آموزشی

با ۱۱ ترفند گوگل مپ آشنا شوید!

همانطور که واقف هستید، گوگل مپ بدون تردید یکی از دقیقترین و کاملترین برنامه‌های مسیریابی است که بر روی اغلب گوشیها وجود دارد. این برنامه هم در نسخه دسکتاپ و هم موبایلی قابلیتهای فراوانی به همراه دارد. اما همچون سایر برنامه‌ها، کم پیش می‌آید با تمام ویژگیهای آن آشنا باشید. اگر تنها استفاده شما از این اپلیکیشن، مسیریابی است، این مطلب را بخوانید تا با ۱۱ قابلیت کاربردی و بعضا مخفی که تحت عنوان ترفند گوگل مپ جمع آوری شده آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: چگونه از گوگل مپ به صورت آفلاین استفاده کنیم ؟

۱۱ ترفند گوگل مپ

زوم کردن نقشه تنها با یک انگشت

بر روی نقطه مورد نظر دابل تپ کنید و در تپ دوم انگشت خود را برندارید، حال با حرکت انگشت به بالا و پایین آن نقطه زوم خواهد شد.

سفر در زمان

سفر در زمان از ترفند های جالب گوگل مپ
سفر در زمان از ترفند های جالب گوگل مپ

آدمک زرد رنگ را بر روی نقاطی که حالت Street View دارند بکشید (معمولا نقاط آبی رنگ در نسخه دسکتاپ)، اکنون اگر گوگل از این مکان تصاویر متعددی تهیه کرده باشد، آیکون ساعت نمایان میشود که با کلیک بر روی آن تصاویر مختلف آن در گذر زمان به شما نمایش داده میشود، به این صورت تغییرات ظاهری آن مکان را در طی زمان خواهید دید. همچنین برای استفاده از این قابلیت در حالت موبایلی بایستی اپلیکیشن Street View را نصب کنید. این ترفند گوگل مپ شما را ساعت ها سرگرم خواهد کرد

بیشتر بخوانید: ۱۱ ترفند واتس اپ ، کارهایی که نمی‌دانید، اما می‌توانید با واتس اپ انجام دهید!

ایجاد نقشه اختصاصی

ایجاد نقشه اختصاصی از ترفند های جالب گوگل مپ
ایجاد نقشه اختصاصی از ترفند های جالب گوگل مپ

بعضی اوقات نیازمند ساخت یک نقشه اختصاصی هستید، برای این کار در نسخه دسکتاپ برنامه، روی منو کلیک کنید، Your places را انتخاب و از تب MAPS، گزینه See All Your MAPS و سپس روی دکمه + کلیک کنید. اکنون با انتخاب یک عنوان و تعیین محدوده نقشه بر روی گوگل مپ، میتوانید نقشه را ساخته و با دیگران به اشتراک بگذارید. این ترفند گوگل مپ را به خاطر بسپارید، مطمئنا روزی به کارتان خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: ترفندهای کاربردی اکسل ، با این نکات از پس هر کاری در Excel بر خواهید آمد!

یادآوری محل پارک خودرو

ثبت محل پارک خودرو
ثبت محل پارک خودرو

وقتی ماشینتان را پارک کردید، گوگل مپ را اجرا و بر روی محل فعلی‌تان که با نقطه آبی مشخص شده تپ کرده، گزینه Save your parking را انتخاب کنید تا محل پارک ذخیره شود.

بیشتر بخوانید: ۱۱ ترفند اینستاگرام ؛ قابلیت‌هایی که کسی از آنها خبر ندارد!

کالیبره کردن سنسور قطب‌نما

تمامی برنامه‌هایی که از حسگر قطب‌نما برای تعیین جهت، شمال و جنوب و … استفاده میکنند نیازمند کالیبره کردن این سنسور هستند، این مسئله تنها مختص گوگل مپ نیست و در همه برنامه‌ها هر چند وقت شاید نیاز به این کار داشته باشید. برای کالیبره کردن کافی است تا همانند تصویر ذیل گوشی خود را چند بار در یک مسیر شبیه عدد ۸ حرکت دهید.

کالیبره کردن سنسور قطب‌نما
کالیبره کردن سنسور قطب‌نما

مشاهده تاریخچه گوگل مپ

مشاهده تاریخچه گوگل مپ
مشاهده تاریخچه گوگل مپ

گوگل به صورت پیش‌فرض تاریخچه تمامی فعالیتهای گوگلی شما را ثبت میکند، خواه جستجوهای شما در موتور جستجو باشد و خواه کلیپهای بازدید شده در یوتیوب، به همین صورت تاریخچه بازدیدهای شما در گوگل مپ نیز ثبت میشود. برای مشاهده تاریخچه به آدرس myactivity.google.com مراجعه کنید و از قسمت پایین نوار جستجو با تیک زدن Maps نتایج را فیلتر کنید.

بیشتر بخوانید: رفع ریپورت اینستاگرام و بازگرداندن اکانت غیرفعال و یا هک شده

پیدا کردن اماکن جدید

ترفند گوگل مپ برای پیدا کردن اماکن جدید
ترفند گوگل مپ برای پیدا کردن اماکن جدید

در صفحه اصلی روی Explore تپ کنید تا زیرگروه‌های آن نمایش داده شود. مثلا به راحتی میتوانید رستورانها، کافی‌شاپها، هتلها، ایستگاه‌های سوخت، بغالیها و سایر مکانها را بر روی نقشه پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش گوگل کیپ ، بهترین و کاملترین اپ یادداشت برداری

اشتراک محل فعلی

اشتراک محل فعلی
اشتراک محل فعلی

این ویژگی کاربردی که متاسفانه در کشور ما در دسترس نیست، به صورت زنده مکان شما را بر روی نقشه به دوستانتان نمایش میدهد. این قابلیت به خصوص در سفرهای دسته‌جمعی بسیار کاربردی است. به این صورت هیچ کدام از افراد یکدیگر را گم نمیکنند چرا که محل و جهت حرکت همه افراد بر روی نقشه‌ای مشترک مشخص است. برای استفاده از این امکان در قسمت منو گزینه Location Sharing را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: ترفند های Gmail در طراحی جدید

اشتراک اماکن مورد علاقه

اشتراک اماکن مورد علاقه
اشتراک اماکن مورد علاقه

این قابلیت به درد مواقعی میخورد که تمایل دارید با افراد مختلفی برای رفتن به جایی هماهنگ کنید. کافی است روی نقشه، مکان مورد نظر را پیدا کرده و تپ طولانی کنید و با انتخاب More info و گزینه Share موقعیت دلخواه را به اشتراک بگذارید. برای نسخه دسکتاپ نیز با کلیک بر گزینه Share این قابلیت در دسترس شماست.

بیشتر بخوانید: آموزش Google Form راهکاری آسان برای جمع آوری اطلاعات

 ذخیره نقشه به صورت آفلاین در Google Maps

 ذخیره نقشه به صورت آفلاین در Google Maps
ذخیره نقشه به صورت آفلاین در Google Maps

برای استفاده ار گوگل مپ آفلاین در منوی برنامه، Offline Maps را انتخاب کرده. نقشه را سوایپ کنید و هر جایی دوست داشتید با زدن دکمه Download نقشه را دانلود کنید. با توجه به میزان بزرگنمایی و موقعیت مورد نظر، حجم دیتایی که باید دانلود شود در قسمت پایین نمایش داده میشود. متاسفانه این قابلیت هنوز برای محدوده جغرافیایی ایران فعال نشده است.

برای استفاده از گوگل مپ به صورت آفلاین ، در منوی اصلی برنامه، گزینه Wi-Fi Only را انتخاب کنید. این کار قطعا باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف دیتای شما خواهد شد. در نسخه دسکتاپ برنامه نیز برای صرفه‌جویی در مصرف ترافیک از Google Maps Lite استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ترفندهای خالی کردن حافظه آیفون و آیپد برای آپدیت !

اضافه کردن محل توقف در مسیر حرکت

بیشتر بخوانید: با تمام دستور های صوتی Google Now آشنا شوید

سفرها، مخصوصا سفرهای طولانی، معمولا یک‌نفس از مبداء به مقصد نیست، در قسمتهای مختلف مسیر استراحت میکنید، دید و بازدیدی خواهید داشت، تفریح و … . به جای اینکه در هر موقفی دوستان خود را مطلع کنید از طریق گوگل مپ میتوانید پیش از حرکت، مکانهای توقف را در مسیر حرکت مشخص کرده و با همسفران خود به اشتراک بگذارید اینطور دیگر هر کسی میداند محل توقف بعدی کجاست.

ابتدا مسیر آغاز و پایان حرکت را بر روی نقشه مشخص کنید، سپس از منو (سه نقطه) گزینه Add Stop را انتخاب کرده و مکان مورد نظر را به عنوان محل توقف، جستجو کنید. برای اضافه کردن مکانهای بیشتر، مجددا همین کار را تکرار کرده و در انتها Done را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: مشاهده مخفیانه استوری اینستاگرام دیگران با این افزونه در کروم!

موقفها با حروف انگلیسی A, B, C و … بر روی نقشه نمایش داده میشوند. اکنون با انتخاب منو و زدن Share Direction، مسیر حرکت بعلاوه مکانهای توقف را میتوانید با دیگران به اشتراک بگذارید. در نسخه دسکتاپ نیز با انتخاب Add Destination و درگ دراپ کردن آدرسهای جدید میتوانید مسیر حرکت را مشخص کنید.

در این مطلب ۱۱ ترفند گوگل مپ را که بدون شک می تواند در استفاده از این برنامه به شما کمک شایانی کند را معرفی کردیم، اگر سوال یا پیشنهادی داشتید در قسمت دیدگاه بیان کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش دستیار صوتی گوگل , چگونه با گوگل حرف بزنیم ؟

بیشتر بخوانید: خاموش کردن صفحه نمایش با فشردن دکمه پاور در ویندوز ۱۰ +ویدیو

بیشتر بخوانید: اجرای Google Chrome OS از روی USB و اجرا روی انواع کامپیوتر

سید ایوب کوکبی

«ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌‌‌دارد.» امام علی علیه السلام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا