اخبار تکنولوژی

AMD پردازنده ۳۲ هسته ای Threadripper را روانه بازار می کند!

چند ساعت پس از آن که Intel همه ی ما را با قول ارائه ی یک پردازنده ۲۸ هسته ای ۵ گیگاهرتزی شگفت زده کرد، AMD قول ۴ هسته اضافی تر نسبت به Intel، یعنی معرفی یک پردازنده ۳۲ هسته ای را به ما داد! نسل دوم پردازنده های Threadripper  شرکت AMD دارای چهار Ryzen die هشت هسته ای متصل، برای ایجاد یک پردازنده ۳۲ هسته ای متحد و همسان می باشد. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

مراسم ارائه ی پردازنده ی غول پیکر AMD، پردازنده ی 32 هسته ای Threadripper نسل دوم Photo by Vlad Savov / The Verge
مراسم ارائه ی پردازنده ی غول پیکر AMD، پردازنده ی ۳۲ هسته ای Threadripper نسل دوم
Photo by Vlad Savov / The Verge

پردازنده ۳۲ هسته ای Threadripper از AMD

این Threadripper می تواند ۶۴ رشته پردازش را با دو برابر کردن تعداد هسته ها و توانایی های Threadripper اصلی به طور همزمان انجام دهد. این پردازنده همچنان می تواند بر روی سوکت همان مادربردهایی که پردازنده های نسل اولی بر روی آن ها جای می گیرند قرار بگیرد.

AMD جزئیات اضافی زیادی را درباره این پردازنده ۳۲ هسته ای فاش نکرده است، تنها به این مورد اشاره کرده که این Threadripper های نسل دومی با استفاده از فرایند ۱۲ نانومتری ساخته می شوند و در سه ماهه ی آخر سال ۲۰۱۸ به فروش خواهند رسید.

خنک کننده ی مورد نیاز برای نگهداری عملگرهای Threadripper نسل دوم، حدود یک اینچ بلندتر از آیفون X می باشد.
خنک کننده ی مورد نیاز برای نگهداری عملگرهای Threadripper نسل دوم حدود یک اینچ بلندتر از آیفون X می باشد.

پس از پایان مراسم معرفی این پردازنده ۳۲ هسته ای بسیار قدرتمند، عکسی از خنک کننده ی این پردازنده ها (عکس بالا) منتشر شد. این خنک کننده ی غول پیکر به همراه Threadripper به فروش نمی رسد، اما حاکی از نوع سیستم خنک کننده ای است که شما برای کار با یک پردازنده ۳۲ هسته ای به آن نیاز دارید! در واقع اکثر مردم در هنگام استفاده از یک پردازنده ی فوق العاده قدرتمند ۳۲ هسته ای ترجیح می دهند که از خنک کننده های آبی استفاده کنند.

منبع: www.theverge.com

 

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا