1397-11-27
دانستنی‌های سلامتی

مضرات ماریجوانا که به تازگی کشف شده شوکه تان خواهد کرد!

مضرات ماریجوانا

هر چند نوع درمانی اش چند سال اخیر سروصدای زیادی کرد ولی امروز تحقیقات متعدد ثابت کرده است مضرات ماریجوانا آن قدر خطرناک است که متخصصان عطایش را به لقایش می بخشند و به همه توصیه می کنند به هیچ وجه حتی در معرض دود آن قرار نگیرند.

ماریجوانا را بیشتر یک گیاه بی خطر و در طی سال های اخیر حتی درمان کننده می دانستند. به طوری که در بعضی از ایالات متحده آمریکا کشت، فروش و مصرف ماری جوانای درمانی قانونی شده است. ولی خوشبختانه از آنجا که تحقیقات علمی هیچگاه متوقف نمی شود، پژوهشگران در مورد مضرات ماریجوانا هشدار می دهند. چرا که تحقیقات نشان می دهد مضرات ماری جوانا بسیار بیشتر از خواص حتی نوع درمانی آن است.

در نت نوشت امروز خلاصه ای از مضرات ماریجوانا را بخوانید که آکادمی ملی علوم، دارو و مهندسی National Academies of Sciences, Medicine and Engineering طی گزارشی ۴۰۰ صفحه ای به اطلاع جامعه پزشکی رساند.

مضرات ماریجوانا

سرطان

مصرف هر نوع دودی سرطانزا است. از سیگار گرفته تا انواع مواد مخدر. تحقیقی علمی که طی سال های اخیر بارها و بارها آزمایش و نتایج یکسانی از آن به دست آمده است، نشان می دهد ارتباط مستقیمی بین مصرف ماریجوانا و سرطان سر و گردن وجود دارد. برای اثبات این مهم آزمایش دیگری در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت.

برای اثبات مجدد این موضوع و مضرات ماریجوانا ، سه مطالعه موردی انجام و تجزیه تحلیل شد. نتایج بازهم نشان داد هرچه آقایان به اصطلاح پوک های عمیق تری به ماریجوانا می زنند خطر ابتلا به سرطان بیضه در آن ها بیشتر است.

تحقیقاتی که از سال ۱۹۹۰ تا به امروز در رابطه با ارتباط مستقیم بین مصرف ماریجوانا و سرطان وجود دارد نشان می دهد افرادی که ماریجوانا می کشند چه زن چه مرد بیشتر در معرض سرطان هایی مثل لنف، مثانه، و سرطان های دستگاه تناسلی مبتلا می شوند.

نتایج وخیم تر از آن بود که به اطلاع جامعه پزشکی و عموم مردم نرسد. ولی تحقیقات نشان داد در والدینی که ماریجوانا مصرف می کنند انتقال ژن سرطان به فرزند بیشتر است و به احتمال زیاد فرزند آن ها دچار سرطان خواهد شد.

بیماری های قلبی

یکی دیگر از مضرات ماریجوانا ابتلا بیشتر به بیماری های قلبی است. دو تحقیق انجام شده در رابطه با ارتباط مستقیم بین مصرف ماریجوانا و بیماری های قبلی نشان داد درست یک ساعت بعد از کشیدن ماری جوانا خطر حمله قلبی وجود دارد.

بیماری های ریوی

بیماری های تنفسی ناشی از انواع دود از جمله ماریجوانا با تحقیقی سیستماتیک در سال ۲۰۰۷ اثبات شد. سرطان ریه، بیماری های مزمن دستگاه تنفسی، انواع حساسیت ها با مصرف انواع تنباکو از جمله ماریجوانا شانس بیشتری برای ظهور پیدا می کند. حتی مشاهده شد ارتباط مستقیمی بین مصرف ماریجوانا و بیماری انسداد مزمن ریه وجود دارد که شخص همیشه دچار تنگی نفس خواهد بود. این بیماری مزمن معمولا به درمان هم مقاومت نشان می دهد.

مرگ در نتیجه تصادف رانندگی

از مضرات ماریجوانا اینست که مثل هر ماده مخدر دیگری تاثیر مخربی بر سلامت سلول های مغزی دارد. بعد از کشیدن ماری جوانا شخص تا ساعت ها هوشیاری کامل ندارد و واکنش هایش به آن چه دور و برش اتفاق می افتد بسیار کند می شود. به همین دلیل در افرادی که ماریجوانا مصرف می کنند درست مثل الکل خطر تصادف بسیار زیاد است.

طی ۱۲ بار تحقیق با حضور ۰۰۰ر۲۴۰ شرکت کننده از ۱۳ کشور جهان مشخص شد میزان تصادف بعد از مصرف ماریجوانا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند.

مضرات ماریجوانا و تاثیر مخرب در دوران بارداری

مضرات ماریجوانا

تاثیر مخرب دود بر جنین طی دوران بارداری

نوزادنی که از زنان مصرف کننده سیگار و ماریجوانا متولد می شوند کم وزن و ناکامل هستند. سیستم ایمنی بدن این نوزادان ضعیف است و به مراقبت های ویژه نیاز دارند. به همین دلیل به تمام زنان توصیه می شود چند ماه قبل از بارداری هر نوع دودی را کنار بگذارند.

ضعف حافظه و عدم تمرکز از مضرات ماریجوانا

بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان داده است بعد از هر بار مصرف ماریجوانا تاثیر آن تقریبا تا ۲۴ ساعت بر حافظه باقی می ماند. شخص فراموشکار می شود، همه چیز را از یاد می برد، رفتاری های غیرعادی اجتماعی پیدا می کند، کارایی او در درس و شغل به شدت پایین می آید به طوری که گاهی مجبور به ترک تحصیلی و اخراج از کار می شود.

بیماری های روانی

ارتباط بین ماریجوانا و مضرات ماریجوانا بر مغز کمی پیچیده است. چرا که این سوال مطرح است آیا ماریجوانا باعث آسیب های مغزی می شود یا بیماری روانی فرد او را به مصرف ماریجوانا سوق می دهد؟ به هر حال بررسی های دقیقی که بخصوص طی سال های اخیر انجام گرفته نشان می دهد ارتباط مستقیمی بین مصرف ماریجوانا و بیماری های روانی از جمله اسکیزوفرنی وجود دارد.

بررسی های سیستماتیک ثابت کرده است هر چه میزان مصرف ماریجوانا بیشتر باشد شخص بیشتر در معرض بیماری های روحی روانی مثل اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی قرار می گیرد که حتی ممکن است دست به خودکشی بزند.

مضرات ماریجوانا برای افراد در معرض دود ماریجوانا

مضرات ماریجوانا

سیگاری های دست دوم

افرادی که دودی نیستند ولی با افرادی که ماریجوانا مصرف می کنند ارتباط دارند، مثل همکاران، خانواده و دوستان یا حتی افراد کوچه و خیابان با یک بار استنشاق دود حداقل تا ۹۰ دقیقه تحت تاثیرات دود ماری جوانا هستند. چرا که آزمایش های متعدد نشان داده است پس از تنفس دود اثرات آن در خون باقی می ماند. این نتیجه پس از دو سال تحقیق بر روی افرادی انجام گرفت که به نحوی با فرد مصرف کننده ماری جوانا در ارتباط بودند.

سیگار، قلیان، سیگارها و قلیان های الکترونیکی، ماریجوانا و هر دود دیگری مضر است. از این به بعد بهتر است هیچ کجا حتی در کوچه و خیابان در معرض این دودها قرار نگیریم.

منبع:

nytimes.com

 

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. محمد

  4 خرداد 1397 at 10:04

  0

  سلام.
  من به منبعی که ذکر کردید (nytimes.com) رفتم ولی این مقاله رو پیدا نکردم!
  اگر امکانش هست منبع رو بصورت کامل ذکر کنید.
  با تشکر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا