1398-01-31
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۲/۳

روز دوشنبه شاخص کل اوراق بهادار در ادامه روند نزولی خود با افت 194 واحدی روی عدد 94299 ایستاد.

بازار روز دوشنبه همانند تمام فعل و انفعالات این روزها قرمز و خسته کننده بود. طبق پیش بینی نت نوشت در روز گذشته امروز از فشار عرضه ها کاسته شد ولی بازهم به هرحال افت ۱۹۴ واحدی باعث شد شاخص کل یک گام دیگر در جهت از دست دادن کانال ۹۴۰۰۰ نزدیک تر شود.

بازار روز دوشنبه همانند تمام فعل و انفعالات این روزها قرمز و خسته کننده بود. طبق پیش بینی نت نوشت در روز گذشته امروز از فشار عرضه ها کاسته شد ولی بازهم به هرحال افت ۱۹۴ واحدی باعث شد شاخص کل یک گام دیگر در جهت از دست دادن کانال ۹۴۰۰۰ نزدیک تر شود. بخاطر فضای یکی دو هفته اخیر، شاید ذکر دلایل این وضعیت در حکم بازگویی مجدد گفته‌های پیشین باشد، اما چه کنیم که واقعیت این است و باید بیان شود. کارتی که بازار را منفی کرده دو رو دارد، سیاست خارجی و اقتصاد داخلی، هرچند که در روز یکشنبه پس از سخنان رئیس‌جمهور در دفاع وی از سیاست ارزی جدید، بیشتر مطمئن شدیم وضعیت اقتصاد داخلی معلولی از همان سیاست خارجی است، چراکه شخص رئیس جمهور صراحتاً اعلام کرد که سیاست ارزی جدید در حکم مقابله‌ با تصمیمات منفی احتمالی ترامپ در خصوص برجام در ۲۲ اردیبهشت است، بنابراین کاملاً پیداست که دولت خود را برای بدترین حالت ممکن آماده کرده است.
حال جدا از اینکه سایه ریسک سیاسی فضای بازار را فرا گرفته، دلار ۴۲۰۰ تومانیِ به اصطلاح تک‌نرخی نیز ذهن سهامداران را به خود مشغول کرده، چراکه تحلیل با چنین نرخی بسیار دشوار شده است. روز دوشنبه دولت در راستای تک نرخی کردن نرخ ارز اقدام به راه اندازی سامانه نیما یا سامانه یکپارچه سازی نرخ ارز نمود. سه ویژگی مهم این سامانه فراهم کردن داده های کامل و واقعی از عرضه و تقاضای ارز، فرآیند تامین منابع و تخصیص مصارف ارزی و ایجاد پیوند بین فرآیند تجارت خارجی کشور از ثبت سفارش تا ترخیص کالا است. طبق گفته معاون اول رئیس جمهور، از امروز صادرکنندگان موظف هستند طبق نرخ رسمی اعلام شده ارز خود را به پول ملی تبدیل کنند. همچنین واردکنندگان نیز بر طبق این نرخ بایستی به صورت رسمی ثبت سفارش کرده و کالای مورد نظر را وارد کشور کند. به طور کلی اگر این سیاست به خوبی اجرا شود می توان گفت بعد از هدفمندی یارانه ها در دولت احمدی نژاد، اقدام تک نرخی کردن دولت یک جراحی بزرگ برای اقتصاد ایران خواهد بود. امیدواریم همه جوانب کار طوری انجام گیرد که خروجی کار به نفع اقتصاد و مردم ایران باشد.

چه خبر از بازار

روز دوشنبه شاخص کل اوراق بهادار در ادامه روند نزولی خود با افت ۱۹۴ واحدی روی عدد ۹۴۲۹۹ ایستاد. امروز شاخص کل هم وزن نیز با افت ۲۶ واحدی نشان داد افت در بازار سهام در تمامی گروه ها جریان دارد و این افت مربوط به سهام شرکت های بزرگ نیست. با نگاهی به قیمت های جاری بسیاری از سهام های شرکت ها و مقایسه صورت های مالی ارائه شده آن ها در این روزها می بینیم قیمت های فعلی، قیمت های بسیار جذابی برای ورود سرمایه گذاری می باشد. به طور مثال نماد فولاد مبارکه اصفهان با عنایت به افت قیمت سهم و چشم انداز سودآوری ، گمان می رود این سهم در قیمتهای جاری و با افق یکساله بازدهی خوبی را به خریداران سهم خود دهد. منتها ما فراموش کرده ایم که کشور ایران در حدود ۴۰ سال است که تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته است و بازگشت تحریم های احتمالی آمریکا چیز جدیدی برای اقتصاد نیست. افرادی که در بازار بورس خبره هستند اتفاقا این روزها به جای فروش سهام، اقدام به سرمایه گذاری در سهام های پرپتانسیل می کنند. درست بر عکس رفتار بسیاری از سهامداران که این روزها بدون تحلیل و منطق و بر اساس شایعات و احتمالات داخلی و خارجی صرفا اقدام به فروش می کنند. همین دسته افراد در روزهای آینده وقتی جو روانی به وجود آمده حاصل از برجام از فضای اقتصاد رخت بربندد، در صف های خرید برای خریدن همان سهمی که امروز فروخته اند دست و پا خواهند زد. به همین دلیل است در بازار بورس در تمام دنیا ۹۶ درصد از سهامداران بازنده و تنها ۴ درصد ثروتمند می شوند.
همان طور که گفتیم امروز بازار بورس اوراق بهادار با افت ۰٫۲ درصدی نسبت به روز یکشنبه روز معاملاتی را به پایان رساند. در این افت روز جاری بیشتری افت ناشی از افت نماد شرکت پارسان با رقم ۴۷ واحد رقم خورد. از سایر نمادهای موثر در افت شاخص می توان به نمادهای همراه با ۳۲ واحد، نماد فارس ۳۲ واحد، کگل با افت ۲۸ واحد اشاره کرد. همچنین در این بین نماد شرکت فولاد مبارکه اصفهان با رشد ۴۹ واحدی، رانفور با رشد ۳۱ واحدی و شپنا با رشد ۲۹ واحدی از افت بیشتر شاخص در روز جاری جلوگیری کردند. میزان ارزش معاملات در روز جاری به رقم ۱٫۴۹۹ میلیارد ریال رسید. همین نشانه گویای واضحی از حال و روز این روزهای بازار است. به نظر می رسد نقدینگی مناسب جهت حمایت از قیمت های فعلی وارد بازار نمی شود. تا زمانی که وضعیت به این منوال باشد، هر اندازه که قیمت ها در مقایسه با گزارش های مالی شرکت ها جذاب باشد، اثر مثبتی در رشد شاخص نخواهد داشت. همچنین تعداد معاملات در روز جاری به رقم ۳۶۹۵۶ رسید که در قیاس با روز گذشته با افت ۶ درصدی همراه بود.
در گروه حمل و نقل و ارتباطات شرکت ریل پرداز سیر با نماد حریل پس از افشای اطلاعات با اهمیت از گردونه معاملات متوقف گردید. این شرکت در اطلاعیه شفاف سازی خو اعلام کرده است پیرو حمایت از کالای ایرانی انعقاد خرید ۵۰ واگن از بازار داخلی نموده است که اثر سود و زیان آن در آینده اعلام خواهد شد.
در گروه فلزات اساسی شرکت صنعت روی زنگان با نماد زنگان پس از رشد ۲۰ درصدی قیمت سهم پس از چندین روز معاملاتی به دلیل قانون جدید بورس توسط ناظر بورس به مدت ۵ روز معاملاتی متوقف گردید. البته این شرکت طی یک اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد از آخرین اطلاعیه مالی تا کنون تغییر قابل توجهی در صورت سود و زیان شرکت رخ نداده است. در این گروه سهم بسیار مهم فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد اقدام به انتشار یک اطلاعیه شفاف سازی به موقع کرد. این اطلاعیه به موقع موجب شد روند نزول قیمتی روز گذشته امروز به مثبت تبدیل شود. جریان از این قرار بود که در روز گذشته اعلام شد ذخایر آبی اصفهان به میزان ۴۰ درصد کاهش یافته است و استان اصفهان از تیرماه با مشکل بی آبی مواجه خواهد بود. همین خبر باعث شد دیروز فشار عرضه ها در این سهم به دلیل احتمال تاثیر این عامل بر خط تولید این کارخانه، افزایش یابد. امروز این شرکت در گزارش شفاف سازی خود اعلام کرد پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر مشکلات کمبود آب شرکت به استحضار می رساند نظر به شایعات اخیر درخصوص مشکلات احتمالی ناشی از کمبود آب وتأثیر آن در توقف خطوط تولید شرکت در تابستان به استحضار می رساند با توجه به بازچرخانی پساب موجود شرکت، بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز از این طریق تأمین می گردد . همچنین پروژه جمع آوری پساب فاضلاب شهرهای اطراف تاکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و بخشی از آن در سال جاری استحصال می گردد. اضافه بر آن استفاده همزمان از منابع جایگزین در دست بررسی قرار گرفته و از این رو تولید شرکت با تهدید جدی به دلیل کمبود آب مواجه نخواهد گشت و تغییر محسوسی در پیش بینی سود سال جاری صورت نمی گیرد. لازم است همین جا از این اقدام به موقع بخش سهام این شرکت در جهت شفاف سازی برای سرمایه گذاران قدردانی کرد.

در گروه لاستیک و پلاستیک شرکت درخشان تهران با نماد پدرخش طبق اعلامیه شفاف سازی مزایده انجام گرفته علی رغم ۲ بار انجام مزایده در روزنامه اطلاعات خریداری پیدا نشد. لذا در فرصت دیگری مزایده با تصمیم هیئت مدیره برگزار خواهد شد. بر اساس این گزارش این سهم بدون نوسان قیمت و با مکانیزم حراج قیمتی با تالار معاملات بازگشت.
در گروه مواد غذایی امروز شایعه ای در تالار دهان به دهان شد که افزایش محصولات لبنی در راه است. همان طور که در گزارشات قبلی عنوان کردیم با توجه به تغییرات نرخ ارز ، درخواست دامداران برای افزایش نرخ شیرخام و اعمال تورم سال های گذشته بر روی محصولات لبنی ، دیر یا زود باید اثر این افزایش نرخ ارز روی محصولات لبنی نمود پیدا کند. همچنین همانطور که عنوان کردیم به دلیل حاشیه سود پایین این گروه ، افزایش قیمت به میزان ۱۰ درصد، سودآوری قابل توجهی در صورت سود این شرکت ها خواهد گذاشت. البته این مسائل فعلا اثر مثبتی در بازار نداشته است ولی پیش بینی می شود با برطرف شدن شرایط حاکم در بورس، یکی از اولین گروه های که از استقبال سرمایه گذاران برخوردار شود این دسته از شرکت ها باشد.
در گروه نفتی این روزها همه نگاه ها به قیمت فعلی نفت و اجلاس آتی اوپک در خردادماه است. با توجه به وضعیت فعلی نفت، در صورتی که اوپک همین سیاست فعلی مبنی بر کاهش تولید را در پیش بگیرد می توان پیش بینی کرد که قیمت نفت روی قیمت ۷۰ دلار تثبیت شود. البته این به شرطی است که هیچ گونه تنش در منطقه خاورمیانه و دنیا رخ ندهد که البته شاید بعید به نظر برسد. در صورتی که اوپک قصد داشته باشد برای کنترل قیمت نفت اقدام به افزایش قیمت نفت کند که این گزینه محتمل تر است ممکن است با فرض ثبات در وضعیت سیاسی منطقه قیمت نفت می تواند زیر قیمت ۷۰ دلار بسته شود.
در گروه استخراج زغال سنگ، شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود با نماد کشرق روز گذشته به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت ، امروز با مکانیزم حراج قیمتی و بدون محدودیت نوسان به تالار معاملات بازگشت و در انتهای کار با رشد ۳٫۳۳ درصدی به کار خود پایان داد. با توجه به رشد ۴٫۵ درصدی قیمت پایانی این سهم، پیش بینی می شود در بازار فردا این سهم باز هم در دامنه مثبت نوسان کند.
در گروه رایانه و فعالیت های وابسته گروه فن آوا با نماد فن آوا پس از به حد نصاب نرسیدن مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام، از طریق انجام حراج ناپیوسته با محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه ای، به تالار معاملات بازگشت و در پایان در محدوده قیمتی صفر به کار خود پایان داد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا