دانستنی‌های سلامتی

جلوگیری از لخته شدن خون با داروی انقلابی جدید!

جلوگیری از لخته شدن خون

بعد از سکته مغزی به تمام بیماران داروی رقیق کننده خون برای جلوگیری از لخته شدن خون داده می شود تا از بروز مجدد سکته جلوگیری شود. تحقیقات دانشمندان استرالیایی از دارویی جدید که موثرتر عمل می کند و اثرات جانبی کمتری دارد خبر می دهد.

۲+

بعد از سکته مغزی به تمام بیماران داروی رقیق کننده خون برای جلوگیری از لخته شدن خون داده می شود تا از بروز مجدد سکته جلوگیری شود. تحقیقات دانشمندان استرالیایی از دارویی جدید برای جلوگیری از لخته شدن خون که موثرتر عمل می کند و اثرات جانبی کمتری دارد خبر می دهد. در نت نوشت امروز درباره این داروی جدید جلوگیری از لخته شدن خون بخوانید.

حتما بخوانید: علائم لخته شدن خون در بدن که بیشتر مردم خطرات جدی آن را نادیده می گیرند

جلوگیری از لخته شدن خون

معمولا با بروز سکته مغزی جریان خون به مغز قطع می شود و با صدمه دیدن سلول های مغز، افتادگی عضلات صورت و حتی ناتوانی حرکتی در دست ها و پاها بروز می کند. بسیاری از بیماران تا مدت ها در بخش هایی از بدن فلج را تجربه می کنند. با تجویز داروی جدید جلوگیری از لخته شدن خون در استرالیا برای ۲۰۰ بیمار بعد از سکته مغزی مشاهده شد این دارو دوبرابر موثرتر از داروی های مشابه قبلی عمل می کند.

این دارو که Tenecteplase نام دارد به احتمال زیاد مورد استقبال پزشکان و بیماران قرار خواهد گرفت. مسئول گروه تحقیق دکتر بروس کمبل Dr. Bruce Cambell از بیمارستان ملبورن استرالیا معتقد است این دارو عوارض بعد از سکته مغزی  را در بیمار درمان می کند و فرد سریع تر به حالت عادی برمی گردد.

در واقع tenecteplase نسبت به داروی رایج فعلی alteplase برای جلوگیری از لخته شدن خون سریع تر عمل می کند که علت آن تفاوت در آنزیم های موجود در داروست. هر چند هر دو دارو به یک شیوه در بدن بیمار عمل می کنند ولی داروی جدید بهتر و موثرتر به لخته های خون حمله کرده و آن ها را نابود می کند. از دیگر ویژه های این دارو جلوگیری از لخته شدن خون است.

بیشتر بخوانید: روش های خانگی برای بند آوردن خونریزی زخم

هر چه زودتر موثرتر

جلوگیری از لخته شدن خون

جلوگیری از لخته شدن خون

دکتر کمبل معتقد است برای تاثیر موثرتر دارو در صورتی که داروی Tenecteplase بلافاصله با وقوع سکته مغزی یا حداکثر بین ۴ تا ۵ ساعت بعد از سکته مغزی توسط بیمار مصرف شود تقریبا فرد به عارضه های بعد از بیماری مثل فلج صورت یا بخش هایی از بدن دچار نمی شود. این دارو هر چند در آمریکا برای بیماران سکته مغزی مجوز استفاده پیدا نکرده است ولی در سال ۲۰۰۰ اداره دارو و غذای آمریکا تجویز و استفاده از tenecteplase را بعد از سکته قلبی مجاز اعلام کرد.

هم اکنون در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مثل هندوستان همچنان از داروی alteplase مورد استفاده می شود که یکی از دلایل آن ارزانتر بودن دارو است. از دیگر فایده های داروی جدید استفاده آسان با تزریق ساده عضلانی است در صورتی که داروی alteplase باید از طریق رگ و سرم تزریق شود.

دکتر کمبل معتقد است از داروی جدید حتی می توان قبل از جراحی باز قلب به منظور جلوگیری از لخته شدن خون و بروز سکته استفاده کرد. ولی او مصرا تاکید می کند داروی جدید برای سکته مغزی بهتر و موثرتر عمل می کند به طوری که نتایج آن را ۹۰ روز بعد از استفاده می توان به وضوح در بیمار مشاهده کرد.

منبع: webMD.com

بیشتر بخوانید: فواید اهدای خون برای بدن چیست؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا