آموزشی

۶ ویژگی شبکه ۵G نسبت به ۴G/3G !

۴G ، LTE ، VoLTE ، همه این ها نام های مختلفی برای شبکه ۴G تلفن همراه هستند که بیشتر ما امروزه از آن استفاده می کنیم. این شبکه مزایای متعددی دارد که دسترسی به داده های بی سیم با سرعت بالا یکی از آنهاست. اما همان طور که می دانید مدتی است، متخصصان در حال کار بر روی نسل جدید شبکه تلفن همراه یا همان شبکه ۵G می باشند. در این مطلب نت نوشت قصد داریم به چند ویژگی جالب شبکه ۵G جدید تلفن همراه بپردازیم.

ممکن است فکر کنید که شبکه ۵G تنها ارتقائی برای شبکه های موجود ۴G باشد، اما این تکنولوژی فراتر از چیزی است که به نظر می رسد و به معنای واقعی کلمه باعث انقلابی در شبکه های تلفن همراه ایجاد خواهد کرد و بستری کامل و یکپارچه در حوزه ارتباطات ارائه خواهد بود که اینترنت اشیاء یکی از آن ها است.

بیشتر بخوانید: آموزش حذف حساب کاربری از فیس بوک ، اینستاگرام ، توییتر و سایر شبکه های اجتماعی

چه چیزی باعث جذابیت نسل پنجم شبکه های تلفن همراه شده است؟

قبل از اینکه به مزایای شبکه های ۵G بپردازیم، باید با اصول اولیه این شبکه آشنا باشیم.
شبکه ۵G از استاندارد Massive MIMO استفاده می کند و اساساً به همین دلیل است که این شبکه بسیار سریع و قابل اطمینان است.

بیشتر بخوانید: آموزش سفارشی سازی ویندوز ۱۰ بک گراند، رنگ ها، تم ها و لاک اسکرین

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

استاندارد MIMO مخفف Multiple-input multiple-output ، استانداری با چند ورودی و چند خروجی، اتفاق جدیدی نیست. این سیستم در حال حاضر توسط برخی از شبکه های نسل فعلی نیز استفاده می شود. با این حال، در شبکه ۵G ، یک استاندارد بهبود یافته تر به نام Massive MIMO پیاده سازی شده است. در شبکه استاندارد MIMO از دو یا چهار آنتن استفاده می شود، در حالی که شبکه ۵G با کمک Massive MIMO از تعداد زیادی آنتن در حدود ۹۶ تا ۱۲۸ آنتن بهره می برد و نمونه آن در تجهیزات غول های مخابراتی مانند Huawei و ZTE عرضه شده است.

بیشتر بخوانید: قوانین ساخت پسورد قوی ، هر آنچه که قبلا شنیده اید را دور بیندازید!

۶ ویژگی شبکه ۵G نسبت به ۴G/3G!

آنتن های چندگانه، انتقال داده ها را بهتر و سریعتر انجام می دهند و به این ترتیب باعث می شوند که سرویس دهی به طور کلی بهتر شود. اکنون که با اصول اولیه این شبکه جدید آشنا شدیم، بیایید نگاهی به برخی از مزیت های این نسل بپردازیم.

اینترنت پر سرعت

یکی از مزایای آشکار شبکه ۵G ، جهش بزرگ آن در افزایش سرعت اینترنت است. در این شبکه سرعت تبادل داده ها تا ۱۰۰ برابر شبکه های نسل چهارم افزایش می یابد. در حالی که شبکه ۴G قادر به ارائه سرعت تا حداکثر ۵۰ مگابایت بر ثانیه است، در ۵G سرعت اینترنت به صورت متوسط ۱۰Gb/s خواهد بود.

بیشتر بخوانید: افزایش حملات هکرها به اکتیو دایرکتوری +راه حل

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

مثلا اگر بخواهید یک فیلم ۴ گیگابایتی را دانلود کنید، با اینترنت ۳G، دانلود آن چند هفته طول می کشد. همچنین می توانید آن فیلم را یک روزه در شبکه ۴G دانلود کنید، اما با اینترنت ۵G تنها در حدود چند دقیقه دانلود آن انجام خواهد شد.

۱۰۰ برابر ظرفیتی بیشتر از ۴G

در حالی که سرعت اینترنت در شبکه ۵G فوق العاده است، ظرفیت این شبکه یکی دیگر از مزیت های بزرگ آن است.
این مورد برای بهبود سرعت کم اینترنت در مناطقی خاص که تراکم کاربران شبکه بالاتر از حد متوسط است، مفید می باشد.

بیشتر بخوانید: حذف اطلاعات شخصی از گوگل

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

این مشکل به خاطر کمبود اینترنت یا پهنای باند داده نیست، بلکه به دلیل نقصی مهمی در مکانیسم تحویل داده است که از کم بودن آنتن های شبکه ۴G ناشی می شود. ظرفیت بارگیری شبکه ۵G نسبت به ۴G صد بار بیشتر خواهد بود. این بدان معنی است که افراد یا دستگاههای بیشتری قادر به اتصال به یک شبکه داده، بدون کاهش سرعت عملکرد آن برای بقیه کاربران خواهند بود.

تاخیر بسیار کم شبکه

latency در لغت به معنای تاخیر می باشد و به همین نام در شبکه هم مورد استفاده قرار می گیرد (Network latency). وظایف پرشمار اینترنتی مانند انجام فعالیت های هوشمند، نظیر استریم ویدئو مرتبط با خانه های هوشمند، نیاز به شبکه ای بسیار قابل اعتماد و کم تاخیر دارد. متاسفانه، شبکه های ۴G فعلی تنها می توانند زمان تأخیری در حدود ۵۰ms میلی ثانیه ارائه دهند، که این تاخیر، کار را برای اجرای برنامه های حیاتی نظیر موارد استفاده در عمل های پزشکی نامناسب می سازد.

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

در مقابل، شبکه ۵G، تاخیر فوق العاده کمی در حدود ۱ms ارائه می دهد که به معنی پاسخ سریع شبکه نسبت به درخواست دستگاه هایی است که از آن استفاده می کنند. بنابراین، توسعه این نسل واقعا برای برنامه های متنوع و حتی بازی های آنلاین که نیاز به یک شبکه بسیار سریع و قوی دارند مفید خواهد بود.

شبکه ای هوشمند متغیر با نیاز دستگاهها به پهنای باند

شبکه های فعلی، مقدار اینترنتی مشخص و یک اندازه برای همه برنامه ها فراهم می کنند. اما برنامه های مختلف نیازهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال، اگر شما بخواهید بازی آنلاین انجام دهید، به سرویسی با تاخیری فوق العاده کم و شبکه داده ای فوق العاده سریع برای انتقال سیگنال ها نیاز دارید. اما اگر بخواهید پیام های WhatsApp را با استفاده از چنین شبکه پر سرعتی بررسی کنید، تنها منابع خود را به هدر داده اید.

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

شبکه ۵G با درنظر گرفتن نیاز هر برنامه و ارائه گزینه شبکه سفارشی در مصرف بهینه منابع به کاربران کمک می کند. تا کنون، اپراتورهای شبکه می توانستند شبکه های تلفن همراه را تنها در یک فرم ارائه دهند، اما با ظهور شبکه های نسل پنجم که برای ارائه حداکثر کارایی بهینه شده اند، وضعیت تغییر خواهد کرد.

عمر طولانی تر باتری دستگاه ها

یکی از نقاط ضعف شبکه های نسل ۴ با سرعت بالا این است که به علت استرس وارده بر دستگاه ها عمر باتری هنگام استفاده از شبکه کاهش می یافت. اما با توجه با ماهیت هوشمند شبکه های ۵G عمر باتری بهبود خواهد یافت.
در واقع شبکه ۵G ترکیبی از چند تکنولوژی است که به طور هوشمندانه ای تشخیص می دهد که چه زمانی از کدام تکنولوژی برای بهره وری بیشتر استفاده کند.

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

بدین ترتیب، این نظارت مستمر به شبکه اجازه می دهد بهترین نوع ارتباط را برای دستگاه ها ارائه دهد. این امر موجب کاهش بار عمده ای بر دستگاه ها با جستجوی بهتر شبکه و در نتیجه افزایش عمر باتری دستگاه هایی نظیر گوشی های هوشمند می شود.

اجرای چندین خدمت به صورت موازی در ۵G

احتمالا با شرایطی مواجه شده است که وقتی که گوشی شما بر روی فعالیت های خاص تمرکز کند سرعت اجرای سرویس دیگری در دستگاه کاهش می یابد. این مشکل ناشی از دستگاه شما نیست، بلکه شبکه های فعلی، کافی برای پشتیبانی چندین برنامه کاربردی ندارند.

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

برای مثال، اگر می خواهید یک ویدیو را به صورت آنلاین ببینید و همزمان یک بازی آنلاین انجام دهید، احتمالا باید بین این دو یکی را انتخاب کنید. اما، ۵G، در حال تغییر این وضعیت است و با ارائه سرعت اینترنت بیشتر و ظرفیت سرویس دهی بیشتر، در حین اجرای برنامه های چندگانه شاهد عملکرد بهتر در دستگاه ها خواهیم بود.

چرا تاکنون شبکه ۵G اجرایی نشده اند؟

اجرای شبکه نسل پنجم نیاز به کارهای زیادی برای ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه دارد. شبکه های موجود می توانند در ارتباط با سایر سرویس های بی سیم کار کنند، اما ۵G برای ارائه جادوی خود به تجهیزات خاصی متناسب با فرکانس های جدید و پهنای باند گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد که این شبکه نیاز دارد و انجام همه این کارها زمان بر است.

6 ویژگی برتر شبکه های 5G نسبت به 4G/3G!

با این حال، مشکل واقعی این است که همه چیز باید از ابتدا آغاز شود، زیرا شبکه های فعلی وقتی ۵G شروع به کار می کنند، بی فایده خواهند بود. بدین معنی که در آن زمان مثل امروز قادر به استفاده از شبکه های نسل پیش (۲G/3G/4G) نخواهید بود. در نتیجه برای توسعه این شبکه، اپراتورها نیاز به سرمایه گذاری زیادی در توسعه زیرساخت های جدید دارند.

در حال حاضر اپراتورها در تلاش هستند که تمام این سرمایه گذاری را انجام ندهند و انتظار می رود رونق این فناوری در چند سال آینده اساسا بسیار جذاب باشد. اما، در نهایت این اتفاق خوب روی خواهد داد.

منبع: guidingtech

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا