1398-01-31
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای حافظ – ۹۷/۲/۴ – خلعت سبز بر قامت بورس

به نظر می رسد بازی موش و گربه ترامپ با ایران رو به اتمام است.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز پس از روزها معاملات منفی و افت های پی در پی، توانست به مدد رشد دسته جمعی گروه های فلزات اساسی، پالایشگاهی و لاستیک سازی کانال ۹۴۰۰۰ را حفظ کرده و با رشد ۲۷۶ واحدی باعث شد شاخص روی رقم ۹۴۵۷۶ قرار گیرد.

به نظر می رسد بازی موش و گربه  ترامپ با ایران رو به اتمام است. امروز پس از جلسه کشورهای اروپایی با ترامپ به نظر می رسد وی را به ماندن در برجام راضی کرده اند. اما در ازای ماندن ترامپ در برجام، مقرر شده است به واسطه فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران تهدیدهای جدیدی روی این کشور اعمال کنند. همان طور که بارها و بارها در همین سایت نت نوشت در گزارشات مربوط به بورس عنوان کردیم، ترامپ مردی نیست که از برجام خارج شود. ترامپ یک تاجر باهوش تنها دنبال کسب منافع بیشتر از همه کشورهای دنیاست. در این راستا کشور دوست و دشمن برای او به یک چشم هستند.
امروز پس از رسیدن اخبار مثبت از آنسوی دنیا در خصوص جلسه کشورهای اروپایی فرانسه و آلمان با آمریکا در جهت حفظ برجام، به نظر رسید هیجانات ناشی از ریسک های مرتبط با برجام، باعث شد عده ای از سهامداران که تعدادشان کم هم نیست امروز انگیزه معامله در بورس پیدا کنند و پس از مدت ها چراغ قرمز تالار بورس اوراق بهادار سبز شد. البته رشد امروز شاخص کل را نمی توان تنها به اخبار مرتبط با برجام مرتبط دانست. به این دلیل که بار اصلی رشد شاخص امروز به عهده نمادهای پالایشی و لاستیک سازی بود. به طوری که با تثبیت قیمت جهانی نفت روی رقم ۷۵ دلار، استقبال در گروه پالایشی فزونی پیدا کرد. همچنین با افزایش مجدد نرخ جهانی اکثر کامودیتی ها به جز دو محصول آلومینیوم و سنگ آهن، سهام شرکت های مربوط به فلزات از رشد خوبی برخوردار بودند. البته رشد امروز شاخص نباید فریبمان دهد. به این دلیل با نگاهی به میزان معاملات انجام گرفته و ارزش معاملات امروز همچنان از سطح قابل قبولی برخوردار نیست و تا زمانی که این مولفه های بورس اصلاح نشود رونق بورس پایدار نخواهد بود.

چه خبر از بازار

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز پس از روزها معاملات منفی و افت های پی در پی، توانست به مدد رشد دسته جمعی گروه های فلزات اساسی، پالایشگاهی و لاستیک سازی کانال ۹۴۰۰۰ را حفظ کرده و با رشد ۲۷۶ واحدی باعث شد شاخص روی رقم ۹۴۵۷۶ قرار گیرد. رشد امروز باعث شد بورس تهران نسبت به روز گذشته از رشد ۰٫۳ درصدی برخوردار شود. با نگاهی به شاخص کل هم وزن می بینیم رشد امروز در تمامی گروه ها جاری بوده است و مختص سهام شرکت های بزرگ نبوده است. لذا انتظار داریم تمامی سهامداران در طول امروز ، برآیند معاملات سبد سهامشان با رشد همراه بوده باشد. در رشد امروز سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نماد فولاد بیشترین رشد را نشان داد به طوری که با رشد ۱۲۲ واحدی بیشترین تاثیر را در سبزپوش کردن شاخص کل از خود نشان داد. از دیگر سهم های موثر در رشد شاخص کل می توان به سهم های شپنا با ۳۷ واحد، فخوز با ۳۴ واحد، شبندر با ۲۹ واحد، شتران با ۲۸ واحد و شبریز با ۲۷ واحد رشد اشاره کرد. در این بین نماد فملی با ۳۱ واحد کاهش از نمادهای تاثیرگذار در رشد شاخص به چشم می خورد. در جریان معاملات شکل گرفته امروز بورس تهران، ۵۷۶ میلیون سهم به ارزش ۱۳۷۴میلیارد ریال در ۴۱ هزار نوبت مورد معامله قرار گرفت
در گروه استخراج کانه های فلزی، شرکت معادن منگنز ایران با نماد کمنگنز پس از رشد متوالی ۲۰ درصدی در چند روز اخیر، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار سهام در خصوص علت های وقوع چنین رشدی، متوقف گردید. نماد کمنگنز در روز معاملاتی فردا چهارشنبه به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
در گروه قند و شکر شرکت شهد با نماد معاملاتی قشهد، پس از افشای اطلاعات با اهمیت در روز گذشته با محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج به تالار بورس بازگشت. به طوری که پس از بازگشایی سهم، معاملات در این سهم در دامنه مثبت انجام گرفت و در انتهای کار با رشد قیمت پایانی ۲ درصدی به کار خود پایان داد. گروه قندی که در بازار با عنوان بتای منفی شناخته می شوند به دلیل رشد شاخص کل بورس اوراق بهادار جملگی سهم های این گروه در دامنه منفی به کار خود پایان دادند. البته لازم به ذکر است با توجه به اخبار شنیده شده از این گروه و همچنین رشد فصلی این دسته از صنایع در این موقع از سال، سرمایه گذاری در این سهم های قندی می تواند از ریسک کمی برخوردار باشد.
در گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی نماد معاملاتی شرکت فرآورده های نسوز پارس ( کفپارس) با توجه به اعلام تنفس مجمع عمومی عادی سالیانه با محدودیت نوسان قیمت به تالار معاملات بازگشت. این شرکت در گزارش صورت سود و زیان منتهی با سال مالی ۳۰/۹/۹۶ اعلام کرد در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵ کاهش ۵۰ درصدی سود خالص، افزایش ۱۱ درصدی دارایی ها و افزایش ۱۳ درصدی بدهی را به دست آورده است. همچنین این شرکت در گزارش ماهانه منتهی به فروردین ۹۷ اعلام کرده است فروش در طی یک ماه فروردین ۹۷ برابر با ۲۶٫۵ میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به ماه گذشته از رشد ۲۰ درصدی برخوردار بوده و نسبت به فروردین سال ۹۶ رشد ۱۰۸ درصدی را نشان می دهد. مجموع این عوامل دست به دست هم داد تا این نماد پس از بازگشایی سهم، این نماد با رشد مثبت ۵ درصدی و با تشکیل صف خرید به کار خود پایان داد.
از دیگر رشدی های امروز بازار می توان به رشد یکپارچه شرکت های لیزینگی در گروه سایر واسطه های مالی خبر داد. به طوری که به جز نماد وایران باقی سهم ها همگی در دامنه مثبت در نوسان بودند و سهم ولملت که این روزها از رشد خوبی برخوردار بوده است باز هم با صف خرید به کار خود پایان داد.
در گروه فلزات اساسی در شرکت ذوب آهن اصفهان با نماد ذوب در گزارش فصلی خود اعلام کرد ۲٫۵۲۸ میلیارد ریال در انتهای فروردین ماه ۹۷ محقق کرده است. این رقم فروش در مقایسه با فروردین ماه ۹۶ شاهد رشد ۱۵۰ درصدی و در مقایسه با ماه گذشته یعنی اسفند ۹۶ شاهد کاهش ۲۰۰ درصدی بوده است.
در گروه فراورده های نفتی تا ساعت ۱۱ معاملات امروز اکثر نمادهای حاضر در این گروه در دامنه مثبت در نوسان بودند. به طوری که به طرز مشهودی تقاضا در این گروه افزایش یافته است. افزایش تقاضا در این گروه به دلیل تثبیت نرخ نفت می باشد. در انتهای معاملات نمادهای پالایشگاه نفت لاوان، پالایش نفت شیراز و نفت سپاهان با رشد مثبت ۵ درصدی با صف خرید به کار خود پایان دادند. البته لازم به ذکر است طبق پیش بینی های انجام گرفته توسط موسسه societe generale احتمال افزایش بیش از پیش قیمت نفت نیز وجود دارد. از نظر کارشناسانن در موسسه societe generale اوضاع بسیار نابسامان از لحاظ سیاسی در جهان عامل اصلی حرکات صعودی قیمت نفت در ۲ هفته اخیر بوده است. عوامل افزایش نفت در طی این مدت طبق گفته این موسسه به شرح ذیل است:
۱- به گفته این موسسه طبق پیش بینی های انجام گرفته تحریم های نفتی ایران در تاریخ ۱۲ می ( ۲۲ اردیبهشت) توسط دونالد ترامپ روی ایران اعمال می شود. تحلیل گران این موسسه احتمال وقوع چنین رویدادی را بالا و از احتمالا بالای ۷۰ درصد می دانند.
۲- همچنین نگرانی هایی در خصوص ادامه سیر نزولی کاهش تولیدات در کشور بحران زده ونزوئلا و احتمال بازگشت تحریم ها پس از انتخابات ۲۰ می وجود دارد. با توجه به اوضاع وخیم ژنرال haftar و ترک کشور لیبی توسط او، بی ثباتی در کشور لیبی افزایش یافته است و قطع تولیدات نفت خام طی این رخداد می تواند یک بحران بین اللملی ایجاد کند.
۳- تنش های موجود در بین دو کشور مسلمان عربستان سعودی و ایران در یمن و تنش های اسرائیل و ایران در سوریه بسیار بالا می باشد.
در گروه استخراج کانه های فلزی از امروز صادرات آهن اسفنجی محدود شد. این تصمیم به جهت تامین نیازهای داخلی اتخاذ شده است. بررسی های انجمن تولید کنندگان فولاد نشان می دهد کمبود بیش از ۱٫۵ میلیون تن آهن اسفنجی در کشور احساس می شود. این در حالی است که سال قبل بیش از ۷۰۰ هزار تن آهن اسفنجی از کشور صادر شده است. این دستور می تواند برای این دسته از نمادها که در صادرات سود بیشتری نصیبشان می شد در صورت سود و زیان آتی این شرکت ها موثر باشد. باید دید دولت برای جبران زیان احتمالی این محدودیت صادراتی، افزایش نرخ آهن اسفنجی را در برنامه خواهد داشت یا خیر.
در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی نمادهای حاضر مانند سایر گروه های از اقبال خوبی برخوردار نبودند. به طوری که به جز چند سهم باقی سهم ها یا در دامنه صفر و یا منفی در نوسان بودند. البته لازم به ذکر است در صورتی که شایعه افزایش نرخ در نمادهای این گروه محقق شود بررسی سهم های مناسب جهت ورود به این سهم ها از آینده خوبی برخوردار خواهد بود. در این گروه شرکت بهنوش ایران با نماد غبهنوش با کاهش ۱۰ درصدی سود خالص ۶ ماهه سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته همراه با افزایش ۱۴ درصدی دارایی و ۳۲ درصدی بدهی همراه بوده است.
گل سرسبد بازار امروز در گروه لاستیک و پلاستیک روی داد. به طوری که در این گروه تمامی ۷ صنعت حاضر در این گروه با رشد قیمت ۵ درصدی و صف خرید به کار خود پایان دادند. افزایش تقاضا در این گروه به این دلیل است که با وجود این که قیمت دلار طی هفته های گذشته افزایش داشته است در بازار جهانی قیمت جهانی کائوچو که ۳۵ درصد مواد اولیه لاستیک را تشکیل می دهد از ۲۵۰ دلار به ۱۸۰ دلار کاهش یافته است که این رقم کاهش ۴۰ درصدی در قیمت مواد اولیه این گروه را نشان می دهد . لذا با توجه به این رویداد مهم طبیعی است که این خبر بهترین خبر برای این دسته از بازار خواهد بود. به طور کلی به نظر می رسد این گروه به دلیل تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت در مقایسه با ارزهای سال قبل و کاهش قیمت مواد اولیه در آینده ای نزدیک شاهد تعدیل مثبت های سنگین در این گروه خواهیم بود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا