1398-01-31
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۲/۱

شاید از مهم ترین اخبار اقتصادی امروز جدیدترین گزارش بانک جهانی از آینده اقتصاد ایران باشد.

بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته مثل سایر روزهای هفته پیشین وضعیتی کم رمق و کسل‌کننده را داشت به نحوی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشدی ۱٫۱۵ واحدی عملا بدون هیچ گونه بازده مثبتی فروردین را به شوق اردیبهشت ماه ترک کرد.

بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته مثل سایر روزهای هفته پیشین وضعیتی کم رمق و کسل‌کننده را داشت به نحوی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشدی ۱٫۱۵ واحدی عملا بدون هیچ گونه بازده مثبتی فروردین را به شوق اردیبهشت ماه ترک کرد. ارزش معاملات بازار سهام در هفته گذشته به طور متوسط کمتر از ۹۰ میلیارد تومان قرار داشت که این رقم خود تائیدکننده وضعیت خسته کننده و بی رمق بازار سهام است. نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به پایان رسید که شاخص بورس با وجود شروعی صعودی در روزهای آغازین فروردین ماه نوید یک سال خوب را می داد اما با گذشت روزها و حادث شدن عواملی همچون نوسانات شدید نرخ ارز، جنگ سوریه و نزدیک شدن به زمان تعیین تکلیف برجام از سوی ترامپ، در پایان با کاهش ۰/۸ درصدی مواجه شد.

شاید از مهم ترین اخبار اقتصادی امروز جدیدترین گزارش بانک جهانی از آینده اقتصاد ایران باشد. بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود آورده است که با کاهش شدت اثرات افزایش تولید و صادرات نفت در سال گذشته، انتظار می‌رود نرخ رشد کلی اقتصاد ایران با در نظر گرفتن سهم مشارکت بیشتر بخش غیرنفتی در حدود ۴.٢ درصد تثبیت شود. با این وجود، بالا ماندن نرخ بیکاری و رویه قابل انتظار افزایش قیمت‌ها به احتمال زیاد بر درآمد خانوارها فشار وارد می‌کند و فضا را برای اجرای اصلاحات اقتصادی بیشتر محدود می‌سازد.

بازار جهانی

در هفته گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه سیاست های تنبیهی واشنگتن علیه کرملین طرحی را تصویب کرد که به موجب آن تحریم هایی را علیه ۷ مقام روس و ۱۲ شرکت روسی وضع کرد. یکی از افراد تحریم شده، اولگ دریپاسکا مالک شرکت روسال است که این شرکت تولید کننده عمده آلومینیوم جهان است. با تحریم یک جانبه آمریکا علیه این شرکت در بازارهای جهانی قیمت آلومینیوم با یک جهش بی سابقه طی ۷ سال گذشته با رشد ۷٫۷ درصدی هفته گذشته را به پایان رساند. به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از تحریم های بیشتر در سایر صنایع روسی تمامی صنایع معدنی هر کدام با درصدهای مختلف هفته گذشته را با افزایش قیمت سپری کردند. قیمت سنگ آهن نیز در روز پنج شنبه در بازار چین تا پایان روز معاملاتی، با رشد ۶ درصدی همراه بود. به طوری که قیمت سنگ آهن در بندرعباس در روز جمعه با رشد ۲٫۲ درصدی همراه بود.

به نقل از خبرگزاری بلومبرگ امانوئل ماکرون برای متقاعد کردن دونالد ترامپ بر حفظ برجام دوشنبه ( پس فردا) در سفری به واشنگتن در این زمینه با مقامات آمریکایی گفت و گو خواهد کرد. علی رغم اینکه جان بولتن سفر ماکرون و سایر گفت و گوهای اروپایی با ترامپ را بی فایده می داند اما از شواهد و قرائن به دست آمده به نظر می رسد آمریکا علی رغم جنجال های رسانه ای این مدت، باز هم بر صیانت از برجام تاکید داشته باشند. ترامپ در آخرین توئیتر رسمی از یافتن روش هایی جهت کنار آمدن با روسیه و ایران خبر داده است. خبری که می تواند آن را سیگنال مثبت در جهت حفظ برجام تلقی کرد. با این حال به گفته ریاست محترم جمهوری اسلامی شخصیت ترامپ قابل پیش بینی نیست و خود آمریکایی ها نیز قادر به درک و حدس اقدامات آینده ترامپ نیستند. ولی برای ایران حالت انتظار به وجود آمده در کشور از همه اقدامات احتمالی مضرتر است. به نظر می رسد مسئولین بایستی به فکر یک راه حل اساسی در این زمینه باشند. به نظر می رسد سیاست رفتاری ترامپ در قبال ایران همان سیاست چماق و هویج باشد. سیاستی که سعی بر امتیازگیری بیشتر در ازای حفظ برجام باشد.

در معاملات جاری بورس اوراق بهادار شاخص کل بورس با افت ۲۵۸ واحدی به رقم ۹۵۲۶۵ واحد رسید. عددی که با توجه به جو فروش در روزهای یکشنبه در بازار بورس تهران به دلیل تامین نقدینگی تا انتهای هفته، پیش بینی می شود فردا با افت مجدد بورس، شاخص کانال ۹۵۰۰۰ را از دست دهد. در روز جاری ارزش معاملات ۱,۴۷۹,۳۶۴میلیارد ریال و حجم معاملات انجام گرفته ۵۵۲ میلیون سهم بود. در افت ۲۵۸ واحدی، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد، بیشترین تاثیر را بر شاخص گذاشت و با افت ۹۴ واحدی در صدر جدول ایستاد. همچنین نماد همراه با افت ۲۵ واحدی، هلدینگ خلیج فارس با افت ۲۳ واحدی، نماد پارسان با افت ۲۰ واحدی و نماد کچاد نیز با افت ۱۵ واحدی هر یک در نزول شاخص کل بورس سهیم بودند. در این بین نمادهای رانفور و شپنا هر یک با رشد ۱۹ واحدی از نزول هر چه بیشتری شاخص جلوگیری کردند. به طور کلی با توجه به رشد قیمت های فلزات اساسی در بازارهای جهانی و همچنین رشد قیمت نفت و نزدیک شدن به قیمت ۸۰ دلار، انتظار می رفت امروز یک روز مثبت در بازار بورس رقم بخورد. اما به نظر می رسد سهامداران به دلیل ریسک های خارجی حاکم بر بازار و همچنین نامشخص بودن قیمت ارز در بازار داخل، با احتیاط زیادی از ورود به بازار خودداری می کنند.

چه خبر از بازار

در گروه دارویی در روز پنج شنبه شرکت دکتر عبیدی با نماد دعبید ،در پی افشای اطلاعات بااهمیت مبنی بر تغییر با اهمیت پیش بینی درآمد هر سهم منتهی به سال مالی۳۰/۹/۱۳۹۷ در خصوص افزایش ۲۰ درصدی سود خالص، امروز متوقف گردید. طی اطلاعات ارسالی این شرکت روی سامانه کدال عمده افزایش این شرکت در پیش بینی سود هر سهم به نسبت اولین پیش بینی سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ناشی از افزایش مبلغ فروش نسبت به اولین پیش بینی سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۷و افزایش سهم بیشتری از بازار عنوان شده است.

در گروه نفت و پالایش با نگاهی به روند قیمتی در نمودار نفت می بینیم که طلای سیاه در مسیر رو به رشد خود به سمت هدف قیمتی ۸۰ دلار در حال پیش روی است و به نظر می رسد دیر یا زود به این هدف قیمتی خواهد رسید.

در گروه بانکی بانک صادرات با نماد وبصادر قصد دارد در آینده نزدیک از محل تجدید ارزیابی دارایی ها هم از شمول ماده ۱۴۱ تجارت خارج شود و هم این که با افزایش سرمایه در سال های آتی به سوددهی برسد. همان طور که می دانید تنها گروهی که از افزایش سرمایه سود می برند نمادهای بانکی هستند.

در گروه پتروشیمی، شرکت پتروشیمی تخت جمشید با رشد ۴۰۰ درصدی در سود خالص خود، براساس عملکرد ۶ ماهه برای سال مالی منتهی به ۳۱/۰۶/۹۷ مبلغ ۴۳,۳۶۴ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است. همچنین پتروشیمی خارک با نماد شخارک اعلام کرد به علت تعمیرات اساسی در خطوط تولید از تاریخ ۲۰/۱/۹۷ اقدام به کاهش تولید محصولات خود کرده است. همچنین در گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت پتروشیمی کرمانشاه نشان می دهد  هزینه خوراک گاز مصرفی این شرکت در سال ۱۳۹۶ معادل ۳۸۷ تومان به ازای هر متر مکعب می باشد که به نسبت سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته است (۳۱۷ تومان به ازای هر متر مکعب). همچنین هزینه سوخت نیز در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۵۳ تومان بوده است که به نسبت سال قبل (۱۵۱ تومان به ازای هر متر مکعب) تغییر چندانی نداشته است. این اطلاعات برای آن دسته از معامله گران که بر اساس تحلیل بنیادین اقدام به یافتن سهم های پرپتانسیل می کنند، می تواند اطلاعات باارزشی در محاسبات باشد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران با نماد خموتور ، گزارش توجیهی هیئت مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۲۰۴,۱۲۰ ریال به مبلغ ۷۱۴,۴۲۰ ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت و رعایت دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار که در تاریخ ۲۹/۰۱/۹۷ به تصویب هیئت مدیره رسیده، جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال گردید. خبر فوق باعث شد این سهم در پایان امروز با صف خرید و با رشد قیمتی ۵ درصد به کار خود پایان دهد.  همچنین در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران(خاهن)جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف گردید. در این گروه نماد معاملاتی ورنا پس از بازگشایی سهم در بازار بورس بدون محدودیت قیمتی و با استفاده از مکانیزم حراج قیمت، با افت قیمتی ۲ درصد به کار خود پایان داد.

در گروه سایر واسطه های مالی نماد شرکت ولملت از طریق مکانیزم حراج قیمتی و بدون محدودیت به تالار معاملات بورس بازگشت و  با رشد قیمتی بالای ۵ درصد به کار خود پایان داد.

در گروه فلزات اساسی، طبق اعلام نظر ناظر بورس توقف نماد معاملاتی کیمیا جهت رفع ابهام یا اصلاح اطلاعات منتشره شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران حداکثر برای ۲ روز کاری دیگر تداوم می یابد.

در گروه حمل و نقل، شرکت حمل و نقل توکا با نماد حتوکا در گزارش مالی سالانه منتهی به ۲۹/۱۲/۹۶ خود اعلام کرد در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۵ به دلیل افزایش بهای تمام شده، سود خالص این شرکت ۴۷ درصد کاهش داشته است. با این وجود این سهم طی معاملات جاری امروز با دامنه نوسان مثبت و با رشد ۵ درصدی به همراه صف خرید به کار خود پایان داد. نکته حائز اهمیت اینکه در نماد حتوکا شاهد زیان عملیاتی بوده ایم که متاسفانه خبر بدی برای صنعت حمل و نقل می باشد. طی سال ۱۳۹۶ شاهد تحقق زیان عملیاتی به میزان ۲۷٫۷۸۳ میلیون ریال بوده ایم.

همچنین در پایان روز معاملاتی امروز سهم های وسینا، غبشهر، دعبید، حکشتی، وبیمه و شکربن هر یک جهت بررسی صورت های مالی و رسیدگی به اطلاعات شفاف سازی ارسالی روی سامانه کدال متوقف گردیدند.

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا