1398-02-04
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای بورس – ۹۶/۱/۲۷

جدا از ریسک‌های سیاسی مذکور، ریسک قوانین و مقررات داخلی شاید اثر منفی شدیدتری بر بازار گذاشته باشد؛

بازار سرمایه همچنان تحت تأثیر عوامل سیاسی و اقتصادی مختلف، در وضعیت نامطلوبی قرار دارد و بر این اساس روزی کم‌حجم، منفی و بی‌رمق را در سهام گروه‌های مختلف شاهد هستیم. به لحاظ سیاسی با اینکه حمله به سوریه پایان یافت و ظواهر امر از عدم ادامه آن حکایت دارد، اما بحث برجام که در دهه پایانی اردیبهشت‌ماه تکلیف خروج یا عدم خروج آمریکا از آن مشخص می‌شود، بازار را به شدت آزار می دهد.

بازار سرمایه همچنان تحت تأثیر عوامل سیاسی و اقتصادی مختلف، در وضعیت نامطلوبی قرار دارد و بر این اساس روزی کم‌حجم، منفی و بی‌رمق را در سهام گروه‌های مختلف شاهد هستیم. به لحاظ سیاسی با اینکه حمله به سوریه پایان یافت و ظواهر امر از عدم ادامه آن حکایت دارد، اما بحث برجام که در دهه پایانی اردیبهشت‌ماه تکلیف خروج یا عدم خروج آمریکا از آن مشخص می‌شود، بازار را به شدت آزار می دهد.
جدا از ریسک‌های سیاسی مذکور، ریسک قوانین و مقررات داخلی شاید اثر منفی شدیدتری بر بازار گذاشته باشد؛ همین نرخ مبهم ۴۲۰۰ تومانی برای دلار، همچون بلایی به جان بازار افتاده و آن را آزار می‌دهد و به شکلی دردناک گریبان گروه‌های صادراتی و کالا محور که پیش از این به دلیل رشد قیمت در بازارهای جهانی و نرخ دلار، نقطه قوت بازار بودند را گرفته و همین باعث شده سود قابل توجهی که برای این گروه‌ها، بخصوص پتروشیمی‌ها پیش‌بینی می‌شد متزلزل شود.

چه خبر از بازار

شاخص کل بورس در روز دوشنبه با کاهش ۴۸۱ واحدی، تا رقم ۹۵۵۰۶ واحدی عقب‌گرد کرد تا بار دیگر به فضای کانال ۹۵ هزار واحدی بازگردد. به نظر می رسد با توجه به اخبار این روزها شاخص کل کانال ۹۵ هزار واحدی را به سرعت از دست بدهد. افت شاخص کل هم‌وزن هم نیز نشان می دهد که عموم گروه‌های بازار روزی منفی و همراه با فشار فروش را سپری کرده‌اند.
نمادهای تاثیرگذار در افت شاخص نماد های فولاد با ۱۱۳ واحد افت، پتروشیمی جم با ۶۹ واحد، پتروشیمی پردیس با ۵۱ واحد، نماد کچاد با ۵۰ واحد، فولاد خوزستان با ۵۰ واحد، نماد فارس با ۴۷ واحد، کگل با ۴۳ واحد افت بیشترین تاثیر در افت ۴۸۱ واحدی را بر عهده داشتند. حجم معاملات در روز گذشته ۴۱۱ میلیون سهم و ارزش معاملات ۷۶۷ میلیارد ریال می باشد.
روز گذشته در گروه پتروشیمی به نظر می رسد سهامداران نرخ ۴۲۰۰ اعلام شده را قبول ندارند و کماکان برای برآورد میزان سود و زیان شرکت ها منتظر نرخ واقعی ارز در کشور هستند. در این گروه پتروشیمی فن آوران با نماد شفن اعلام کرد به علت انجام تعمیرات اساسی از تاریخ ۱/۲/۹۷ به مدت ۲۵ روز واحد تولید متانول این شرکت از سرویس خارج و متوقف خواهد شد.
همچنین در این گروه طبق گفته مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس سهام پتروشیمی پارس در آینده ای نزدیک به بورس عرضه خواهد شد. البته امیدواریم مسئولان بورس زمان این عرضه اولیه را با توجه به فضای منفی این روزهای بورس به تعویق بیندازند تا این عرضه عامل دیگری بر فروش سهام سهامداران نشود.
در گروه فلزات اساسی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اعلام کرد این شرکت قصد دارد در سال ۹۷، تولید ۸٫۶ میلیون تنی خود در سال ۹۶ را به رقم ۹٫۴ میلیون تن در سال ۹۷ افزایش دهد.
در گروه کشاورزی، شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ به ازای هر سهم ۴۷۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد رشد داشته است. همچنین این شرکت بر اساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ ۱۱۳ درصد پوشش داشته است.
در گروه ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی، شرکت کارخانجات پارس الکتریک با نماد لپارس اعلام کرد قصد دارد در تاریخ ۲۶/۱/۹۷ در راستای تبدیل دارایی های غیرمولد به مولد املاک مازاد نیاز خود را به مزایده بگذارد. امری که در صورت محقق شدن می تواند در صورت سود و زیان شرکت اثرگذار باشد. این شرکت پس از شفاف سازی فوق در خصوص مزایده عمومی املاک، با رشد ۵ درصدی و با قیمت ۳۰۰۰ ریال و با صف خرید به تابلوی معاملات بازگشت.
در گروه رایانه صدور مجوز ۱۱۱ درصدی افزایش سرمایه شرکت به پرداخت ملت با نماد پرداخت مورد تائید سازمان بورس قرار گرفت. محل تامین این افزایش سرمایه از آورده نقدی و مطالبات سهامداران عنوان گردیده است. همچنین در این گروه نماد معاملاتی شرکت گروه فن آوا در نماد معاملاتی فن آوا جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ ۲۹/۱/۹۷ در پایان معاملات روز گذشته متوقف گردید.
در گروه محصولات غذایی شرکت خوراک دام پارس با نماد غدام به دلیل روند نزولی قیمت سهام به همراه ادامه صف فروش شرکت در ماه های گذشته موجب گردید این شرکت مشمول رفع گره معاملاتی گردد. که این امر موجب به جمع آوری صف فروش سهم شد.
همچنین در این گروه نماد معاملاتی شرکت صنعتی بهپاک به علت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام خود در روز چهارشنبه ۲۹/۱/۹۷ متوقف خواهد شد.
در گروه دام و طیور طبق گفته مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام پس از تک نرخی شدن ارز و به علت حمایت از تولید و کالای ایرانی، دولت قصد دارد برای واردکنندگان نهاده های دامی یارانه پرداخت کند. به طوری که برای این دسته و گروه کالاهای اساسی و دارو نرخ ارز بر اساس قیمت ۳۸۰۰ تومان تعیین شود. همان طور که می بینیم گویا شرایط هیچ فرقی نخواهد کرد. رفته رفته ما شاهد سه قیمت ارز در کشور هستیم. قیمت ۳۸۰۰، ۴۲۰۰ و ۵۳۰۰٫
در گروه خودرو و ساخت قطعات دبیر انجمن صنایع اعلام کرد به صورت میانگین صنایع موجود در قطعه سازی با افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات تولیدی روبرو هستند و در صورتی که مسئولان امر افزایش نرخ محصولات را در دستور کار قرار ندهند به زودی شاهد تعطیلی بسیاری از قطعه سازان خواهیم بود. البته شایعات در بازار نشان می دهد دلیل رونق چند روزه نمادهای ساخت قطعات به دلیل افزایش احتمالی نرخ محصولات تولیدی این دسته از صنایع است.
در گروه بیمه شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه با نماد وبیمه اعلام کرد مزایده و فروش بخشی از دارایی های شرکت در تاریخ ۲۶/۱/۹۷ به صورت موفقیت آمیز برگزار شده و شرکت سرمایه گذاری راهبرد بیمه توسط شرکت ایده پردازان ارتباط آریا به مبلغ ۱۵۰۳۴۰ میلیون ریال به صورت نقد و یک جا به فروش رفته است.
در گروه انبوه سازان افشای اطلاعات نماد کرمان که سود شرکت از مبلغ ۳۴۸ ریال با تعدیل مثبت و قابل توجه ۲۷۴ درصدی به رقم ۱۳۰۰ ریال افزایش داشته است منجر به توقف این نماد به مدت حداکثر ۲ روز کاری گردید. این شرکت دلیل این تعدیل مثبت را فروش ملک سعادت آباد و خرید سهام تامین سرمایه نوین ذکر کرده است.به طور کلی در بین جو منفی حاکم بر بورس اخبار خوب و مثبت خارج شده از گروه انبوه سازان موجب شده است افزایش تقاضا در این گروه چشمگیر باشد. به طوری که تنها گروه حاضر در بورس که اکثر نمادهای آن ها در دامنه سبز در نوسان هستند همین گروه است.
در گروه محصولات کاغذی نماد چکاوه نیز پس از شفاف سازی در خصوص تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، با افت ۱٫۲ درصدی و با قیمت ۱۸۳۳ ریال به تابلوی معاملات بازگشت. این شرکت اعلام کرد از تاریخ گزارشگری قبلی تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است.
در گروه قند و شکر نیز در نماد قشرین پس از افشای اطلاعات با اهمیت و ارائه تعدیل مثبت ۱۷۰ درصدی، این نماد با رشد ۹ درصدی و با قیمت ۴۳۰۰۰ ریال به تابلوی معاملات بازگشت.
در انتها در پایان روز معاملاتی گذشته نمادهای شرکت فرآورده های نسوز پارس، گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند و خوراک دام پارس جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی متوقف شدند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا