1398-01-31
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۱۰ – وضعیت قرمز بورس

این روزهای علی رغم خبرهای امیدوارکننده شرکت های بورسی میزان عرضه ها همچنان از تقاضا بالاتر است

در بازار روز دوشنبه علی رغم خبرهای امیدوارکننده شرکت های بورسی و ارائه آمار و ارقام صورت های مالی سالانه و فصلی این شرکت ها در سامانه کدال، سهامداران همچنان به دلیل آینده نامعلوم سیاسی و اقتصادی ایران ترجیح می دهند سرمایه خود را از بازار بورس خارج کرده و در بازارهای موازی از جمله ارز و طلا سرمایه گذاری کنند. فشار عرضه کنندگان امروز نیز همانند روز گذشته بالاتر از تقاضا بود. به طوری که شاخص کل اوراق بهادار در روز جاری نسبت به روز یکشنبه با افت ۰٫۲ درصدی و افت ۲۱۸ واحدی روی رقم ۹۳۵۸۶ ایستاد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با افت ۴ واحدی روی عدد۱۶۶۱۳ ایستاد. در افت شاخص کل در روز جاری بیشترین افت مربوط به نماد جم با افت ۷۹ واحدی و بیشترین رشد قیمت سهم نیز مربوط به نماد آپ با رشد ۳۶ واحد می باشد. ارزش معاملات انجام گرفته در روز جاری به رقم ۱۸۵۳ میلیارد ریال رسید که این رقم طی ۳۸۹۵۸ مرتبه معامله و پس از جابجایی۵۷۷ میلیون برگ سهم به دست آمد.

بر اساس آخرین اخبار مرتبط با توافق هسته ای برجام، کشورهای انگلستان، فرانسه و آلمان در نظر دارند به منظور جلب رضایت ایالات متحده آمریکا، مواردی همچون برنامه‌ موشک‌های بالستیک ایران، وقایع بعد از انقضای توافق هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را در برجام اضافه کنند. دفتر نخست وزیر بریتانیا دیروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:

“به نظر رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان، توافق هسته‌ای با ایران بهترین راه برای بازداشتن این کشور از رسیدن به سلاح‌های هسته‌ای بوده و ترزا می در تماس‌های تلفنی با آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون، توافق کرده‌ تا برجام مواردی مانند برنامه‌ موشک‌های بالستیک، وقایع بعد از انقضای توافق هسته‌ای و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای ایران را نیز پوشش دهد.”

حال باید منتظر ماند و دید ایران نسبت به درخواست سه کشور اروپایی چه واکنشی نشان می دهد. امری که ظاهراً مورد قبول ایران نخواهد بود.

در بازار روز دوشنبه علی رغم خبرهای امیدوارکننده شرکت های بورسی و ارائه آمار و ارقام صورت های مالی سالانه و فصلی این شرکت ها در سامانه کدال، سهامداران همچنان به دلیل آینده نامعلوم سیاسی و اقتصادی ایران ترجیح می دهند سرمایه خود را از بازار بورس خارج کرده و در بازارهای موازی از جمله ارز و طلا سرمایه گذاری کنند. فشار عرضه کنندگان امروز نیز همانند روز گذشته بالاتر از تقاضا بود. به طوری که شاخص کل اوراق بهادار در روز جاری نسبت به روز یکشنبه با افت ۰٫۲ درصدی و افت ۲۱۸ واحدی روی رقم ۹۳۵۸۶ ایستاد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با افت ۴ واحدی روی عدد۱۶۶۱۳ ایستاد. در افت شاخص کل در روز جاری بیشترین افت مربوط به نماد جم با افت ۷۹ واحدی و بیشترین رشد قیمت سهم نیز مربوط به نماد آپ با رشد ۳۶ واحد می باشد. ارزش معاملات انجام گرفته در روز جاری به رقم ۱۸۵۳ میلیارد ریال رسید که این رقم طی ۳۸۹۵۸ مرتبه معامله و پس از جابجایی۵۷۷ میلیون برگ سهم به دست آمد.

چه خبر از بازار

در گروه یارانه شرکت به پرداخت ملت با نماد پرداخت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۴۵۲ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۰% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۹۱% پوشش داده است. در این گروه نماد آپ و افرا دو نمادی بودند که معاملات خود را با صف خرید به پایان رساندند و باقی نمادهای حاضر در این گروه اکثرا در دامنه منفی در نوسان بودند. در خصوص نماد آپ ذکر این نکته لازم است که این سهم پس از ۱۲ روز دادوستد منفی و قرار گرفتن در سطوح حمایتی به صف خرید در قیمت ۱۶۷۰۳ ریال رسیده است.

در گروه فلزات اساسی شرکت زرین معدن آسیا با نماد فزرین در مورد گزارش فعالیت ماهانه فروردین ۹۷ اعلام کرد دلیل کاهش نرخ فروش کنسانتره روی در گزارش فروردین ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه ۱۳۹۶ ، کاهش نرخ فروش محصول کنسانتره روی ناشی از پائین بودن عیار محصول فروش رفته در فروردین ۱۳۹۷ نسبت به اسفند ۱۳۹۶ بوده است . در این گروه شرکت آلومینیوم ایران با نماد فایرا پس از رشد خیره کننده در روزهای اخیر و بسته شدن سهم جهت ارائه اطلاعات شفاف سازی، امروز به تالار معاملات بورس بازگشت و مجدد مورد استقبال سهامداران قرار گرفت. این سهم تا پایان معاملات روز دوشنبه با رشد ۴ درصدی قیمت پایانی به کار خود پایان داد.این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد این شرکت محصولات تولیدی خود را کمافی السابق در شرکت بورس کالای ایران و در چارچوب دستورالعمل ها و آئین نامه های آن شرکت و بر اساس قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (LME) و نرخ دلار ۴۲۰۰۰ ریال از تاریخ اعلام شده توسط بانک مرکزی عرضه و معامله می نماید . همچنین این شرکت در ادامه گزارش شفاف سازی آورده است که در مقطعی از اوایل سال جاری (اواسط ماه آپریل ۲۰۱۸) به دلیل تحریم شرکت روسال روسیه توسط آمریکا و همچنین مشکلات بوجود آمده در کشور برزیل و عدم انجام تعهدات آن کشور در زمینه توید و ارسال پودر آلومینا به خریداران طرف قرارداد خود ، قیمت جهانی آلومینیوم (LME) به بیش از ۲۶۰۰ دلار و قیمت پودر آلومینا به بیش از ۶۷۰ دلار در هر تن افزایش یافت که پس از انتشار خبر رفع تحریم شرکت مذکور ، مجددا قیمت شمش آلومینیوم در جهت قیمت های قبل از تحریم یعنی حدود ۲۰۰ دلار در هر تن در حال تغییر است و در حال حاضر قیمت LME ( در تاریخ ۲۷ آپریل ۲۰۱۸ برابر ۰۷/۰۲/۹۷ ) به ازاء هر تن ۲۲۴۹ دلار است . همچنین شرکت در گزارش تفسیری عملکرد دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/۹۶ پیش بینی سه ماه پایانی سال ۱۳۹۶ در خصو نرخ LME(بین ۲۱۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار به ازاء هر تن ) و نرخ ارز(دلار بین ۴۶۰۰۰ تا ۴۷۰۰۰ ریال ) را نسبت به دوره های ۶ و ۹ ماهه سال مذکور با روندی افزایشی برآورد نموده است ، لذا پیش بینی می شود عملکرد سالیانه شرکت به لحاظ سود و زیانی در مقایسه با عملکرد دوره ای ۶ و ۹ ماهه ۹۶ از وضعیت و بهبودی نسبتا خوب و مطلوبی برخوردار باشد.

همچنین در پایان روز معاملاتی امروز نماد کیمیا جهت برگزاری مجمع عمومی صاحبان سهام در روز ۱۵/۲/۹۷ از گردونه معاملات خارج شد.
همچنین با نگاهی بازارهای جهانی می بینیم که قیمت فولاد در چین طی ۴۵ روز گذشته ۵۲دلار افزایش یافته است . همچنین قیمت بیلت با افزایش ۶.۵ دلاری (۴۰ یوان) نسبت به هفته قبل به ۵۷۶ دلار در هر تن رسیده است که این قضیه میتواند باعث تقویت قیمت فولاد در خاورمیانه و اروپا شود. منتهی در سهام های فولادی حاضر در بورس فعلا شرکت های فولادی تماماً در دامنه منفی در نوسان هستند.
در گروه کانی غیرفلزی شرکت پارس سرام با نماد کسرام به علت رشد بیش از ۲۰ درصدی قیمت در روزهای اخیر، نماد مذکور امروز متوقف گردید و پس از ارائه اطلاعات شفاف سازی روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
در گروه مواد دارویی امروز شرکت داروسازی زهراوی با نماد دزهراوی به دلیل بررسی وضعیت شفاف سازی اطلاعاتی، تا تاریخ ۲۴/۰۲/۹۷ به حالت تعلیق درآمد. این گروه که مدت هاست به دلیل شرایط اقتصادی وخیم شرکت های دارویی از استقبال خوبی برخوردار نیستند امروز نیز اکثر نمادهای حاضر در این گروه در دامنه منفی در نوسان بودند.
در گروه ابزار پزشکی سهم پرحاشیه و پر سر و صدای ماه های اخیر یعنی کنتورسازی ایران با نماد آکنتور که مدت ها به دلیل سوءاستفاده این شرکت در گزارشات مالی و عدم توجه حسابرسان بورس به این قضیه در حالت تعطیلی به سر می برد و تنها سهامداران خرد هستند که به دلیل آمار و ارقام امیدوار کننده این سهم در گزارشات مالی خود دست به خریدهای زیادی زدند. حال که سرمایه عده زیادی در این سهم قفل شده است این روزها بورس به منظور برون رفت از این وضعیت اقدام به خرید سهم سهامداران به تعداد حداکثر ۷۰۰۰ سهم و در قیمت ۲۱۰۷۵ ریال نموده است. امری که مورد استقبال سهامداران قرار نگرفته است. بسیاری از سهامداران سهام این نماد را در قیمت های بسیار بالاتر خریداری کرده اند و ترجیح می دهند تا روشن شدن موضوع همچنان نگهداری سهام را ترجیح می دهند.
در گروه محصولات کاغذی، شرکت کارتن سازی ایران با نماد چکارن پس از سه روز معاملات منفی امروز مورد توجه خریداران قرار گرفت و با رشد ۵ درصدی خود به صف خرید رسید. شنیده هایی از این سهم مبنی بر قرارداد جدید فروش و اقدامات خوب دیگر در جهت بهبود وضعیت و افزایش سودآوری شرکت شنیده می شود که گفته می شود از طریق کدال به مرور شفاف سازی خواهد شد.
در گروه نفت و پالایشی شرکت پالایشی بندرعباس با نماد شبندر جهت ارائه شفاف سازی پیرامون شایعات منتشر شده در خصوص توقف و کاهش تولید اعلام کرد هیچگونه توقف و یا کاهش تولید در این شرکت رخ نداده است . این شرکت اعلام کرد در صورت هر گونه اطلاعات جدید در این قضیه شفاف سازی لازم در سامانه کدال انجام خواهد گرفت.در این گروه اکثر نمادهای حاضر در دامنه منفی در نوسان بودند. به نظر می رسد حتی رشد قیمت نفت نیز نتوانسته است سهامداران را نسبت به خرید سهام های این گروه ترغیب نماید. این در حالی است که تا زمان نگارش این گزارش قیمت نفت برنت در حدود ۷۲ دلار می باشد و زمزمه های افزایش قیمت طلای سیاه تا ۸۰ دلار به گوش می رسد. همچنین پالایشگاه فجر جم نیز اعلام کرد مشکل بحران آب برای این واحد نفتی بسیار جدی است و این شرکت تصمیم گرفته است به منظور برطرف کردن مشکل کم آبی در آینده اقدام به احداث سد نماید.
در گروه خودرو و ساخت قطعات، شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران با نماد خاهن پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه ۵۰% از محل مطالبات و آورده نقدی ، با رشد چمشگیر ۱۵ درصدی و با قیمت ۴,۱۹۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در گروه بانکی یک خبر بسیار امیدوارکننده به گوش رسید و آن اینکه گویا قرار است موسسه اعتباری ثامن با بانک انصار ادغام گردد. خبری که در صورت تائید شدن آن می تواند خبر بسیار خوبی برای سپرده گذاران این موسسه مالی باشد. گفته می شود دوازدهم اردیبهشت ماه و همزمان با نیمه شعبان این اتفاق مبارک برای سپرده گذاران موسسه اعتباری ثامن به وقوع خواهد پیوست و به نظر می‌رسد مشکلات آنها که در طی یک سال گذشته شرایط سختی را داشتند نیز به پایان خواهد رسید.
در گروه سرمایه گذاری، شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با نماد ونیکی، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به مبلغ ۱۲۵ ریال و رفع تعلیق نماد ، با رشد ۱٫۳ درصدی و با قیمت ۱,۳۳۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت اما در ادامه کار، نوسانات قیمت سهم به سمت دامنه منفی سوق پیدا کرد و در پایان کار این سهم با افت ۳ درصدی در قیمت ۱۲۷۰ ریال به کار خود پایان داد.
در گروه محصولات غذایی که مهم ترین شایعات پیرامون این گروه افزایش نرخ محصولات لبنی در آینده ای نزدیک است، به جز چند سهم مابقی سهم ها از استقبال خوبی برخوردار هستند. به صورتی که در روز دوشنبه دو نماد غفارس و غسالم با صف خرید و با رشد قیمتی ۵ درصد به کار خود پایان دادند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا