1397-11-28
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۱۱ – بانک گردشگری آمد، تلگرام رفت!!!

بانک گردشگری به بازار بورس برگشت

یکی از مهم ترین اتفاقات امروز بازار را می توان بازگشت یکی دیگر از نمادهای گروه بانکی دانست. از این جهت با اهمیت که به طور کلی سرمایه بسیاری از سهامداران در نمادهای این گروه خوابیده است. شاهد این ادعا نیز تشکیل صف های خرید و فروش ۱۰۰ میلیونی در مرحله کشف قیمت این سهم بود. نماد بانک گردشگری با نماد وگردش امروز بعد از تقریبا ۲۱ ماه به گردونه معاملات بازگشت. گرچه این بازگشت شکوهمندانه نبود و با افت قیمتی شدید همراه بود ولی از آن جهت که بالاخره بخش زیادی از سرمایه مردم در این سهم قفل شده بود آزاد شد. در بازار امروز که بازار نسبتا آرامی بود شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۲۵ واحدی روی عدد۹۳۶۱۲ ایستاد. این در حالی بود که ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۱۴۸۷ میلیارد ریال رسید که این ارزش پس از رد و بدل شدن ۶۲۵ میلیون برگ سهم در تعداد ۳۷۱۳۵ دفعه معامله رقم خورد.

امروز دو اتفاق مهم در کشور روی داد. یکی در زمینه اقتصادی و یکی در زمینه اجتماعی. در زمینه اجتماعی امروز اپلیکیشن تلگرام با کاربری تقریبی ۴۰ میلیون ایرانی رسما فیلتر شد. در روزهای اخیر گفته شد افزایش نرخ دلار و سکه به علت فضای روانی ایجاد شده توسط تلگرام بوده است. امروز هم زمان با فیلتر تلگرام در بازار آزاد نرخ دلار در بازار آزاد ۶۰۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت. همچنین سکه نیز امروز مجددا به پرواز درآمد و در قیمت ۱٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت. منتظریم تا ببینیم در نبود تلگرام، اتفاقات امروز ارز و طلا به دست چه چیزی رقم خورده است؟!!

اما از مهم ترین اتفاقات امروز بازار بورس اوراق بهادار را می توان بازگشت یکی دیگر از نمادهای گروه بانکی دانست. از این جهت با اهمیت که به طور کلی سرمایه بسیاری از سهامداران در نمادهای این گروه خوابیده است. شاهد این ادعا نیز تشکیل صف های خرید و فروش ۱۰۰ میلیونی در مرحله کشف قیمت این سهم بود. نماد بانک گردشگری با نماد وگردش امروز بعد از تقریبا ۲۱ ماه به گردونه معاملات بازگشت. گرچه این بازگشت شکوهمندانه نبود و با افت قیمتی شدید همراه بود ولی از آن جهت که بالاخره بخش زیادی از سرمایه مردم در این سهم قفل شده بود آزاد شد. در بازار امروز که بازار نسبتا آرامی بود شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۲۵ واحدی روی عدد۹۳۶۱۲ ایستاد. این در حالی بود که ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۱۴۸۷ میلیارد ریال رسید که این ارزش پس از رد و بدل شدن ۶۲۵ میلیون برگ سهم در تعداد ۳۷۱۳۵ دفعه معامله رقم خورد.

چه خبر از بازار

در گروه فلزات اساسی شرکت  صنایع مس شهید باهنر در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۸۷۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۳% پوشش داده است.
شرکت فولاد آلیاژی یزد با نماد فولاژ امروز در خصوص پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ اعلام کرد افزایش مبلغ فروش به میزان ۶% نسبت به آخرین گزارش منتشر شده به واسطه افزایش نرخ فروش ۳ ماهه آخر سال می باشد . هرچند مبلغ فروش به میزان ۶% افزایش یافته است به همین میزان افزایش در نرخ خرید مواد اولیه به خصوص الکترود گرافیتی نیز باعث افزایش قیمت تمام شده گردیده است . منتهی این افزایش نرخ تا کنون تاثیری در صورت سود و زیان این شرکت نداشته است.
از بازار جهانی خبر می رسد دونالد ترامپ در راستای روحیه معامله گرانه خود معافیت کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا را تا ۳۰ روز دیگر تمدید کرد. به نظر می رسد این تمدید در راستای خوش خدمتی این کشور ها در قضیه برجام صورت گرفته باشد. کاخ سفید در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرد که مهلت ۱ می برای معافیت تعرفه ای آلومینیوم و فولاد را برای کشورهای متحد آمریکا تمدید کرده است. همچنین مذاکرات با کشورهای آرژانتین؛ استرالیا و برزیل نیز در این زمنیه ادامه دارد.
در گروه انبوه سازی و مسکن نماد معاملاتی شرکت بین‌المللی‌توسعه‌ساختمان (ثاخت) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب در روز گذشته،متوقف گردید. این سهم پس از انتشار گزارش شفاف سازی خود که در ادامه ارائه شده است با محدودیت نوسان قیمت به تالار معاملات بورس بازگشت و از استقبال خوبی برخوردار نشد. این سهم پس از ورود به تالار بورس با افت قیمت حدودی ۱ درصد به کار خوب پایان داد. این شرکت در اطلاعیه شفاف سازی اطلاعات با اهمیت خود اعلام کرد مالکیت کل واحدهای تجاری و پارکینگ ها و انبارهای مجتمع تجاری-تفریحی سعدی شیراز را  طبق شرایط عمومی مزایده واگذار کرده  است. طبق مشاهدات عینی از پروژه حاضر در شیراز پیشرفت این پروژه بالای ۹۰ درصد است و به نظر می رسد با بهره برداری از این پروژه، عایدات به دست آمده از این پروژه می تواند در صورت سود و زیان این شرکت در پایان سال مالی اثرگذار باشد.لازم به ذکر است شرکت ساختمانی آ.اس.پ یکی دیگر از نمادهای حاضر در این گروه ساختمانی، به عنوان مجری این پروژه مشغول به فعالیت است.لذا پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک از این نماد نیز خبرهایی در این خصوص منتشر گردد. همچنین در این گروه شرکت سامان گستر اصفهان با نماد ثامان در گزارش ۶ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۰ ریال زیان شناسایی کرده است. این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۵۰ ریال سود محقق کرده بود.این شرکت طبق پیش بینی اولیه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ به ازای هر سهم ۱۹۲ ریال سود اعلام کرده است.
در گروه مواد غذایی، مطابق پیش بینی ما، شرکت پاستوریزه پگاه فارس نماد غفارس به دلیل رشد قیمت ۲۰ درصدی در روزهای اخیر امروز در شروع معاملات تالار بورس متوقف گردید. این شرکت موظف است دلایل رشد این ۲۰ درصد را روی سامانه کدال اعلام نماید. در این گروه آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه نماد غگلستا که مقرر بود در تاریخ ۱۹/۲/۹۷ برگزار شود به دلایل نامعلومی لغو و تصمیم گیری در خصوص تشکیل جلسه به آینده موکول شد.
در گروه حمل و نقل، نمادهای فعال در این گروه روز خوبی را آغاز کردند. به صورتی که در شروع ساعات کاری بورس، تمامی نمادهای حاضر در این گروه به جز نماد حفارس در دامنه مثبت در نوسان بودند و حتی نماد حتوکا در دقایقی از بازار به صف خرید رسید. نکته جالب توجه این که با رسیدن به اتمام زمان معاملاتی بورس، نماد حفارس با توجه به افت ۲ درصدی قیمت در آغاز معاملات در پایان معاملات با رشد قیمتی ۵ درصد به صف خرید رسید.
در گروه ماشین آلات و لوازم برقی ، شرکت صنایع جوشکاب یزد که پیش از این نیز در شفاف سازی اعلام کرده بود ، افزایش سرمایه از محل سود انباشته تغییری در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور سال ۹۷ این شرکت نخواهد داشت ، چند روزی است با رشد قیمتی ۵ درصد و صف خرید به کار خود پایان می دهد. این شرکت در صورتی که روز شنبه نیز به همین منوال به کار خود ادامه دهد در آستانه توقف فعالیت قرار خواهد گرفت تا اطلاعیه شفاف سازی دلیل رشد قیمتی خود را به بازار بورس اعلام کند.
در گروه پتروشیمی، شرکت توکار رنگ فولاد سپاهان با نماد شتوکا امروز جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز یکشنبه ۱۶/۲/۹۷ متوقف گردید. این درحالی است که سهامداران با افت قیمتی ۵ درصد و با صف فروش به استقبال مجمع این سهم رفتند. از گروه پتروشیمی خبر می رسد جهت اتمام پروژه سیراف، دولت قصد دارد با یک شرکت سوئیسی این پروژه را تا پایان سال ۹۸ به برداری برساند.
در گروه کانه های غیرفلزی، شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا با نماد کتوکا، جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز یکشنبه مورخ ۱۶/۲/۹۷ در پایان معاملات امروز سه شنبه مورخ متوقف گردید. این در حالی بود که تا پایان روز جاری، معاملات در این سهم در دامنه مثبت و با رشد قیمتی ۱ درصد همراه بود. در این گروه شرکت پارس سرام با نماد کسرام نیز در خصوص رشد ۲۰ درصدی قیمت سهم طی روزهای اخیر در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی ۱۲/۹/۶/۳ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ ) تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است. پس از این اطلاعیه این سهم به تالار معاملات بازگشت و با افت قیمتی همراه بود. اما با گذشت زمان و رسیدن به انتهای بازار این سهم در قیمت پایانی با رشد قیمتی ۲ همراه بود. از بازار جهانی مربوط به نمادهای این گروه در معاملات بورس لندن، مس تا ۶۷۸۶ دلار، آلومینیوم تا ۲۲۲۳ دلار، روی تا ۳۱۳۲ دلار و سرب تا ۲۳۲۰ دلار عقب نشینی کردند. بیشترین افت نسبت به روز قبل با ۱۲ دلار کاهش متعلق به معاملات آلومینیوم بوده است.
در گروه خودرو و ساخت قطعات، شرکت سرمایه گذاری رنا با نماد ورنا پس از درج اطلاعیه شفاف سازی خود، امروز با محدودیت نوسان قیمت به تالار بازگشت و با رشد قیمتی همراه بود. این سهم تا پایان معاملات امروز در دامنه مثبت و با رشد قیمتی ۱ درصد به کار خود پایان داد. این سهم در جدیدترین گزارش تلفیقی خود اعلام کرده است در صورت سود و زیان خود، ۱۴ درصد تعدیل مثبت همراه داشته است.
در گروه بانکی ، یکی از اتفاقات مهم امروز بازگشت بانک گردشگری به تالار معاملات بود. این سهم که در تاریخ ۲۴/۵/۹۵ در پی بسته شدن پی در پی نمادهای بانکی در بازار بورس تهران به دلایل مشکلات صورت های مالی، امروز پس از تقریبا ۲ سال به گردونه معاملات بازگشت. خبری که می توانست برای بسیاری از سهامداران خبر خوبی باشد. زیرا در این سهم نیز سرمایه بسیاری بود که مدت ها قفل شده بود. این نماد که در تاریخ ۲۴/۵/۹۵ با قیمت ۱۲۶۴ ریال بسته شده بود امروز با افت قیمتی سنگین ۲۰ درصدی و با قیمت ۱۱۰۰ ریال بازگشایی شد. در این گروه، نمادهای بانکی وضعیت بسیار اسفباری دارند. یادمان نرود روزی روزگاری نمادهای بانکی در تالار بورس دارای ارج و قرب بسیاری زیادی بودند. ولی این روزها میزان ارزش معاملات در این گروه بسیار ناامید کننده است.
در گروه واسطه گری های مالی امروز شرکت واسپاری ملت با نماد ولملت آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه خود را روانه سامانه کدال کرد تا سهامداران در تاریخ شنبه ۲۲/۲/۹۷ در این مجمع شرکت کنند. شنیده های نت نوشت از این نماد حاکی از برگزاری یک مجمع خوب می باشد. تائید کننده این مطلب مثبت بودن شاخص حجم شرکت و تشکیل صف خرید سهم در پایان روز معاملاتی جاری  است.
در گروه نفت و پالایشی با اینکه قیمت نفت مجددا رو به افزایش گذاشته است اما استقبال و میزان معاملات در این گروه چشمگیر نیست.  قیمت نفت برنت که دیروز تا ۷۲٫۹ دلار هم افت کرده بود به ۷۴٫۷۶ دلار بازگشته است اما باز هم موفق به عبور از سقف قیمت چند روز قبل نشد. اما با این حال رشد ۲۴ واحدی شاخص کل در روز جاری به مدد رشد اندک نمادهای نفتی بوده است . به طوری که در گروه حاضر بیشترین رشد قیمت مربوط به نفت پاسارگاد با رشد قیمتی ۳٫۲۵ درصد و بیشترین افت نیز مربوط به دو نماد نفت سپاهان و نفت پارس با افت قیمتی ۵ درصد می باشد. البته پیش بینی  می شود در صورت عدم خروج آمریکا از برجام، اولین گروهی که مورد استقبال شدید سهامداران قرار گیرد، نمادهای حاضر در این گروه است. چون هنوز رشد قیمتی نفت در رشد قیمت های این نماد ها بروز نکرده است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا