ادبیات جهان

رمان اگنس نوشته‌ی پیتر اشتام؛ یک عاشقانۀ نا آرام

رمان اگنس Agnes اثری عاشقانه نوشتۀ پیتر اشتام Peter Stamm نویسندۀ سوئیسی است. رمان اگنس سی و شش فصل دارد. فصل‎هایی که کوتاه‎اند و بیش از سه صفحه نیستند. نویسنده‎ای سوئیسی در کتابخانۀ ملی شیکاگو به طور تصادفی با دختری آشنا می‎شود. دختر اگنس نام دارد. دانشجوی دکترای فیزیک است. و هم اکنون مشغول کار بر روی رسالۀ دکتری‎اش است. رابطۀ آنها ادامه می‎یابد و دختر از نویسنده می‎خواهد داستانی عاشقانه با محوریت او بنویسد. و این نوشته‎ها بر روی واقعیت زندگی آنها تاثیر می‎گذارد.

رمان اگنس: یک عاشقانۀ نا آرام

شروع رمان اگنس ضربه‎ای است و با دو جملۀ کوتاه و کوبنده آغاز می‎شود. “اگنس مرده است. داستانی او را کشت.” ماجرای رمان اگنس به نوعی از آخر به اول روایت می‎شود. ما می‎دانیم که “اگنس” مرده است. و به نوعی آخر داستان را می‎دانیم و در طول خواندن این رمان به چگونگی و علت این مرگ پی می‎بریم.

بیشتر بخوانید: مجموعه داستان آلیس نوشته‌ی یودیت هرمان

"پیتر اشتام" در سال ۱۹۶۳ در سوئیس به دنیا آمد.او نویسنده، روزنامهنگار و نمایشنامهنویس سوئیسی است و هم اکنون در زوریخ زندگی میکند و به زبان آلمانی مینویسد.
“پیتر اشتام” در سال ۱۹۶۳ در سوئیس به دنیا آمد.او نویسنده، روزنامهنگار و نمایشنامهنویس سوئیسی است و هم اکنون در زوریخ زندگی میکند و به زبان آلمانی مینویسد.

راوی رمان اگنس مرد نویسنده است. و با لحنی بسیار سرد و بی تفاوت ماجرا را برای ما روایت می‎کند فرم داستان به نوعی دایره‎ای است. ابتدای داستان مرد نویسنده در حال دیدن فیلمی است که در روز پیک‎نیک گرفته شده است. و در انتهای داستان او را نشسته بر روی همان مبل و در حال دیدن فیلم می‌بینیم.

داستان رمان دارای دو شخصیت اصلی است. اما به غیر از “اگنس”، در مورد مرد نویسنده، دیگر شخصیت اصلی داستان، شناخت کافی به ما نمی‎دهد. راوی به اندازه‎ای خود را به ما می‎شناساند که “اگنس” او را دیده و شناخته و ما چیزی بیشتر در نمی‎یابیم. ما حتی اسم و فامیل او را نمی‌دانیم و یا بطور مشخص به سن او هیچ اشاره‎ای نمی‎شود.

شروع رمان اگنس ضربهای است و با دو جملۀ کوتاه و کوبنده آغاز میشود. "اگنس مرده است. داستانی او را کشت." ماجرای رمان اگنس به نوعی از آخر به اول روایت میشود. ما میدانیم که "اگنس" مرده است. و به نوعی آخر داستان را میدانیم و در طول خواندن این رمان به چگونگی و علت این مرگ پی میبریم.
شروع رمان اگنس ضربهای است و با دو جملۀ کوتاه و کوبنده آغاز میشود. “اگنس مرده است. داستانی او را کشت.” ماجرای رمان اگنس به نوعی از آخر به اول روایت میشود. ما میدانیم که “اگنس” مرده است. و به نوعی آخر داستان را میدانیم و در طول خواندن این رمان به چگونگی و علت این مرگ پی میبریم.

بیشتر بخوانید: رمان خانواده‌ی پاسکوآل دوآرته نوشته‌ی کامیلو خوزه سلا

رمان دارای شخصیت‎های فرعی زیادی نیست. و از همین تعداد معدود شخصیت‎ها هم گاهی تنها یک یک اشاره و یا یک تماس کوتاه می‎بینیم. دیالوگهای محدود،تعداد کم شخصیت‎ها، فضاها و فضاپردازی همه باعث شده‎اند که این فضای سرد روابط بین این زوج کاملا در رمان نمایان است. و به کمک القای این فضا به مخاطب می‎آید.

داستان رمان ساده و یک رمان عاشقانه با پایان و روال غیرمعمول و متفاوت است. زیر لایه‎ای در زیر سطح اصلی ماجرای رمان نداریم. به جز چند جمله که در باب مرگ و زندگی از زبان شخصیت‎ها بیان می‎شود.
“پیتر اشتام” در سال ۱۹۶۳ در سوئیس به دنیا آمد.او نویسنده، روزنامه‎نگار و نمایشنامه‎نویس سوئیسی است و هم اکنون در زوریخ زندگی می‎کند و به زبان آلمانی می‎نویسد.

رمان اگنس دارای شخصیتهای فرعی زیادی نیست. و از همین تعداد معدود شخصیتها هم گاهی تنها یک یک اشاره و یا یک تماس کوتاه میبینیم. دیالوگهای محدود،تعداد کم شخصیتها، فضاها و فضاپردازی همه باعث شدهاند که این فضای سرد روابط بین این زوج کاملا در رمان نمایان است. و به کمک القای این فضا به مخاطب میآید.
رمان اگنس دارای شخصیتهای فرعی زیادی نیست. و از همین تعداد معدود شخصیتها هم گاهی تنها یک یک اشاره و یا یک تماس کوتاه میبینیم. دیالوگهای محدود،تعداد کم شخصیتها، فضاها و فضاپردازی همه باعث شدهاند که این فضای سرد روابط بین این زوج کاملا در رمان نمایان است. و به کمک القای این فضا به مخاطب میآید.

اديسه عسكری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا