1397-11-26
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۲۳ – رشد بورسی صنایع کوچک

شاخص کل هم وزن نیز با رشد قابل توجه 196 واحدی نشان داد که رشد شاخص بیشتر از آن که تحت تاثیر نمادهای بزرگ روی داده باشد بر اثر رشد نمادهای کوچک انجام گرفته است.

روز گذشته در حالی معاملات بازار سرمایه انجام شد که شاخص کل با رشد ٢٧۵ واحدی مجددا وارد کانال ٩۴ هزار شد. در روز یکشنبه شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۲۷۵ واحدی خود روی عدد ۹۴۱۶۵ ایستاد. صعود مجدد به کانال ۹۴۰۰۰ با کمک نمادهای همراه با رشد ۳۸ واحد، خساپا با رشد ۲۹ واحد، جم با رشد ۲۰ واحد و مبین با رشد ۱۶ واحد رقم خورد.

روز گذشته در حالی معاملات بازار سرمایه انجام شد که شاخص کل با رشد ٢٧۵ واحدی مجددا وارد کانال ٩۴ هزار شد. در روز یکشنبه شاخص کل اوراق بهادار با رشد ۲۷۵ واحدی خود روی عدد ۹۴۱۶۵ ایستاد. صعود مجدد به کانال ۹۴۰۰۰ با کمک نمادهای همراه با رشد ۳۸ واحد، خساپا با رشد ۲۹ واحد، جم با رشد ۲۰ واحد و مبین با رشد ۱۶ واحد رقم خورد. در این بین نمادهای فارس با افت ۲۶ واحدی، تاپیکو با افت ۲۰ واحد و فملی با افت ۱۹ واحدی اجازه رشد بیشتر را به شاخص کل ندادند. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با رشد قابل توجه ۱۹۶ واحدی نشان داد که رشد شاخص بیشتر از آن که تحت تاثیر نمادهای بزرگ روی داده باشد بر اثر رشد نمادهای کوچک انجام گرفته است. امری که برای رشد ادامه دار و پایدار بورس نمی تواند قابل اتکا باشد. ولی به هر حال به قول ضرب المثل معروف “یافتن لنگه کفش در بیابان غنیمت است.” همین که سهامداران با ورود به صنایع کوچک باعث می شوند که بورس کم کم به فضای رونق مجدد عادت کند، جای بسی امیدواری به آینده دارد. مثبت بودن این روزهای بورس نشان از امید مجدد سرمایه داران به این بازار دارد. حجم و ارزش معاملات هم تقریبا در سطح دو روز کاری گذشته بود و نشان دهنده اقبال مجدد سرمایه گذاران به بازار سهام است. به طوری که در روز گذشته ارزش معاملات انجام گرفته به رقم ۱۴۳۴ میلیارد ریال رسید که این رقم در طی ۷۰۳ میلیون برگه سهم در طی ۵۰۳۰۴ مرتبه مورد داد و ستد قرار گرفت. رفتار بازار در روز گذشته نشان از توجه معامله گران به گروه های کوچک دارد. چرا که شاهد فشار خرید و حتی صف خرید در گروه انبوه سازی، برخی غذایی ها یا معاملات مثبت در گروه دارویی و خودرویی بودیم. در معاملات روز گذشته در حالی که نمادهای فلزی و نفتی منفی و کم رمق دادوستد شدند، نمادهای خودرویی، دارویی، مواد غذایی و ساختمانی مثبت و صف خرید بودند. پس از خروج آمریکا از برجام، در حالی که برخی از بورس بازان انتظار داشتند که قیمت سهام، به ویژه سهام خودرویی سقوط کند، برعکس انتظارات شاخص بورس و خودرو صعودی شده‌اند.
در بازارهای جهانی در هفته گذشته، بهای فولاد در بازار داخلی چین نوساناتی را در محدوده معین تجربه نمود و روند کلی کمی کاهشی بود. در روزهای ابتدایی هفته، بهای بیلت و مواد اولیه کمی کاهش قیمت از خود نشان داد. دلیل این امر را می توان در افزایش سریع و شتابی قیمت در طی هفته گذشته دانست. به طوی که کاهش انجام گرفته را می توان در جهت اصلاح رشد قبلی دانست. در ادامه هفته اما با بهبود شرایط در بازارهای فیوچرز، بازار فیزیکی تثبیت شده و برخی محصولات به علت کاهش ذخایر موجود و افزایش تقاضا نسبت به عرضه محصول رو به افزایش داشت.
به این ترتیب بهای محصولات ساختمانی در اوایل هفته رشد یافتند. اما در ادامه روند اصلاحی، این دسته نیز در مسیر اصلاح قیمت قرار گرفتند. میانگین بهای میلگرد در چین به رقم ۴۱۴۶ یوان رسید که ۵۳ یوان کمتر از هفته قبل بود. موجودی فعلی انبارهای میلگرد چین ۶ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۲۰۰ می باشد که این رقم در مقایسه با قبل کاهش ۸/۴۷ درصدی را نشان می دهد. البته در مقایسه با موجودی انبارها طی سال گذشته رقم موجودی انبارها نزدیک به ۱/۸ میلیون تن افزایش نشان می دهد. احتمال می رود بازار فولاد چین در هفته آینده باز هم با رونق همراه شود.
همچنین بهای ورق گرم نیز در بازار داخلی چین تحت فشار قرار گرفت. میانگین قیمت در چین به رقم ۴۱۹۲ یوان رسیده است که تنها ۱۴ یوان نسبت به هفته گذشته با کاهش قیمت همراه بوده است. موجودی انبارهای ورق گرم در چین در هفته گذشته با ۲۷۱ هزار تن کاهش به رقم ۲ میلیون و ۱۲۲ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز با کاهش ۶۸۶ هزار تنی همراه بوده است.
در کل می توان گفت که روند کاهشی موجودی انبارهای فولاد چین در هفته آتی ادامه خواهد یافت. در بخش عرضه نیز اگرچه تولید فولادسازان چین در هفته قبل کمی افزایش یافته است، اما نظارت های زیست محیطی همچنان باعث افت عرضه خواهد بود. با افزایش اصلاح قیمت کارخانه های بزرگ در بازار، تجار از فروش محصولات خود در قیمتهای پایین خودداری می نمایند. انتظار می رود قیمت محصولات طی هفته آتی مجددا تقویت شده و همین سبب افزایش قیمت این دسته از محصولات شود.

از بازار چه خبر

در گروه پتروشیمی و مواد شیمیایی نحوه انجام معاملات در این گروه نسبت به روز گذشته از رونق بیشتری برخوردار بود. به طوری که با نگاهی به سهم های موجود در این گروه مشاهده می شد نماد سهم های شوینده، شپارس، شلعاب، ساینا، شفارس و شدوص، شسینا و شفارا با رشد قیمتی ۵ درصدی با صف خرید به کار خود پایان دادند. از نکات قابل ذکر در این گروه نماد شلعاب است که چند روزی است که با رشد ۵ و ۴ درصدی در استانه رشد ۲۰ درصدی در چند روز متوالی است. به نظر می رسد در صورتی که در روز معاملاتی جاری نیز این روند ادامه داشته باشد، این سهم نیز مشمول قانون شفاف سازی شده و جهت اظهار نظر رسمی شرکت مبنی دلایل رشد ۲۰ درصدی متوقف گردد.
نماد معاملاتی شرکت نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با نماد تاپیکو با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف گردید. این نماد طبق روال معمول یک ساعت پس از توقف معامله، مجددا به تالار معاملات بورس بازگشت و با عدم استقبال سهامداران و با افت قیمتی ۱٫۵ درصدی به کار خود پایان داد.
شرکت پتروشیمی زاگرس با نماد زاگرس در روز گذشته با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز سه شنبه مورخ ۲۵/۰۲/۱۳۹۷ در پایان معاملات روز گذشته متوقف گردید.این در حالی بود که نحوه معاملات انجام گرفته در روز گذشته در این سهم به گونه ای بود که سهامداران با استقبال از برگزاری مجمع با رشد ۳ درصدی قیمت همراه سهم به مجمع عمومی سالیانه رفتند.
در گروه کانی غیرفلزی معاملات انجام گرفته در این سهم نیز به طور کلی مثبت پیگیری شد. به طوری که نمادهای کاذر، کساپا، کگاز و کفپارس با رشد قیمتی ۵ درصدی و با صف خرید به کار خود پایان دادند.
شرکت فراورده های نسوز ایران با نماد معاملاتی کفرا امروز با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف ، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج قیمتی به تابلوی معاملات بازگشت. گرچه در آغاز بازگشایی سهم رشد قیمتی این سهم باعث شد تا آستانه صف خرید شدن پیش برود اما هر چه زمان معاملات پیش رفت فشار عرضه بر تقاضا غلبه کرد و در انتهای کار این نماد با رشد قیمتی ۲ درصدی به کار خود پایان داد.
در گروه سرمایه گذاری اکثریت سهم ها از وضعیت خوبی برخوردار بودند. به نحوی که نمادهای وساپا، وتوسم، وبهمن و سدبیر با رشد قیمتی ۵ درصد با صف خرید همراه شدند. در این گروه صف خرید میلیونی نماد وتوسم در بین سایر سهم های این گروه جالب توجه بود. همچنین نماد معاملاتی سدبیر با رشد ۵ درصدی روز گذشته در آستانه رشد ۲۰ درصدی طی چند روز متوالی اخیر قرار دارد. در صورتی که این سهم نیز در روز معاملاتی جاری به همین نحو رشد قیمتی داشته باشد در آستانه توقف معاملات جهت شفاف سازی رشد قیمتی خواهد شد. از نماد وساپا خبر به دست آمده روی سایت کدال نشان می دهد این سهم به دلیل فروش سهام شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان از طریق مزایده قصد شناسایی سود در صورت سود و زیان خود را دارد. امری که می تواند سبب استقبال سهامداران از این سهم باشد.
شرکت سرمایه گذاری اعتلا البرز با نماد معاملاتی اعتلاپس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم از طریق انجام حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه ای، روز گذشته به جمع سایر نمادها پیوست. این سهم پس از بازگشایی بدون افزایش و کاهش قیمتی در همان دامنه صفر قیمتی به کار خود پایان داد.
در گروه دارویی همان طور که در روزهای قبل نیز گفتیم تا وضعیت نحوه تخصیص ارز به این شرکت ها مشخص نشود نمی توان به صورت دقیق در خصوص صورت های مالی این دسته از نمادها تحلیل بنیادی ارائه کرد. شرکت های دارویی این روزها به سبب هزینه های بالای مواد اولیه در شرایط مطلوبی قرار ندارند. این مطلب را به خوبی می تواند از دماسنج اقتصادی کشور یعنی تالار معاملات بورس متوجه شد. در روز جاری نسبت به روزهای قبل استقبال سهامداران از این گروه قابل توجه بود. به طوری که نمادهای دسانکو، دکوثر، دلقما، دارو، پخش و دپارس با رشد قیمتی ۵ درصدی سهم های دارای صف خرید این گروه بودند. در این گروه صف خرید سهام داروسازی لقمان نسبت به سایر هم گروهی ها سنگین تر بود. همچنین نماد معاملاتی که چند روزی است با رشد قیمتی همراه است با ادامه این روند در روزهای آینده شامل قانون شفاف سازی خواهد شد.
در گروه انبوه سازی و مستغلات که چند روزی است با چراغ خاموش روزهای سرتاسر سبز را سپری می کند، روز گذشته نیز با افزایش چشمگیر حجم معاملات روبرو بود. به طوری که باز هم همانند روزهای گذشته نه تنها اکثریت سهم های این گروه در دامنه مثبت در نوسان بودند، بلکه به جز دو تا سه نماد باقی سهم ها با رشد قیمتی ۵ درصد و صف خرید کار خود را به پایان رساندند. رشد قیمتی در این گروه به نحوی است که به طور مثال نماد وساخت پس از چندمین بار طی این چند روز گذشته اقدام به اطلاعیه شفاف سازی قیمتی کرده است. این سهم در تازه ترین گزارش شفاف سازی خود اعلام کرده است افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری مربوط به شرکت تامین سرمایه نوین از مبلغ ۱۵۴ میلیارد ریال پیش بینی به
مبلغ ۲۳۸ میلیارد ریال سود تقسیمی می باشد. امری که به احتمال زیاد باعث خواهد شد به محض بازگشایی سهم با رشد قیمتی قابل توجهی همراه شود. در این گروه سایر نمادها از جمله ثنوسا، ثتران، ثغرب، ثاژن، ثمسکن، ثعمرا، ثفارس، ثشرق، ثاخت، ثشاهد، آ.س.پ، ثرود با استقبال خوب سهامداران و با صف خرید به کار خود پایان دادند. در این بین صف خرید ۶ میلیونی ثغرب در بین سایر نمادهای این گروه جالب توجه بود.
در پایان معاملات روز گذشته نماد معاملاتی شرکت های شیر پاستوریزه پگاه اصفهان با نماد غشصفا، شرکت ایران دارو با نماد دیران، شرکت دوده صنعتی پارس با نماد شدوص، شرکت سیمان ارومیه با نماد ساروم، شرکت پتروشیمی مبین با نماد مبین جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و کارخانجات نساجی بروجرد با نماد نبروج جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضا هیئت مدیره متوقف گردیدند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا