1398-03-01
آرت کیوسک

مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی

رومن ریمون پولانسکی (۱۹۳۳) معروف به رومن پولانسکی فیلمساز، فیلمنامه نویس و بازیگر لهستانی فرانسوی است که در پاریس متولد شده است. مادر رومن پولانسکی در دوران حکومت نازی ها و هیتلر توسط نازی ها دستگیر و سرانجام در اردوگاه آشویتس درگذشت. رومن تنها عضو خانواده بود که از تبعید و مجازات توسط نازی ها جان سالم به در برد.

رومن ریمون پولانسکی (۱۹۳۳) معروف به رومن پولانسکی فیلمساز، فیلمنامه نویس و بازیگر لهستانی فرانسوی است که در پاریس متولد شده است. مادر رومن پولانسکی در دوران حکومت نازی ها و هیتلر توسط نازی ها دستگیر و سرانجام در اردوگاه آشویتس درگذشت. رومن تنها عضو خانواده بود که از تبعید و مجازات توسط نازی ها جان سالم به در برد. در ادامه با مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی با نت نوشت همراه باشید.

پولانسکی دوران کودکی و نوجوانی خود را در شرایطی سخت و عجیب گذراند که این روزگار سخت در آثار او تاثیر واضحی داشته است. او در دهه ی پنجاه میلادی به مدرسه ای سینمایی رفت و در آنجا به تحصیل پرداخت. در اوایل دهه ی پنجاه بود که رومن پولانسکی به سبب فیلم کوتاهی که ساخته بود چند تجربه ی بازیگری اش مورد توجه قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار برتراند راسل

رومن پولانسکی و سینما

نخستین فیلم بلند او به نام چاقو زیر آب در سال ۱۹۶۲ ساخته شد. سپس او شروع به ساختن سه گانه ای کرد که نام آن ها انزوا، بچه ی رزماری و مستاجر بود. این سه فیلم به ویژه فیلم بچه ی رزماری از مشهورترین آثار رومن پولانسکی به حساب می آیند. طی ساختن این فیلم بود که همسر پولانسکی، شارون تیت که بازیگر نیز بود توسط گروهی شیطان پرست به قتل رسید.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی فیلیپ راث , خداحافظ کلمبوس…

این فیلم داستان یک زوج جوان است که به آپارتمانی عجیب نقل مکان می کنند. زن جوان بچه ی شیطان را حامله است و سرانجام زندگی این زوج توسط شیطان و شیطان پرست ها نابود می شود. در زمانی که رومن پولانسکی این فیلم را می ساخت اندک کسانی بودند که از حضور شیطان پرستان مطلع بودند و این موضوع در آن زمان بسیار عجیب و بدیع به نظر می رسید که این غریب بودن ضربه ای به موفقیت و باورپذیری فیلم نزد و این اثر همواره با استقبال مخاطبان خود مواجه بوده است.

رومن پولانسکی را می توان فیلمسازی دانست که از ابتدای فعالیت خود کشورهای مختلفی را برای ساختن فیلم هایش انتخاب کرد و این تنوع در تکنیک و حتی فیلم نامه های او نیز وجود دارد. اما آنچه که تمام آثار رومن پولانسکی را به نحوی به یکدیگر پیوند می زند،  وجود نوعی تعلیق، ترس و اضطراب در تمام درام های او است. اما آنچه که این فیلمساز را به یکی از برجسته ترین فیلمسازان جهان بدل ساخته بیشتر می تواند به دلیل شخصیت پردازی های پیچیده، عجیب و بسیار عمیق او باشد.

بیشتر بخوانید: زندگی چارلی چاپلین ، بزرگ‌ترین الماس جهان آفتاب است، که خوشبختانه بر گردن همه می‌درخشد.

او با این شخصیت پردازی پیچیده و ویژه همواره مخاطب خود را متعجب می سازد اما آنچه که این تعجب را به باوری عمیق تبدیل می کند، ویژگی و شاید دید کاوشگر فیلمساز باشد. رومن پولانسکی بر بسیاری از فیلمسازان و فیلمنامه نویسان معاصر گذاشته است که این تاثیر را می توان در آثار هنرمندانی چون برادران کوئن، وس اندرسن، آتوم اگویان، دارن آرونوفسکی، پارک چان-ووک، آبل فرارا و وس کریون دید.

او به دلایل و اتهاماتی اخلاقی که دادگاهی در آمریکا او را محکوم کرده است از آمریکا به اروپا رفت و حتی هنگامی که در سال ۲۰۰۳ برای فیلم پیانیست برنده جایزه اسکار شد نتوانست جایزه خود را در این مراسم دریافت کند. آثار پولانسکی عبارتند از: ماه تلخ، محله ی چینی ها، پیانیست، تس، مرگ و دوشیزه، دزدان دریایی، بچه ی رزماری، سایه نویس، الیور توئیست، کشتار، تراژدی مکبث، قاتلین بی‌باک خون‌آشام.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی گی دوبور ، تصویر سیاه و سفید فیلسوفی که جامعه نمایش را جا گذاشت!

بیشتر بخوانید: جان اشتاین بک , مروری کوتاه بر زندگی و آثار, خوشه های خشمگین نوبل

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار و زندگی برایان اونسن ؛ ژانر Dark fiction یا فراتر از وحشت

رومن پولانسکی ۱۹۳۳

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا