1397-11-26
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۲۲

امروز در پی رشد ادامه دار بورس در هفته گذشته، در روز جاری نیز شاخص کل اوراق بهادار با رشد 199 واحدی روی عدد 93891 ایستاد.

در هفته‌ای که گذشت با خروج رسمی ایالات متحده آمریکا از برجام ، سرمایه گذارانی که تا این مدت دید روشنی از فضای آینده سیاسی ایران نداشتند، از تردید و سردرگمی خارج شدند.

در هفته‌ای که گذشت با خروج رسمی ایالات متحده آمریکا از برجام ، سرمایه گذارانی که تا این مدت دید روشنی از فضای آینده سیاسی ایران نداشتند، از تردید و سردرگمی خارج شدند. می توان گفت که پس از هفته ها حالت رکود و فرسایش در بازار معاملات تهران، حال چند روزی است که با مشخص شدن دقیق ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک جاری در بورس تهران، سهامداران و معامله گران با استفاده از ابزارهای تکنیکال و بنیادی راحت تر می توانند نسبت به ورود و یا خروج از سهم تصمیم گیری کنند. همان طور که در روزهای گذشته و امروز دیدیم فضای بورس قابل مقایسه با هفته های قبل نیست. به طوری که تنها در هفته گذشته طی ۵ روز کاری شاخص بازار اول بورس با رشد ۰٫۳ درصدی و شاخص بازار دوم بورس با رشد ۰٫۴ درصدی نسبت به هفته قبل به کار خود پایان دادند. همچنین از جهت ارزش معاملاتی انجام گرفته در هفته قبل، ارزش کل معاملات اوراق بهادار بورس تهران به رقم ۱۴۶۶۳ ریال رسید که در مقایسه با هفته قبل ۱۴۱ درصد رشد نشان می دهد. همچنین از لحاظ حجم معاملات انجام گرفته در هفته قبل، ۵۶۳۴ میلیون سهم در طی ۲۳۶ هزار معامله داد و ستد شد که این حجم معامله رشد ۱۳۹ درصدی را نسبت به هفته قبل آن نشان می دهد.

حال با خروج آمریکا از برنامه برجام، همه منتظرند ببینند که در مرداد ماه و آبان ماه چه تحریم هایی بر ایران اعمال می شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا در متن منتشر شده دوره تنفس ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه برای بازگشت تحریم‌ها در نظر گرفته است، بر این اساس تحریم‌هایی که در پایان موعد ۹۰ روزه تنفس اعمال خواهند شد عبارتند از:

– خرید‌و‌فروش اسکناس یا اسناد مبتنی‌بر دلار از سوی دولت ایران
– خرید‌و‌فروش طلا و سایر فلزهای گرانبها، خرید، تامین یا انتقال فلزاتی نظیر گرافیت
– فلزات خام یا نیمه‌خام مانند آلومینیوم و آهن، زغال‌سنگ و نرم‌افزارهای مورد استفاده از سوی صنایع ایران
– افتتاح حساب ریالی در خارج از مرزهای ایران و مبادله ریالی با ارقام قابل‌توجه
– تامین مالی خارجی و خرید اوراق منتشرشده از سوی دولت ایران
– صنعت خودروسازی ایران
– خرید‌و‌فروش و تامین قطعات هواپیما
– فرش و مواد خوراکی تولیدشده در ایران

چه خبر از بازار

امروز در پی رشد ادامه دار بورس در هفته گذشته، در روز جاری نیز شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۱۹۹ واحدی روی عدد ۹۳۸۹۱ ایستاد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۸۱ واحدی روی عدد ۱۶۵۷۸ ایستاد. امری که نشان داد اکثر سهامداران دارای سبد سهام مثبتی داشته اند. امروز ارزش معاملات ۱۰۹۲۴ میلیارد ریال رقم خورد. حجم معاملات انجام گرفته در روز جاری ۴۰۰۰ میلیارد سهم بود که در طی ۴۴۲۱۶ مرتبه داد و ستد شد. رشد شاخص کل تحت تاثیر رشد نماد های فخاس با رشد ۴۱ واحدی، کگل با رشد ۳۰ واحد، جم با رشد ۲۴ واحد، فملی با رشد ۲۲ واحد، فایرا با رشد ۲۲ واحد و شبندر با رشد ۲۱ واحد انجام گرفت. در این بین تنها نماد منفی تاثیرگذار در شاخص نماد کچاد بود که با افت ۲۳ واحدی خود اجازه رشد بیشتر به شاخص کل را نداد.
در گروه مخابرات شرکت مخابرات ایران در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۴۷۹ ریال سود محقق کرده است. شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۷% را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۱% کاهش داشته ولی سود خالص ۶% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶را ۱۰۱% پوشش داده است.

در گروه فلزات اساسی در ابتدا قصد داریم اثر تحریم های آمریکا بر صنعت فولاد ایران را بررسی کنیم. ایران طی سالهای اخیر سرمایه گذاری گسترده ای برای رشد تولید فولاد به سطح چشم انداز ۵۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ انجام داده به گونه ای که تولید اکنون در ایران به رقم ۲۲ میلیون تن افزایش یافته و در سال گذشته بیش از ۹ میلیون تن صادرات فولاد داشته ایم. حال با توجه به تحریمهای جدید آمریکا چه بر سر این صنعت خواهد آمد؟ از لحاظ حجم سرمایه گذاری، تحریمهای جدید دارای وجه مالی قوی بوده و هدف آن، کاهش سرمایه گذاری و اتصال به سیستم بانکی بین المللی است. با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری، افزایش ظرفیت به ۵۵ میلیون تن، انتظار توقف و آسیب جدی به طرحهای سرمایه گذاری این زنجیره وجود دارد و در این میان شرکتهای اروپایی تامین کننده تجهیزات فولاد شامل SMS, Danieli, Sarralle, Outotec voestalpine شاهد افت بازار خود و انتقال آن به سمت بازار چین خواهند بود.
در زمینه صادرات محصولات نهایی، با توجه به رکود فعلی بازار داخلی و انتظار تداوم آن، صادرات در حال حاضر رگ حیات صنعت فولاد است. هدف تولید ۲۶ میلیون تن امسال منوط به صادرات قابل تحقق بوده و به نظر میرسد کاهش ۵۰% ارزش ریال در مقابل دلار سطح رقابت پذیری صنعت فولاد ایران در دنیا را به حد کافی افزایش داده که دستیابی به هدف صادرات ۱۲-۱۳ میلیون تن فولاد و آهن اسفنجی قابل تحقق باشد . بعلاوه اکثر مشتریان ایران از روش L/C و اعتبار اسنادی استفاده نمیکنند که در شرایط فعلی، برای این صنعت یک فرصت به شمار می آید.
در این گروه شرکت لوله و ماشین سازی ایران با نماد فلوله به علت عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات با اهمیت همچنان در حالت توقف باقی ماند.
در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت های مجتمع فولاد خراسان با نماد فخاس جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد.
در گروه واسطه گرهای مالی شرکت لیزینگ خودرو غدیر با نماد ولغدر از تاریخ ۱۹ اردیبهشت به دلیل آنچه ناظر بورس عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات با اهمیت می داند در حالت توقف معاملاتی باقی ماند.
در گروه سرمایه گذاری ها شرکت سرمایه گذاری سایپا با نماد وساپا به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب متوقف گردید. البته نماد معاملاتی فوق در روز جاری در ساعت ۱۰ صبح مجددا به تالار معاملات برگشت که از استقبال خوبی برخوردار نبود و در انتهای بازار نیز با در حاشیه معاملاتی صفر به کار خود پایان داد.
در گروه قند و شکر شرکت قند هکمتان با نماد قهکمت با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت متوقف گردید. البته این سهم نیز در ساعت ۱۰ امروز به تالار بورس مجددا بازگشت و با استقبال خوبی همراه بود. این سهم در پایان معاملات با رشد ۵ درصدی همراه با صف خرید به کار خود پایان داد. همان طور که در روزهای گذشته مطرح کردیم در این روزها به خصوص ایام ماه مبارک رمضان به دلیل افزایش حجم تقاضا در مواد لبنی و قند و شکر، به طور معمول عاملی جهت رشد تقاضا در این گروه بورسی است.

در گروه سیمان به اطلاع می رساند،نماد معاملاتی شرکت سیمان خاش با نماد سخاش پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی بدون محدودیت نوسان آماده بازگشایی بود که به زمان معاملاتی تالار نرسید و احتمالا در روز معاملاتی یکشنبه مورد معامله واقع شود.
همچنین امروز شرکت سیمان فارس با نماد سفار جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی متوقف در پایان معاملات امروز متوقف گردید.
در گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات به جز نماد وتوس که با صف فروش همراه بود، مابقی سهم ها با رشد قیمتی و سراسر سبز به کار خود پایان دادند. معاملات در این گروه به نحوی پیش رفت که اکثر نماد ها با رشد قیمت ۵ درصد و با صف خرید به کار خود پایان دادند. در این بین نمادهای وساخت با رشد ۷ درصدی بیشترین رشد سهام را در بین این نمادها بر عهده داشت.
در گروه محصولات کانی غیرفلزی نیز تمامی سهم ها با رشد قیمتی و سبز به کار خود پایان دادند. در این گروه نماد کسرام با افت قیمتی همراه بود و اکثر سهم ها نیز با رشد قیمت ۵ درصدی و با صف خرید به کار خود پایان دادند.
در روز سبز بورس اما در گروه پرطرفدار خودرو و ساخت قطعات، میزان معاملات در این گروه نسبت به سایر گروه ها از رونق کمتری برخوردار بود. به طوری که تنها نماد مثبت ۵ درصدی در این گروه متعلق به سهم خدیزل بود و ما بقی سهم ها یا در دامنه منفی و یا در دامنه صفر به کار خود پایان دادند.
در گروه فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با توجه به رشد افزایشی نفت طی روزهای گذشته، امروز این گروه از استقبال گرم سهامداران برخوردار نبودند. شاید یکی از دلایل عدم استقبال سهامداران، احتمال تحریم های نفتی توسط آمریکا در آینده ای نزدیک باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا