اخبار تکنولوژی

گوگل اطلاعات تجاری شما را در فضای ابری می‌خواند، آیا موافقید؟

بعضی از ارائه دهندگان سرویس‌های ابری این حق را برای خودشان قائلند که اطلاعات شما برای شناسایی حملات سایبری اسکن کنند. ولی خیلی از مؤسسات تجاری از اینکه آیا کارمندانشان با این موضوع موافقند یا خیر، اطلاعی ندارند.جاسوسی در فضای ابری

در روز هالووین گوگل به کاربران سرویس G Suite خودش اعلام کرد: امروز صبح ما کدی را در سیستم تعبیه کردیم که باعث شد درصد کمی از اسناد گوگل (Google Docs) به اشتباه، خطرناک اعلام و به طور اتوماتیک مسدود شوند. ما در حال رفع این مشکل هستیم و کاربران به زودی به اسناد خود مجددا دسترسی خواهند داشت.

این اتفاق این موضوع را به همه ما یادآوری کرد که ارائه دهندگان سرویسهای ابری به تمام اطلاعات شما دسترسی دارند. خیلی از مردم نگران این هستند که مبادا گوگل در حال اسکن اسناد کاربران برای پیدا کردن افراد بدجنس و خطرناک بوده است. در واقع شما هنگام ثبت نام برای این سرویس ها، در موافقتنامه ارائه شده، چنین نظارتهایی را تایید کرده اید.

بعضی از شروط این توافقنامه عبارتند از: تصریح قواعد رفتارهای شخصی، رعایت کپی رایت و رعایت سیاستهای کلی این سرویس ها. برای ما هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث شد که نرم افزار این گونه عمل کند ولی مطمئنا بدون دلیل هم نبوده است.

نگرانی اصلی مؤسسات تجاری این نبود که برای مدتی به سرویس Google Docs دسترسی نداشتند، بلکه این بود که متوجه شدند گوگل در حال اسکن اسناد و فایلهای آنان بوده است. درست است که استفاده از این روشها در توافقنامه ذکر شده است اما اینها شبیه اعمالی است که حکومتهای دیکتاتوری انجام می دهند و این سؤال را در ذهن ما ایجاد می کند که اطلاعات  شرکتی ما در سرویس های ابری واقعاً چقدر محرمانه و امن است.

پس ارائه دهندگان سرویسهای ابری مختلف (Saas ، Pass و Laas ) اسکن اطلاعات شرکتی شما را جزیی از کار خود قلمداد می کنند؟ اگر شما هم مثل من سیاست های حفظ حریم خصوصی آنها خوانده باشید، متوجه می شوید که ظاهرا اکثر آنها این کار را انجام نمی دهند. ولی چند نفر از شما واقعاً این توافقنامه ها را واقعاً تا انتها خوانده اید تا متوجه شوید که بعضی از آنها مانند گوگل چنین حقی را برای خود قائلند؟ خیلی از شرکتها ارزیابی قانونی درستی از مفاد این توافقنامه ها دارند ولی درصد بالایی از کاربران این سرویس ها افراد یا شرکتهایی هستند که چنین ارزیابی قانونی را انجام نداده اند.

لازم است که مؤسسات تجاری قبل استفاده از این سرویس ها از مفاد این توافقنامه‌ ها با خبر باشند، از جمله سرویسهای ابری که توسط جداگانه توسط کارمندان یا بخشهای داخلی شرکت نصب می شوند. به هر حال این اطلاعات جزو دارایی های شما هستند و شما باید بدانید که از آنها چگونه استفاده می شود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا