1398-01-03
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۱۹ – روز آرام بورس تحت حمایت حقوقی

لذا شاید بهترین استراتژی در این روزها صبر در خریدهای جدید و نگهداری سهم های پرپتانسیل باشد.

در روز جاری پس از دو روز رشد خوب شاخص کل بورس، امروز شاخص کل به دلیل جو روانی خروج آمریکا از برجام در حالت متعادل به کار خود پایان داد. در روز جاری شاخص کل با رشد ۸۵ واحدی منجر شد شاخص کل اوراق بهادار روی عدد ۹۳۶۹۱ قرار گیرد. امروز پس از مبادله ۲ میلیارد سهم در طی ۶۶۸۱۶ معامله، ارزش معاملات در حدود ۴۶۶۳ میلیارد ریال رقم خورد.

پس از اعلام نظر ترامپ در خصوص خروج آمریکا از برجام ، بهای نفت ۲ درصد افزایش پیدا کرد و و هر بشکه نفت برنت دریای شمال بیش از ۷۶ دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت طلا امروز تحت تاثیر رشد ارزش دلار کاهش یافت و به ۱۳۱۱ دلار در هر اونس رسیده است.
در خصوص بازار ارز امروز بخش خصوصی در خصوص شناورسازی قیمت ارز پیشنهادی به دولت ارائه داده است. این پیشنهاد حاکی از آن است که دولت به صرافی ها اجازه دهد ارز به دست آمده توسط شرکت های صادراتی در نرخی ما بین نرخ ۴۲۰۰ و نرخ در بازار آزاد توسط صرافی ها نرخ گذاری شود تا هم صرافی ها از حالت رکود به دست آمده خارج شوند و هم فاصله بین ارز دولتی و آزاد کاهش پیدا کند. همان طور که در مطالب روزهای قبلی مطرح کردیم به نظر می رسد سیاست تک نرخی کردن ارز با اضافه کردن بندها و تبصره ها خارج شده است.
به طور کلی چشم‌انداز بخش خارجی برای سال ۹۷، با توجه به خروج امریکا از برجام، چشم‌انداز روشنی نخواهد بود و حتی شرایط از سال ۹۶ دشوارتر به‌نظر می‌رسد. البته تمام شرایط بستگی به سیاست‌های آتی اروپا در قبال برجام خواهد داشت. پس از خروج آمریکا از برجام اتحادیه اروپا طی یک بیانیه رسمی اعلام کرده است در صورت پایبندی ایران به مفاد برجام، این کشورها تضمین کننده رفع تحریم ها خواهد بود. به نظر نمی رسد اتحادیه اروپا در نهایت بتواند بین ایران و آمریکا طرف ایران را بگیرد. بیانیه های ارسالی این روزها نیز در ادامه سیاست های هیجانی این کشورهاست. به نظر می رسد باید اعلام کرد توافق هسته ای برجام با کارشکنی آمریکا با شکست روبرو شده است.

چه خبر از بازار

در روز جاری پس از دو روز رشد خوب شاخص کل بورس، امروز شاخص کل به دلیل جو روانی خروج آمریکا از برجام در حالت متعادل به کار خود پایان داد. در روز جاری شاخص کل با رشد ۸۵ واحدی منجر شد شاخص کل اوراق بهادار روی عدد ۹۳۶۹۱ قرار گیرد. امروز پس از مبادله ۲ میلیارد سهم در طی ۶۶۸۱۶ معامله، ارزش معاملات در حدود ۴۶۶۳ میلیارد ریال رقم خورد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با افت قابل توجه ۱۴۱ واحد باعث شد اکثریت سهم های حاضر در بورس با افت قیمتی روبرو شوند. رشد امروز شاخص به مدد رشد سهم های شبندر با رشد ۵۲ واحد، فارس با رشد ۳۹ واحد، همراه با رشد ۳۶ واحد، فخاس با رشد ۳۰ واحد، تاپیکو با رشد ۲۸ واحد و اخابر با رشد ۲۷ واحد صورت گرفت. همچنین نماد فولاد با افت واحدی ۷۴ واحدی از رشد بیشتر شاخص کل جلوگیری کرد. در روز جاری ۶۰ نماد در دامنه مثبت، ۲۰۳ واحد در دامنه منفی و ۲۹ نماد بدون تغییر قیمتی به کار خود پایان دادند. امروز با این که شاخص کل مثبت بود ولی شاخص هم وزن با افت ۱۴۱ واحدی منفی همراه بود. این اتفاق به دلیل خریدهای حمایتی صندوق توسعه بازار صورت پذیرفته است که در نمادهای شاخص ساز در سمت تقاضا حضوری پررنگ داشت. اگر نگاهی به معاملات سهام بزرگ و پرمعامله بازار امروز بیندازیم متوجه می شویم می بینیم تا امروز حجم زیادی از نقدینگی از بازار بورس خارج شده است. خریدهای انجام گرفته امروز توسط شرکت های حقوقی بیشتر تحت سیاست های دستوری ناظر بورس در خصوص حمایت از بازار بورس حکایت دارد. امری که در مواقع این چنینی در خصوص کنترل بازار سهام اتخاذ می شود. در صورتی که شرکت های حقوقی بتوانند در روزهای آینده نیز فروش های افراد حقیقی را مدیریت کرده و از قیمت ها حمایت کنند، می توان انتظار داشت این روزها با آرامی سپری شود و بازار بورس دستخوش هیجانات ناشی از خروج آمریکا نشود. البته تجربه نشان داده است رفتار شرکت های حقوقی در این زمینه بیشتر از آن که تحت واقعیات اقتصادی باشد، بیشتر بر مبنای تصمیمات سیاسی انجام می گیرد. لذا امکان تغییر در این استراتژی در آینده ای نزدیک توسط این گروه دور از ذهن نیست. لذا شاید بهترین استراتژی در این روزها صبر در خریدهای جدید و نگهداری سهم های پرپتانسیل باشد.
در گروه انبوه سازی و مسکن شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران با نماد ثتران پس از اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد مطالبات این شرکت از شرکت بهساز کاشانه وصول شده است. پس از افشای اطلاعات با اهمیت ، نماد مذکور با افت ۱٫۵ درصدی و با قیمت ۶۸۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت . در این گروه به جز نمادهای ثشرق، ثغرب و ثتران که در دامنه مثبت و با صف خرید به کار خود پایان دادند باقی سهم ها در بازه منفی روز جاری را سپری کردند.
در گروه حمل و نقل نماد حفارس در پی اطلاعیه شفاف سازی در خصوص نوسان قیمت سهام اعلام کرد از تاریخ گزارشگری قبلی (صورت های مالی و گزارش تفسیری مدیریت دوره مالی ۳/۶/۹/۱۲ ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/۹۶ ) تا مقطع فعلی تغییر با اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است. لذا به نظر می رسد نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر ناشی ار عرضه و تقاضای معاملات سهام بوده است. این سهم همانند همقطاران خود در این گروه روز منفی را پشت سر گذاشت.
در گروه فلزات اساسی نماد معاملاتی فایرا با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
نماد معاملاتی فلوله با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد بصورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
نماد معاملاتی میدکو جهت برگزاری مجامع عمومی فوق العاده و عادی سالیانه صاحبان سهام در روز یکشنبه مورخ ۲۳/۰۲/۹۷، در پایان معاملات امروز چهارشنبه مورخ ۱۹/۰۲/۹۷ متوقف گردید.
در این گروه که روزهای قبل پرچمداران رشد شاخص بودند، اکثریت سهم های حاضر در بازه منفی به کار خود پایان دادند.در این گروه تنها دو نماد فخاس و فسپا با رشد قیمتی ۵ درصد و با صف خرید به کار خود پایان دادند.
در گروه خودرو و ساخت قطعات در روز جاری تمامی نمادهای حاضر در دامنه منفی روز خود را شروع و به پایان رساندند. در این گروه اکثریت نمادهای حاضر با صف های فروش و افت قیمتی منفی ۵ درصد به کار خود پایان دادند.
در گروه مواد غذایی نماد غفارس جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز یکشنبه مورخ ۲۳/۰۲/۹۷ در پایان معاملات امروز چهارشنبه مورخ ۱۹/۰۲/۹۷ متوقف گردید.
در نماد غپاذر پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۲۲۵ ریال ، متعادل مثبت در حاشیه ی قیمتی صفرتابلو و با قمیت ۳,۳۰۰ ریال بازگشایی شد .
در خصوص این گروه بایستی به این نکته اشاره کرد با توجه به شروع ماه مبارک رمضان در روزهای آینده طبق یک سنت تکراری، به دلیل افزایش تقاضای محصولات لبنی در ماه مبارک رمضان، سهام های این گروه طی مدت یک ماه از استقبال خوبی در بین معامله گران برخوردار هستند. در ضمن زمزه هایی نیز مبنی بر افزایش محصولات لبنی به گوش می رسد. لذا به نظر می رسد سهامداران با دید کوتاه مدت می توانند با شناسایی سهم های مناسب از این گروه اقدام به خرید سهم های مناسب نمایند.
در گروه سیمان پس از دو روز استقبال مثبت سهامداران به واسطه شنیده شدن اخبار خوش در این صنعت امروز روز کم رونقی را سپری کردند. به طوری که به جز چند سهم مابقی سهم ها در بازه منفی مورد داد و ستد قرار گرفتند.
در نماد سبزوا پس از ارایه اظهارنظر مشروط حسابرس نسبت به صورت های مالی شش ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۶ و رفع تعلیق ، با افت حدودا ۹ درصدی با صف فروش و با قیمت ۱,۲۳۵ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت .
در گروه پیمانکار صنعتی سهم پر سر و صدای خصدرا به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (ب) برای شرکت صنعتی‌ دریایی‌ ایران‌ متوقف شد. این سهم در روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته بازگشایی خواهد شد. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد با توجه به بدهی شرکت صدرا به سهامدار عمده که بابت تسویه دیون بانکی به مبلغ ۱۲۵۰۰ میلیارد ریال ایجاد شده بود ، در پایان سال مالی ۹۶ ، شرکت بخشی از زمین ها و ساختمانهای خود را بابت تسویه قسمتی از بدهی به ارزش کارشناسی واگذار نمود . همچنین در خصوص افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارییها تاکنون آیین نامه اجرایی آن توسط مراجع مربوطه ابلاغ نگردیده است.
در گروه کانی های غیرفلزی نماد کمرجان پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام درخصوص افزایش سرمایه (۱۰۰% از محل مطالبات وآورده نقدی و ۱۵۰% در اختیار هیئت مدیره) و اعمال آن در سامانه معاملاتی ، با صف خرید و با قیمت ۶,۶۶۱ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در گروه رایانه در نماد معاملاتی رانفور آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت که در ساعت ۱۰:۰۰ روز یکشنبه مورخ ۳۰/۰۲/۹۷ درمحل سالن آمفی تئاتر روزنامه اطلاعات واقع در تهران، بلوار میرداماد،خیابان نفت جنوبی، ساختمان روزنامه اطلاعات برگزار خواهد شد.
همچنین در این گروه امروز شاهد برگزاری اولین مجمع عمومی صاحبان عمومی سهام نماد پرداخت بودیم. در ادامه به تعدادی از دست آوردهای این نماد خواهیم پرداخت.
۱- ارتقا ٣٨ پله ای شرکت و اخذ رتبه ١۶٣در بین ۵٠٠ شرکت برتر از سوی سازمان مدیریت صنعتی
۲- پایداری و کیفیت سرویس و پوشش ۵٠ هزار تراکنش در دقیقه
۳- تنوع بخشی به سبد مشتریان و ارایه خدمات به سایر بانک ها
۴- افزایش سه برابری درآمد
۵- رشد ١.۴٢ برابری دارایی ها
همچنین بخش جذاب این نشست تقسیم سود نقدی است که در نهایت سود پرداخت در سال ۹۶ معادل ۲۴۵۲ ریال است که ۱۹۶۲ ریال از آن تقسیم شد که معادل ۸۰ درصد می باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا