دانستنی‌های سلامتی

۴ بیماری جنسی خاموش که ممکن است از ابتلا به آن‌ها مطلع نباشید

بعضی از بیماری‌ها به خصوص بیماری جنسی موذی هستند، آن قدر موذی که گاهی خود فرد از ابتلا به آن‌ها بی اطلاع است و به راحتی آن را به دیگران انتقال هم می‌دهد. معمولا به مدت طولانی هم نشانه ای از خود بروز نمی‌دهند تا حداقل فرد مبتلا به فکر درمان بیفتد. بعضی از نشانه های اولیه بیماری های جنسی هم آن قدر مشابه بیماری های به ظاهر ساده ای مثل عفونت ادرای است که شخص معمولا به پزشک مراجعه نمی‌کند و یا با درمان های خانگی سعی در مداوا دارد. این ۴ بیماری جنسی که معمولا درمان های طولانی و حتی می‌توان گفت درمانی ندارد در افرادی اتفاق می‌افتد که از نظر روابط جنسی آزاد فکر می‌کند و دست به رفتارهای پرخطر می‌زنند. و از آن جا که بیماری ؛خود را برای مدت های طولانی پنهان نگاه می‌دارد آن را به راحتی به اشخاص دیگر انتقال می‌دهند. متاسفانه رفتارهای بی بندوبار و آزاد طی سال های اخیر در جامعه آنقدر زیاد شده که خیلی از افراد بدون آن که خودشان اطلاع داشته باشند ممکن است به یکی یا حتی دو بیماری رفتارهای پرخطر مبتلا باشند. در نت‌نوشت امروز این ۴ بیماری جنسی پنهان را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: بیماری پیرونی در مردان و درمان گیاهی بیماری پیرونی چیست؟

۴ بیماری جنسی خاموش

ویروس پاپیلیوم یا HPV

یکی از ۴ بیماری جنسی پنهان که سال ها خاموش مانده و هیچ نشانه ای از خود نشان نمی‌دهد و به راحتی از شخصی به شخص دیگر منقل می‌شود ویروس پاپیلیوم Human Papillomavirus یا به اختصار HPV  یا زگیل تناسلی هم نامیده می‌شود.

باید بدانید:

وجود هر نوع خارش و زگیل در اندام های جنسی زن و مرد حتی اگر بدون درد باشد نشان دهنده این بیماری است. در صورتی که این بیماری درمان نشود علاوه بر سرایت بیماری به شریک ( یا شریک های جنسی) ، در زنان باعث بروز سرطان رحم خواهد شد. به همین دلیل تست پاپ اسمیر از جمله آزمایش مهم و ضروری برای زنان است. متاسفانه تشخیص این بیماری جنسی بسیار مشکل است و تنها راه آن مراجعه مرتب به پزشک و انجام آزمایش است تا پزشک بتواند در مراحل اولیه بیماری را تشخیص و درمان کند.

بیشتر بخوانید: درمان فوری تبخال : با این چند درمان طبیعی تبخال خیالتان راحت باشد!

کلامیدیا

کلامیدیا Chlamydia از بیماری های جنسی رایج روابط پرخطر جنسی محسوب می‌شود. این باکتری در دهانه رحم، گلو، مجاری ادرار، واژن و مقعد به راحتی زندگی می‌کند. گاهی شخص ۱۴ تا ۲۵ سال این باکتری را در بدن خود دارد بدون آن که از وجود آن مطلع باشد.

نشانه های این بیماری معمولا مشخص نیست و با بیماری های دیگر مثل عفونت های قارچی اشتباه گرفته می‌شود. هر نوع خونریزی، درد در ناحیه مجاری ادرار و درد هنگام رابطه جنسی باید جدی گرفته شده و به پزشک متخصص مراجعه شود. متاسفانه بیشتر افراد هنگامی که بیماری در مراحل آخر بوده و صدمات زیادی به بدن وارد کرده است به پزشک مراجعه می‌کنند. در زنانی که به این باکتری مبتلا هستند، امکان ناباروری، تولد زودرس فرزند و کمبود وزن نوزاد وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  نشانه های عفونت قارچی را بشناسید

بیشتر بخوانید: درمان عفونت قارچی در زنان با سیر

سوزاک

شاید خیلی ها فکر کنند این بیماری جنسی مربوط به دوره های قدیم است ولی ویروس این بیماری که نام علمی آن Gonorrhea است همیشه همراه با باکتری کلامیدیا در افراد وجود دارد. این بیماری بخصوص در زنان زیر ۲۵ سال بیشتر دیده می‌شود. حتی یک لمس ساده به راحتی این بیماری را منتقل می‌کند. خونریزی، درد در دهان،شکم، بوی واژن، درد هنگام ادرار و رابطه جنسی از نشانه های این بیماری است. بیشتر مردم سوزاک را با عفونت ادراری اشتباه می‌گیرند.

مثل کلامیدیا، هر چند می‌توان گفت با هم دوقلو هستند، سوزاک باعث تورم، دردهای ناحیه لگن و حتی ناراحتی های پوستی می‌شود. سوزاک از جمله بیماری هایی است که هر چند با آنتی بیوتیک های قوی قابل درمان است، ولی خطر ابتلا به ویروس ایدز HIV را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: علت مشاهده خون در ادرار و ترشحات بدن چیست و چه موقع نگران کننده است؟

تبخال

تبخال یا Herpes بیماری است که اگر گریبان شخص را بگیرد تقریبا نزدیک به ۱۰۰ درصد امکان رهایی از آن را ندارد. تبخال گاهی در صورت و در کنار لب زده می‌شود که می‌تواند اندام های جنسی را مبتلا کند. فردی که به این بیماری مبتلا می‌شود دیگر تا آخر عمر نمی‌تواند رابطه جنسی داشته باشد.  طی آمار جامعه پزشکی کشور این بیماری به شدت در حال افزایش در بین زنان و مردان ایرانی است.

وجود هرگونه زخم، درد و خارش در اندام های جنسی زن یا مرد نشانه ابتلا به این بیماری جنسی است. حتی استفاده از کاندوم نمی‌تواند مانع از انتقال عفونت شود. در صورتی که با فردی که دارای تبخال بوده رابطه جنسی داشته اید حتما به پزشک مراجعه کنید.

متاسفانه بیشتر افراد فکر می‌کنند آن ها بهداشت را رعایت می‌کنند و به بیماری های جنسی دچار نمی‌شوند. خیلی ها فکر می‌کنند خوب با یک بار رابطه پرخطر و بعد از آن با  رعایت بهداشت اتفاقی نمی‌افتد. خیلی ها هم اعتقاد دارند که رابطه جنسی را باید مثل بقیه نیازهای انسان در نظر گرفت و به دلیل طبیعی بودن آن باید به این غریزه اهمیت داد. در صورتی که اختیار و دقت و حتی می‌توان گفت وسواس در انتخاب شریک جنسی و دوری از هر گونه رفتار پرخطر، مانع از ابتلا به این بیماری ها می‌شود. متاسفانه این ویروس ها و باکتری ها حتی با تماس ساده دست به راحتی منتقل می‌شوند و ممکن است تا پایان عمر گریبان شخص را رها نکنند.

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا