1397-11-27
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۰۲/۲۶ – توتال در آستانه درب خروج!

امروز پس از چند روز رشد سنگین بورس اوراق بهادار، بورس تهران روز آرامی را سپری کرد و با رشد 34 واحدی شاخص، نتوانست وارد کانال 95000 شود و روی عدد 94940 ایستاد.

امروز پس از خروج رسمی زیمنس از بازار ایران شرکت تانکری تورم دانمارک اعلام کرد، به دلیل وضع تحریم های جدید از سوی دولت آمریکا علیه ایران، این شرکت ثبت سفارشات جدید در ایران را متوقف کرده است. این شرکت در زمینه حمل فرآوردهای نفتی فعالیت دارد. همچنین امروز یکی دیگر از شرکت های بزرگ نفتی یعنی توتال اعلام کرد با وضع تحریم های ثانویه آمریکا علیه ایران نمی تواند به همکاری خود در پارس جنوبی ادامه دهد.

دیروز پس از خروج رسمی زیمنس از بازار ایران شرکت تانکری تورم دانمارک اعلام کرد، به دلیل وضع تحریم های جدید از سوی دولت آمریکا علیه ایران، این شرکت ثبت سفارشات جدید در ایران را متوقف کرده است. این شرکت در زمینه حمل فرآورده های نفتی فعالیت دارد. همچنین امروز یکی دیگر از شرکت های بزرگ نفتی یعنی توتال اعلام کرد با وضع تحریم های ثانویه آمریکا علیه ایران نمی تواند به همکاری خود در پارس جنوبی ادامه دهد.

چه خبر از بازار

امروز پس از چند روز رشد سنگین بورس اوراق بهادار، بورس تهران روز آرامی را سپری کرد و با رشد ۳۴ واحدی شاخص، نتوانست وارد کانال ۹۵۰۰۰ شود و روی عدد ۹۴۹۴۰ ایستاد. در معاملات امروز رقم قابل توجه ۱ میلیارد سهم در طی ۶۰۶۹۳ مرتبه مورد داد و ستد قرار گرفت و منجر شد ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۲۳۵۶ میلیارد ریال برسد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز امروز به میزان ۱۰ واحد رشد کرد. امروز نمادهای تاثیرگذار در رشد شاخص بورس مربوط به نمادهای مبین با رشد ۷۳ واحد، نماد کگل با رشد ۲۶ واحد و خودرو با نماد ۲۵ واحد بود. همچنین نماد اخابر با کاهش ۳۰ واحدی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس تهران گذاشت.
در گروه سرمایه گذاری، شرکت سرمایه گذاری سبحان با نماد وسبحان در گزارش سه ماهه خود اعلام کرد در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱/۰۱/۹۷ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۱% کاهش داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی به ۳۰/۱۰/۹۷ مبلغ ۲,۴۹۷ میلیون ریال زیان خالص محقق کرده است.
در گروه هتل و رستوران نماد سمگا در مجمع عمومی به طور فوق العاده سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱۵۰ریال تصویب شد.
در گروه املاک و مستغلات نماد معاملاتی وثخوز به دلیل نوسان قیمت بیش از ۴۰ درصد مشمول توقف معاملاتی شد. این سهم طی ۵ روز معاملاتی توانسته است بیش از ۴۰ درصد نصیب سهامداران کند. البته لازم به ذکر است پس از ارائه اطلاعیه شفاف سازی جهت دلیل رشد قیمتی این سهم، پس از بازگشت مجدد نماد به تالار معاملات با استقبال جالب سهامداران روبرو شد و با رشد ۱۰ درصد به کار خود پایان داد. این در حالی است که این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد در صورت مالی این شرکت هیچ گونه تغییر بااهمیتی روی نداده است و نوسان قیمت سهام شرکت طی روزهای معاملاتی اخیر باتوجه به پایین بودن حجم مبنای سهام رخ داده است. امروز نیز استقبال و میزان تقاضا در این گروه در بین سایر گروه ها جالب توجه بود.
در گروه بیمه امروز شرکت بیمه میهن با نماد میهن به دلیل نوسان قیمت بیش از ۲۰ درصد طی ۵ روز معاملاتی متوالی ، متوقف شد. در این گروه بیمه سامان در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶(حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۱۵ ریال سود محقق کرده است. شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۱۴۳% را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۸۱% کاهش داشته ولی سود خالص افت ۵۳% داشته است . این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۰% پوشش داده است.
در گروه فلزات اساسی نماد فایرا به علت تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت، شرکت آلومینیوم‌ایران‌ به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
همچنین طبق گزارش منتشر شده میزان تولید شمش فولاد شرکت های بزرگ کشور در ماه فروردین ۹۷، ۲۳ درصد افزایش یافت.شرکت های بزرگ فولاد ساز در نخستین ماه امسال، یک میلیون و ۶۸۵ هزار و ۴۷ تن شمش فولاد تولید کردند.
از مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت فرآوری مواد معدنی ایران با نماد فرآور خبر رسید که این شرکت به منظور اجرای دو طرح توسعه خود، در نظر دارد اقدام به افزایش سرمایه نماید. اولین طرح مورد بررسی طرح تولید شمش و روی با استفاده از مواد معدنی کم عیار(عیار کمتر از ۳ درصد) و طرح دوم که مشترکا با نمادهای فاسمین و کروی اجرا خواهد شد، طرح تولید کنسانتره سرب است. هر دو طرح درصورت تصویب و شروع به اجرا می توانند ظرف ۱۸ ماه به بهره برداری رسیده و پیش بینی می شود بازگشت سرمایه هر طرح حدود ۲ سال باشد. لازم به ذکر است که در هر تن پسماند تولیدی شرکت حدود ۳ الی ۴ درصد سرب و ۵۰ الی ۶۰ ppm نقره وجود دارد و این شرکتها درنظر دارند تا از سرب موجود در پسماند کنسانتره سرب تولید نمایند. شرکت یک میلیون تن ضایعات انواع کیک دارد که به دلیل عیار پایین محصولات از این ضایعات در تولید استفاده می کند، باتوجه به بهای تمام شده پسماندها، زمانی که در تولید محصول استفاده می شوند بهای تمام شده تولید را کاهش خواهند داد. در ابتدای سال گذشته شرکت هر عیار خاک را حدود ۳۰ تومان از تولید مواد معدنی دریافت می نمود درحالیکه در اواخر سال این مبلغ به ۱۱۲ تومان رسید به طوری که در اواخر سال شرکت مجبور به خرید ماده معدنی ۲۰ درصد به مبلغ حدود ۲۳۰۰ تومان بود. باتوجه به احتمال افزایش نرخ روی در ابتدای سال ۹۶، شرکت مقداری از خاک مورد نیاز در طی سال خود را خریدار نمود. بنابراین تا اواخر ماه هفتم شرکت توانست با خاک ارزان قیمت تولید کرده و با قیمت های بالا به فروش رساند و حاشیه سود بسیار خوبی را محقق نماید اما در اواخر سه ماهه سوم و سه ماه چهارم شرکت مجبور به خرید خاک با قیمت های بالاتر شد و به همین دلیل حاشیه سود سه ماهه چهارم به شدت کاهش یافت. در سال جاری تاکنون دولت نرخ جدید خاک دریافتی در سه ماهه اول سال را به شرکتهای تولید کننده ابلاغ نکرده و تمام دریافتهای خاک با نرخ علی الحساب صورت می گیرند. ۶۲ درصد از افزایش سود سال قبل به دلیل افزایش نرخ جهانی روی بود و ۳۸ درصد از آن مربوط به کاهش بهای تمام شده بوده است. باتوجه به موارد فوق، شرکت درنظر دارد در سال جاری تا تعیین تکلیف نرخ ارز، فروش صادراتی نداشته باشد و حدالامکان تمام تولید خود را دپو نماید.
در گروه عرضه برق شرکت تولید برق ماهتاب کهنوج با نماد بکهنوج پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، امروز به تالار معاملات بازگشت و با استقبال سهامداران مواجه شد. این سهم پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱,۳۰۰ ریال ، با قیمت ۵,۹۵۷ ریال و رشد حدودا ۵ درصدی بازگشایی و در یک قدمی صف خرید شدن قرار گرفت.
همچنین در این گروه پتروشیمی مبین پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۱,۰۵۰ ریال ، با صف خرید و با قیمت ۳,۹۵۰ ریال به تابلوی معاملاتی بازگشت . با ادامه معاملات، عرضه سهم ها باعث شد صف خرید جمع شده و در نهایت این سهم در قیمت پایانی ۳۹۸۶ به کار خود پایان داد.

در گروه بانکی، بانک سینا به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، امروز متوقف گردید. این نماد در روز معاملاتی آینده بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. البته این بانک در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد نتایج برگزاری مزایده به علت عدم وجود متقاضی برگزار نشد.
در گروه یارانه، شرکت همکاران سیستم با نماد سیستم در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۸۰۱ ریال سود محقق کرده است. شرکت در این دوره افزایش سرمایه ۲۷% را به ثبت رسانده و با لحاظ سرمایه جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل در سود هر سهم ۲۵% رشد داشته ولی سود خالص رشد ۵۹% داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۱۷% پوشش داده است.
در گروه خودرویی و ساخت قطعات، محورسازان ایران خودرو با نماد خوساز در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۱۷ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۴% کاهش داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۹۴% پوشش داده است.
از شرکت ایرکا پارت صنعت با نماد خکار اعلام کرد یک قرارداد ۱۵ میلیاردی با دو شرکت ساپکو و شرکت مگاموتور منعقد کرده است.
در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی، کارخانجات تولیدی شهید قندی با نماد بکام در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۱۶ ریال زیان محقق کرده است. این در حالیست که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۹۵ ریال سود محقق کرده بود. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۰% پوشش داده است.
در گروه قند و شکر که دارای ضریب بتای منفی است امروز تماما دارای حاشیه مثبتی بودند و روز سبزی را سپری کردند. در این گروه سه نماد قشکر، قهکمت و قپیرا از سهم های صف خرید این گروه بودند.
در گروه ساخت محصولات فلزی امروز شرکت تولیدی چدن سازان با نماد چدن اعلام کرد با یک مشتری خارجی قرارداد همکاری امضا کرده است. این شرکت که به تازگی وارد بورس شده است اعلام کرد فاز اول طرح توسعه به پایان رسیده است که باعث رفع گلوگاه تولید شرکت در بخش تراشکاری شده. این موضوع باعث افزایش ظرفیت تولید شرکت در حال حاضر گردیده که موجب می شود تولید و فروش سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش مناسبی داشته باشد. همچنین نحوه معاملات انجام گرفته در روز جاری در این سهم به گونه ای بود که با تشکیل شدن صف خرید ۸ میلیونی و رشد قیمتی ۵ درصدی، در آستانه مشمول شدن قانون توقف معاملات به سبب رشد ۲۰ درصدی است.
در گروه دارویی امروز نماد دارویی برکت با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف گردید. نماد مذکور روز معاملاتی بعد بصورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد. این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد تغییرات با اهمیتی در عملکرد شرکت های تحت کنترل شرکت سل تک فارمد به وجود آمده است. این شرکت در گزارش خود افزود کارخانه سل تک فارمد که یکی از زیر مجموعه گروه دارویی برکت است در حوزه سلول‌های بنیادی و طب ترمیم فعالیت دارد. این شرکت در سی‌ام بهمن ماه سال ۱۳۹۲ برای تامین نیاز کشور به سلول درمانی، تاسیس شد و در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید. بنیانگذاران شرکت سل تک فارمد، پژوهشگاه رویان (۳۰ درصد) و شرکت گروه دارویی برکت ۷۰ درصد هستند. این شرکت همچنین در این گزارش افزود خط تولید محصولاتی مانند منیوسل برای درمان حمله قلبی، ریکالرسل برای درمان ویتیلیگو، رنیودرم سل به منظور درمان پیری پوست، اسکار و آکنه، لیپوس سل برای درمان پیری پوست، مزستروسل با هدف درمان آرتروز و دستروسل برای درمان GVHD در این شرکت وجود دارد. با توجه به فعالیت این شرکت در اولین سال پس از بهره برداری به نظر نمیرسد تاثیر عمده و با اهمیتی در عملکرد و سود هر سهم گروه دارویی برکت در سال ۱۳۹۷ داشته باشد.
در پایان معاملات امروز نمادهای معاملاتی رانفور ، سخزر ، سیلام ، کسعدی جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی ، دابور جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و عمومی فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه و خشرق جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شدند.
در گروه سیمانی نماد سفانو پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۵۰۰ ریال ، با افت حدودا ۵ درصدی و با قیمت ۲,۵۰۰ ریال به گردونه ی معاملات بازگشت . نکته جالب توجه این سهم تشکیل صف خرید و رشد ۵ درصدی این سهم در پایان معاملات امروز بود.
در گروه حمل و نقل ریلی نماد توریل، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم به ازای هر سهم به مبلغ ۱۹۰ ریال ، با رشد قابل توجه ۸ درصدی با صف خرید و قیمت ۱,۳۶۴ ریال بازگشایی شد .
در گروه محصولات غذایی شرکت کشت و صنعت پیاذر با نماد غاذر در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۳۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱% رشد داشته است. این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه آخرین پیش بینی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ را ۱۰۴% پوشش داده است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا