1398-01-01
دانستنی‌های سلامتی

آیا واکسن ترک اعتیاد به زودی ساخته می شود؟

واکسن ترک اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر روز به روز پیچیده می شود. فرد معتاد نه تنها خود که خانواده و جامعه را درگیر مشکلات متعددی می کند که مسائل اخلاقی، خشونت های خانوادگی و حتی اقدام به قتل از این موارد است. هزینه ای که فرد معتاد به خانواده و جامعه تحمیل می کند نیز به اندازه وضعیت خودش دردناک است. آیا واکسن ترک اعتیاد می تواند فرد را نجات دهد؟

معتاد چه مجرم نامیده شود چه بیمار؛ برای خود، خانواده و جامعه مشکلات متعددی ایجاد می کند. تا همین ۳۰ سال پیش که اعتیاد فقط به تریاک و هروئین و ماریجوانا محدود می شد، تقریبا راه حل درمانی برای آن وجود نداشت مگر اراده بسیار قدرتمند شخص معتاد. امروزه هر چند راه حل هایی دارویی متعددی اعم از مدرن یا استفاده از گیاهان به بازار آمده، ولی انواع مختلف مواد مخدر چنان زیاد در دسترس است که درمان های دارویی رایج مثل متادون خود به معضلی تبدیل شده است. به همین دلیل دانشمندان به دنبال پیدا کردن راه چاره ای هستند به نام واکسن ترک اعتیاد . در نت نوشت امروز درباره واکسن ترک اعتیاد بخوانید.

معضل اعتیاد

اعتیاد مشکلی جهانی است و محدود به جامعه خاصی نمی شود. متخصصان بهترین راه پیشگیری از اعتیاد را این می دانند: «فقط بگویید نه». اعتیاد تنها عادت کردن بدن به یک ماده خاص و رها شدن و خلاصی از مشکلات نیست بلکه مشکلی است که بر مغز تاثیر منفی گذاشته و شخص را دچار بیماری های متعدد جسم و روحی مزمن می کند.

یکی از راه های پیشگیری از اعتیاد که دانشمندان و محققان پزشکی سال های زیادی است بر روی آن کار می کنند واکسن ترک اعتیاد است. واکسنی که برای اشخاص معتاد به هروئین و مواد مشابه مثل اوکسی کدین و فنتانیل می تواند روشی کاربردی برای ترک باشد.

عملکرد واکسن ترک اعتیاد

در واقع واکسن ترک اعتیاد روی قسمت هایی از مغز که باعث می شود شخص دوباره به اعتیاد گرایش داشته باشد تاثیر می گذارد. در عین حال واکسن هیچ گونه تداخل دارویی با سایر داروهای ترک اعتیاد مثل متادون، بوپرنورفین یا ترکیبات نالوکسون نخواهد داشت. واکسن طوری طراحی شده است که پادتن های بدن فرد را افزایش می دهد. دکتر گری ماتیاس Dr. Gary Matyas از موسسه تحقیقات والتر رید آرمی در این باره می گوید: وقتی به شخص واکسن تزریق شود، پس از استفاده از ماده مخدری مثل هروئین پادتن های بدن تمام هروئین را جذب می کنند، در نتیجه ماده مخدر در جریان گردش خون قرار نمی گیرد. مغز هم از دسترس ماده مخدر خارج می شود و در نتیجه مغز تحت تاثیر ماده مخدر دچار تغییر نمی شود.» فرض بر این است که با تزریق واکسن، بدن به تدریج ماده مخدر را مثل یک ماده اضافی بیهوده بشناسد و آن را از بدن بیرون براند. به این ترتیب حتی اگر فرد ماده مخدر استفاده کند دیگر تاثیری بر بدنش نخواهد داشت.

آیا واکسن ترک اعتیاد موثر است؟

واکسن ترک اعتیاد

دکتر ماتیاس اعتقاد دارد هر چند واکسن بر روی موش ها تاثیرگذار بوده، ولی باید با انجام آزمایش های متعدد بر روی افراد مختلف بتوانیم یک داروی ثبت شده با تایید جامعه بین الملل پزشکی به بازار ارائه دهیم. یکی از این آزمایشات باید بر روی میزان واکسن و زمان دقیق تزریق آن باشد. هر چند علاوه بر واکسن شخص باید درمان های دارویی دیگری داشته باشد تا بتواند دوران پس از ترک را به راحتی تحمل نماید. دکتر ماتیاس سازنده واکسن با فراخوانی واکسن را بر روی هنرپیشه هالیوودی فیلیپ سیمور هوفمان Philip Seymour Hoffman آزمایش کرد. این شخص در نتیجه سمی شدن بدن با استفاده از ترکیبی از هروئین و سایر مواد مخدر در سال ۲۰۱۴ فوت کرد که نشان می دهد واکسن نمی تواند از گرایش فرد معتاد به ماده مخدر جلوگیری کند. دکتر ماتیاس ایمن شناس خود را برای جنجال ها آماده کرده است و در مورد برگشت دوباره شخص به ماده مخدر مثل مورد آقای هافمن می گوید باید در فواصل زمانی خاصی واکسن را تزریق کرد و نمی توان تنها آن ها را محدود به یکی دوبار تزریق واکسن نمود.

هر ساله حداقل در آمریکا ۰۰۰ر۵۲ نفر بر اثر اوردوز یا مصرف زیاد ماده مخدر می میرند. یعنی هر ۱۰ دقیقه علت مرگ یک نفر در آمریکا اوردوز است. در سال ۲۰۱۶ میزان مرگ و میر از مواد مخدر در آمریکا بیشتر از کشته شدگان جنگ ویتنام بود.

واکنش دولت آمریکا

از طرح واکسن ترک اعتیاد بسیار استقبال شد ولی با روی کار آمدن کابینه ترامپ طرح تحقیق متوقف شده است. هرچند بسیاری از مردم و بعضی از دولت مردان آمریکا «جنگ با موادمخدر» را راه انداخته اند، ولی متخصصان هنوز تاکید دارند بهترین راه پیشگیری از اعتیاد همچنان نه گفتن به ماده مخدر است. روان شناسان و روانکاوان هم اعتقاد دارند باید کودکان و نوجوانان را طوری تربیت کرد تا یاد بگیرند در برابر ماریجوانا، سیگارهای الکترونیکی و هر گونه ماده مضری نه بگویند.

معتادان کنونی چه باید بکنند؟

بسیاری از معتادان پس از ترک دوباره به ماده مخدر رو می آورند. آن ها طعمه مجدد دلالان مواد مخدر می شوند چون بسیاری از معتادان اراده مقاومت در برابر استفاده مجدد از ماده مخدر را ندارند. حتی در صورت تولید واکسن با وجود آن فرد گرایش کمتری به استفاده از ماده مخدر خواهد داشت و روند درمان او را برای ترک کامل بهتر و موثرتر می شود، ولی حتی دکتر ماتیاس معتقد است در حال حاضر باید از درمان های رایج استفاده کرد. هر چند او اعتقاد دارد علاوه بر کاهش وسوسه به استفاده از ماده مخدر؛ حداقل واکسن می تواند از ایدز جلوگیری کند یا حداقل خطر ابتلا به آن را کاهش دهد.

منبع:

nytimes.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا