1398-02-04
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۱۶ – بورس در سراشیب سقوط

در شرایطی که تنها 4 روز کاری دیگر تا موعد ترامپ برای اظهار نظر در مورد برجام باقی مانده است سخنگوی دولت از احتمال قوی خروج آمریکا از برجام خبر می دهد.

شاخص کل اوراق بهادار امروز با افت ۲۵۰ واحدی روی عدد ۹۲۸۴۹ ایستاد. با افت امروز شاخص کل بورس، یک کانال دیگر نیز از دست رفت و با این روندی که در پیش داریم به نظر می رسد تا زمان اعلام نظر ترامپ ، شاخص کل اوراق بهادار باز هم در ادامه روند کاهشی خود کانال ۹۲۰۰۰ را نیز از دست بدهد.

شاخص کل اوراق بهادار امروز با افت ۲۵۰ واحدی روی عدد ۹۲۸۴۹ ایستاد. با افت امروز شاخص کل بورس، یک کانال دیگر  نیز از دست رفت و با این روندی که در پیش داریم به نظر می رسد تا زمان اعلام نظر ترامپ ، شاخص کل اوراق بهادار باز هم در ادامه روند کاهشی خود کانال ۹۲۰۰۰ را نیز از دست بدهد.ارزش معاملات در روز جاری ۳۵۳۲ میلیارد ریال رقم خورد. در روز یکشنبه تعداد ۴۲۳۹۷ معامله انجام گرفت که حجم معاملات انجام گرفته حدود ۱ میلیارد ریال بود. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص کل بورس در معاملات امروز توسط نمادهای فولاد با رشد ۴۷ واحدی، پارسان با رشد ۳۱ واحدی، جم با رشد ۲۶ واحدی و شپدیس با رشد ۲۳ واحدی رقم خورد. همچنین افت ۲۵۰ واحدی شاخص کل امروز توسط نمادهای رانفور با افت ۵۰ واحدی، فملی با افت ۴۷ واحدی و تاپیکو با افت ۴۱ واحدی انجام گرفت. طبق آمار به دست آمده از سایت معاملات بورس تهران در معاملات امروز تعداد ۶۰ نماد در دامنه مثبت، ۲۰۳ نماد در دامنه منفی و تعداد ۲۴ نماد بدون تغییر قیمتی به کار خود پایان دادند. به عبارت دیگر افت امروز تحت افت قیمتی بیش از ۷۰ درصد از نمادهای بوری رقم خورد. همچنین شاخص کل هم وزن با افت قابل توجهی ۱۱۱ واحدی نشان می دهد از دست دادن کانال ۹۳۰۰۰ بسیار پرقدرت انجام گرفته است. به نظر می رسد افت امروز شاخص کل بورس تحت تاثیر خبر سایت بلومبرگ پیرامون برجام باشد. به‌گفته سایت بلومبرگ، یکی از سناریوهای محتمل دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، این است که رئیس جمهوری آمریکا خروج از توافق و اعمال دوباره تحریم‌ها را اعلام کند اما پیش از آنکه این تحریم‌ها اجرا شوند، فرجه‌ای را در نظر بگیرد. گرچه این خبر در راستای گمانه زنی های بسیاری است که این روزها در سایت های مختلف می بینیم ولی همین اخبار ناامیدکننده خود می تواند عاملی بر احتیاط بیشتر سرمایه گذاران تلقی گردد. در شرایطی که تنها ۴ روز کاری دیگر تا موعد ترامپ برای اظهار نظر در مورد برجام باقی مانده است سخنگوی دولت از احتمال قوی خروج آمریکا از برجام خبر می دهد.
از بازار ارز امروز نیز به خبر می رسد هیجانات همچنان در چهارراه استانبول برقرار است. به طوری که تا زمان نگارش این گزارش، قیمت دلار در بازار آزاد در مرز ۷۰۰۰ توان و یورو در قیمت ۸۱۰۰ تومان مورد داد و ستد قرار می گیرد. مشخص نیست دولت چگونه و با چه مکانیزمی می خواد دلار ۴۲۰۰ را در کشور نهادینه کند. ای کاش دولت به جای تعیین قیمت دستوری ارز اقدام به ایجاد یک بازار شفاف و آزاد مثل بورس آتی ارز می نمود تا این چنین شاهد کاهش ارزش پول ملی نباشیم.

از بازار چه خبر

در گروه لاستیک و پلاستیک صنایع لاستیکی سهند در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱% افت داشته است.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۹۸% پوشش داده است. این شرکت در پایان معاملات امروز با افت ۳ درصدی و با قیمت ۱۶۴۲ ریال به کار خود پایان داد. معاملات انجام گرفته در این گروه در روز جاری سرتاسر منفی بود. به طوری که نمادهای پاسا و پدرخش تا آستانه صف فروش پیش رفتند.
در گروه قند و شکر امروز شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال با نماد قچار طی اطلاعیه شفاف سازی خود در خصوص رشد قیمتی اعلام کرد عمده تغییرات مربوط به کاهش فروش شکرسفید چغندری و افزایش موجودی پایان دوره محصول و همچنین کاهش بهای تمام شده کالای فروش رفته منجر شده است که سود هرسهم از ۷۳۵ ریال به ۸۱۵ ریال تغییر یافته است . انتظار می رود در روزهای آتی با توجه به اطلاعیه امروز این سهم به تالار معاملات برگردد. معاملات انجام گرفته در روز جاری در این گروه نیز سرتاسر منفی انجام گرفت. به طوری که نمادهای قشرین، قشیر و قلرست از نمادهای شاخص این گروه بودند که با صف فروش به کار خود پایان دادند.

در گروه فلزات اساسی شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی طرح افزایش سرمایه ۲۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی به ثبت رسید.طبق این مصوبه مقرر شده است افزایش سرمایه این شرکت از ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال به ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال انجام گیرد. در این گروه میزان نمادهای مثبت نسبت به سایر گروه ها بیشتر بود. البته این مثبت بودن سهم ها با توجه به رشد قیمت های جهانی قابل پیش بینی است. معاملات طی هفته گذشته در این گروه تحت افزایش قیمت فلزات اساسی از جمله آلومینیوم باعث شده است دو نماد فایرا و فنوال رشد بالای ۲۰ درصدی در طی روزهای گذشته نصیب سهامداران خود کنند. انتظار می رود با شروع معاملات جهانی در روز دوشنبه، در صورتی که افزایش قیمت فلزات در بازارهای جهانی بازهم روند رو به رشد خود را حفظ کند این گروه باز هم بتواند در هفته جاری حرفی برای گفتن داشته باشد در غیر این صورت این گروه نیز به تشدید کننده های افت شاخص خواهد پیوست. در روز جاری دو نماد فایرا و فنوال با صف خرید میلیونی خود رتبه های اول را در گروه فلزات کسب کردند. بعد از آن ها نمادهای فباهنر، فسرب، فسپا با صف خریدهای محدود به کار خود پایان دادند. همچنین در این گروه نماد فولاد خراسان (فخاس) در پی افتتاح کارخانه گندله سازی توسط رئیس جمهور، امروز از استقبال سهامداران برخوردار بود و این سهم نیز با صف خرید به کار خود پایان داد. امروز شرکت صنعت روی زنگان به دلیل افت قیمتی بیشتر از ۲۰ درصدی سهم به دلیل ارائه توضیحات و شفاف سازی از امروز متوقف گردید. این توقف نشان داد که ناظر بورس فقط به سهم های دارای رشد قیمتی فرمان ایست نمی دهد. امری که این روزها باعث شده است میزان شفافیت در بورس افزایش پیدا کند و سفته بازان مجال کمتری نسبت به موج سازی برای تک سهم ها داشته باشند.

در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی، شرکت صنایع جوشکاب یزد با نماد بکاب پس از رشد ۲۰ درصدی قیمت سهم و پس از ارائه اطلاعیه شفاف سازی خود امروز پا به تالار معاملات گذاشت و با قیمت ۹۵۰۰ ریال و در حاشیه قیمتی صفر بازگشایی شد. اما در انتهای کار در قیمت پایانی ۹۲۱۸ به کار خود پایان داد. در این گروه به نظر می رسد اخبار مثبت و قابل توجهی جهت ترغیب سهامداران نسبت به ورود به این گروه وجود ندارد و افزایش سهمی همچون بکاب به نظر می رسد تحت سفته بازی سهامداران کوتاه مدت قرار گرفته است. همچنین در این گروه شرکت نیرو ترانس با نماد بنیرو نیروترانس در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۱۹ ریال سود محقق کرد. شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۶۷% را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۳۳% کاهش داشته ولی سود خالص ۱۲% رشد داشته است.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۹% پوشش داده است.
در گروه مخابرات شرکت ارتباطات سیار ایران با نماد همراه پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به مبلغ ۳,۱۸۰ ریال ، با رشد ۱٫۳ درصدی و با قیمت ۱۴,۳۸۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت. اما با مرور زمان و در انتهای زمان معاملاتی در حاشیه قیمتی صفر و با قیمت ۱۴۲۵۴ ریال به کار خود پایان داد. نکته قابل توجه در این سهم عرضه شدید شرکت های حقوقی در این سهم بود.
در گروه حمل و نقل امروز شرکت حمل و نقل بین اللملی خلیج فارس با نماد حفارس امروز با رشد ۵ درصدی و تشکیل صف میلیونی خود از تک سهم های مثبت حاضر در این گروه لقب گرفت. این سهم در سومین روز پی در پی معاملاتی خود است که با افزایش تقاضا روبرو شده است و تا اینجای کار حدود ۱۳ درصدی در آستانه متوقف شدن جهت شفاف سازی نوسان ۲۰ درصدی قیمت قرار دارد. البته رشد قیمتی این سهم ممکن است مربوط به تعرفه های جدید دریایی باشد که از امروز وارد فاز اجرایی شده است . البته هنوز جزئیات این طرح منتشر نشده است.
پرچمدار افت قیمتی امروز بورس تهران به گروه خودرو و ساخت قطعات متعلق بود. امروز در معاملات روز جاری بالای ۸۰ درصد از سهم های این گروه با افت قیمتی ۵ درصد و با تشکیل صف فروش به کار خود پایان دادند. کمتر پیش می آید که در یک گروه بزرگ همچون گروه خودرو اکثر سهم ها با افت حداکثری و با صف فروش همراه باشد. البته افت سرتاسری امروز این گروه مربوط به اعلام نظر دبیر انجمن قطعه سازان کشور بود. محبی نژاد دبیر انجمن قطعه سازان اعلام کرد در صورتی که شرکت های سازنده قطعات خودرو مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت را پیدا نکنند، در حدود ۵۵۰۰۰۰ نفر در این صنعت با مشکل بیکاری روبرو خواهند شد. افزایش قیمت ارز در بازار آزاد و نامبهم بودن وضعیت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی منجر به افزایش هزینه های تمام شده این شرکت ها شده است.
در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی امروز پتروشیمی خارک اعلام کرد واحد متوقف شده قبلی از امروز وارد مدار تولید شده است. طبق توضیحات شرکت ،تعمیرات اساسی واحدهای مجتمع پتروشیمی خارک طبق برنامه ریزی در نظر گرفته شده انجام و واحدهای تولید محصولات LPG ، گوگرد و متانول از ساعت یک بامداد روز ۱۵/۲/۹۷ به صورت عادی در سرویس قرار گرفتند . این شرکت اعلام کرده است انجام تعمیرات اساسی فوق در کیفیت محصول تولیدی تغییری ایجاد نخواهد نمود و در مورد پیش بینی کمیت تولید در سال ۱۳۹۷ انجام تعمیرات اساسی لحاظ گردیده است. نماد مذکور روز معاملاتی بعد بصورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
شرکت پتروشیمی زاگرس با نماد زاگرس در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۸,۱۲۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۴% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۵% پوشش داده است.
شرکت دوده صنعتی پارس با نماد شدوص در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۵۶۹ ریال سود محقق کرده است. این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱,۶۵۸ ریال زیان محقق کرده بود.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۹۵% پوشش داده است.
در گروه پالایشگاهی و نفت می توان به برگزاری ‏بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پخش تهران اشاره کرد که از امروز آغاز به کار کرده است. این در حالیست که آمار شرکت کنندگان خارجی این دوره نسبت به دوره قبل نمایشگاه کاهش محسوسی داشته است. این کاهش شرکت کنندگان حتی دربخش نمایندگیهای خارجی نیز به چشم می خورد که دلیل اصلی آن نوسان نرخ ارز و ممنوعیت خرید آن‌ در صرافی هاست.
همچنین از پالایشگاه نفت تهران با نماد شتران خبر می رسد تفاهمنامه ای با ژاپن برای بهبود کیفیت بنزین پالایشگاه تهران امضا شده است. این تفاهمنامه همکاری با شرکت‌های ژاپنی برای بهبود کمی و کیفی بنزین تولیدی و کاهش استفاده از نفت کوره منعقد گردیده است. طبق اعلام این شرکت با اجرای مرحله نخست این طرح، تولید بنزین در پالایشگاه تهران ۲۴ درصد افزایش می‌یابد. در این گروه شرکت دوره صنعتی پارس با نماد شدوص امروز تنها سهمی در این گروه بود که با رشد قیمتی ۵ درصدی و با صف خرید به کار خود پایان داد. نمادهای حاضر در این گروه نیز به صورت تقریبی ۵۰ درصدی از معاملات منفی و مثبت همراه بود. بیشترین افت قیمتی در این گروه مربوط به سهم های شپارس،پترول و شفارا بود.
در پایان معاملات امروز نمادهای حتوکا، سخاش و دالبر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف گردیدند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا