1398-01-04
سینمای جهان

تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ساخته‌ی هانس هولم

تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove

در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ، فیلم که متکی بر ساختاری منسجم و داستان گو است که بر پایه ی درام ارسطویی بنا شده و دارای آغاز، میانه و پایان است بر شخصیت پردازی های دقیق و روانی استوار است که مخاطب را تا پایان با پرسوناژها همراه می کند.

فیلم مردی به نام اوه black comedy درخشانی از هانس هولم کارگردان سوئدی است که برگرفته از رمان پر فروش و موفق ماکس بکمن است. فیلمی که قرار است روزمرگی ها، دغدغه ها، سر خوردگی ها و موفقیت های اوه ی ۵۹ ساله (رولف لاسگارد) را بعد از بازنشستگی اجباری از کار و مرگ همسر محبوبش سونیا با بازی ایدا اینگول را به تصویر بکشد و مخاطب را با ناگهانی ترین ری اکشن قهرمان فیلم و در واقع نخستین گره افکنی زود هنگام فیلم در مقابل بحران های زندگیش، (خودکشی) که در تکنیک Im medias re  (تکنیک داستان گوئی از میانه ی ماجرا و در نقطه ی بحرانی) بسترسازی می شود، مواجه کند. در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ، فیلم که متکی بر ساختاری منسجم و داستان گو است که بر پایه ی درام ارسطویی بنا شده و دارای آغاز، میانه و پایان است بر شخصیت پردازی های دقیق و روانی استوار است که مخاطب را تا پایان با پرسوناژها همراه می کند. در ادامه با تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: رمان مردی به نام اوه نوشته‌ی فردریک بکمن

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ؛ شبیه آنچه روی زمین جا می گذاریم…

اوه که در کودکی مادرش را از دست داده تحت تربیت و نظارت پدر محبوب و کم حرفش رشد می کند که از علائق اصلی و معنادار زندگیش اتومبیل است که این علاقه به اوه نیز سرایت کرده است. بعد از مرگ تصادفی و باورنکردنی پدر اوه روی ریل های قطار محل کارش، اوه به زندگی در تنهائی خو می گیرد و بعد از آتش گرفتن خصمانه ی خانه اش به دست پیراهن سفیدها و باختن زندگی اش، سعی دارد با سرنوشت تلخ و بیرحمانه اش کنار بیاید که ناگهان زندگی اش دوباره روی ریل های قطار و در کوپه ی جادوئی قطاری معمولی تکان می خورد و با اولین و آخرین عشق و معنای زندگیش سونیا مواجه می شود. سکانس معرفی سونیا با کفش های پاشنه بلند و قرمز که در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove مطرح می شود، دو مفهوم اصلی فیلم را که در درونمایه ای مخفی به مخاطب القاء می شود، آشکار می کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Annihilation نابودی ساخته ی الکس گارلند

قطار و کفش ها که هر دو نمادی از سرنوشت و زندگی هستند و در کنار اتومبیل و دوچرخه که رد پایش در جای جای فیلم دیده می شود، گذر زندگی، زمان و سرنوشت که ماهیتی پویا و غیر قابل کنترل دارد را، پررنگ تر و قابل درک تر می کند. این مفهوم در مقابل شخصیت درونی اوه قرار می گیرد که مدام در حال کنترل کردن همه چیز بر طبق قراردادها و چارچوب های منظم شده ی ذهنش است که غیر قابل تغییر است. همچنانکه چندین بار تصمیم می گیرد خودش را بکشد اما هر بار با بازی های جالبی که سرنوشت برایش تدارک دیده، مواجه می شود و از مرگ خودخواسته رهائی میابد.

در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ، اوه ی خجالتی و گوشه گیر که در کودکی از محبت مستقیم مادر محروم شده و در بزرگسالی نیز از محبت غیرمستقیم پدر بهره برده، بعد از ازدواج با سونیا و عشقی راستین به او و در سایه ی قدرتمند شخصیت منحصر بفرد و جنگجوی سونیا به نوعی ثبات روحی می رسد اما به نظر می رسد باز هم در مقابل طبیعی ترین و روزمره ترین موضوعات زندگی مثل رقص، بچه دار شدن و … مستاصل است و به این موضوعات به شکلی غریب و آشنائی زدائی شده نگاه می کند که گوئی از درک آنها عاجز است. این تیپ رفتاری شخصیتی متفاوت و خاص از اوه می سازد که ناخواسته او را از بقیه متمایز می کند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم قوی سیاه black swan کاری از دارن آرنوفسکی

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

استفاده از لوکیشن اتومبیل و پرداختن به این موضوع در فیلم از نقاط پررنگ و بعضاً کمیک فیلم است که ماهیت و کارکرد اتومبیل را از نگاه دیگری برای مخاطب آشکار می کند. مکانی که بارها توسط پدر اوه و خودش به محلی برای گپ زدن و غذا خوردن تبدیل می شود. در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ، مهم ترین اتفاقات و تصمیمات زندگی اوه در ماشین رقم می خورد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم A Ghost Story ساخته‌ی David Lawery

سونیا را در قطار می بیند و در ماشین از او درخواست ازدواج می کند. سونیا را یکبار در اتوبوس سفری به اسپانیا از دست می دهد که منجر به فلج شدن همیشگی سونیا می شود و یکی از تصمیمات خودکشی ناموفقش هم در ماشین انجام می گیرد. اتومبیل در فیلم به مثابه ی مکانی است که در آن می شود زیست، زندگی را دید، در آن کنکاش کرد، آن را یاد گرفت و به عمق موهبت زیستن رسید. عباس کیارستمی نیز از جمله کارگردانانی است که از لوکیشن اتومبیل در بسیاری از آثارش استفاده کرده است و نظری مثبت و فلسفی به آن دارد:

– ماشین به من احساس امنیت می دهد. جزو بهترین جاهاست برای اندیشیدن و پرداختن به دنیاهای ذهنی ام، چرا که گفتگوهای بی پایان را که با خودم دارم ممکن می کند. دوستی به من می گفت که مهمترین حرف هایش را با شوهرش در ماشین می زند. گوشه ای برای هیچ یک از آنها نیست که خود را در آن پنهان کنند. وقتی که کنار کسی در ماشین می نشینید، چه او را بشناسید و چه نه، تقریباً همیشه حس اعتمادی میان شما و او به وجود می آید. برای ما راحت تر است که در کنار کسی بنشینیم تا روبه روی او، که با توجه به تلاقی نگاه ها وضعیتی تنش زاست. سکوت در ماشین به نظر سنگین نمی رسد.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های تابستان ۲۰۱۸ از نظر منتقدان

کسی از شما انتظار پاسخ بلافاصله در ماشین را ندارد. می توانید در پاسخ دادن کمی فکر کنید. این فضای صمیمی مکان زندگی، کار و دفتر یکجاست. در صندلی راننده می توانم کار کنم. انگار در مقابل پرده ی عظیمی قرار گرفته ام که همه جور تصویر را برایم پخش می کند. اول بیابان را می بینی، بعد حومه های شهر به چشم می آید و سر آخر خود شهر آشکار می شود. آینه ی داخل ماشین هم پرده ی دیگری است و دو آینه ی کناری، مثل تلویزیون هائی کوچک است. ماشین یک دوربین تراکینگ همیشگی است. شاید علاقه ی من به ماشین از عشقم به جاده سرچشمه گرفته باشد. جاده نماد جست و جوی انسان برای کسب عادات زندگی است، نماد بی قراری روح و سیر و سلوکی بی پایان.

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

فیلم که به مثابه ی یک ساخت است شامل یک سری ساختارهاست. ساختارها همگی شامل رشته ای از متغیر ها هستند که با هم در ارتباطند. اما درون یک ساختار، لااقل یک متغیر وجود دارد که به عامل« استوکاستیک » -اخلال یا اختلال- که دقیقاً نمی دانیم چیست وابسته است. یک ساختار، همچون یک معادله ی ساختاری، عامل را با خود حمل می کند که عدم تعین دارد یا خطاست که در صورتی که ادامه یابد و تکرار شود و محصور و محدود نگردد به دغلکاری در آثار بعدی منجر می شود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Suburbicon سابربیکان ساخته‌ی جورج کلونی ، آرمان شهری محتوم

توضیح معرفت شناختی این بحث این است که ما از لحاظ ریاضی، هرگز به حد شناخت یک پدیده –حتی یک ذره- نمی رسیم. چرا که هم شناخت و هم پدیده هر دو بی نهایتند. بنابراین عامل استوکاستیک دارای حجم و وسعتی است که قابل تعیین نیست. وجودش در یک سیستم در صورتی که پخش و پلا باشد، به معنای تخریب دیر یا زود کل بناست و در صورتی که این جزء یا اجزاء در جای معینی موجود بوده و دارای وزن باشند و از چگونگی ارتباط آنها با اجزای دیگر آگاهی کافی موجود باشد، سیستم فرو نمی ریزد. در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove ، بعد از ورود همسایه ی شلوغ و بیگانه پروانه (بهار پارس) مهاجر ایرانی، به منطقه ی مسکونی تحت حفاظت اوه که حتا یک ته سیگار هم از دید موشکافانه اش پنهان نمی ماند و تخطی از قوانین است، با قانون شکنی های گاه و بیگاه پروانه و خانواده اش رو به رو می شود که موجبات اختلال در روند زندگی اوه را فراهم می کند.

در ادامه تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove باید گفت پروانه به مثابه ی عامل استوکاستیک با ورودش به آنجا برای اولین بار در خودکشی اوه خللی مثبت ایجاد می کند و او را از مرگ نجات می دهد و با دست پخت به یاد ماندنی اش؛ ته چین مرغ موفق می شود حصارهای فردی اوه را در مواجه با آدم ها بشکند و رفته رفته به او نزدیک شود. پروانه که یک مهاجر ایرانی است در کشور سوئد یک غریبه و بیگانه محسوب می شود. این نخستین وجه اشتراک اوه و پروانه است. اوه نیز از همان ابتدا با بقیه متفاوت است. چه در دوران کودکی و جوانی و چه حالا در عنفوان میان سالی رو به پیری که با زمین و زمان سر جنگ دارد و هر چیزی را که خلاف عقاید و اصولش باشد پس می زند و نگاهی خودمحور نسبت به زندگی دارد. رفتارها و سختگیری های اوه برخلاف قلب مهربانش برای بقیه ی افراد جامعه ی کوچک محل سکونتش قابل هضم نیست و باعث اختلال در زندگی بقیه است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Neon Demon شیطان نئونی ساخته‌ی نیکلاس ویندینگ رفن

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove باید اشاره کرد، پروانه هم به نوبه ی خود یک غریبه است که وارد جامعه ای بیگانه شده است و در تلاش است پذیرفته شود. او موجب اختلال در زندگی اوه است. هر وقت بخواهد می آید و هر وقت بخواهد می رود و مسئولیت های زندگی اش را با اوه تقسیم می کند که در نهایت او هم مثل سونیا باعث تغییر و تحول درونی شخصیت اوه می شود که او را از شخصیتی ایستا به پویا تبدیل می کند. اوه با زندگی کردن در زندگی پروانه و ارتباط با بچه های پروانه به زندگی بر می گردد، رشد می کند و از خودکشی دست می کشد. او که هیچ وقت شانس بچه دار شدن نداشته، با پروانه به یک رابطه ی پدر و دختری مؤثر می رسد که در آن به شخصیتی فعال و دوست داشتنی تبدیل می شود.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم The Snowman آدم برفی ساخته‌ی توماس آلفردسون

عامل استوکاستیک در تمام خودکشی های ناموفق اوه دخیل است. آنها نه تصادفی هستند و نه بی ارتباط و بی معنا؛ آنها اجزائی علت و معلول وار هستند که در جای معین خود واقع شده اند و با اجزای دیگر در ارتباطی هماهنگ با آگاهی کافی هستند و اگر چه مدام تکرار می شوند، پایه های ساختار هدفمند قصه را محکم می کنند و به آن معنا می بخشند. در تعریف دیگری از استوکاستیک به شخصیت روشن و هدفمند سونیا می رسیم. آن کس که به سادگی و برده وار نمی پذیرد، به راحتی تسلیم نمی شود، مدام می کاود و پذیرای آزمون است، کمک به کشف حقیقت می کند و در پروسه شناخت حل می شود. پروسه ای که با ناراحتی و رنج همراه است و رنج اما دانش به بار می آورد و آگاهی که با روشنی و ادراک همراه است. ذکر این نکته نباید در تحلیل فیلم مردی به نام اوه A Man Called Ove از قلم بیفتد که سونیا در سایه ی چنین شخصیتی است که به عشق می رسد؛ عشقی که با آگاهی و استقامت به نتیجه می رسد:

– هیچ کس حق ندارد پیش از دستیابی به شناخت کامل از ماهیت چیزی-یا شخصی- بدان عشق بورزد یا از آن بیزار باشد… در حقیقت عشق بزرگ، ثمره ی دانشی بزرگ است و اگر شی ء یا –شخصی- را بشناسید اما کم و ناقص علاقه ی شما نیز بدان بسیار کم است؛ تا حد همان شناخت و نه بیشتر. | لئوناردو داوینچی

بیشتر بخوانید: نقد فیلم Red Sparrow گنجشک قرمز به کارگردانی فرانسیس لارنس

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

A Man Called Ove ساخته ی هانس هولم

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Bullhead کله شق به کارگردانی میشاییل راسکام

منابع: مقاله ی نقد، منتقد (عامل اخلال) / نوشته ی مسعود فراستی، داوود مسلمی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا