اخبار تکنولوژی

۱۰ سال از ابداع دکمه لایک می گذرد و هنوز ❤ طرفدار و هیاهوی خودش را دارد!

دقیقا ۱۰ سال پیش در چنین روزی فیس بوک برای اولین بار از انگشت شست برای نمایش دادن احساس رضایت کاربران از محتوایی که مشاهده می کنند پرده برداشت و اکنون پس از ۱۰ سال از این ابداع نمی توان اینترنت و تعاملات اجتماعی و مجازی کاربران را بدون ? یا ❤ حتی تصور کرد!

اگر بخواهیم دقیق تر به تاریخچه حضور لایک در شبکه های اجتماعی نگاه کنیم، باید گفت که درست در ۳۰ اکتبر ۲۰۰۷ این امکان در سرویسی معروف در آن زمان با نام FriendFeed ارائه شد که تنها به یک هایپر لینک Like خلاصه می شد.

اولین بار like اینجا مورد استفاده قرار گرفت
اولین بار like اینجا مورد استفاده قرار گرفت

فرندفید در سال ۲۰۰۹ به دست فیس بوک افتاد و در سال ۲۰۱۵ به صورت کامل جمع شد! گویا اولین فردی که ویژگی لایک کردن را معرفی کرده Andrew Bosworth مهندس فیس بوک بوده است اما اطلاعات دیگری گویای این است که درمیان آثار مارک زاکربرگ مبدع فیسبوک چنین ویژگیی وجود داشته است.

اگر بخواهیم از تاثیر این دکمه در تعاملات میان کاربر ها در دنیای مجازی بگوییم شاید نیاز به بررسی و صرف زمان به مقدار بسیار زیاد و البته با حضور متخصصان روانشناسی و البته جامعه شناسی باشد، اما اگر خیلی خلاصه وار بخواهیم نگاهی به این مکان داشته باشیم، باید گفت بدون این امکان بدون شک روابط و تعاملات اجتماعی در دنیای مجازی چیزی کم داشت!

زمانی که فیس بوک برای اولین بار چنین امکانی را با نماد یک شست آبی رنگ به نمایش گذاشت، آخر و عاقبتی با تصویر یک قلب که اکنون در تمامی شبکه ها و صفحات وب قابل مشاهده است برایش متصور نبود!

چند وقتی است که ا هم در نت‌نوشت این امکان را برای تشخیص میزان محبوبیت مطالب در کنار پاراگراف اول هر مطلب تعبیه کرده ایم، امیدواریم اگر از مطلبی در نت‌نوشت رضایت داشتید با فشردن دکمه ❤ ما را تشویق به توسعه و آماده سازی محتوا های مشابه کنید.

علی پوربافرانی

علی پوربافرانی هستم، سالهاست در زمینه IT و تکنولوژی فعالیت می کنم و نوشتن از بهترین سرگرمی هام به حساب میاد. عکاسی و گرافیک رو بسیار دوست میدارم و پیگیر اخبار و مطالب روز دنیای تکنولوژی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا