1398-01-03
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۱۷

با رشد امروز که در سایه اخبار مثبت در زمینه ارز رقم خورد، بورس اوراق بهادار بعد از روزها قرمز پوش بودن، بار دیگر باعث خوشحالی سهامداران گردید.

شاخص کل اوراق بهادار امروز با رشد نزدیک ۳۱۶ واحدی مجددا به کانال ۹۳۰۰۰ برگشت و با ۳۶۸۱۶ معامله و با رقم خوردن ۸۷۰ میلیون حجم معامله به ارزش ۲۶۴۲ میلیاد ریال روی عدد ۹۳۱۶۵ ایستاد.

شاخص کل اوراق بهادار امروز با رشد نزدیک ۳۱۶ واحدی مجددا به کانال ۹۳۰۰۰ برگشت و با ۳۶۸۱۶ معامله و با رقم خوردن ۸۷۰ میلیون حجم معامله به ارزش ۲۶۴۲ میلیاد ریال روی عدد ۹۳۱۶۵ ایستاد. با رشد امروز که در سایه اخبار مثبت در زمینه ارز رقم خورد، بورس اوراق بهادار بعد از روزها قرمز پوش بودن، بار دیگر باعث خوشحالی سهامداران گردید. تاثیر مثبت در شاخص کل بورس در معاملات امروز توسط نمادهای فولاد با رشد ۱۴۴ واحدی، فارس با رشد ۸۴ واحدی، کگل با رشد ۲۹ واحدی، فخوز با رشد ۲۷ واحدی و شبندر با رشد ۱۶ واحدی رقم خورد. همچنین در روز جاری سهم های تاپیکو با افت ۷۸ واحدی و همراه با افت ۲۸ واحدی اجازه رشد بیشتر به شاخص بورس را ندادند. طبق آمار به دست آمده از سایت معاملات بورس تهران در معاملات امروز تعداد ۱۴۹ نماد در دامنه مثبت، ۱۰۷ نماد در دامنه منفی و تعداد ۳۱ نماد بدون تغییر قیمتی به کار خود پایان دادند.

به عبارت دیگر رشد امروز بورس تحت تاثیر رشد قیمتی بیش از ۵۱ درصد از نمادهای بورسی رقم خورد. همچنین شاخص کل هم وزن با رشد ۸۶ واحدی نشان می دهد نمی توان بازگشت بورس را صرفا تحت تاثیر رشد شرکت های بزرگ دانست و این بازگشت بورس به کانال ۹۳۰۰۰ تحت رشد دسته جمعی شرکت های حاضر در بورس به وجود آمده است. به نظر می رسد رشد امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تحت تاثیر اخبار مثبت پیرامون طرح دو فوریتی مجلس پیرامون ساماندهی بازار ارز رقم خورده باشد. شنیده ها از تالار مجلس حاکی از آن است که طرحی که قرار است دو روز آینده در صحن علنی بررسی شود دربرگیرنده این است که قیمت ارز دولتی بر اساس ضریبی از ارز آزاد تعیین شود.
از بازار ارز امروز نیز به خبر می رسد هیجانات در بازار آزاد ارز پس از عرضه ارز توسط دولت به بازار رو به کاهش داشته است. به طوری که قیمت ارز در بازار آزاد امروز در حدود ۶۰۰۰ تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. همچنین نرخ سکه نیز نسبت به روز گذشته با کاهش قیمتی مواجه بود و در قیمت ۱۹۵۰۰۰۰ مورد معامله قرار گرفت. امیدواریم با ورود مجلس به ساماندهی بازار ارز و با گسترش شیوه جدید جابجایی ارز و ورود و ارتباط صرافی‌ها با واردکنندگان بازار ارز، این معضل اقتصادی به سرعت ساماندهی شود.
همچنین در خصوص برجام در تازه ترین تلاش ها بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس برای حفظ و بحث در مورد توافق اتمی با ایران روز یکشنبه وارد امریکا شد. طبق گفته وزیر امور خارجه انگلیس به نظر می رسد طرحی آماده شده است که ترامپ را نسبت به ماندن در برجام راضی کند.

از بازار چه خبر

پس از چند روز معاملات منفی و کم نوسان در بازار سرمایه ، باری دیگر مجددا شاهد بازگشت اکثر قریب به اتفاق گروه ها به مدار مثبت بودیم. گروه هایی که امروز مورد استقبال خریداران قرار گرفتند گروه های خودرویی ، فلزی ، معدنی ، حمل و نقل ، محصولات کاغذی ، پتروشیمی و کانی غیرفلزی بودند.

باید تا روز شنبه منتظر ماند و دید ترامپ در روزهای اینده چه تصمیمی خواهد گرفت. درصورتی که ترامپ به وعده خروج آمریکا از برجام عمل کند، تبعات این تصمیم می تواند روی بازارهای نفت، طلا و داخل ایران تاثیرگذار شدیدی داشته باشد. طبق گفته رئیس جمهور جناب آقای روحانی در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود ایران تنها در صورتی در برجام باقی می ماند که اروپا و سایر اعضای توافق برجام متعهد به انجام تعهدات خود باشند. در صورتی که اروپا و چین به عهد خود وفادار بمانند، بهترین گزینه برای ایران بعد از خروج امریکا ادامه همکاری با چین و اروپاست. بیش از ۶۵% معادلات جهانی اقتصاد ما با چین و ۳۵% اروپا و کشورهای آسیایی هست. همچنین ایران می تواند به جای ارز دلار در مبادلات تجاری خود یوآن را جایگزین کند. با توجه به این که ارزش یوان در سال کمتر از ۱% افت در مقابل دلار را شامل می شود، ایران می تواند با تکیه بر این ارز از ضررهای احتمالی افت ارزش ارز جایگزین جلوگیری کند.
در گروه فلزات اساسی در بازارهای جهانی سنگ آهن طی ۲ ماه گذشته با اعمال تعرفه ۲۵% امریکا بر واردات فولاد از چین باعث کاهش قیمت جهانی فولاد و سنگ آهن شده است. اگر بخواهیم کاهش قیمت بیلت صادراتی ایران را با قیمت جهانی سنگ آهن مقایسه کنیم می بینیم که سنگ آهن به عنوان مواد اولیه کاهش بیشتری داشته است در حالی که بیلت با کاهش کمتری همراه بوده است. قیمت سنگ اهن عیار ۶۲% از ۸۰ دلار به ۶۵ دلار رسیده است که سنگ آهن افت نزدیک به ۲۳% طی ۲ ماه گذشته داشته است. در صورتی که بیلت صادراتی ایران از ۵۳۰ تا ۵۵۰ دلار به ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار فعلی رسیده است که این کاهش نزدیک ۱۰ تا ۱۳% به نفع شرکت های فولادی داخل خواهد بود. باید منتظر گزارشات فصلی مثبت این صنایع باشیم. قیمت بیلت صادراتی ایران این روزها رقمی بین ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار است که سال قبل در این ایام بین ۳۸۰ تا ۴۰۰ دلار معامله می شد. صنایع فولادی ها با قیمت های فعلی جهانی فولاد از وضعیت خوبی برخورداند. هر چند مجبورند ارز حاصل از صادرات را با قیمت ۴۲۰۰ به دولت بدهند. در صورتی که دولت اجازه دهد این صنایع مانند قبل ارز صادراتی خود را به قیمت بازار آزاد به فروش برسانند درآمد بسیار بالاتری نصیب این شرکت ها می شد. با این حال با همین وضع موجود نیز انتظار سودآوری از این شرکت ها وجود دارد. شرکت های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و فولاد ارفع را می توان از شرکت های پرپتانسیل در جهت سرمایه گذاری دانست. معاملات انجام گرفته در روز جاری در این گروه با صف خرید بودن اکثریت نمادهای حاضر در این گروه همراه بود. به طوری که صنایع حاضر در این گروه نقش مهمی در رشد شاخص امروز بورس داشتند.
در رزو جاری طرح گندله سازی سنگ آهن مجتمع فولاد خراسان، عصر یکشنبه با حضور رئیس جمهوری در نیشابور به بهره برداری رسید. این واحد ظرفیت تولید سالانه ۲٫۵ میلیون تن گندله سنگ آهن را دارد و برای اجرای آن توسط بخش خصوصی پنج هزار و ۵۹۰ میلیارد ریال شامل ۴۴ میلیون یورو و سه هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است. البته افتتاح این طرح با توجه به بحران کم آبی در کشور نیز نکته ای است که قابل تامل می باشد.

در گروه پتروشیمی با بالا رفتن تقاضا و کاهش موجودی در بازار داخلی چین، متانول امروز با ۶۰ یوان افزایش به ۳۴۱۰ یوان (۵۴۱ دلار ) و با احتساب ارزش افزوده به ۴۵۵ دلار رسید که میتواند عامل افزایش قیمت های جهانی شود . همان طور که می دانید ایران بزرگترین صادر کننده متانول به چین است. ایران تا سال ۲۰۲۲ با بهره برداری از ۱۲ طرح متانول خود و رسیدن به ظرفیت ۱۹.۱ میلیون تن با سبقت از امریکا و چین به بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان تبدیل خواهد شد. در شرایط فعلی ساخت همزمان ۱۲ طرح جدید تولید متانول در صنعت پتروشیمی ایران در مجموع با ظرفیت تولید سالانه ۱۹ میلیون و ۱۶۰ هزار تن محصول آغاز شده است. در شرایط فعلی سه طرح متانول کاوه با ۲٫۳ میلیون تن، طرح متانول پتروشیمی بوشهر با یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن و پتروشیمی مرجان با یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن ظرفیت به ترتیب دارای پیشرفت اجرایی ۱۰۰ درصد، ۹۲ و ۹۷ درصد هستند.بر اساس برنامه زمان بندی پیش بینی می شود این سه طرح تا اواسط امسال راه اندازی و تولید از این واحدها آغاز شود. علاوه بر این پتروشیمی سبلان با ۶۶ درصد پیشرفت، کیمیای پارس خاورمیانه با ۵۸ درصد، متانول دنا با ۵۳ درصد، متانول سیراف با ۳۴ درصد، دی پلیمر آریا با ۲۵ درصد همگی از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول برخوردار هستند. در کنار این طرح‌ها، ساخت پتروشیمی صنعت لاوان با ۲۶ درصد و ارگ شیمی پارسا با ۱۲ درصد و هر یک میلیون تن ظرفیت تولید سالانه متانول از دیگر طرح‌های در دست اجرا بوده که خوراک این دو واحد برای تولید متانول آمونیاک است.
همچنین در بورس سنگاپور (SGX) در ماه آوریل شاهد افزایش حجم مبادلات مشتقات ذغال کک شو نسبت به ماه مارس بودیم. حجم معاملات زغال کک شو آوریل نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۲۲٫۵ درصد افزایش داشت و عمده آن یعنی ۱٫۵۳ میلیون تن مبادلات Swap (تهاتر کالا با مشابه خود کالا) و معاملات Future (فروش محموله موجود در بازار آینده) بوده است، در حالیکه ۱۶۰ هزار تن باقیمانده مربوط به گزینه های مربوطه به دو روش فروش فوق است. ممکن است این روند به علت فعالیت های فصلی ساخت و ساز در چین که بر روی تقاضای فولاد اثر گذاشته و آنرا بالا می برد و در نتیجه به مواد اولیه نیز منتقل می شود، تداوم یابد. علاوه بر این، بیشتر تجار علاقمند هستند تا نسبت به واردات محموله ها به علت قیمت های پایین تر در مقایسه با قیمت های داخلی بازار چین بپردازند، چرا که از طریق واردات می توانند با سفته بازی به مبادلات تجاری از طریق Hedging (فروش محموله قبل از موجود شدن در بازار آینده) اقدام نمایند.
از پتروشیمی کرمانشاه نیز خبر می رسد در آینده ای نزدیک واحد هگزان این پتروشیمی به مرحله راه اندازی خواهد رسید.
گروه سیمان
در گروه سیمان همان طور که در روز گذشته عنوان کردیم این گروه مدت هاست به دلیل افزایش هزینه های اولیه و همچنین رکود در بخش ساخت و ساز، با کاهش تقاضا روبرو هستند. امروز خبر رسید به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان قرار است در خردادماه طرح افزایش قیمت سیمان کلید بخورد. طرحی که در صورت اجرایی شدن می تواند انگیزه ورود سرمایه گذاران را فراهم کند. کما اینکه همین خبر کافی بود که میزان حجم معاملات در روز جاری در این گروه افزایش چشمگیری داشته باشد.
در روز جاری نماد سکرد پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده (تصویب افزایش سرمایه ۸۳% از محل مطالبات و آورده نقدی) و تغییر ۴۶ ریال سود پیش بینی شده هرسهم قبلی به ۱۳ ریال زیان هرسهم در پیش بینی جدید با ۱۲۸ درصد تعدیل منفی ، با افت حدودا ۵ درصدی و با قیمت ۷۴۴ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در نماد زنگان امروز این شرکت اقدام به اطلاعیه شفاف سازی نمود. بر این اساس در خصوص نوسان قیمت سهام از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی ۳/۶/۹/۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ ) تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است. با این حال پس از بازگشایی سهم، قیمت با رشد حدودا ۹ درصدی و با قیمت۹,۱۴۵ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت .

شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی امروز اقدام به ارائه گزارش فصلی نمود و آمار تولید و فروش فروردین ماه خود را منتشر نمود. بر اساس این گزارش در ماه مذکور مبلغ فروش شرکت ۳۹ میلیارد تومان بوده است.که نسبت به فروردین ماه سال گذشته که مبلغ فروش ۵۰۷ میلیارد تومان بوده است با کاهش ۹۲ درصدی همراه بوده است.شرکت تقریبا در فروردین ماه تعطیل بوده است. خود شرکت نیز اذعان کرده است با عنایت به تعطیلات نوروزی و با توجه به اینکه بخشی اعظمی از فروشهای فروردین ماه در اردیبهشت ماه حمل می شود لذا مبلغ ۱٫۶۴۰میلیارد ریال فروش فروردین در اردیبهشت ماه شناسایی خواهد شد. نرخ فروش کاتد مس در فروردین ماه نسبت به اسفندماه با رشد ۴ درصدی همراه بوده است.
در گروه قند و شکر نماد قچار پس از افشای اطلاعات با اهمیت و ارائه تعدیل مثبت ۱۱ درصدی ، با افت ۱ درصدی و با قیمت ۸,۰۰۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در گروه استخراج کانه های فلزی نمادکروی سهمی که در نیمه دوم معاملات با افزایش تقاضا در آستانه تشکیل صف خرید قرار داشت ، معاملاتش را در پایان معاملات امروز با صف خرید اندک در قیمت ۳,۲۶۷ ریال به پایان رساند .
در گروه پالایشگاه و نفت بهای نفت در نخستین روز معاملات هفته جاری به بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه رسید، درحالیکه قیمت نفت خام برنت هم رکود جدیدی را ثبت نمود. عمده ترین دلیل این افزایش بحران ونزوئلا است که عرضه نفت این کشور را محدود نموده است. نگرانی دیگر در این خصوص احتمال خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها بر تهران عنوان شده که عامل تحریک بازار نفت شده است. بهای نفت خام برنت که پیش از این ۷۵ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه بود با ۸۴ سنت افزایش، مرز ۷۶ دلار در هر بشکه را درنوردید. بهای نفت سبک تگزاس هم با ۶۶ سنت افزایش به ۷۰ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید. تحلیلگران هشدار داده اند عمیق شدن بحران اقتصادی ونزوئلا، از اصلی ترین صادرکنندگان نفت به تولید و صادرات نفت این کشور صدمه بیشتری وارد خواهد آورد. تولید ونزوئلا از سال ۲۰۰۰ تاکنون نصف شده چرا که این کشور آمریکای جنوبی نتوانسته به اندازه کافی در صنعت نفت خود سرمایه گذاری نماید.
در گروه مواد غذایی صنایع غذائی مینو شرق در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۲۳ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰% افت داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۸۳% پوشش داده است.
در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی دشیمی ، سنیر و پرداخت جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شدند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا