دانستنی‌های سلامتی

فوت و فن های آشپزی سالم با روش های هیجان انگیز شیمی و هندسه

فوت و فن های آشپزی

با فوت و فن های آشپزی و کیمیاگری با نت نوشت امروز همراه باشید. وقتی آشپزی می کنید یک شیمیدان هستید. با این چند ترفند ساده، از شیمی و هندسه کمک بگیرید تا طعم بهتری به غذا بدهید.

۲+

آشپزی و فوت و فن های آشپزی بخشی از شیمی است. چند ماده غذایی ساده را بر می دارید و با کمی تغییر و تحول یک ماده غذایی دیگر را خلق می کنید. درست مثل این که مولکول ها را در کنار هم می گذارید تا با پیوندهای جدید ماده ای جدید خلق کنید. از جوشاندن آب و اضافه کردن نمک گرفته تا درست کردن سس سالاد یا هر نوع غذایی شما کیمیاگری می کنید. حالا اگر با چند روش جدید فوت و فن های آشپزی هیجان انگیز آشنا شوید حتما غذاهایی خوشمزه تر و و پرخاصیت تری تهیه خواهید کرد. با فوت و فن های آشپزی و کیمیاگری با نت نوشت امروز همراه باشید.

فوت و فن های آشپزی با شیمی و هندسه

 نمک

فوت و فن های آشپزی

بهترین زمان اضافه کردن نمک به غذا موقع طبخ

خیلی احساس خوبی است وقتی دانه های نمک را روی غذای می پاشید. انگار دارید زمینی را با دانه های بذر بارور می کنید. ولی همیشه این خطر وجود دارد که این وسوسه باعث شود غذایتان شور شود. نمک هم از آن دسته ماده های سفیدی است که بهتر است تا می توانیم کمتر از آن استفاده کنیم.

برای آن که نمک کمتری مصرف کنید ولی حداکثر تاثیر  طعم آن را در غذا داشته باشید، باید دما را در نظر بگیرید. هر چه غذا داغ تر باشد تاثیر طعم نمک کمتر است. در نتیجه نمک بیشتری استفاده می کنید. این یکی از فوت و فن های آشپزی است.

صبر کنید وقتی غذای تان کاملا پخته و خنک شد یا به اصطلاح آشپزها به زمان حرارت مطلوب برای چشیدن رسید آن وقت نمک را اضافه کنید. رمز شیمی در آشپزی اینجا  است که درجه حرارت کمتر میزان شیرینی غذا را کاهش می دهد. به همین دلیل  آشپزهای آمریکایی موقع چشیدن غذا کمی یخ در آن می ریزند تا بعد ببینید چه قدر نمک لازم است به غذا اضافه کنند.

تخم مرغ خام

بدیهی است که نباید تخم مرغ خام بخوریم چون احتمال ابتلا به باکتری خطرناک سالمونلا وجود دارد. ولی گاهی برای درست کردن بعضی از سس ها مثل مایونز ناچاریم از زرده تخم مرغ خام استفاده کنیم.

خوب می توانید خودتان در خانه تخم مرغ را پاستوریزه و عاری از باکتری کنید. اگر یک دماسنج دیجیتالی دارید کارتان بسیار راحت است. تخم مرغ را بگذارید بپزد وقتی درجه حرارت آب به ۶۰ یا ۶۱ درجه سانتیگراد رسید بین ۳ تا ۵ دقیقه ( بسته به اندازه تخم مرغ) صبر کنید. سپس بلافاصله تخم مرغ را در آب سرد بگذارید. با این فوت و فن های آشپزی تمام باکتری ها از بین می رود و تخم مرغ هم خام باقی مانده است.

فوت و فن های آشپزی با ماهی

ماهی تازه بدون بو است. ولی بعد از گذاشتن در فریزر و استفاده از آن در آشپزی بوی خوبی نمی دهد. علت آن هم این است که ماهی برخلاف مرغ پس از یخ زدن و رفع انجماد تحت تاثیر فعل و انفعالات سرد و گرم شدن بویی شبیه به آمونیاک و کهنگی و گندیدگی می گیرد.

بهترین کار این است که همیشه ماهی را به مدت ۲۰ دقیقه در شیر بخوابانید و بعد آن را برای پخت و پز آماده کنید. اگر این روش را خیلی دوست ندارید می توانید از لیموترش تازه استفاده کنید. ولی بهترین زمان اضافه کردن آب لیموترش تازه ۵ دقیقه آخر پخت و آماده کردن ماهی است. حتی می توانید وقتی ماهی آماده شد شعله را خاموش و آب لیموترش تازه را اضافه کنید، در ظرف را ببندید و ۵ دقیقه صبر کنید. دیگر از بوی ماهی خبری نخواهد بود.

فوت و فن های آشپزی با کاهو

یک سالاد تر و تازه با کاهو بعد از چند دقیقه با اضافه کردن سس طراوت خود را از دست می دهد. علت آن هم این است که برگ های کاهو پوششی شبیه به موم دارد که وقتی در مجاورت روغن سس قرار می گیرد بی حال و پژمرده می شود. حتما شما هم از دیدن لبه های کاهوی خرد شده که انگار وا رفته اند دلخور می شوید.

بهترین زمان اضافه کردن سس به سالاد حاوی کاهو یا خیار و گوجه درست زمانی است که می خواهید آن را روی میز یا سفره پذیرایی بگذارید. بعضی ها روش بهتری دارند سس را به سالاد اضافه نمی کنند. آن را در ظرفی جداگانه کنار ظرف سالاد می گذارند. این روش عالی است. هم سالاد با طراوت می ماند هم هر شخصی به اندازه دلخواه خودش سس روی سالاد می ریزد.

فوت و فن های آشپزی با لیمو ترش تازه

اگر هزار بار هم بگوییم لیمو کم نگفته ایم. این معجزه گر همه کاره پرخاصیت ترین مرکبات و حتی میوه روی زمین است. چاشنی بیشتر غذاها است و قادر هست فقط با چند قطره خود مانع از قهوه ای شدن میوه های دیگر شود.

میوه ها آنزیمی به نام پلی فنول اکسیداز polyphenol oxidase دارند که وقتی در معرض اکسیژن قرار می گیرد باعث قهوه ای شدن میوه می شود. لیموترش تازه به دلیل داشتن ویتامین C و اسید سیریک مانع از این واکنش شیمیایی می شود.

پس اگر قصد دارید ظرف میوه تان را پوست گرفته و تزیین کنید تا مهمانان زحمت پاک کردن آن را نکشند، می توانید قطعات میوه را در محلول آب و آب لیموترش تازه بگذارید. یک دقیقه یا حتی کمتر، گذاشتن و برداشتن قطعات میوه در این محلول کافی است تا میوه های تان یک طعم خوشمزه تر بگیرند و در طول مهمانی بد رنگ و قهوه ای و پژمرده نشوند.

از لیموترش تازه به جای دوغ، سس سویا و انواع کوکتل های آبمیوه هم می توانید استفاده کنید.

فوت و فن های آشپزی با سیب زمینی

فوت و فن های آشپزی روش صحیح برش سیب زمینی برای ترد شدن بیشتر

روش صحیح برش سیب زمینی برای ترد شدن بیشتر

خوب این جا نه تنها شیمی که هندسه هم به کمک شما می آید. انگلیسی ها به خوردن سیب زمینی معروف هستند. حتما شما هم آن جوک بامزه را شنیده اید که وقتی به یک رستوران انگلیسی می روید هر چیزی را سفارش می دهید آن را با یک ظرف سیب زمینی برایتان می آورند. به همین دلیل دانش آموزان بریتانیایی محاسبات دقیق ریاضی را برای برش سیب زمینی انجام دادند.

بهترین روش برای آن که یک سیب زمینی ترد و خوشمزه تر داشته باشید این است که آن را از درازا نصف کنید. یعنی در مقطع طولی ببرید. بعد هر نصفه را با زاویه ۳۰ درجه برش بزنید. دانش آموزان مدرسه هتل داری کشف کردند که با این روش ۶۵ درصد سطح سیب زمینی برای طبخ بیشتر است ولی میزان خوشمزگی آن ۱۰۰ درصد افزایش می یابد.

فوت و فن های آشپزی با کربوهیدرات ها

چه در حال رژیم گرفتن باشید چه نه به هر حال بهتر است میزان هیدروکربنات ها را کاهش دهید. برنج و ماکارونی از آن غذاهای خوشمزه ولی نگران کننده برای دیابتی ها و افراد چاق است. ولی دانشمندان متوجه شده اند گرم کردن دوباره انواع پاستا باعث می شود تا میزان قند کمتری در خون بوجود آید. در نتیجه قند اضافه ای در بدن وجود نخواهد داشت تا تبدیل به چربی شود.

پس از این به بعد بهتر است برنج و پاستا را ابتدا با روغن نارگیل آماده کنید، بعد آن را یک شب در یخچال بگذارید و روز بعد با گرم کردن آن ها را میل کنید. یادتان باشد فقط یک بار می توانید آن را گرم کنید. گرم کردن چندباره غذاها مواد غذایی آن ها را از بین می  برد.

فوت و فن های آشپزی با روغن

بیشتر مردم برای آن که پاستاها به هم نچسبد کمی نمک و روغن به آب پاستا یا ماکارونی اضافه می کنند. ولی همان طور که در مورد نمک گفتیم بهتر است نمک را بعد از آن که درجه حرارت غذا پایین آمد و بدون فوت کردن می توانید آن را بچشید به غذا اضافه کنید. در مورد پختن پاستا هم این قانون صدق می کند.

قانون دوم این که روغن مانع از چسبیدن ماکارونی نمی شود. چون روغن در آب حل نمی شود. شما فقط روغن خود را هدر می دهید و مقداری از آن هم که روی پاستا یا ماکارونی باقی می ماند، باعث می شود تا سسی که به غذا اضافه می کنید به ماکارونی بچسبد.

پس ماکارونی و پاستا را فقط با آب بپزید.

نوشیدنی ها

نیازی نیست نگران خنک کردن نوشیدنی ها برای مهمانی باشید و از چند ساعت قبل یخچال را پر کنید و کلافه کمبود جا شوید. قطعات یخ را در یک ظرف بگذارید، کمی نمک روی آن ها بپاشید و بطری های نوشابه را در آنها بگذارید. نمک مانع از آب شدن یخ ها می شود. با این روش هم زیبایی بیشتری به پذیرایی تان داده اید هم با کمبود جا مواجه نمی شوید. با این روش ۵ دقیقه ای نوشابه های تان خنک می شوند و خنک باقی می مانند.

منبع:

curiosity.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا