شرح حالی است از حال و هوای این روزهای بورس اوراق بهادار تهران. هر چه می گذریم به روزهای حساس اعلام نظر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نزدیک می شویم. این نزدیکی برای سهامداران بورس حالت خوشایندی نیست.

کسل کننده، خواب آور، فرسایشی و انتظار…. همه این ها شرح حالی است از حال و هوای این روزهای بورس اوراق بهادار تهران. هر چه می گذریم به روزهای حساس اعلام نظر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نزدیک می شویم. این نزدیکی برای سهامداران بورس حالت خوشایندی نیست. وقتی یک سهامدار نتواند چشم انداز روشنی از آینده داشته باشد چگونه می تواند با دید بلند مدت به بررسی صورت سود و زیان شرکت ها بپردازد.

یک شرکت هر چقدر هم که دارای گزارشات مالی مرتب و مثبتی باشد، وقتی شرایط و آینده کشور در گرو برنامه برجام باشد، نمی توان با اطمینان سرمایه را به بازار بورس وارد کرد. همه می دانیم تنها عامل رونق بورس ورود سرمایه های بزرگ و افزایش حجم معاملات در نمادهای بورسی است. چیزی که این روزها به ندرت می توان در سهم ها یافت. بورسی که شاید در بعضی از دقایق به زحمت ارزش معاملات آن ۲۰ میلیارد تومان شود. همچنین از دیگر دلایل افت بورس فضای تنش آلود در کشور سوریه است. حمله سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه نه تنها بازارهای بین المللی را تحت تاثیر خود قرار داد بلکه آثار خود را بر بورس تهران نیز گذاشت. فضای نامشخص بازار ارز و طلا نیز یکی دیگر از دلایل کم رونق بودن این روزهای بورس تهران است. چون اکثر شرکت های حاضر در بورس، شرکت های صادرات محور هستند قیمت نرخ ارز در صورت سود و زیان این شرکت ها بسیار قابل توجه است.

لذا با توجه به این که علی رغم این که دولت نرخ ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام نموده است ولی همچنین بازار ارز و به خصوص صرافی ها قادر به پرداخت هیچ گونه ارزی نیستند. به نظر می رسد دولت سعی کرده است ابتدا به صورت ضربتی جلوی افزایش رویه قیمت ارز را بگیرد سپس هر روز با ارائه دستورالعمل های مختلف به بخش نامه خود پروبال می دهد. همچنین طبق اعلام بانک مرکزی از روز گذشته پیش فروش سکه در سررسیدهای یک ماهه تا دو ماهه با قیمت های ۱٫۵۹۰٫۰۰۰ تومان تا ۱٫۱۶۰٫۰۰۰ تومان را آغاز کرد. هدف این کار کنترل قیمت سکه در بازار عنوان شده است.

لذا جذاب شدن مجدد بازار سکه به عنوان بازار رقیب بورس اوراق بهادار را می توان یکی دیگر از عوامل کسادی در بورس تهران دانست.البته در این بین نمی توان منکر تاثیر مثبت گزارش های ماهانه و فصلی شرکت های بورسی در انتهای فروردین ماه غافل شد. گرچه گزارشات مثبت این روزهای شرکت های بورسی نشان می دهد که حتی افشاء اطلاعات مثبت نیز نمی تواند محرک اصلی جهت رونق بورس باشد. کما این که می بینیم شرکت های بسیاری هستند که گزارشات خود را با همراه با تعدیل های با اهمیت ارائه می دهند ولی باز هم مورد استقبال سهامداران واقع نمی شود. باید باور کنیم که بورس تهران بیشتر از این که بر مبنای اصول بنیادی و تکنیکال پیش برود، بیشتر بر اساس احساسات و هیجانات و رانت های خبری پشت پرده پیش می رود.

چه خبر از بازار

در روز گذشته شاخص کل اوراق بهادار با ۲۹۹ واحد افت، به عدد ۹۵۹۸۷٫۵۶ رسید. در این بین تعداد ۲۰۰ نماد بورسی در دامنه منفی، ۷۲ نماد در دامنه مثبت و ۲۱ نماد نیز بدون تغییر قیمت به کار خود پایان دادند. حجم معاملات انجام گرفته در روز گذشته ۴۶۹ میلیون سهم به ارزش معاملات ۶۸۸ میلیارد ریال می باشد. P/E میانگین بازار نیز روز گذشته ۷٫۰۵ ثبت گردید. در گروه خدمات مهندسی شرکت نیروگاهی مپنا با نماد رمپنا افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی این شرکت از محل سود انباشته در مجمع عمومی فوق العاده شرکت مورد تصویب و تائید هیات مدیره قرار گرفت.

در گروه بیمه شایعات روزهای اخیر مبنی بر معافیت مالیاتی شرکت های بیمه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده رنگ واقعیت به خود گرفت. دولت با ارائه یک لایحه به مجلس این طرح را جهت حمایت از شرکت های بیمه ای ارائه کرده است. طرحی که در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان می تواند اثرات مثبتی در صورت سود و زیان شرکت های بیمه ای داشته است. به دلیل این که با حذف مالیات بر ارزش افزوده یکی از بندهای مهم هزینه ای این شرکت ها کنار خواهد رفت و اثر مستقیم آن بر سود سالانه خواهد بود.

در گروه صنایع پتروشیمی طبق اعلام دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی از این پس با حذف نرخ مبادله ای، قیمت محصولات بر مبنای قیمت ارز ۴۲۰۰ محاسبه خواهد شد. همان طور که در مطالب گذشته عنوان شد، تک نرخی شدن ارز به سود شرکت های پتروشیمی و پالایشگاهی است. زیرا این شرکت ها مجبور بودند ارز دریافتی حاصل از صادرات خود را با قیمت ارز مبادله ای نه ارز آزاد تبدیل کنند.
در این گروه شرکت پلی اکریل با نماد شپلی در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۳۰/۹/۹۶ حسابرسی نشده به ازای هر سهم ۴۵۴ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به گزارش مالی ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۴۱ درصد افزایش داشته است.
در گروه فلزات اساسی شرکت ذوب آهن با نماد ذوب علی رغم ارائه گزارشات مالی خوب در هفته های اخیر در روز گذشته با عرضه های سنگین روبرو شد. وقتی که به گزارشات مالی این شرکت در هفته های اخیر نگاه می کنیم می بینیم میزان تولید و فروش محصولات بهبود وضعیت کلی را نشان می دهد. این در حالی است که روز گذشته یک شایعه ای در بازار پیچید که نماد ذوب در گزارش آتی خود با تعدیل منفی روبرو است. حال مشخص نیست تا چه اندازه می توان به این خبر استناد کرد ولی هر چه بود توانست اثر خود را بر قیمت این سهم بگذارد به طوری که فشار عرضه های منجر به تشکیل صف فروش در این نماد بورسی گردید. البته در دقایق پایانی بازار پس از رد و بدل کردن ۶۴ میلیون سهم، سهامداران اقدام به جمع آوری صف فروش کردند و سهم در نهایت با افت قیمتی ۴٫۰۴ درصدی و در قیمت ۷۶۱ ریال به کار خود پایان داد.
در گروه قند و شکر، شرکت صنعتی و کشاورزی قند شیرین خراسان به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت از گروه الف متوقف گردید. این شرکت در گزارش ارسالی خود به کدال اعلام کرد به دلیل افزایش ۷۵۰۰۰ تنی جذب چغندر نسبت به پیش بینی قبلی و درآمد غیرعملیاتی حاصل از فروش دو واحد آپارتمان سود خالص پیش بینی قبلی خود را از رقم ۳۵۹ ریال به تعدیل مثبت ۱۷۰ درصدی به رقم ۹۷۱ ریال افزایش داده است. این نماد در روز دوشنبه به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت به تابلوی معاملات بازخواهد گشت.
در گروه سیمان، نماد سکرد به دلیل حد نصاب نرسیدن مجمع عمومی فوق العاده، با صف فروش و با قیمت ۷۹۱ ریال به تابلوی معاملات بازگشت. همچنین شرکت سیمان همگتان نیز به منظور تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه در پایان معاملات روز گذشته متوقف گردید.

در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی، نماد بنیرو همان طور که در مطالب روزهای گذشته عنوان شد علی رغم این که سهم با ارائه تعدیل مثبت ۱۰ درصدی و ۱۹ درصدی در گزارش خود، با افت ۴٫۳ درصدی و با قیمت ۳۹۰۲ رسال بازگشایی شد ولی با گذشت دقایق با افزایش حجم معاملات پس از جابجایی ۲۰۰۰۰ سهم، با قیمت ۴۰۶۱ ریال به کار خود پایان داد.
در گروه حمل و نقل در لحظات ابتدایی اکثر نمادها در رنج مثبت در نوسان بودند. به طوری که نماد حپترو پس از چندین بار عرضه صف خرید، مجددا به صف خرید رسید. ولی در انتهای کار تمامی سهم های حاضر در این گروه در دامنه منفی به کار خود پایان دادند. نکته خنده دار معاملات دیروز، تشکیل صف فروش در نماد حپترویی بود که در ساعات ابتدایی بازار، چندین با صف خرید تشکیل داده بود.
در گروه خودرو و ساخت قطعات در لحظات ابتدایی کار، اکثر نمادها در رنج مثبت معامه می شدند. به طوری که در همان دقایق ابتدایی نماد خوساز با صف خرید همراه شد. البته این سهم نیز مانند سهم های دیگر در بورس پس از چند لحظه با عرضه سنگین سهامداران صف خرید جمع آوری شد. در انتهای بازار اکثر نمادها در دامنه منفی به کار خود پایان دادند. در این بین نمادهای خکاوه و خوساز توانستند با صف خرید به کار خود پایان دهند.

در روز گذشته در گروه انبوه سازی، مطابق سال های گذشته در این دوره از سال، با توجه به رشد عملیات ساختمانی، نمادهای حاضر در این گروه از ابتدای بازار از اقبال سهامداران برخوردار بودند. در این گروه نمادهای ثرود، ثنوسا، کرمان، ثغرب با صف خرید و ثامان با صف فروش به کار خود پایان دادند. به نظر می رسد با توجه به حجم معاملات در روزهای گذشته در این گروه، تقاضا در این گروه افزایش یافته است.
در گروه محصولات کاغذی نماد معاملاتی شرکت صنایع کاغذسازی کاوه با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن متوقف گردید. در نماد چکاوه در روز دوشنبه به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.

۱ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا