کتاب‌خانه

۴ دلیل قانع کننده برای اینکه، چرا باید کتاب بخوانیم است ؟

4 دلیل قانع کننده برای اینکه، چرا باید کتاب بخوانیم است ؟

چرا باید کتاب بخوانیم ؟
کتاب واقعی بهتر است یا کتاب الکترونیکی؟
افرادی که کتاب نمی خوانند چه چیزی را از دست میدهند؟
کتاب ها می توانند تخیل شما را تحریک کرده و حس کنجکاوی‌تان را برانگیزند. اگرچه با پیشرفت فناوری افراد بسیاری برای مطالعه کتاب از کتاب خوان های الکترونیکی یا تبلت ها استفاده می کنند، اما کتاب های واقعی همچنان از محبوبیت بسیاری در سراسر جهان برخوردار هستند. در ادامه برخی دلایل برای مطالعه کتاب که از پشتیبانی علمی برخوردار هستند را ارائه می کنیم.

تبدیل شدن به فردی بهتر

در سال ۲۰۱۳، مطالعه انجام شده توسط دانشگاه اموری نشان داد افرادی که به مطالعه داستان می پردازند از حس همدلی بیشتری برخوردار هستند. پژوهشگران مغز افراد را پس از مطالعه داستان با مغز افرادی که چیزی مطالعه نکرده بودند، مقایسه کرده و دریافتند مغر خوانندگان داستان فعالیت بیشتری را در مناطق مشخصی از مغز نسبت به افرادی که چیزی نخوانده بودند، نشان می دهد. این مساله به طور خاص در شیار مرکزی مغز، منطقه حسی اولیه، که به مغز در تجسم جنبش کمک می کند، مشخص بود. هنگامی که خود را در حال انجام کاری تجسم می کنید می توانید تا حدودی خود را در حال انجام آن حس کنید.

پژوهشگران این گونه نتیجه گیری کردند، افرادی که احساسات شخصیت های یک کتاب را به خود می گیرند، حس آگاهی عاطفی بالاتری را نشان می دهند و از این رو حس همدلی بیشتری دارند. همدلی نسبت به افرادی که اطرافتان هستند، شما را نسبت به حالت عاطفی آنها حساس‌تر می کند.

بهبود مهارت های اجتماعی

اگر مطالعه کتاب همدلی بیشتر را موجب می شود، از نظر فنی، مهارت های اجتماعی شما را نیز بهبود می بخشد. مطالعه ای که در نشریه ساینس منتشر شد، نشان داد پس از مطالعه داستان ادبی مردم در تست هایی که همدلی، درک اجتماعی و هوش هیجانی را ارزیابی می کنند، عملکرد بهتری داشته اند. اینها مهارت هایی هستند که به ویژه هنگام درک زبان بدن فرد دیگری و یا ارزیابی آن چه ممکن است در فکر وی باشد، مفید هستند.

بنابر چکیده ای از این مطالعه، درک حالات ذهنی دیگران مهارتی بسیار مهم محسوب می شود که روابط اجتماعی پیچیده توصیف کننده جوامع انسانی را امکان پذیر می کند. پژوهش های اندکی درباره این که چه چیزی این مهارت را پرورش می دهد، انجام شده است که به عنوان تئوری ذهن در بزرگسالان شناخته می شود.

4 دلیل قانع کننده برای اینکه، چرا باید کتاب بخوانیم است ؟

بهبود رابطه

به گفته “کن پیج”، متخصص و روان درمانگر روابط، مردم می توانند از طریق ارائه و به اشتراک گذاری افکار، ایده ها و رویاهای جدید با یکدیگر هرچه بیشتر رشد کنند و مطالعه کتاب و سپس بحث درباره آن روشی سرگرم کننده برای زوج ها به منظور نزدیک شدن هرچه بیشتر به یکدیگر است.

پیشگیری از آلزایمر

بنابر مطالعه ای که در سال ۲۰۰۱ انجام شد، از ۱۹۳ شرکت کننده حاضر در این مطالعه درباره مشارکت آنها در ۲۶ سرگرمی مانند فعالیت های فیزیکی از قبیل باغبانی و بافندگی، سرگرمی های فکری مانند مطالعه و سرگرمی های غیر فعال مانند تماشای تلویزیون پرسش شد. پژوهشگران دریافتند افراد مسن که به طور مرتب مطالعه می کنند یا بازی های فکری انجام می دهند، دو و نیم برابر احتمال کمتری دارد دارای بیماری ناتوان کننده باشند. به گفته دکتر “رابرت فریدلند”، مولف ارشد این مطالعه، افرادی که بخش خاکستری مغز خود را تمرین نمی دهند، شانس بیشتری برای از دست دادن نیروی مغزی دارند.
در کنار اینها بهبود عملکرد شرایط حافظه وتفکر در مغز و کاهش استرس را با مطالعه کتاب بدست می آورید .در آخر شما با هدیه دادن کتاب که نشانه دوستی با دانش و فرهنگ و گسترش خردورزی و نشر نیکی است تمام موارد بالا را برای دوست خود به ارمغان می آورید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا