اخبار تکنولوژی

این هوش مصنوعی قادر به تشخیص شخصیت انسان از روی حرکات چشم است!

ساخت یک هوش مصنوعی که قادر به تشخیص شخصیت انسان از روی حرکات چشم است

یک تیم تحقیق استرالیایی و آلمانی یک هوش مصنوعی طراحی کرده‌اند که قادر به تشخیص شخصیت افراد از روی حرکات چشم است.

۱+

تونی مونتانا در فیلم صورت‌زخمی دیالوگی عالی دارد، آن‌جا که می‌گوید:

چشم‌ها… آن‌ها هرگز نمی‌توانند دروغ بگویند.

البته اگر تونی مونتانا در دوره‌ی حاضر زندگی می‌کرد، ممکن بود شغلی عالی در ارتباط با کامپیوتر داشته باشد، چرا که یک تیم تحقیق استرالیایی و آلمانی یک هوش مصنوعی طراحی کرده‌اند که قادر به تشخیص شخصیت افراد از روی حرکات چشم است.

آندریاس بولینگ (Andreas Bulling)، استاد مؤسسه‌ی آلمانی ماکس پلانک، می‌گوید:

تحقیقات قبلی ما نشان از آن داشتند که نحوه‌ی حرکت چشم‌های‌مان نشان می‌دهند که ما که هستیم، و در واقع چه شخصیتی داریم. به عنوان مثال، مطالعات ما نشان می‌دهند که افرادی که دارای خصیصه‌های شخصیتی مشابه هستند به طرزی مشابه چشمان‌شان را حرکت می‌دهند.

این ماجرا جالب است، اما برای محققان به یک چالش تبدیل شد، چرا که آنان به دنبال ایجاد روشی برآمدند که با استفاده از آن بتوان به خوبی از روی حرکت چشم‌ها به شخصیت افراد پی برد، به این ترتیب بود که این تیم تحقیقاتی دست به ساخت یک هوش مصنوعی زدند که توانایی انجام این کار را داراست.

برای این کار، محققان از ۴۲ دانشجو خواستند که یک ردیاب چشم را روی سر خود قرار دهند. پس از آن یک پرسش‌نامه به آنان داده شد تا از طریق پاسخ‌های دانشجوها به پرسش‌های موجود در آن بتوان به نوع شخصیت آنان پی برد.

هوش مصنوعی ساخته شده توسط این تیم تحقیقاتی، از اطلاعات دریافتی از ردیاب چشم و همچنین پرسش‌نامه استفاده کرده و با ارتباط دادن آن دو طراحی گردیده است.

بولینگ ادامه داد:

ما توانستیم از این طریق ۴ گونه از ۵ گونه‌ی شخصیتی، از جمله پرهیاهو، روان‌رنجور، سازش‌کار و با وجدان را از طریق حرکت چشم‌ها تشخیص دهیم.

بولینگ تصریح کرد که در عین آن که ممکن است برخی مشکلات اخلاقی به وجود بیایند، اما در عین حال تبعات مثبت بسیاری می‌توان از این هوش مصنوعی حاصل کرد.

آندریاس بولینگ تأکید کرد که:

در حال حاضر کامپیوترها و ربات‌ها ناتوان از درک سیگنال‌های غیر کلامی انسان هستند، این در حالی است که تعامل ربات‌ها و کامپیوترها با سیگنال‌های غیر کلامی انسان نیز می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

این خبر در ژورنال Human Neuroscience منتشر شده است.

منبع:

digitaltrends

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا