1398-03-04
روانشناسی و موفقیت

طرز برخورد با افراد منفی گرا با چند روش هوشمندانه

طرز برخورد با افراد منفي گرا

طرز برخورد با افراد منفی گرا بسیار مهم است چرا که افراد منفی گرا می توانند تاثیری زیادی در زندگی شما گذاشته و شادی را از شما بگیرند.

طرز برخورد با افراد منفی گرا بسیار مهم است چرا که افراد منفی گرا می توانند تاثیری زیادی در زندگی شما گذاشته و شادی را از شما بگیرند. در خانواده و اطرافیان شما نیز ممکن است افراد منفی وجود داشته باشند. آنها می توانند یک از خانواده، همکار یا حتی کارفرمای شما باشد. این دسته از افراد مدام از مسائل زندگی شکایت می کنند و خود را قربانی تلقی می کنند. این افراد عموما به دنبال اشخاصی هستند که بتوانند رفتارهای سمی خود را به آنها منتقل کنند و در بیشتر مواقع افراد عاطفی و حساس طعمه ی آنها می شوند. طرز برخورد با افراد منفی گرا دشوار است زیرا اگر شما قصد کمک به آنها را داشته باشید ممکن است ارزش کار شما نادیده گرفته شود و یا حتی شما را مورد تمسخر قرار دهند. تقابل با افراد منفی گرا مانند یک ترن هوایی است که شما را به دنبال خود می کشد اما شما مجبور نیستید که سوار این ترن شوید.

بیشتر بخوانید: عادات روزانه افراد موفق را بشناسید و موفق زندگی کنید

طرز برخورد با افراد منفی گرا

طرز برخورد با افراد منفی گرا

مبارزه ی خود را انتخاب کنید

نیازی نیست هربار که از سوی کسی آزار و یا اذیتی به شما رسید در نزاع شرکت کنید. وقتی کسی شما را با سخنانش آزار می دهد, شما با شرکت در مشاجره سبب ورود انرژی منفی به زندگی خود می شوید. احساسات خود را کنترل کنید تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنید. در این صورت احترام دیگران را بخاطر بزرگواری که از خود نشان دادید به دست می آورید.

بیشتر بخوانید: پذیرش شکست در زندگی : اینگونه هنگام شکست در زندگی غمگین نشویم!

قضاوت نکنید

انسانها سبک زندگی متفاوتی دارند. بعضی از اشخاص در طول زندگی خود روش مناسب برخورد با استرس و کنترل احساسات را یاد نگرفته اند. بعضی دیگر آنقدر زندگی مشقت باری را تجربه کرده اند که نسبت به آن بدبین شده اند, به همین علت است که استاندارد زندگی افراد با یکدیگر فرق دارد. پیش داوری درباره ی دیگران و روش زندگی آنها نه تنها هیچ مشکلی را حل نمی کند بلکه نشان از کوته نظری افراد دارد.

مثبت بمانید

شادی و سعادت در زندگی شما به قدری مهم است که نباید با اظهارات منفی افراد گستاخ دیدگاه خود را نسبت به زندگی تغییر دهید. به یاد داشته باشید قرار نیست نگاه منفی آنها زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر مجبور هستید در کنار افراد منفی باشید سعی کنید تا با لبخند اطمینان و انرژی مثبت خود را بروز دهید. در انتها ممکن است آنها انرژی مثبت شما را بپذیرند و یا این انرژی مثبت برای آنها حالت دافعه داشته و برای همیشه از زندگی شما بروند.

بیشتر بخوانید: با تفکر مثبت در زندگی به آسانی آرامش را مهمان زندگی خود کنید!

محدوده ی خود را مشخص کنید

شما مجبور به معاشرت با افراد منفی نیستید. فاصله ی خود را با این افراد حفظ کرده و محدوده ی خود را مشخص کنید. اگر مجبور هستید که در کنار این افراد باشید این زمان را به حداقل برسانید. هرچند که با توجه به شرایط ممکن است این کاهش زمان برایتان دشوار باشد.

بیشتر بخوانید: استفاده صحیح از اوقات فراغت با ۶ راه موفقیت آمیز

موضوع را عوض کنید

قطار امواج منفی را با تغییر موضوع از ریل خارج کنید. هرچند که تغییر موضوع به یکباره ممکن است در نظر آنها گستاخی و بی ادبی باشد اما همدردی نا به جا با این افراد نیز درست نیست. بهتر است به گفتن عباراتی مثل: درسته, میفهمم و… اکتفا کنید و سپس موضوع را به سوی دیری سوق دهید.

بیشتر بخوانید: این عادات بد را کنار بگذارید تا زندگی شما سرشار از انرژی شود!

مسئول مشکلات آنها نباشید

هرچند که همدردی و دلسوزی خصیصه ی خوبی است اما گاهی می تواند مضر باشد. وقتی احساسات دیگران را حس می کنید می توانید مشکلات آنها را به خوبی درک کنید اما این بدان معنا نیست که مسئولیت مشکلات آنها را بر عهده بگیرید. اشخاص منفی به دنبال افراد دلسوز هستند, مراقب باشید تا در دام آنها گرفتار نشوید. اگر شما مسبب مشکل نیستید مجبور به حل و فصل آن نیستید. به احساسات خود توجه نکنید زیرا کمک به بعضی از افراد کاملا بی نتیجه است.

عاقلانه رفتار کنید

در برابر رفتار کودکانه ی آنها سر خم نکنید. طبیعی است که در برابر نظرات ناخوشایند از خود دفاع کنید اما باور داشته باشید که اینکار به شما صدمه میزند. آنها به دنبال بحث با شما هستند و میخواهند کنترل خود را از دست دهید تا بدین گونه توجه شما را جلب کنند. سعی کنید عاقلانه برخورد کنید و آهسته و منطقی در این مسیر گام بردارید. ار فکر می کنید به زودی کنترل خود را از دست می دهید محل را ترک کنید و اگر مجبور به شرکت در مشاجره هستید محکم بایستید و تمام سعی خود را بکار گیرید تا کنترل خود را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: راه های شادبودن در زندگی

دلسوز باشید

هرچند که هیچ توجیهی برای بدرفتاری نیست اما بهتر است دلسوز این افراد بوده و منشا این رفتار را در آنها پیدا کنید تا درک بهتری از موقعیت داشته باشید. بعضی از افرادی که عملکرد و رفتار منفی دارند قصد و نیت آن را ندارند. دلیل عملکرد منفی آنها شرایط استرس آور زندگی مانند: خانواده, شغل, مسائل مالی است. دلسوز بودن به معنای همدردی بیش از حد و دامن زدن به موج منفی افکار آنها نیست. به معنای درک بیشتر این افراد و موقعیت آنهاست.

قطع رابطه

اگر هیچ یک از راهکارهای ارائه شده موثر واقع نشد و با وجود تلاش های شما شخص مایل به تغییر رفتار نبود, این زنجیره را قطع کنید چرا که تلاش های شما بی فایده است.انرژی فوق العاده ی خود را صرف کسانی کنید که قدر دان آن باشند.

بیشتر بخوانید: احساس آرامش عمیق و شادی را به همین سادگی در زندگی درک کنید!

آرزومند احساس بهتر

امیدوارم به زودی حس بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنی. این طرز برخورد با افراد منفی گرا و یک جمله آرام بخش و کاملا مناسب در برابر احساسات بد این دسته از افراد است. بدون عذر خواهی نسبت به وضعیت پیش آمده می توانید این جمله را بگویید یا اینکه سکوت کنید. هر گونه ابراز نگرانی نسبت به مسئله می تواند مکالمه منفی شما را گسترش دهد.

تمرکز بر روی نکات مثبت

افراد منفی معمولا هیچ نکته مثبتی در شخص یا موقعیت های برابر خود نمی یابند و تمرکز این دسته از افراد تماما بر روی وجه منفی مسئله است. شما نقش مشاور ندارید ولی می توانید نکات مثبت را یاد آوری کنید. این آگاهی و بیداری و طرز برخورد با افراد منفی گرا از جانب شما کمک می کند تا دید مثبت تری در شخص منفی باف ایجاد شود.

بیشتر بخوانید : رابطه رضایت شغلی و سلامت روان و شادی مردم کشورها !

هر مشکلی یک راه حل دارد

یک شخص منفی ممکن است درباره مشکلاتش با شما صحبت کند. اما واقعا برای آنها راه حلی نخواهد داشت. سعی کنید شما با او ابراز همدردی کنید و راه حلهایی که برای مشکل او به ذهنتان می رسد را بازگو کنید. شما راهکارهایی بسیاری می توانید به او پیشنهاد کنید چرا که ذهن منفی او اجازه یافتن راه حل را ندارد.

همراهی به جای مقابله

ممکن است فرد منفی زندگی شما رئیس تان باشد یا حتی برادرتان یا ممکن است دوست خانوادگی شما باشد. ایده های شما در نظر این دسته از افراد نیاز به تلاش بسیار دارد.

با اولین حرف یا اولین واکنش شما ذهنیت فرد منفی عوض نخواهد شد. ممکن است این افراد خسته کننده  باشند ولی راه حل شما نباید مقابله باشد. بهترین طرز برخورد با افراد منفی گرا این است که با این افراد مدارا کنید. همراهی با افراد منفی بسیار بهتر از ایستادن در برابر ایده های آنان است.

بیشتر بخوانید: احساس آرامش عمیق و شادی را به همین سادگی در زندگی درک کنید!

طرح مسائل آرام بخش

اگر فرد منفی را دیدید که شدیدا یک مسئله او را آزرده کرده و مدام در استرس است یک روش طرز برخورد با افراد منفی گرا این است که برای رهایی از این حالت شما یک طرح مثبت برایش مهیا کنید. پیشنهاد یک تفریح یک حالت آرام بخش و یا یک قدم زدن و صحبت کردن که کمی او را از نگرانی اش دور سازد.

لبخند بزنید

حتما شما هم خوب می دانید که لبخند زدن در هر وضعیتی می تواند انرژی مثبت شما را افزایش دهد و این یک روش هوشمندانه طرز برخورد با افراد منفی گرا است. یک فرد منفی با لبخند می تواند کمی وضعیت خود را بهبود بخشد. لبخند در مواقع بروز استرس افکار منفی می تواند مانند یک مسکن عمل کند.

بیشتر بخوانید: راه های گرفتن انرژی مثبت و شادی از دست رفته به زندگی‌تان را بیاموزید!

مراقبت

شما به سادگی نمی توانید به شخص منفی یادآوری کنید که دوستش دارید. ولی زمانی که با افکار او مبارزه نمی کنید می توانید به او متوجه کنید که علاوه بر اینکه دوستش دارید. از او در موقعیت های استرس زا مراقبت می کنید. به او بگویید که همراهش هستید و کمکش می کنید تا آرامش داشته باشد.

افراد منفی دچار افکار نامناسبی برای هر مسئله ای هستند. شما می توانید با اداره کردن روابط خود هم او را همراهی کنید و هم از رسیدن آسیب به خود جلوگیری کنید.

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  ایمپلنت دندان

  12 اسفند 1396 at 15:59

  0

  با سپاس از مطالب خوبتون!
  به نظر شما افراد شادتر، نسبت به دیگران موفق تر اند یا افراد موفق نسبت به دیگران شادترند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا