آرت کیوسک

سه رخ جدیدترین ساخته جعفر پناهی در بخش مسابقه جشنواره کن ۲۰۱۸

جعفر پناهی کارگردان

قرار است جدیدترین ساخته ی فیلمساز ایرانی جعفر پناهی فیلم سینمایی سه رخ در هفتاد و یکمین جشنواره ی کن ۲۰۱۸ در فرانسه به نمایش در آید و در کنار ۱۸ فیلم دیگر برای تصاحب نخل طلا رقابت کند.

۵+

قرار است جدیدترین ساخته ی فیلمساز ایرانی جعفر پناهی فیلم سینمایی سه رخ در هفتاد و یکمین جشنواره ی کن ۲۰۱۸ در فرانسه به نمایش در آید و در کنار ۱۸ فیلم دیگر برای تصاحب نخل طلا رقابت کند. این در حالی است که جعفر پناهی و اصغر فرهادی به عنوان دو کارگردان مطرح ایرانی در این جشنواره حضور خواهند داشت.

گفتنی است فیلم سه رخ یکی از رقبای جایزه ی نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۸ است. این فیلم درباره ی سه بازیگر در مراحل مختلف دوران کاری‌ شان است. شرکت مستقل سلولوئید دریمز در پاریس پیش از اولین نمایش جهانی فیلم در کن، حقوق فروش جهانی این فیلم را از آن خود کرد. شرکت ممنتو فیلمز حق پخش فیلم در فرانسه را در اختیار دارد. این چهارمین حضور پناهی در این جشنواره ی بین المللی است. او پیش از این در سال ۱۹۹۵ با فیلم “بادکنک سفید” برنده ی جایزه دوربین طلایی چهل و هشتمین دوره از جشنواره ی کن شد. او در ۲۰۰۳ نیز با “طلای سرخ” جایزه ی ویژه ی داوران بخش نوعی نگاه را گرفت و در ۲۰۱۱ جایزه کالسکه ی طلایی یا جایزه ی یک عمر دستاورد بخش دو هفته کارگردانان کن را از آن خود کرد. همچنین اولین نمایش فیلم “این فیلم نیست” جعفر پناهی در جشنواره ی فیلم کن بود. او در طول فعالیت هنری خود جوایزی بین المللی بیشماری همچون شیر طلاى ونیز، خرس طلاى برلین، دوربین طلاى کن، کالسکه ی طلاى کن، یوزپلنگ طلاى لوکارنو، هوگوى طلاى شیکاگو، خوشه ی طلاى والادولد، لاله ی طلاى استانبول، قلب طلاى بوسنى، پرمدئوس طلاى گرجستان، پودوى طلاى شیلى، اسب طلاى دبى و … را از آن خود کرده است. گفتنی است که رئیس این دوره از جشنواره ی کن از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته است به دلیل حضور فیلم پناهی در این جشنواره، اجازه ی خروج از کشور به او داده شود.

حال این اولین بار است که دو فیلم از سینماگران ایرانی در بخش اصلی جشنواره ی فیلم کن حضور دارد. همچنین فیلم سوئدی “مرز” ساخته ی علی عباسی ایرانی الاصل نیز در بخش نوعی نگاه این جشنواره به نمایش در می‌آید. این فیلم محصول کشور نروژ و در ژانر ترسناک است. گلشیفته فراهانی نیز با فیلم “دختران خورشید” در بخش مسابقه حضور دارد.

 سینمای ایران، نمایندگانی هم در بخش فیلم کوتاه دارد. تاریکی ساخته ی سعید جعفریان در بخش اصلی فیلم کوتاه و مثل بچه آدم ساخته آرین وزیردفتری از طرف دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در بخش سینه فونداسیون حضور دارند. این در حالی است که فیلم “هنوز نه …” ساخته ی قبلى این کارگردان در فیلم هاى کوتاه نوروزى هنر و تجربه در حال اکران است. گفتنی است که در میان کارگردانانی که آخرین ساخته ی آن ها به بخش مسابقه ی جشنواره ی امسال راه یافته است نام ژان لوک گدار از فرانسه و بزرگانی دیگر از اقصی نقاط جهان هم به چشم می آید.

ای کاش شرایطی فراهم بود که همه ی مردم فارغ از هر دیدگاه و عقیده با کمک رسانه های ملی و مهم تر از آن با همکاری مسئولان این حضور بی سابقه ی فیلمسازان، بازیگران و دست اندرکاران ایرانی را در این جشنواره ی معتبر جشن می گرفتند، به امید آن روز …

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا