1397-12-02
دانستنی‌های سلامتی

مواد غذایی حاوی ویتامین k چه غذاهایی هستند؟

مواد غذایی حاوی ویتامین k

مواد غذایی حاوی ویتامین k که روزانه تمامی افراد مصرف می کنند بسیار زیاد است فقط کافیست این منابع را بشناسیم و به میزان کافی از آن ها بهره مند شویم. اسفناج، کلم ها، گوشت گوسفند چند نمونه از مواد غذایی حاوی ویتامین K هستند.

مواد غذایی حاوی ویتامین k که روزانه تمامی افراد مصرف می کنند بسیار زیاد است فقط کافیست این منابع را بشناسیم و به میزان کافی از آن ها بهره مند شویم. اسفناج، کلم ها، گوشت گوسفند چند نمونه از مواد غذایی حاوی ویتامین k هستند. این بار نت نوشت از خواص بی شمار این ویتامین برای سلامتی و منابع غنی آن برایتان می نویسد.

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین k2 یک ویتامین کمیاب با مزایای بسیار زیاد

مواد غذایی حاوی ویتامین k

کلم

کلم ها در انواع مختلف از مواد غذایی حاوی ویتامین k هستند و می توانند میزان زیادی ویتامین K به بدن شما برسانند. هر یک فنجان کلم آب پز در حدود ۱۰۰ میکروگرم ویتامین K دارد. گل کلم را می توانید به تکه های بسیار کوچک تقسیم کرده و همراه با کمی چیپس سیب زمین میل کنید.

اسفناج

هر یک فنجان اسفناج پخته شده در حدود ۴۴۵ میکروگرم ویتامین K دارد که این بسیار غنی و مفید است. اسفناج از آن دسته سبزی‌جاتی است که می تواند در تامین ویتامین K بدن بسیار موثر باشد. اسفناج را بهتر است به صورت بخارپز تهیه کرده و همراه با کمی ادویه میل کنید. اسفناج خام راهم می توان به صورت سالاد با دیگر سبزیجات مصرف کرد.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین b12 و عوارض آن که نمی دانید!

بیشتر بخوانید: فواید مصرف ویتامین b12  برای بدن چیست؟

پیازچه

مواد غذایی حاوی ویتامین k

کاشت پیازچه در منزل نیز بسیار راحت است و شما به راحتی می توانید آن را در یک گلدان کوچک کاشته و استفاده کنید.

پیازچه از مواد غذایی حاوی ویتامین k است و از آن دسته سبزیجاتی است که بی شمار ویتامین K دارد. این سبزی خوشمزه در تمامی فصول در دسترس است و با بیشتر غذاها قابل مصرف می باشد. پیازچه را می توانید در بیشتر غذاهای خود مانند سوپ ها و خوراک ها استفاده کنید. کاشت پیازچه در منزل نیز بسیار راحت است و شما به راحتی می توانید آن را در یک گلدان کوچک کاشته و استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین e برای موی سر : این ویتامین حلال مشکلات موهای آسیب دیده است!

کلم بروکلی

همان طور که گفت شد، خانواده کلم ها به خصوص کلم بروکلی میزان بالایی ویتامین K دارند که برای سلامتی استخوان ها بسیار مفید می باشند. در صورتی که شما نصف فنجان کلم بروکلی میل کنید در حدود ۱۱۰ میکروگرم ویتامین K به بدن خود رسانده اید. کلم بروکلی نیاز به شستشوی بسیار دقیقی دارد و به حالات بسیار مختلفی قابل خوردن است. این کلم را می توانید به صورت بخار پز با کمی پنیر میل کنید البته سوپ کلم بروکلی نیز بسیار خوشمزه و مفید است.

بیشتر بخوانید: ویتامین e برای مردان : مردان حتما به این دلایل ویتامین E مصرف کنند!

مارچوبه

مارچوبه سبزی کمیاب ولی بسیار مفید و از مواد غذایی حاوی ویتامین k است. هر نصف فنجان مارچوبه در حدود ۵۰ میکروگرم ویتامین K دارد که این میزان کم نیست و برای تامین ویتامین K بدن بسیار سودمند خواهد بود. بهتر است مارچوبه را در فر بپزید و در کنار دیگر غذاها میل کنید. طعم مارچوبه در سوپ و در کنار پاستا نیز بسیار لذیذ است.

بیشتر بخوانید: ویتامین کولین چیست ؟ خطرات کمبود آن و غذاهای حاوی این ویتامین حیاتی

هویج

هویج سبزی پر خاصیتی است که خواص بی شماری دارد که یکی از آن ها ویتامین K می باشد. این سبزی را می توان بعد از آبگیری استفاده کرد. هر یک فنجان هویج پوره شده ۱۰۷ میکروگرم ویتامین K دارد که در حدود ۸% نیاز روزانه بدن انسان است. هویج را در طی روز به صورت میوه میل کنید یا در غذاهای خود بیشتر استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: ویتامین های مخصوص پوست صورت را بشناسید!

مزایای ویتامین K برای بدن انسان

ویتامین K از دسته ویتامین هایی است که برای بدن بسیار ضروری و مهم می باشد. سبزیجات از منابع بسیار غنی این ویتامین به شمار می روند. این ویتامین به شما کمک می کند تا استخوان هایتان را حفظ کنید و هنگام خونریزی عمل انعقاد خون به درستی انجام شود. بدن هر انسان به طور معمول روزانه بین ۹۰ تا ۱۲۰ میکرو گرم ویتامین K نیاز دارد. این ویتامین که به عنوان ویتامین لخته شدن خون نیز شناخته می شود در افرادی که عمل جراحی دارند بسیار مهم می باشد. در حقیقت ویتامین K عامل لخته شدن پروتئین در خون است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا