1397-11-26
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۱۸ – غروب برجام

بالاخره زمان مورد انتظار زود از آنچه قرار بود به سررسید و ایالات متحده آمریکا شب گذشته پس از سخنرانی دونالد ترامپ از معاهده برجام خارج شد.

در روز گذشته شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۴۳۹ واحدی روی عدد ۹۳۶۰۵ ایستاد. ارزش معاملات انجام گرفته طی معاملات دیروز ۹۸ میلیارد تومان رقم خورد. روز گذشته ۱۸۵ نماد در دامنه مثبت، ۷۹ نماد در دامنه منفی و ۲۸ نماد بدون تغییر قیمتی به کار خود پایان دادند. بیشترین تاثیر در رشد شاخص دیروز توسط نمادهای فملی، شبندر، فخاس، خساپا، شپنا، کگل و شخارک رقم خورد.

بالاخره زمان مورد انتظار زود از آنچه قرار بود به سررسید و ایالات متحده آمریکا شب گذشته پس از سخنرانی دونالد ترامپ از معاهده برجام خارج شد. خروج آمریکا از برجام در حالی صورت گرفت که در روز گذشته بازارهای جهانی به خصوص نفت با افت قیمتی همراه بودند. دلیل این افت در بازارهای جهانی به دلیل خوشبینی تحلیلگران به ماندن آمریکا در برجام بود. ولی به هر حال خوب یا بد این تصمیم ترامپ، یک نکته کلیدی و حیاتی داشت و این که بالاخره آمریکا پس از ماه ها کارشکنی در اجرای این توافق، شب گذشته بالاخره دندان لق را کشید و ثابت کرد نمی توان با این کشور بر مبنای اصول بین اللمل رفتار کرد. خروج آمریکا از برجام بدبینی به این کشور را در توافقات بین المللی بیش از پیش اثبات کرد. ترامپ پس از خروج این کشور از توافق زیست محیطی تا سایر توافقات آمریکا ثابت کرد به تعهدات بین المللی خود پایبند نیست. ترامپ در روز گذشته اعلام کرد تمامی تحریم های اولیه و ثانویه مرتبط با برنامه هسته ای طی مدت ۹۰ روز و ۱۸۰ روز بازخواهد گشت. همچنین وزارت خزنه داری آمریکا به شرکای اروپایی فرصت داده است تا طی شش ماه به تدریج از روابط تجاری خود با ایران خارج شوند. این در حالی است که فردریکا موگرینی و سایر روسای جمهور فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه با ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام، اعلام کردند به برنامه برجام متعهد می مانند. اما با نگاهی دقیق تر به رفتار این کشورها پس از امضا شدن برجام می بینیم به دلیل حجم وسیع روابط تجاری این کشورها با آمریکا نسبت با ایران، در همین مدت نیز به دلیل کارشکنی های آمریکا، شرکت های اروپایی حاضر به همکاری همه جانبه با ایران نبودند. شاهد این مثال شرکت توتال است که همکاری در قرارداد خود را منوط به تائید آمریکا کرده بود. حال شاید اعتماد کردن به این کشورها مبنی بر حمایت از ایران در برنامه برجام امری بیهوده و بی فایده است. اروپا بارها اثبات کرده است در روابط تجاری خود با ایران بدون اجازه آمریکا حرکتی انجام نخواهد داد. در خصوص بازار بورس و ارز، به دلیل داغ بودن بحث خروج آمریکا از برجام از مدت ها قبل، اثرات منفی این اقدام از مدت ها پیش به قول معروف در بازار پیش خور شده بود. البته نمی توان از رفتار هیجانی امروز معامله گران چشم پوشی کرد. به هر حال بازگشت تحریم ها شرایط درآمدی ایران را از شرایط حاضر بسیار بدتر خواهد کرد. در خصوص اثر کوتاه مدت آن نیز با توجه به این که در بازار سکه و ارز و بورس اوراق بهادار خروج احتمالی آمریکا از برجام از روزها پیش پیش خور شده است به نظر می رسد واکنش بازار به تصمیم خروج آمریکا از هیجانات کمتری برخوردار باشد. زیرا هر کس که قصد خروج از بورس داشته است طی این مدت از بورس خارج شده است. شاید با خروج رسمی آمریکا از برجام بهتر بتوان در خصوص بررسی سهم ها بر اثر پارامترهای اقتصادی تصمیم گیری کرد. شاید یکی از بهترین گروه های بورسی در آینده با توجه به افزایش قیمت نفت و مناسب بودن قیمت سهم های نفتی، سرمایه گذاری در سهم های پالایشی جزء کم ریسک ترین ها باشد.
در روز گذشته شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۴۳۹ واحدی روی عدد ۹۳۶۰۵ ایستاد. ارزش معاملات انجام گرفته طی معاملات دیروز ۹۸ میلیارد تومان رقم خورد. روز گذشته ۱۸۵ نماد در دامنه مثبت، ۷۹ نماد در دامنه منفی و ۲۸ نماد بدون تغییر قیمتی به کار خود پایان دادند. بیشترین تاثیر در رشد شاخص دیروز توسط نمادهای فملی، شبندر، فخاس، خساپا، شپنا، کگل و شخارک رقم خورد.
در بازار سهام نزدیک شدن قیمت‌ها به کف‌های حمایتی، معاملات مثبت در بورس کالا، گمانه‌زنی برای شناورسازی نرخ ارز، رشد قیمت نفت و پیش‌خور شدن ریسک سیستماتیک از جمله عوامل چرخش مسیر بورس شناسایی شدند.

چه خبر از بازار

در گروه سیمان همان طور که در گزارشات روزهای قبلی گفتیم تنها راه برون رفت این صنعت از رکود کاهش هزینه های تولید و افزایش قیمت است. دیروز خبر رسیداعطای ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های سیمانی توسط بانک پاسارگاد مورد موافقت قرار گرفته است.بانک‌ پاسارگاد، در راستای حمایت از تولیدکنندگان، در مجموع ۱۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های سیمان ایلام، جوین،عمران آریا، کویر کاشان، آبیک، تهران، خوزستان، سپاهان، شرکت تعاونی شماره ۴۵۶ سیمان بتن خوی، شرکت شیمیایی سیمان زرین، شرکت تولیدی سیمان فیروزکوه، شرکت خدمات مهندسی پتروسیمان ،شرکت سهامی خاص کارخانه سیمان آذر آبادگان خوی، شرکت سهامی عام کارخانجات سیمان صوفیان، همچنین شرکت صنایع سیمان زابل، کیاسر، مدائن، نهاوند و صنایع سیمان شهرکرد اعطا کرده‌است.
سیمان بهبهان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲,۳۷۷ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳% افت داشته است.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۸% پوشش داده است.
سیمان خوزستان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۲۱ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴% رشد داشته است.این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۶۵% پوشش داده است.
در گروه ماشین الات و تجهیزات گروه صنعتی بوتان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۲۰ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۳% پوشش داده است.
در گروه فلزات اساسی خبری که دیروز منتشر شد این بود که کاخ سفید اعلام کرد رئیس‌جمهوری آمریکا مذاکرات اعمال تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم برای کانادا، اتحادیه اروپا و مکزیک را تا اول ژوئن به تعویق انداخته و به توافقی برای معافیت دائم برای آرژانتین، استرالیا و برزیل دست یافته است. این خبر می تواند در بازارهای جهانی روی قیمت این فلزات تاثیرگذار باشد.
در خصوص مجمع عمومی نماد فسرب مجمع عمومی لغو و برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد.
نماد معاملاتی زنگان جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ در پایان معاملات روز گذشته متوقف گردید.
فزرین پس از شفاف سازی در خصوص نتایج شرکت در مزایده (فروش ماده معدنی سولفوره و کربناته معدن انگوران طی ۹ پارتی جداگانه با عیارهای مختلف) ، با رشد ۶٫۸ درصدی و با قیمت ۵,۲۰۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در گروه بانکی نماد معاملاتی وگردش به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (ب) برای شرکت بانک گردشگری متوقف شد. البته این نماد ساعت ۱۰ روز گذشته مجددا و پس از افشای اطلاعات به تالار بورس بازگشت. این نماد پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص برگزاری مزایده فروش اموال مازاد بانک گردشگری با افت ۲٫۸ درصدی و با قیمت ۸۸۲ ریال بازگشایی شد .
در گروه حمل و نقل نماد معاملاتی حفارس با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی امروز به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. همچنین قرار است نماد معاملاتی مذکور جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز شنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ در پایان معاملات روز گذشته متوقف شد.
توریل پس از افشای اطلاعات با اهمیت ، با قیمت ۱,۵۴۰ ریال و رشد ۱٫۸ درصدی بازگشایی شد .
در گروه خودرو و ساخت قطعات در ابتدای معاملات تمامی نمادهای حاضر در این گروه یک دست سبزپوش بودند. یکی از دلایل سبزپوشی این روزهای این صنعت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت های حاضر در این گروه جهت تامین مواد اولیه است. خبری که می تواند باعث کاهش هزینه های تولید این صنایع شود.
در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی نماد کرماشا پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۳۵۰ ریال ، متعادل منفی در حاشیه ی قیمتی صفرتابلو و با قیمت ۳,۰۱۲ ریال بازگشایی شد .
شتوکا پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۲۵۰ ریال ، با رشد حدودا ۵ درصدی و با قیمت ۳,۶۹۰ ریال بازگشایی و با صف خرید مواجه شد.
در گروه مواد غذایی نماد غشاذر پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی ، با افت ۱٫۳ درصدی و با قیمت ۲,۵۶۴ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .

در گروه دارویی در این گروه نیز دلایل منفی بودن معاملات نمادها، تشدید مشکلات شرکت های دارویی با افزایش هزینه های تولید دارو در سال ۹۷ است. به نظر می رسد دولت باید همانند صنعت سیمان نگاه ویژه ای به این گروه داشته باشد. یکی از راه های پایین آورن مشکلات این صنعت رشد قیمت دارو متناسب با افزایش بهای تمام شده است.
در گروه انبوه سازی نماد معاملاتی وساخت با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی جاری بصورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. دلیل توقف این نماد تعدیل مثبت ۱۸۷۶ درصدی بود که در سامانه کدال قرار گرفت. علت تغییرات پیش بینی فعلی نسبت به قبلی مربوط به فروش زمین آسمان شهر اردبیل می باشد. سود فروش تحقق یافته به مبلع ۶۹میلیارد ریال می باشد که تاثیر آن از مبلغ ۳ریال سود به ۶۶ریال سود تبدیل شده است .
در کانی های غیرفلزی نماد کاذر پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی ، با رشد ۴ درصدی و با قیمت ۱,۰۷۰ ریا به گردونه ی معاملات بازگشت . حق تقدم آن نیز با رشد چشمگیر ۱۰ درصدی و با قیمت ۹۹ ریال بازگشایی شد .
کفپارس با توجه به اعلام تنفس مجمع عمومی عادی سالیانه ، با قیمت ۲,۷۷۰ ریال و رشد ۳٫۲ درصدی به تابلوی معاملاتی بازگشت .
در پایان معاملات روز گذشته نمادهای معاملاتی کپشیر ، ولملت ،سقاین جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و چفیبر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاء هیئت مدیره و درازکح و کاذرح با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی متوقف خواهند شد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا