آرت کیوسک

ایران درودی: مروری بر زندگی بانوی نور و آینه، نقاش، نویسنده و کارگردان

ایران درودی نقاش، نویسنده و کارگردان برجسته‌‌ی ایرانی در ۱۱ شهریور ۱۳۱۵ در مشهد متولّد شد. خانواده‌‌ی پدری او از تاجران صاحب نام خراسان و خانواده‌‌ی مادرش از بازرگانان قفقاز بودند که پس از انقلاب اکتبر روسیه به ایران مهاجرت و در مشهد ساکن شدند. پدرش فارغ التحصیل رشته‌‌ی معماری از دانشگاه مسکو و علاقمند به هنر بود و همین زمینه‌‌ی آشنایی ایران را با هنر فراهم کرد. ایران درودی که از کودکی به نقاشی علاقه داشت بعد از تمام شدن تحصیلات متوسط به دانشکده‌‌ی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) رفت. او دوره‌‌ی ویترای را در آکادمی سلطنتی بروکسل گذراند و تاریخ هنر را در لوور پاریس آموخت. در ادامه با مروری بر زندگی ایران درودی با نت نوشت همراه باشید.

ایران درودی: بانوی نور و آینه

ایران درودی در سال ۱۳۴۷ به سفارش شرکت آی.تی.تی که لوله کشی نفت آبادان به ماهشهر را انجام داده بود تابلوی نفت ایران را کشید. تابلویی که احمد شاملو  نام «رگ‌های زمین، رگ‌های ما» را بر این شاهکار نهاد.

ایران درّودی در دهه‌‌ی ۴۰ پس از نمایش آثارش در گالری‌های مختلف، برای آموختن کارگردانی و تولید برنامه‌های تلویزیونی به انستیتو آر.سی.ال نیویورک رفت. در نیویورک با پرویز مقدّسی که در رشته‌‌ی کارگردانی سینما و تلویزیون تحصیل می‌کرد آشنا شد و با او ازدواج کرد.

ایران درودی؛ بانوی نور و آیینه
ایران درودی؛ بانوی نور و آیینه

درّودی به همراه همسرش در سازمان تازه تاسیس تلویزیون در سمت تهیه کننده و کارگردان برای مدت ۶ سال به فعالیت پرداخت. ۱۷ سال بعد از ازدواج پر عشقشان درست در سالروز آن مقدّسی بر اثر سکته‌‌ی قلبی درگذشت.

ایران درودی معتقد است ثروت واقعی‌اش دو چیز است نخست آن که اسمش را ایران گذاشتند دوم آن که عشق به وطن برایش به عشقی فرهنگی تبدیل شده است. او می‌گوید انسان، نتیجه‌‌ی نحوه‌‌ی اندیشیدن‌اش است و این جهان هستی در مسیر نامساوی منشور دیدگان متفاوت به نظر می‌آید.

بیشتر بخوانید: هوشنگ پزشک نیا: مروری بر زندگی نقاش پیشگام ایرانی

رگ‌های ما، رگ‌های زمین، (تابلوی نفت)
رگ‌های ما، رگ‌های زمین، (تابلوی نفت)

علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های فردی و گروهی بسیار در ایران و سایر نقاط جهان، مقالات، سخنرانی ها، فیلم‌های مستند، کتاب در فاصله دو نقطه…! که زندگینامه ایران درودی است؛ رهاورد او از سال‌های پربار فعالیت هنری‌اش است.

این کتاب سرشار است از نکته‌های درخشانی که هر یک نتیجه‌‌ی سال‌ها شناخت، تجربه و در نهایت باورها و اعتقادات او هستند. این اثر توسط نشر نی در سال ۱۳۷۳ برای اولین بار چاپ شده و اردیبهشت امسال در نمایشگاه بین المللی کتاب از چاپ نوزدهم آن رونمایی شد.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی عباس کاتوزیان نقاش رئالیست و فیگوراتیو معاصر

ایران درودی؛ بانوی نور و آیینه

ایران درودی از معدود زنان ایرانی است که از شهرتی جهانی برخوردار است. او در دوران تحصیل و سفرهای فراوان سال‌های بعد از آن، با گروهی از هنرمندان و نویسندگان نامدار ایران و جهان نیز آشنایی داشته و با هنر و شخصیت خود حس احترام و تحسین آنان را برانگیخته است از آن جمله می‌توان به ابراهیم پورداوود، پرویز ناتل خانلری، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، سالوادور دالی، ژان کوکتو، آندر مالرو و … اشاره کرد.

تمامی الفاظ جهان را در اختیار داشتیم و آن نگفتیم
که به کار آید
چرا که تنها یک سخن درمیانه نبود
آزادی
ما نگفتیم
تو تصویرش کن

(بخشی از شعری که احمد شاملو برای کتاب نقاشی‌های ایران درّودی سروده است.)

و در آخر بانو جان ماه گردِ ۸۱ سالگی ات خجسته.

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا