ادبیات جهان

تحلیل رمان زنانه نیست اثر پی.دی.جیمز؛ یک ماجرای پلیسی زنانه

تحلیل رمان زنانه نیست اثر پی.دی.جیمز؛ یک ماجرای پلیسی زنانه

در ابتدای تحلیل رمان زنانه نیست نوشته ی پی.دی.جیمز به مختصری از بیوگرافی نویسنده ی آن اشاره می کنیم. فیلیس دوروتی جیمز یکی از مشهورترین جنایی نویسان انگلیسی است که به ملکه ی جنایت شهرت دارد. او در سال ۱۹۲۰ در آکسفورد متولد شد. او در سن ۴۲ سالگی با نوشتن نخستین رمان جنایی خود با عنوان صورتش را بپوشان به شهرت و محبوبیت دست یافت.

۲+

در ابتدای معرفی و تحلیل رمان زنانه نیست An Unsuitable Job for a Woman نوشته‌ی پی.دی.جیمز P. D. James به مختصری از بیوگرافی نویسنده‌ی آن اشاره می‌کنیم. فیلیس دوروتی جیمز یکی از مشهورترین جنایی نویسان انگلیسی است که به ملکه‌ی جنایت شهرت دارد. او در سال ۱۹۲۰ در آکسفورد متولد شد. پی.دی.جیمز P. D. James در سن ۴۲ سالگی با نوشتن نخستین رمان جنایی خود با عنوان صورتش را بپوشان به شهرت و محبوبیت دست یافت. و بعد از آن ۱۱ رمان دیگر نیز نوشت. او مانند سایر جنایی نویسان مشهور کارآگاهی به نام آدام دالگلیش را خلق کرد. کارگاهی که شاعر است و چندین کتاب شعر دارد. آدام دالگلیش نیز مانند پوآرو ، شرلوک هلمز و میس مارپل شهرت جهانی دارد. آثار پی.دی.جیمز منبع اقتباس‌های بسیاری در سینما و تلویزیون بوده اند.

رمان زنانه نیست An Unsuitable Job for a Woman اثر پی.دی.جیمز

در ادامه‌ی معرفی رمان زنانه نیست An Unsuitable Job for a Woman اثر پی.دی.جیمز P. D. James به خلاصه‌ای از داستان اشاره می‌کنیم. زنانه نیست یک رمان کارآگاهی یا جنایی اثر این جنایی نویس زن انگلیسی است. ماجراهای رمان در هفت فصل می‌گذرد. کوردلیا گری کارگاه زن جوانی است که در یک آژانس کارآگاهی به همراه همکارش برنی کار می‌کند. برنی مرده است و حالا او در اولین پرونده‌ی خود که باید به تنهایی انجام دهد درگیر یک ماجرای خودکشی است. جوانی به نام مارک کالندر خودکشی است و پدرش که به مرگ او مشکوک است کوردلیا را استخدام می‌کند. کوردلیا گری هم از جمله کارآگاهان جذابی است که جیمز در سال ۱۹۷۲ در رمان خود آفرید. و همانند میس مارپل دیگر کارآگاه زن انگلیسی شهرت بسیار دارد.

بیشتر بخوانید: رمان خنده در تاریکی اثر ولادیمیر ناباکوف؛ لذت‌های تجربه نشده

پی.دی.جیمز P. D. James

پی.دی.جیمز P. D. James

در بررسی و تحلیل رمان زنانه نیست اثر پی.دی. جیمز باید اشاره کرد که سراسر پر از حادثه و شخصیت‌های گوناگون است که در هر مرحله از تحقیقات کوردلیا به رمان اضافه می‌شوند. کوردلیا، کارآگاه داستان نیز ماجرا را نمی‌داند و ما قدم به قدم با او پیش می‌رویم. با مکان‌ها و شخصیت‌ها آشنا می‌شویم و همزمان با او دست به حدس و گمان و تحلیل اطلاعات و اتفاقات می‌کنیم. و این شراکت خواننده در متن خود یکی از دلایل است که رمان‌های پلیسی و جنایی در سراسر دنیا همواره طرفداران بسیاری داشته اند. ریتم ماجراها تند است. فضا و مکان‌ها دایما عوض می‌شوند و این حرکت و پویایی متن باعث می‌شود تا خواننده خسته نشود.

اما در بررسی رمان زنانه نیست باید گفت که صرفا تنها یک رمان جنایی و کارآگاهی نیست. کوردلیا دختر جوانی است با تمام دغدغه‌های زنانه و جوانی. و همین خود وجه‌ای زنانه را به متن می‌افزاید. در تمام لحظات مواجه با آدم‌های مختلف و یا خلوت خود به کنکاش خود می‌پردازد. گاه در این بین به اشخاص و ماجراهایی بر می‌خورد که کودکی خود و آنچه بر او گذشته است را به یاد می‌آورد. و از این طریق خواننده نیز با شخصیت کوردلیا آشنا می‌شود. انگیزه ها، ترس ها، ضعف‌ها و قوت‌های او را می‌شناسد.

بیشتر بخوانید: رمان وقتی نیچه گریست از اروین یالوم؛ زندگی جرقه‌ایست میان دو خلاء، تاریکی پیش از تولد و پس از مرگ!

طرح جلد نسخه اصلی رمان زنانه نیست اثر پی.دی.جیمز P. D. James

طرح جلد نسخه اصلی رمان زنانه نیست اثر پی.دی.جیمز P. D. James

مکان داستان در شهر کمبریج، آکسفورد و شهرها و روستاهای اطراف آن می‌گذرد. مذهب، علم و پیشرفت‌های علمی، اخلاق، عدالت از جمله مفاهیمی است که از خلل شخصیت‌ها به انتقاد از وضع آن در جوامع پرداخته می‌شود. روانکاوی شخصیت‌ها و وجوه روانی مختلف آن‌ها هم به رمان لایه‌های روانکاوانه افزوده است.

دوست داشتن! بی فایده ترین و مبتذل ترین کلمه‌ای که در زبان وجود دارد. آیا این کلمه معنایی غیر از آن چه هر کس به آن نسبت می‌دهد دارد؟ منظورت از دوست داشتن چیست؟ منظورت این است که آدم‌ها باید در کنار هم زندگی کنند و تمام حواسشان به تامین آسایش و رفاه یکدیگر باشد؟ این که نتیجه‌ی زور قانون است. این مهم ترین فضیلت اکثر مردم است. به جز اعلامیه‌ی آشنای عقل سلیم، باقی فلسفه‌ها چیزی جز انتزاع متافیزیکی نیست؟

پی.دی.جیمز P. D. James در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۴ در خانه‌ی خود در آکسفورد درگذشت. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، در واکنش به درگذشت مسن ترین رمان نویس پلیسی بریتانیایی، در صفحه توییتر خود نوشت:

“او الهام بخش چندین نسل خواننده رمان بود.”

از دیگر آثار او که به فارسی ترجمه شده است می‌توان به مرگ به پمبرلی می‌آید، عمارت معصوم اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: رمان کنستانسیا نوشته‌ی کارلوس فوئنتس

طرح جلد نسخه فارسی رمان زنانه نیست اثر پی.دی.جیمز P. D. James

طرح جلد نسخه فارسی رمان زنانه نیست اثر پی.دی.جیمز P. D. James

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا