1397-11-26
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۲۴

شرکت سایپا در فروردين‌ماه امسال، بزرگ‌ترين خودروساز ايران لقب گرفت.

امروز بازار بورس اوراق بهادار در ادامه روند رو به رشد خود، با رشد ۵۳۷ واحدی شاخص کل باعث شد رقم شاخص کل بورس روی عدد ۹۴۷۰۳ قرار گیرد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۲۴۸ واحدی باز هم نشان داد که این روزها همانند روز گذشته، صنایع کوچک بورسی کمر همت به رونق بورس بسته اند. البته امروز صنایع بزرگ تر نیز همگام با صنایع کوچک تر رشد خوبی را از خود به جای گذاشتند. ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۱۶۷۴ میلیارد ریال رسید. در روز جاری ۷۹۵ میلیون سهم در طی ۵۳۶۴۹ مرتبه مورد داد و ستد قرار گرفت. در رشد شاخص امروز سهام های فولاد، خودرو، خساپا، رانفور، خپارس و فملی تاثیر بسزایی داشتند.

امروز بازار بورس اوراق بهادار در ادامه روند رو به رشد خود، با رشد ۵۳۷ واحدی شاخص کل باعث شد رقم شاخص کل بورس روی عدد ۹۴۷۰۳ قرار گیرد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۲۴۸ واحدی باز هم نشان داد که این روزها همانند روز گذشته، صنایع کوچک بورسی کمر همت به رونق بورس بسته اند. البته امروز صنایع بزرگ تر نیز همگام با صنایع کوچک تر رشد خوبی را از خود به جای گذاشتند. ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۱۶۷۴ میلیارد ریال رسید. در روز جاری ۷۹۵ میلیون سهم در طی ۵۳۶۴۹ مرتبه مورد داد و ستد قرار گرفت. در رشد شاخص امروز سهام های فولاد، خودرو، خساپا، رانفور، خپارس و فملی تاثیر بسزایی داشتند.

چه خبر از بازار

در گروه بانکی از نماد وبصادر خبر می رسد که قرار است مجمع عمومی این سهم در تیرماه ۹۷ برگزار شود. خبری که در صورت تحقق آن می تواند خبر بسیاری خوبی برای سهامداران این نماد باشد. همان طور که می دانید وبصادر سهم بسیار پرطرفداری از جهت میزان نقدینگی در معاملات است. لذا برگزاری مجمع این بانک که همزمان با ارائه گزارش سه ماهه اول سال جاری این سهم است می تواند اتفاق بسیار مهمی باشد.
در گروه فلزات اساسی می توان به امضای توافقنامه ایمیدرو با سه سهامدار بخش خصوصی شامل شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور،‌ کیا معدن سپاهان و شرکت معدنی امداد کردستان با هدف تکمیل زنجیره فولاد اشاره کرد. در این توافقنامه مقرر شده است که ظرفیت تولید ۲٫۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، ۲٫۵ میلیون تن گندله سازی، ۱٫۶ میلیون تن آهن اسفنجی، ۱٫۵ میلیون تن ذوب و یک میلیون تن ورق فولادی در کردستان ایجاد شود.
نماد فلوله در این گروه امروز با ارائه گزارش شفاف سازی در سامانه کدال در خصوص تغییرات پیش بینی درآمد سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ اعلام کرد عمده فروش ضایعات شرکت در سال ۱۳۹۶ مربوط به شلاکه ذوب ، پودر زینک و براده آهن می باشد . همچنین این شرکت اعلام کرد دلیل افزایش هزینه های مالی، عدم پرداخت به موقع بدهی سازمانهای آبفای کشور به شرکت لوله و ماشین سازی ایران می باشد که این امر منجر به تحمیل هزینه مالی بابت سود تسهیلات دریافتی از بانکها و اشخاص و یا هزینه تنزیل اوراق و اسناد بهادار به شرکت گردیده است . همچنین این شرکت در گزارش خود به این نکته اشاره کرده است که جهت برآورد بر درآمد شرکت ناشی از سود ناخالص پس از کسر معافیتهای سود حاصل از سپرده گذاری ها و اوراق مشارکت با ضریب ۲۰ درصد با توجه به معافیت مالیاتی بر اساس میزان معاملات سهام شرکت به مبلغ ۱۳٫۵۹۷ میلیون ریال در نظر گرفته شده است .
در نماد فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد که با سرمایه ۷٫۵ هزار میلیارد تومانی دومین شرکت بزرگ بورس از لحاظ سرمایه اسمی است، ۱۵ اردیبهشت شاهد دومین عرضه بلوکی طی سال بود که طی آن بیش از سه میلیارد و ۴۸ میلیون و ۸۳ هزار سهم به قیمت پایه هر سهم ۲۸۵۷ ریال معامله شد. این بلوک ۴٫۰۶۴ درصدی که بعد از عرضه بلوک ۱٫۶۹ درصدی فولاد در دوم اردیبهشت ، دومین عرضه عمده بود ، توسط شرکت توسعه سرمایه رفاه (وابسته به صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران ) به ارزش بیش از ۸۷۰ میلیارد تومان دیروز قطعی شد تا درصد مالکیت این شرکت به ۵ درصد افزایش یابد و سهم سرمایه گذاری صدرتامین به حدود یک درصد برسد.
در نماد خودرو و ساخت قطعات نماد خوساز پس افشای اطلاعات با اهمیت ، با رشد چشمگیر ۱۵ درصدی و با قیمت ۲,۶۹۹ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت . اما با ادامه افزایش تقاضا در این سهم، در انتهای کار این سهم با رشد قیمتی ۱۸ درصد به کار خود پایان داد. این شرکت در خصوص تعدیل زیان هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ اعلام کرد تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم عمدتا به دلیل دریافت تعدیل فروش محصولات شرکت به مبلغ ۹۰ میلیارد ریال پس از تحقق زیان اعلام شده قبلی به میزان ۹۹،۵۰۵ میلیون ریال طبق بودجه می باشد . از جمله دلایل عمده انحراف بودجه اصلحی ، عدم دریافت تسهیلات مالی در سال مورد گزارش به دلیل ورود نقدینگی ناشی از افزایش تیراژ محصولات تولیدی و در نتیجه کاهش هزینه های مالی می باشد .
از غول بزرگ خودرو سازی کشور یعنی سایپا خبر می رسد C3 اولین محصول مونتاژ ایران – سیتروئن که توسط شرکت سرمایه‌گذاری مشترک سایپا-سیتروئن تولید شده است قرار است به زودی به بازار عرضه شود. این شرکت اعلام کرده است از روز چهارشنبه این هفته اولین مرحله پیش‌فروش C3 را با موعد تحویل مردادماه سال جاری آغاز نماید. همچنین گروه خودروسازی سایپا با افزایش تولید خودرو به ۳۷ هزار و ۷۶۱ دستگاه خودرو در فروردین‌ماه امسال، بزرگ‌ترین خودروساز ایران لقب گرفت.
در گروه سایر واسطه گری های مالی شرکت لیزینگ خودرو غدیر با نماد ولغدر که از تاریخ ۱۹/۰۲/۹۷ متوقف شده است، امروز اقدام با انتشار اطلاعات با اهمیت در سامانه کدال نمود. این سهم در این اطلاعیه اعلام کرد طی قرارداد منعقد شده بلغ ۴۱۹٫۴۵۸ میلیون ریال بابت خرید ۱۵۳ دستگاه کامیون کمپرسی LK2624 به شرکت ایران خودرو دیزل پرداخت گردیده است. با توجه به تحویل ۴۱ دستگاه (از ۱۵۳ دستگاه )، به مانده مبالغ پرداختی خریدار طبق تبصره هفت و هشت قرارداد ، سود مشارکت تعلق خواهد گرفت. که در سال مالی جاری (۳۰/۰۹/۱۳۹۷) تا تاریخ ۳۱/۰۱/۱۳۹۷ مبلغ ۵۱٫۶۴۵ میلیون ریال سود مشارکت از این محل شناسایی شده است. مانده تحویل نشده در تاریخ فوق مبلغ ۳۰۸٫۲۱۱ میلیون ریال می باشد. همچنین این شرکت اعلام کرد در قرارداد دیگری که با شرکت ایران خودرو منعقد گردیده فروش تعداد تقریبی ۵۰۰۰ دستگاه خودرو با اقساط ۲۴ ماهه و سررسید شش ماهه انجام گرفته است. به گفته این شرکت این قرارداد یکی از مهمترین قراردادهای شرکت لیزینگ خودرو غدیر بوده و تا تاریخ تهیه این گزارش مبلغ ۹۵۴٫۵۶۴ میلیون ریال تسهیلات اعطایی در دفاتر این شرکت ثبت شده است. در اطلاعات مالی پیش بینی شده ۳۰/۰۹/۱۳۹۷، درآمد های عملیاتی ۱۳۶٫۲۱۱ میلیون ریال با فرض تحویل خودروهای موضوع قرارداد با شرکت ایران خودرو دیزل و لیزینگ آنها لحاظ شده بود و با توجه به عدم تحویل خودروهای مذکور، سود شناسایی شده از این محل در پیش بینی تعدیل شده حذف و درآمد ناشی از قرارداد با شرکت ایران خودرو به مبلغ ۱۳۴٫۳۸۹ میلیون ریال شناسایی شد. همچنین در مجموع این شرکت در اطلاعات مالی پیش بینی تعدیل شده ۳۰/۰۹/۱۳۹۷، درآمد های عملیاتی به مبلغ ۱۵۷٫۱۳۰ میلیون ریال می باشد. هزینه های فروش، اداری و عمومی به دلیل ذخیره مطالبات مشکوک الوصول، طبق دستورالعمل بانک مرکزی، از مبلغ ۹۲٫۰۴۶ میلیون ریال به مبلغ ۱۱۲٫۰۲۲ میلیون ریال تغییر یافته است. سایر اقلام عملیاتی با توجه به شناسایی سود مشارکت ناشی از قرارداد با شرکت ایران خودرو دیزل و کاهش مبلغ ثمن نقدی دریافتی از مستاجرین از مبلغ ۳۳٫۵۱۰ میلیون ریال به مبلغ ۶۶٫۶۴۵ میلیون ریال تغییر یافته است. سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی با توجه به افزایش سود سپرده و سایر درآمدهای ناشی از ارائه خدمات به مشتریان، از مبلغ ۹٫۴۱۳ میلیون ریال به مبلغ ۱۲٫۰۳۴ میلیون ریال تغییر یافته است. لذا با توجه به اعداد و ارقام ارائه شده در این گزارش شفاف سازی به نظر می رسد این نماد در روزهای آینده از لحاظ میزان سود دهی حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشد.
در این گروه امروز نماد معاملاتی ولملت پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱۰۰ ریال ، با رشد چشمگیر ۱۵ درصدی و با قیمت ۱,۵۶۲ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت .
در گروه شرکت های چند رشته ای صنعتی گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با نماد وامید با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف گردید. قرار بود این سهم حداکثر تا ساعت ۱۰ روز معاملاتی به تالار معاملات بازگردد که این امر محقق نشد. با توجه به افشای اطلاعات آن شرکت روی سامانه کدال، پیش بینی می شود فردا این سهم بازگشایی شود.
در گروه پرطرفدار این روزهای بورس یعنی گروه املاک و مستغلات، نماد معاملاتی کرمان به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (الف) برای شرکت ساختمانی توسعه وعمران استان کرمان متوقف شد. با البته این سهم مجدد در روز جاری بازگشایی شد و با استقبال خوبی برخوردار نشد. در نهایت امر، این سهم در انتهای معاملات با افت قیمتی نزدیک به صفر به کار خود پایان داد. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد با توجه به تقسیم سود نقدی ۵۴۰ ریال برای هر سهم در مجمع عمومی عادی سالیانه مورخ ۲۲/۰۲/۹۷ شرکت تامین سرمایه نوین(سهامی خاص)، سود حاصل از سرمایه گذاری این شرکت از مبلغ ۷۷ میلیارد ریال پیش بینی به مبلغ ۱۱۸ میلیارد ریال تحقق یافته است، لذا پیش بینی سود هر سهم این شرکت با توجه به سود تقسیمی شرکت مزبور برای سال مالی منتهی به ۳۱/۰۳/۹۷ از مبلغ ۱۳۰۰ ریال به مبلغ ۱۳۶۹ ریال افزایش می یابد.
همچنین طبق گزارش ارائه شده در روز گذشته و مطابق پیش بینی نت نوشت، نماد معاملاتی ثغرب به دلیل نوسان قیمت بیش از ۲۰ درصد طی ۵ روز معاملاتی متوقف گردید. همچنین از این گروه یکی دیگر از نمادهای حاضر یعنی نماد معاملاتی ثشرق با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
امروز نماد معاملاتی وساخت نیز پس از افشای اطلاعات با اهمیت خود و ارائه تعدیل مثبت ۱۱۵ درصدی، با افزایش قیمت ۲۰۶۱ ریال و رشد ۶٫۴ درصدی به تالار معاملات بازگشت. البته با گذشت زمان میزان تقاضا از این سهم کاسته شد و در نهایت این سهم با رشد قیمتی ۳ درصدی به کار خود پایان داد.
در گروه سایر کانی های غیر فلزی شرکت فراورده های نسوز آذر با نماد کاذر امروز پس از افشای اطلاعات با اهمیت از نوع گروه ب، در ساعت ۱۰ صبح به تالار معاملات پا گذاشت. ورود این سهم به بازار با استقبال خوبی از سوی سهامداران همراه شد. این سهم پس از شفاف سازی در خصوص قرارداد بستن با شرکت zk چین ، با قیمت ۱,۱۷۳ ریال و رشد ۷ درصدی به تابلوی معاملاتی بازگشت . در ادامه معاملات استقبال سهامداران به حدی بود که این سهم با تشکیل صف خرید میلیونی و با رشد قیمتی ۱۰ درصدی به کار خود پایان داد.
در گروه مواد غذایی و لبنی مطابق با پیش بینی هایی که در نت نوشت و در همین بخش بورس به اطلاع رساندیم، خبر رسیده است که قیمت محصولات لبنی با توجه به شروع ماه مبارک رمضان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش قیمت خواهد داشت. امری که به دلیل حاشیه سود کم این دسته از نمادها، با افزایش درصدی از قیمت نهایی، میزان سودآوری نهایی در گزارشات مالی آن ها قابل توجه خواهد بود. همچنین با نگاهی به معاملات انجام گرفته در این روزها و روز جاری در این گروه می بینیم که سهامداران نسبت به این گروه علاقه مندی نشان می دهند.
همچنین در این گروه نماد معاملاتی غگلپا جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ ۲۶/۰۲/۹۷ در پایان معاملات امروز دوشنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ متوقف گردید.
در گروه پتروشیمی و محصولات شیمیایی نیز مطابق پیش بینی نت نوشت در روز جاری نماد معاملاتی شلعاب با توجه به تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
در گروه هتل و رستوران تنها نماد فعال یعنی نماد معاملاتی گکوثر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز چهارشنبه مورخ ۲۶/۰۲/۹۷ در پایان معاملات امروز دوشنبه مورخ متوقف می گردید.
در گروه حمل و نقل دریایی، شرکت خدمات دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر با نماد حبندر، در گزارش هیات مدیره، این شرکت موفق به تحقق ۱۰۱۸ ریالی سود خالص شده است ، این در حالی است که اولین سود پیش بینی شده این شرکت مبلغ ۴۶۱ ریال اعلام شده بود و در سال مالی ۱۳۹۵ نیز ۴۴۳ ریال سود محقق کرده بود که این یعنی تعدیل مثبت ۱۲۱ درصدی. پیش بینی می شود روند سودآوری حبندر به واسطه انعقاد قراردادهای جدید نظیر راهبری و تعمیر و نگهداری ۶ فروند شناور ادامه داشته باشد که این امر می تواند تاثیر مستقیم بر رشد ارزش سهم داشته باشد.
در این گروه همچنین نماد حتوکا پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۳۶ ریال ، با صف خرید و با قیمت ۱,۵۵۶ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت . در ادامه کار این سهم با رشد ۷ درصدی خود باعث شد این سهم در پایان زمان معاملاتی با قیمت ۱۵۹۶ ریال به کار خود پایان دهد.
در پایان معاملات امروز نمادهای معاملاتی فرآور، خچرخش ، پسهند ، سغرب و فجر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی متوقف شدند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا