دانستنی‌های سلامتی

لایه برداری پوست: با این روش‌ها پوست بدن را سم زدایی کنید و شاداب و جوان بمانید

اگر در چهره علائمی مثل تورم، کدری، تیرگی و عدم شفافیت مشاهده کردید یعنی این که نیاز به لایه برداری پوست دارید. یکی از راه‌های آن سم زدایی پوست با سنگ یشم است.

لایه برداری پوست با برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام روش بسیار ساده دیگری در زیباسازی و سلامت محسوب می‌شود.

اگر این روش‌ها را بتوانید هفته‌ای یک بار انجام دهید کمک زیادی به سم زدایی پوست تان کرده اید. آن هم در شرایط آب و هوایی امروز که در بیشتر شهرها پوست در معرض سم‌های زیادی قرار دارد.

لایه برداری پوست

سم زدایی با سنگ یشم

در حال حاضر ابزاری به عنوان رولر یا غلتک توسط بعضی از شرکت‌های تولید کننده محصولات زیبایی و مراقبتی پوست یا کلینیک‌های زیبایی به مشتریان عرضه می‌شود تا به وسیله آن پوست صورت را ماساژ داده و سموم را از آن خارج کنند.

ولی طبق طب سنتی چین باستان برای این کار به یک غلتک از نوع سنگ یشم (Jade roller) احتیاج دارید.

غلطک یا رولر سنگ یشم چیست؟

لایه برداری پوست با سنگ یشم
لایه برداری پوست با سنگ یشم

یک ابزار دسته دار که در دو طرف آن دو قطعه سنگ یشم (یا امروزه چرخ‌های گردانی) روی حلقه هایی نصب شده تا به صورت غلتان درآید. این وسیله که متعلق به چین باستان است به عنوان ابزاری برای سم زدایی پوست مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

امروزه غلتک هایی ساخته شده است که می‌توانید برای ماساژ صورت و نفوذ بهتر کرم در پوست و سم زدایی پوست با سنگ یشم از آن‌ها استفاده کنید. ولی در چین باستان از سنگ نیمه قیمتی یشم یا جید استفاده می‌شود.

توجه کنید منظورمان رولرهای سوزن دار که برای میکرونیدلینگ استفاده می‌شود نیست. چون میکرونیدلینگ حتما باید زیر نظر پزشک و در مطب انجام شود.

سنگ‌های نیمه قیمتی چیست؟

این سنگ‌ها به عنوان بخشی از طب مکمل شناخته می‌شوند. خیلی گران بها نیستند ولی به دلیل رنگ و کانی‌های موجود در آن‌ها طرفداران طب سنتی معتقدند هر کدام از آن‌ها تاثیر خاصی روی بدن انسان دارد و می‌تواند ضمن درمان یک بیماری توسط پزشک متخصص، از سنگ‌ها به عنوان یک درمان کمکی استفاده کرد.

یشم یا جید (Jade) یکی از این سنگ‌ها است. تمدن‌های قدیم مثل هند، چین، سرخ پوستان و حتی از آن قدیمی تر اقوامی مثل آزتک‌ها و مایاها از این سنگ برای درمان یا انجام مراسم مذهبی استفاده می‌کردند.

در چین قدیم از رولر یا غلتک این سنگ برای زیبایی و دفع سموم پوست صورت استفاده می‌شد.

استفاده از رولر در پزشکی مدرن

طی سال‌های اخیر استفاده از این رولرها و سم زدایی پوست با سنگ یشم در بعضی از کلینیک‌های زیبایی باب شده است.

بعضی از شرکت‌ها هم اقدام به تولید آن‌ها ( البته نه از نوع سنگی ) کرده اند تا فرد بتواند در خانه یک دستگاه اختصاصی برای ماساژ صورت داشته باشد. با حرکت دادن غلتک بر روی پوست فشار ملایمی به پوست وارد می‌شود که پزشکان معتقدند باعث متوازن شدن مایعات پوستی و خروج سموم از پوست می‌شود.

یک متخصص زیبایی در کلینیکی در نیویورک که از این وسیله استفاده می‌کند اعتقاد دارد : ” حرکت غلتک روی پوست مثل ورزش کردن بدن است.”

با حرکت غلتک بر روی پوست چند اتفاق می‌افتد که از نظر علمی هم درست است:

 • گردش خون بهتر می‌شود چون غلطک مثل ماساژ عمل می‌کند.
 • به دلیل جمع شدن مایعات در بعضی از قسمت‌های صورت مثل روی گونه حرکت غلتک آن‌ها را متوازن می‌کند. در نتیجه پف زیر چشم از بین می‌رود.
 • خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد. در واقع مثل یک ورزش باعث سفت شدن عضلات صورت و کاهش چین و چروک‌ها می‌شود.
 • سلول سازی پوست را سریع تر می‌کند. با گردش غلتک روی پوست سلول‌های مرده سریع تر کنده شده و جای آن‌ها سلول‌های جدید که زیر آنها مخفی مانده اند ظاهر می‌شود.
 • جذب کرم‌های پوست با کمک این غلطک بهتر صورت می‌گیرد پس تاثیر کرم‌ها بیشتر می‌شود.

اکنون متخصصان زیبایی بخصوص در کلینیک‌های پوست اعتقاد دارند بعد از استفاده از رولر سنگ یشم و سم زدایی پوست با سنگ یشم پوست شفاف تری خواهید داشت.

نحوه استفاده از رولر سنگ یشم برای لایه برداری پوست با سنگ یشم

برای سم زدایی پوست با سنگ یشم بعد از تمیز کردن پوست کرم روز یا شب، کرم مرطوب کننده یا سرم پوست تان را بزنید. بعد غلتک را بر خلاف جاذبه زمین روی قسمت‌های مختلف گردن و صورت حرکت دهید.

به این ترتیب هم کرم‌ها بهتر جذب پوست می‌شود هم به دلیل گردش سرعت جریان خون پوست شاداب تری دارید. اگر قبل از استفاده رولر را به مدت نیم ساعت در فریزر بگذارید تاثیر آن به دلیل سرد شدن سنگ بهتر است. کاملا درست است.

همان گونه که در مطالب قبلی نت نوشت خدمتتان گفته شد مثلا با گذاشتن یخ گیاهی بر روی پوست باعث می‌شوید پف زیر چشم از بین رفته و پوست شاداب تری داشته باشید.

چان یکی از متخصصان زیبایی چینی معتقد است با این ماساژ شما تاثیر کرم‌های ضد پیری و رفع چین و چروک را صد چندان می‌کنید. چون سنگ یشم دارای خواص ضد پیری روی پوست است.

تمیز کردن غلتک

بدیهی است بعد از هر بار استفاده و سم زدایی پوست با سنگ یشم باید این غلتک را پاک کرد. می‌توانید با شوینده‌ای که برای پوستتان استفاده می‌کنید آن را تمیز کنید.

طرفداران سنگ درمانی معتقدند سنگ‌ها را باید مثل باطری تلفن همراه دوباره شارژ کرد. در غیر این صورت سنگ خاصیت درمانی خود را از دست می‌دهد و به جای آن که مفید باشد، مضر می‌شود.

توصیه آنان برای شارژ دوباره سنگ ها، قرار دادن آن‌ها را در آب نمک ( یا نمک دریا یا آب دریا باشد ) به مدت نیم ساعت است. بعد حدود یکی دو ساعت باید در نور مستقیم خورشید قرار داده شوند تا دوباره خواص درمانی خود را بازیابد.

لایه برداری پوست با برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام

برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام باعث از بین رفتن سلول‌های شاخی (عامل زبری پوست) می‌شود
برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام باعث از بین رفتن سلول‌های شاخی (عامل زبری پوست) می‌شود

برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام باعث از بین رفتن سلول‌های شاخی (عامل زبری پوست) شده، سلول‌های مرده پوست سریع تر از بین رفته و با گردش بهتر جریان خون در پوست بدن؛ پوست صاف تر، شفاف تر و سالم تر می‌شود. این یک روش عالی برای سم زدایی و لایه برداری پوست است.

بهتر است قبل از یک اسپا، یا یک حمام درست و حسابی یا حتی یک دوش ساده برس را بر روی پوست خشک بکشید.

فواید برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام

این روش لایه برداری پوست قبل از حمام فواید زیادی دارد:

 • گردش بهتر جریان خون و در نتیجه تغذیه بهتر پوست
 • از بین رفتن سلولیت
 • سم زدایی پوست
 • کمک به درمان بیماری‌های گوارشی
 • سلامت غده‌های لنفاوی
 • پاک شدن منافذ پوست و جدا شدن ذرات و سموم جذب شده
 • کاهش وزن به دلیل ماساژی که در نتیجه حرکت برس بر روی پوست داده می‌شود
 • افزایش شادابی و نشاط و انرژی در نتیجه افزایش گردش جریان خون در پوست
 • کاهش استرس
 • عملکرد بهتر کلیه ها: از آن جا که عملکرد کلیه ها، کبد و پوست با هم در ارتباط است سم زدایی پوست فشار کمتری به کلیه برای سم زدایی وارد می‌کند.
 • مناسب برای انواع پوست‌ها حتی پوست‌های خشک که باعث درمان خشکی و تولید سلول‌های جدید می‌شود

انتخاب برس مناسب برای لایه برداری پوست قبل از حمام

برای برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام به چند نکته باید توجه کنید. اولین نکته این که پوست بدن تان باید خشک باشد و دومین نکته انتخاب برس مناسب است و البته سومین نکته روش درست برس کشیدن پوست است که همه را یک به یک برای شما شرح می‌دهیم.

بهتر است برای سم زدایی پوست از برس هایی استفاده کنید که حتما برای پوست بدن تولید شده است. اگر بتوانید از برس هایی که با الیاف طبیعی ساخته شده است استفاده کنید مسلما بهتر است.

در غیر این صورت از برس‌های پلاستیکی هم می‌توانید استفاده کنید.

برس هایی دارای بند یا گیره بهتر است چون با قرار دادن انگشتان در پشت گیره یا بند با تسلط بیشتری می‌توانید بدن تان را برس بزنید. در غیر این صورت می‌توانید از برس‌های دسته بلند هم استفاده کنید.

نحوه برس کشیدن پوست خشک قبل از حمام برای لایه برداری پوست

مرحله اول:

بعد از انتخاب برس مناسب، برس کشیدن را از پاهایتان شروع کنید، سپس ساق و ران‌ها را برس بزنید. سپس شکم، سینه و شانه‌ها و بعد پشت بدن را برس بزنید.

مرحله دوم:

نحوه برس کشیدن باید به صورت دایره وار باشد تا هم فشار و هم گردش خون بهتر صورت گیرد. در نواحی که پوستتان دچار مشکل است مثلا خشکی یا سلولیت بیشتری دارد یا دارای سلول‌های زبر و شاخی است برس را با فشار دایره وار و مدت زمان بیشتری روی پوست بکشید.

مرحله سوم:

در قسمت هایی که غده‌های لنفاوی قرار دارد مثل زیر بغل بهتر است دست‌ها را بالا برده و به صورت حرکت دایره وار در جهت عقربه‌های ساعت برس بزنید.

مرحله چهارم:

تمام پوست بدن تان را می‌توانید برس بزنید. فقط مواظب پوست گردن و صورت تان باشید. این دو ناحیه پوست لطیفی دارد که بهتر است از برس‌های نرم تر مخصوص پوست صورت استفاده کنید.

بهترین زمان لایه برداری پوست با برس زدن

بهترین زمان سم زدایی پوست با برس کشیدن درست قبل از دوش کردن و حمام کردن است. قبل از آن که دوش حمام را باز کنید در حالی که بدن تان خشک است بهترین زمان سم زدایی، پاک کردن سلول‌های پوستی و از بین بردن سلول‌های مرده است.

اثرات جانبی

سعی کنید این روش لایه برداری پوست قبل از حمام را محدود به هفته‌ای یک یا دوبار بار برای پوست‌های چرب، دو بار در ماه برای پوست‌های معمولی و یک بار در ماه برای پوست‌های خشک نمایید تا پوست زیاد تحریک نشود.

در صورتی که هر بار قبل از هر حمام یا دوش از این روش استفاده کنید ممکن است شاهد التهابات و حساس شدن پوست شوید.

با توجه به نوع پوست تان، نحوه زندگی تان مثل شهری که در آن زندگی می‌کنید و میزان آلودگی بعد از مدتی به راحتی تعداد مورد نیاز سم زدایی پوست بدن تان را با روش برس کشیدن متوجه خواهید شد.

انواع روش‌های سم زدایی و لایه برداری پوست در حمام

قدیم الایام سم زدایی و لایه برداری پوست در حمام صورت می‌گرفت. اما حمام سم زدایی یکی دو ساعته پر از بخار و کیسه کشی با سفیداب و لیف پر از کف و آب کشی با شستن سر و صورت و پاها با آب سرد در انتهای حمام جای خود را به دوش گرفتن‌های چند دقیقه‌ای داده است.

حمام سم زدایی پرتقال و گل محمدی

در این حمام بهتر است از روغن پرتقال وحشی و روغن خالص گل محمدی استفاده کنید. ما ترکیبات فوق العاده سم زدایی در حمام را برایتان می‌نویسیم.

ولی هر کدام را نتوانستید پیدا کنید یا شکی در پیدا کردن نوع خالص آن دارید از خواص بقیه مواد بهره بگیرید.

مواد لازم:

 • جوش شیرین: یک فنجان
 • آب لیموترش تازه: نصف فنجان
 • نشاسته ذرت: یک قاشق غذاخوری
 • نمک دریا: نصف فنجان
 • روغن بادام: یک و نیم قاشق چای خوری
 • روغن نارگیل: یک قاشق چای‌خوری
 • روغن فندق: یک قاشق چای خوری
 • روغن گل محمدی: چند قطره
 • روغن پرتقال وحشی: چند قطره

روش تهیه حمام سم زدایی:

ابتدا مواد خشک مثل جوش شیرین و نمک را با هم مخلوط کنید. در ظرف دیگری بقیه مواد را که شامل انواع روغن و آب لیموترش تازه است مخلوط کنید. حالا همه مواد را با هم ترکیب کرده و هم بزنید. اجازه بدهید این ترکیب به مدت ۱ تا ۲ روز در فضای اتاق بماند و خشک شود.

این ترکیب را می‌توانید در یخچال تا ۳ هفته نگهداری کنید. حالا کافی است آن را به وان حمام اضافه کنید و بیست دقیقه‌ای در آن با آرامش پوستتان را سم زدایی کنید و طراوت ببخشید.

لایه برداری پوست با وانیل و یاسمن

اگر به دنبال یک احساس خوب، بازسازی سلول‌ها و یک راه آرامش بخش و سم زدایی در حمام می‌گردید از این ترکیب استفاده کنید.

 • نمک دریا: نصف فنجان
 • نمک اپسوم (یا منیزیم سولفات): یک فنجان
 • روغن گل یاسمن: ۳ قطره
 • روغن لیمو: ۳ قطره
 • عصاره وانیل: ۸ قطره

همه مواد را در یک ظرف پلاستیکی یا سرامیکی مخلوط کنید و روی آن را بپوشانید. از این ترکیب مثل یک اسکراب استفاده کنید.

ولی قبل از مصرف دوباره آن را به خوبی به هم بزنید. از این ترکیب می‌توانید هر بار برای اسکراب بدن بین ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری استفاده کنید.

اسکراب زنجبیل برای پاکسازی و لایه برداری پوست

زنجبیل خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی بسیار خوبی دارد. این اسکراب قادر است سمومی را که در نتیجه استفاده از انواع آرایش‌ها روی پوست تان جمع شده پاک کرده و ظاهری صاف و درخشان به آن ببخشد. برای سم زدایی در حمام از این مواد استفاده کنید.

مواد لازم:

 • زنجبیل تازه: ۱ عدد متوسط
 • نمک دریا: ۱ قاشق غذاخوری
 • لیموترش تازه: ۱ قاشق غذاخوری یا چند قطره روغن لیمو

زنجبیل را بکوبید. مواد را در یک ظرف پلاستیکی مخلوط کرده و در آن را بپوشانید. این ترکیب را به محض درست کردن قبل از حمام استفاده کنید.

حمام سم زدای نمک مخصوص کمردرد

نمک اپسوم به دلیل ترکیبات آن که حاوی منیزیم و سولفات می‌باشد، یک درمانگر طبیعی برای رفع کمردرد و گرفتگی عضلات است. رفع التهابات و سم زدایی پوست از دیگر خواص این نوع نمک است. از این ترکیب استفاده کنید:

 • نمک اپسوم: دو فنجان
 • جوش شیرین: ۱ فنجان
 • روغن نعنا فلفلی: ۱۰ قطره
 • روغن اکالیپتوس: ۶ قطره
 • روغن رزماری: ۵ قطره
 • روغن اسطوخودوس یا لاوندر: ۶ قطره
 • روغن دارچین: ۵ قطره
 • گل‌های اسطوخودوس خشک شده: ۲ قاشق غذاخوری

ابتدا نمک و جوش شیرین را در یک ظرف پلاستیکی با هم مخلوط کنید. سپس روغن‌ها را اضافه کرده و خوب به هم بزنید. ترکیب را در یک ظرف شیشه‌ای دردار بریزید و هر بار یک فنجان از این ترکیب را برای حمام استفاده کنید.

سم زدایی و آرامش و لایه برداری پوست با نمک

لایه برداری باعث شادابی پوست می‌شود
لایه برداری باعث شادابی پوست می‌شود

در صورتی که بتوانید از نمک‌های دریاچه‌های نمک مثل ارومیه پیدا کنید که بهترین انتخاب را داشته اید. در غیر این صورت برای سم زدایی در حمام سعی کنید از سنگ نمک استفاده کنید نه از نمک‌های تصفیه شده ید دار. این ترکیب را درست کنید:

 • نمک دریا: یک و نیم فنجان
 • نمک اپسوم: نصف فنجان
 • خاک رس (با دانه ریز): یک هشتم فنجان
 • روغن اسطوخودوس: ۷ قطره

همه مواد را می‌توانید در یک ظرف شیشه‌ای ریخته و با یک قاشق یا چنگال چوبی یا پلاستیکی مخلوط کنید. هر بار مقداری از این ترکیب را به حمام برده تا به عنوان اسکراب از آن استفاده کنید.

سم زدایی در حمام با اسطوخودوس، رزماری و نمک

این اسکراب خوش رایحه علاوه بر تمیز کردن پوست و سم زدایی آرامش بخش هم هست. خاصیت ضد درد رزماری در تسکین دردها باعث می‌شود تا این اسکراب را قبل از خواب به شما توصیه کنیم. این اسکراب را این طور تهیه کنید:

 • نمک دریا: ۱ فنجان
 • نمک اپسوم: سه چهارم فنجان
 • جوش شیرین: یک چهارم فنجان
 • رزماری تازه خرد شده: ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری
 • روغن رزماری: ۶ تا ۸ قطره
 • روغن اسطوخودوس: ۱۰ قطره

ابتدا نمک‌ها و جوش شیرین را در یک ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی مخلوط کنید.

سپس روغن‌ها را اضافه کرده و با یک قاشق چوبی یا پلاستیکی مواد را خوب مخلوط کنید. بهتر است آن را در یک ظرف شیشه‌ای تیره نگهداری کنید. در صورتی که ظرف شیشه‌ای تیره ندارید می‌توانید بیرون ظرف را با پارچه‌های تیره بپوشانید.

حمام لایه برداری پوست با شیر خانگی

می توان گفت بهترین حمام سم زدایی خانگی حمام شیر است که علاوه بر سم زدایی، حس طراوت و تازگی خاصی به پوست می‌دهد. پوست‌های خشک و خسته با استفاده از این ترکیب مثل ابریشم نرم می‌شود.

مواد لازم:

 • شیرنارگیل : ۱ فنجان ( می‌توانید از پودر شیر نارگیل هم استفاده کنید)
 • جوش شیرین : نصف فنجان
 • نشاسته ذرت : نصف فنجان

روش تهیه : تمام مواد را در یک ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای مخلوط کنید. اگر دوست دارید می‌توانید یکی از روغن هایی که رایحه‌اش را دوست دارید به این ترکیب اضافه کنید. از این ترکیب باید در وان حمام استفاده کنید. وقتی وان را از آب پر کردید نصف فنجان از این ترکیب را در آب ریخته و حدود نیم ساعت بدن تان را در معرض این ترکیب رفع خشکی پوست قرار دهید.

سم زدایی در حمام با اسطوخودوس

یک حمام سم زدایی با ترکیب ساده از نمک و اسطوخودوس روش ساده‌ای برای آرامش دادن به پوست و روحیه تان است.

مواد لازم:

 • نمک اپسوم: یک فنجان
 • جوش شیرین : ۱ فنجان
 • روغن اسطوخودوس: ۱۰ قطره

تمام مواد را با هم ترکیب کنید و به مدت ۲۰ دقیقه در وان حمام خود را در این ترکیب آرامش بخش و سم زدا رها کنید.

اسطوخودوس و اکالیپتوس

این حمام هم خاصیت فراوانی دارد. بعد از یک سرماخوردگی سفت و سخت، آنفلوانزا، یا حتی سینوزیت این بهترین حمامی است که می‌توانید داشته باشید.

بعد از این حمام کاملا احساس می‌کنید تمام عفونت‌ها و میکروب‌ها از بدنتان خارج شده است و تندرستی به طور کامل به بدن تان بازگشته است.

مواد لازم:

 • نمک اپسوم: ۲ فنجان
 • اسطوخودوس خشک شده : نصف فنجان
 • روغن اسطوخودوس: ۵ تا ۶ قطره
 • روغن اکالیپتوس: ۱۰ قطره

تمام مواد را در یک ظرف مخلوط کنید. وقتی وان حمام را از آب پر کردید این مواد را در آن بریزید و بین نیم تا یک ساعت در این آب درمانی دراز بکشید.

حمام شیر بادام یا نارگیل

این حمام برای پوست‌های خشک یا در روزهای سرد زمستان معجزه می‌کند.

مواد لازم:

 • نمک اپسوم : ۱ فنجان
 • جوش شیرین : نصف فنجان
 • شیر بادام : نصف فنجان
 • روغن نارگیل : ۲ قاشق چای خوری
 • روغن بادام یا هر روغنی که رایحه‌اش را دوست دارید : ۱۰ تا ۱۵ قطره

این ترکیب را هم وقتی آماده کردید در وان حمام بریزید خوب به هم بزنید و به مدت ۲۰ دقیقه پوستتان را در معرض خواص درمانی و پرطراوت آن قرار دهید.

به این چند نکته برای سم زدایی در حمام توجه کنید

برای استفاده بهتر از اسکراب ها، ابتدا سر و بدن خود را به روال معمول بشویید. به این ترتیب پوست در معرض بخارات حمام هم قرار می‌گیرد و آمادگی بیشتری برای سم زدایی دارد. سپس با بستن دوش اسکراب را به مدت چند دقیقه روی پوست بدن تان بسابید. سپس آب کشی کنید.

برای ترکیباتی که باید از وان استفاده کنید، باز هم بهتر است ابتدا سرو بدن تان را بشویید و سپس در وان که ترکیبات را در آن وارد کرده اید دراز بکشید. سپس بدن را آبکشی کنید.

بهتر است هر هفته یک یا دو بار از این چند ترکیب استفاده کنید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید کدام ترکیب برای بدن شما مناسب تر است یا هر بار با توجه به روحیه تان از کدام ترکیبات استفاده کنید.

مواد را در ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی با هم ترکیب و در ظروف شیشه‌ای تیره نگهداری کنید.

پیشنهاد ما برای لایه برداری پوست و سم زدایی در حمام

اگر به حمام‌های سنتی دسترسی دارید بد نیست هر ماه یک بار با استفاده از کیسه و سفیداب یا قره قوروت (قارا) پوستتان را سم زدایی کنید. قره قروت ضمن سم زدایی یک تناژ قهوه‌ای خوشرنگ به پوست می‌دهد.

سپس از ماسک حنا به این روش استفاده کنید:

یک فنجان حنا را قبل از حمام با یکی دو لیوان آب جوش کاملا مخلوط کنید تا شکل خمیری بگیرد. بعد از حمام کامل و کشیدن کیسه و شستن کامل بدن با صابون یا بدن شویه و لیف؛ مقداری از خمیر حنا را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوستتان بگذارید.

علاوه بر نرمی و لطافت و سم زدایی و لایه برداری پوست، پوست یک تناژ طلایی رنگ هم پیدا می‌کند. اگر پوست تان سریع رنگ می‌گیرد از دستکش استفاده کنید تا کف دستتان رنگی نشود.

منبع + +

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا