شبکه‌های اجتماعی

۱۱ مدل از هواپیما و جت نظامی روسیه که در سوریه مستقر هستند

۱۱ مدل از هواپیما و جت نظامی روسیه که در سوریه مستقر هستند

کشورهای گوناگونی با دخالت های نظامی و مالی خود در جنگ سوریه سهیم می باشند. یکی از این کشورها، روسیه می باشد که بزرگترین حامی نظامی دولت سوریه به شمار می آید. در این مطلب قصد داریم تا ۱۱ مدل از هواپیما و جت نظامی روسیه که در جنگ سوریه حضور دارند را به شما معرفی کنیم، با نت نوشت همراه باشید.

۰

کشور سوریه سال هاست که توسط گروه ها و افراد مختلف تکه تکه شده و در جنگ به سر می برد. البته این جنگ را خیلی هم نمی توان یک جنگ داخلی نامید، زیرا کشورهای گوناگونی با دخالت های نظامی و مالی خود در این جنگ سهیم می باشند و به نوعی کشور سوریه را به عرصه ی قدرت نمایی خود تبدیل کرده اند. یکی از این کشورها، روسیه می باشد که بزرگترین حامی نظامی دولت سوریه به شمار می آید. در این مطلب قصد داریم تا ۱۱ مدل از هواپیما و جت نظامی روسیه که در جنگ سوریه حضور دارند را به شما معرفی کنیم. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

در اوایل اسفندماه پارسال، ماهواره های اسرائیلی موفق به کشف دو جنگنده ی سوخو ۵۷ روسی در پایگاه حمیمیم در سوریه شدند. یکی از مقامات کشور روسیه اعلام کرده که سوخو ۵۷ ها به عنوان عوامل بازدارنده ای برای جلوگیری از ورود “هواپیماهای کشورهای همسایه که گاهی حریم هوایی سوریه را نقض می کنند” به این منطقه آورده شده اند.

عکس های هوایی مربوط به تابستان پارسال همچنین ۱۰ نوع دیگر از جنگنده های روس و دیگر هواپیماهای ساخت این کشور که در مجموع ۳۳ هواپیما را تشکیل می دهند را در پایگاه هوایی لاذقیه کشف کرده اند.

البته این عکس ها تعداد هواپیماهایی که بر روی زمین بوده اند را نشان می دادند و اگر هواپیماهایی که در زمان ثبت عکس در خارج از پایگاه مشغول انجام عملیات بوده اند را هم حساب کنیم، این عدد باید از ۳۳ فروند بیشتر باشد.

مسکو اولین بار در سال ۲۰۱۵ جنگنده های خود را برای حمایت از دولت بشار اسد که یکی از بزرگترین خریداران جنگ افزارهای روسی است به سوریه فرستاد. در چند ماه گذشته بمباران مشترک روس ها و سوری ها پیشرفت خوبی را در جنگ برای دولت سوریه به ارمغان آورده است.

در این جا قصد داریم تا ۱۱ نوع از هواپیماها و جت های جنگی روسیه که در سوریه خدمت می کنند را به شما معرفی کنیم:

سوخو ۵۷

United Aircraft Corporation

United Aircraft Corporation

همانطور که گفته شد، ماهواره های اسرائیلی تا کنون از ۲ جنگنده ی سوخو ۵۷ در سوریه عکس برداری کرده اند. سوخو ۵۷ اولین جت رادارگریز نسل پنجم روسی می باشد، اما این جت ها هنوز هم با موتورهای  AL-41F1، یعنی همان موتورهای به کار رفته در سوخو ۳۵ کار می کنند و موتور Izdelie-30 که هنوز در حال گذراندن مراحل آزمایشی خود می باشد بر روی این هواپیماها نصب نشده است.

سوخو ۲۴

یک سوخو 24 درحال بلند شدن از پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه

یک سوخو ۲۴ درحال بلند شدن از پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه

تصاویری که در ماه جولای سال گذشته ثبت شدند، ۱۱ جت Su-24 Fencer را نشان می دهند. البته با سقوط یکی از این سوخو ۲۴ ها در ماه اکتبر که به کشته شدن هر دو خلبان آن منجر شد، می توان گفت که هم اکنون ۱۰ عدد از این جت ها در سوریه خدمت می کنند.

سوخو ۲۴ یکی از قدیمی ترین هواپیماهای روسیِ در حال خدمت می باشد که سرانجام با هواپیماهای جدیدتر سوخو ۳۴ تعویض شد. اما هنوز هم با توجه به داشتن قابلیت های حمل موشک های هوا به هوا، هوا به زمین و بمب های هدایت لیزری می تواند در جنگ سوریه مورد استفاده قرار گیرد.

سوخو ۲۵

یک سوخو 25 درحال بلند شدن از پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه در سال 2015

یک سوخو ۲۵ درحال بلند شدن از پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه در سال ۲۰۱۵

تصاویر ماهواره ایِ ماه جولای تعداد ۳ فروند Su-25 Frogfoot را نشان دادند.

Frogfoot یکی دیگر از هواپیماهای جنگی قدیمی روسیه است. این جنگنده طراحی شده تا حملات “کوتاه برد” را اجرا کند و قابل مقایسه با A-10 Warthog افسانه ای ایالات متحده است.

سوخو ۲۵ ها تا ماه مارس (اسفند) ۲۰۱۶ بیش از ۱۶۰۰ سورتی پرواز انجام داده و بیش از ۶۰۰۰ بمب را در مناطق مختلف خاک سوریه منفجر کرده اند. این آمار فقط مربوط به ۶ ماهه ی اول حضور این هواپیما در خاک سوریه می باشد.

یکی از این سوخو ۲۵ ها توسط شورشیان سوری ساقط شد و خلبان آن قبل از اینکه برای جلوگیری از اسارت بتواند خود را با نارنجک منفجر کند، با شلیک یکی از تروریست ها کشته شد.

این عکس، در نزدیکی پایگاه هوایی حمیمیم در سال ۲۰۱۵ گرفته شده است و یک سوخو ۲۵ را در حال حمل بمب های چند تکه ی با قدرت انفجار بالای OFAB-250 نشان می دهد.

وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه

این عکس هم یکی از خدمه ی هواپیما را در حال فیکس کردن بمب خوشه ای RBK-500 بر روی هواپیمای سوخو ۲۵ در سال ۲۰۱۵ در سوریه نشان می دهد.

وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه

Su-27SM3 (سوخو ۲۷)

سوخو 27

سوخو ۲۷

تصاویر ثبت شده در ماه جولای ۳ فروند Su-27SM3 Flanker را نشان می دهند که برای اولین بار در ماه نوامبر ۲۰۱۵ به سوریه فرستاده شدند.

Flanker های ارتقا یافته که جنگنده هایی چند منظوره می باشند، برای اسکورت جنگنده های دیگر در حین عملیات بمباران و انجام وظایف دیگر به کشور جنگ زده ی سوریه فرستاده شده اند.

MiG-29SMT (میگ ۲۹)

میگ 29

میگ ۲۹

مسکو برای اولین بار در ماه سپتامبر (شهریور) ۲۰۱۷ تعدادی نامعلوم از جت های Mig-29SMT Fulcrum را به سوریه فرستاد، به همین دلیل در عکس های ماه جولای (تیر) خبری از این هواپیماها نمی باشد.

فالکرومِ ارتقا یافته قادر به حمل انواع موشک های هوا به هوا، هوا به زمین و بمب های هدایت لیزری می باشد.

Su-30SM (سوخو ۳۰)

هواپیمای سوخو 30 در پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه

هواپیمای سوخو ۳۰ در پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه

عکس های ماهواره ایِ ماه جولای ۴ فروند Su-30SM را نشان می دادند.

Su-30SM هم یک جنگنده ی چند منظوره است که بر پایه ی سوخو ۲۷ ساخته شده و قادر به حمل انواع موشک های هوا به هوا، هوا به زمین و بمب های هدایت لیزری می باشد.

سوخو ۳۴

وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه

عکس های ماهواره ایِ ماه جولای ۶ فروند Su-34 را نشان می دادند.

Fullback، که برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۵ به سوریه اعزام شد، بیش از یک سال پیشرفته ترین جنگنده ی روسیه در کشور جنگ زده ی سوریه بود.

این هواپیما قادر به حمل موشک های هوا به هوای برد کوتاه R-73 و برد بلند هدایت راداری R-77 می باشد. سوخو ۳۴ همچنین می تواند موشک های هوا به زمین Kh-59ME و Kh-31A و  Kh-31P و  Kh-29T و  Kh-29L و  S-25LD را هم حمل و شلیک کند.

عکس زیر نشان دهنده ی یکی از خدمه ی پرواز سوخو ۳۴ است که در حال چک کردن بمب خوشه ای KAB-1500 بر روی این هواپیما در سال ۲۰۱۵ در کشور سوریه می باشد.

وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه

در این عکس هم شما خدمه ی پرواز روسی را مشاهده می کنید که در حال نصب موشک های هدایت دقیق KAB-500 در پایگاه هوایی حمیمیم سوریه می باشند. یکی از خدمه در حال برداشتن کلاهک قرمز این موشک است که از سنسور آن در حین ذخیره سازی و نصب بر روی هواپیما حفاظت می کند. آن موشک سفید رنگ هم یک موشک هوا به هوا می باشد.

وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه

 

Su-35S (سوخو ۳۵)

سوخو 35

سوخو ۳۵

تصاویر ثبت شده در ماه جولای ۶ فروند جنگنده ی Su-35S Flanker-E را نشان می دهند.

Flanker اولین بار در ماه ژانویه ی سال ۲۰۱۶ به سوریه اعزام شد و یکی از پیشرفته ترین جنگنده های روسی در کشور سوریه است که می تواند بدون حمایت هوایی اقدام به نشانه گیری هدف های زمینی کند.

A-50U

A-50U

A-50U

تصاویر ثبت شده در ماه جولای ۱ فروند هواپیمای پشتیبانی A-50U را نشان می دهند.

A-50U عمدتا یک “مرکز پردازش اطلاعات پرواز غول پیکر” است که برای شناسایی و ردیابی “تعدادی از هدف های هوایی (جت های جنگنده، بمب افکن ها، موشک های بالستیک و کروز)، زمینی (ستون های تانک) و سطحی (شناورهای روی آب)” به کار می رود.

IL-20 “Coot”

IL-20 "Coot"

IL-20 “Coot”

طبق گفته ی  Aviationist، هواپیمای Coot مجهز به آرایش بزرگی از آنتن ها، مادون قرمز و سنسورهای نوری، یک SLAR (رادار هوابرد نگاه به جوانب) و تجهیزات ارتباطات ماهواره ای برای انتقال لحظه به لحظه ی اطلاعات می باشد.

این هواپیما یکی از پیچیده ترین هواپیماهای جاسوسی روسیه می باشد.

An-24 “Coke”

An-24 "Coke"

An-24 “Coke”

An-24 Coke هم یک هواپیمای حمل محموله ی قدیمی می باشد.

در تصویر زیر یکی از عکس های ماهواره ای ماه جولای را می بینید که تعداد زیادی از هواپیماهای روسی را نشان می دهد.

Screenshot / توییتر از طریق obreta

Screenshot / توییتر از طریق obreta

از سال ۲۰۱۵ تا کنون، جنگنده های روس در کشتن تروریست های داعش بسیار موفق عمل کرده اند و موفق به هلاکت چندین هزار تروریست شده اند، هرچند که در این حملات در کشور سوریه تلفات در بین مردم غیرنظامی هم گزارش شده است.

منبع: http://www.businessinsider.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا